Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET. Zároveň využij akce až 50 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 7 - ASP.NET Web API - Naše první API Nové

V minulé lekci, ASP.NET Web API - DTO a mapování objektů, jsme se zaměřili na DTO a automatické mapování objektů.

V dnešním ASP.NET Web API tutoriálu, v jazyce C# .NET, si konečně napíšeme své vlastní webové API. Po dokončení této lekce nám bude naše API schopné poskytnout informace o všech osobnostech v databázi. Jak již bylo nastíněno dříve, naše webové API bude založeno na architektuře MVC a tzv. kontrolerech.

Architektura MVC

S architekturou MVC jsme pracovali v kurzu Základy ASP.NET Core MVC, takže bychom ji již měli dobře znát. Přesto si však ještě v rychlosti připomeneme na jakých principech stojí.

Tato architektura rozděluje aplikaci do komponent tří typů: Kontrolery, Modely a Pohledy (Model View Controller). Kontroler je řídící komponenta, která přijme data od uživatele a komunikuje s modelem. Model obsahuje logiku, pracuje s databází a podobně. Data od modelu předá kontroler pohledu. Pohled je vlastně šablonou, do které se data vloží a v případě webových aplikací tak vznikne výsledná HTML stránka:

Diagram MVC architektury

Jednoduše řečeno, cílem konceptu je zpřehlednit architekturu aplikace a rozdělit ji na dvě části - Logiku a Výstup. Kontroler poté tyto dvě části propojuje.

MVC a webová API v ASP.NET

Webová API postavená na architektuře MVC fungují přesně tak, jak jsme si popsali výše. Jediným rozdílem je, že vygenerovaný výstup v drtivé většině případů nebývá HTML stránka, ale


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 655 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 12 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 116 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V ASP.NET Web API tutoriálu si konečně napíšeme vlastní webové API. Po dokončení lekce bude API schopné poskytnout informace o všech osobnostech.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal Radek Vymětalík
Avatar
...
Aktivity