Poslední den BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak rychle ještě přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 5 - Synchronizace vláken v C++ - Volatile a Mutex

Minule, v lekci Plánování a stavy vláken v C++, jsme si relativně podrobně popsali, jak operační systém nakládá s vlákny aplikace a jakým způsobem je plánuje na procesoru. Také jsme si ukázali, že pomocí metody sleep() můžeme vlákno na určitou dobu uspat a metodou yield() se vzdáváme aktuálního timeslice.

Dnes se konečně podíváme na synchronizaci vláken v C++. Řekneme si, proč ji potřebujeme a jakým způsobem jí docílit.

Synchronizace

Co se stane, když více vláken přistupuje k jedné proměnné, jsme viděli v předchozí lekci. Pro osvěžení si příklad ukážeme ještě jednou. Vlákna inkrementují globální proměnnou a přitom by se měla (alespoň teoreticky) střídat. Prakticky tomu ale tak není a tak bude výsledná hodnota jiná, než bychom očekávali:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V C++ tutoriálu si vysvětlíme principy synchronizace a proč ji potřebujeme. Řekneme si, k čemu slouží klíčové slovo volatile a popíšeme si mutex.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 180 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 108 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 180 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 40% slevu.
108 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 449 Kč 270 Kč
Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Patrik Valkovič
Avatar
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity (5)