Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!

Autentizace v ASP.NET pomocí Facebooku

V minulé lekci, Dokončení AJAX Tooltipu v ASP.NET MVC, jsme dokončili tooltip pomocí AJAX.

V tomto článku si popíšeme způsob jak umožnit uživateli, aby se autentizoval do ASP.NET aplikace pomocí Facebooku. Microsoft ve verzi ASP.NET 4.5.1 opouští svůj systém ASP.NET Membership a zavádí nový systém autentizace ASP.NET Identity. Tento systém lze použít ve všech ASP.NET frameworcích. My si to budeme ukazovat na ASP.NET MVC.

Pokud se ptáte co to je autentizace - odpověď zní relativně jednoduše, ale celá problematika umí být poměrně složitá. Standardně hezky česky - přihlašování. Znáte to - přihlašovací jméno, heslo. Uživatel předáním "tajemství" potvrzuje, že je ten, za koho se vydává. Celá věc se dá ale zkomplikovat například SMSkou, čtečkou prstů a podobně. Dosti podobný termín je autorizace, ale funkčně je to lehce o něčem jiném.

Využijeme novou schopnost ASP.NET Identity – delegovat autentizaci na jiný autentizační systém, třeba Facebook. Nicméně není potřeba se upínat pouze na tuto sociální síť. Microsoft připravil kód i pro jiné autentizační systémy – Google, Twitter a Microsoft Accounts.

Zavést autentizaci uživatele přes jiné autentizační autority v našich webových stránkách je výhodné. Není to pracná záležitost a uživatel bude odstíněn od nepříjemnosti v podobě dalšího přihlašovacího jména a hesla.

Příprava

Než začneme programovat, musíme udělat několik důležitých kroků, aby to celé fungovalo. Nicméně až to všechno připravíme, budeme už jenom krůček od funkčního díla.


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Autentizace v ASP.NET MVC pomocí Facebooku. Nechcete obtěžovat uživatele dalším přihlašovacím jménem a heslem? Udělejte mu přihlašování příjemnější.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 66 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 56 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 21 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 25 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
56 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 165 Kč 140 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Milan Křepelka
Avatar
Věnuji se .NETu od jeho začátku a způsobům jak se vyhnout Javascriptu.
Aktivity (5)