Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022

Lekce 6 - ASP.NET Web API - DTO a mapování objektů Nové

V minulé lekci, ASP.NET Web API - Repository, jsme si představili návrhový vzor Repository a rovnou jej do našeho projektu implementovali.

V dnešním ASP.NET Web API tutoriálu, v jazyce C# .NET, se budeme zabývat tzv. DTO. Jedná se o objekty, které budeme používat pro zasílání dat mezi klientem a serverem. Taktéž si představíme s DTO související automatické mapování objektů a nakonec ještě vytvoříme správce osobností.

DTO

Data Transfer Object (DTO) je, jak název napovídá, jakýkoliv objekt, který slouží k zapouzdření dat a jejich posílání mezi dvěma částmi aplikace. DTO by v sobě tedy neměl obsahovat žádnou logiku, pouze vlastnosti nesoucí nějaká data.

My DTO použijeme pro přenos dat mezi klientem a naším webovým API. Naše DTO budou přibližně odpovídat jednotlivým entitám datové vrstvy. Klientovi tak nebudeme posílat přímo entity, ale pouze DTO obsahující jejich data. Tento přístup nám umožní posílat klientovi data v jiné formě, než jsou uložena v entitách.

V entitě reprezentující film například budeme mít uložený seznam herců z daného filmu, kteří zde budou reprezentováni jejich vlastními entitami. Klient však po nás požaduje, aby objekt filmu obsahoval pouze ID těchto herců, ne celé jejich entity. DTO filmu se tak bude muset od entity lišit.

DTO osobnosti

Všechny DTO budeme mít v projektu Movies.Api, kde si pro ně vytvoříme složku Models/. Prvním DTO, který si do této složky přidáme, bude PersonDto pro zasílání a příjem informací o osobnostech:


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 630 Kč
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 535 Kč
Na svém účtu máš aktuálně 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 10 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 96 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 70 Kč
Na svém účtu máš aktuálně 0 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V ASP.NET Web API tutoriálu se budeme zabývat tzv. DTO a automatickým mapováním objektů. Taktéž si vytvoříme našeho prvního správce, správce osobností.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal Radek Vymětalík
Avatar
...
Aktivity