BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 20 - Timed mutex, thread local memory a další konstrukce v C++

V minulé lekci, Read-Write zámky v C++ - Další implementace, jsme si ukázali další implementace Read-Write zámků, ve kterých nedojde k zablokování neprioritní operace.

V dnešním C++ tutoriálu se podíváme na témata vícevláknového programování, která jsme v předchozích lekcích přeskočili nebo ignorovali. To proto, že by lekci zbytečně komplikovala, nejsou často využívána, nebo na ně prostě nezbylo místo. Právě teď je ten správný čas si je představit.

Další typy mutexů

Na chvíli se vrátíme k mutexům. Ukázali jsme si již několik variant zamykání: pomocí mutexu, atomické proměnné, nebo semaforu.

Časový mutex

Standard C++11 definuje ještě třídu std::timed_mutex, která má navíc metody:

  • try_lock_for() a
  • try_lock_until().

Tyto metody obdrží jako parametr časový údaj (buď typu std::chrono::duration nebo std::chrono::time_point), po jehož uplynutí funkce skončí. Tyto varianty vrací typ bool (stejně jako metoda try_lock()), zda se zámek podařilo zamknout.

V lekcích jsme několikrát zmiňovali blokování vlákna pouze po nějakou dobu, aby nemohlo dojít


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V C++ tutoriálu si představíme, co nám v práci s vlákny ještě uniklo - časový mutex, rekurzivní mutex, lokální paměť vlákna a další konstrukce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 180 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 108 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 180 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 40% slevu.
108 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 449 Kč 270 Kč
Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Patrik Valkovič
Avatar
Věnuji se programování v C++ a C#. Kromě toho také programuji v PHP (Nette) a JavaScriptu (NodeJS).
Aktivity (2)