Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Python týden

FTP klient v C# .NET

Tato aplikace vychází z článku FTP výpis souborů ze složky v C# .NET a poněkud jej doplňuje. Co je to FTP a k čemu slouží je popsáno ve zmíněném článku. Podíváme se tedy rovnou na uživatelské rozhraní.

Uživatelské rozhraní obsahuje dva listboxy, první slouží pro výpis souborů na FTP serveru a druhý pro výpis uložených adres FTP serverů. Jsou označeny labely. Výpis souborů na FTP serveru a Adresy FTP serverů. Textboxy označené labely Adresa FTP serveru, Uživatelské jméno a Heslo jsou určeny textům odpovídající názvům. Tlačítka (Buttons) Připojit k FTP serveru, Uložit data FTP serveru, Stáhnout soubory z FTP serveru, Vymazat soubory na FTP serveru, Odeslat soubory na FTP server, Načíst adresy a Vymazat adresu spouští události programu.

Připojení k FTP serveru a uložení dat serveru

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Do textboxů Adresa FTP serveru, Uživatelské jméno a Heslo napíšeme např. madla.ic.cz, madla a madla2343, což jsou data našeho FTP serveru. Klikneme na tlačítko Připojit k FTPserveru. Jestliže se nám podaří připojit k serveru, v listboxu Výpis souborů na FTP serveru jsou vypsány soubory a adresáře. V případě, že se připojení neuskuteční, jsme o tom informování hláškou v messageboxu "K serveru se nepodařilo připojit". Adresu serveru si můžeme pro opakované připojení uložit kliknutím na tlačítko Uložit data FTP serveru. Pro opětovné připojení k tomuto serveru stačí pouze načíst uložená data serveru kliknutím na tlačítko Načíst adresy a v listboxu Adresy FTP serverů, kliknutím označit uživatelské jméno serveru. Tímto kliknutím se data serveru přenesou do odpovídajících textboxů. Nyní stačí kliknutím na tlačítko Připojit k FTP serveru se k serveru připojit.

Stažení souborů z FTP serveru

Kliknutím na položku seznamu v listboxu Výpis souborů na FTP serveru označíme soubory nebo adresáře, které chceme stáhnout. V případě, že označíme soubory a klikneme na tlačítko Stáhnout soubory z FTP serveru, otevře se okno Vyhledat složku. Vyhledáme složku, kam chceme soubory uložit a klikneme na OK. Soubory se začnou stahovat do počítače a v dolní části uživatelského rozhraní se objeví label Čekejte prosím. Ukončení stahování nám oznámí messagebox Stahování souborů bylo ukončeno. V případě, že označíme adresář, jsme na tuto skutečnost upozorněni hláškou v messageboxu "K stahování byl zvolen adresář". Potom co klikneme na OK, přenese se jméno adresáře a doplní adresu FTP serveru. Následně je v listboxu Výpis souborů na FTP serveru proveden výpis souborů adresáře. Nyní můžeme pokračovat ve výběru souborů nebo adresářů pro stažení.

Odeslání souborů na FTP server

Nejprve bychom měli do textboxů FTP adresy napsat data serveru, nebo je načíst z listboxu adres. Kliknutím na tlačítko "Odeslat soubory na FTP server", otevře se okno operačního systému pro výběr souborů. Označíme soubory a klikneme na OK. Nyní se zahájí odesílání souborů na server a objeví se label "Čekejte prosím". V případě, že se podařilo připojit k serveru, skončení přenosu je oznámeno v messageboxu Soubory byly odeslány na FTP server. Když se spojení nepodaří, messagebox oznámí "K serveru se nepodařilo připojit".

Mazání záznamů adres FTP serveru

Označíme adresu v listboxu a klikneme na tlačítko Vymazat adresu.

Mazání souborů na FTP serveru

V listboxu souborů na serveru označíme ty, které chceme vymazat a klikneme na tlačítko Vymazat soubory na FTP serveru. Zvolíme-li adresář, potom stejně jako v případě stahovaní souborů, messagebox nám to oznámí, a listbox vypíše soubory adresáře.


Galerie

Program byl vytvořen v roce 2013.

 

Stáhnout

Staženo 345x (137.68 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Všechny články v sekci
Zdrojákoviště C# .NET - Práce se soubory
Program pro vás napsal itnavi
Avatar
Jak se ti líbí článek?
2 hlasů
Autor se věnuje tvorbě a správě webových stránek a programování v C#
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
David Čápka:23.9.2013 11:38

Jsme rád, že místní tutoriály inspirují k rozšiřování a vlastní tvorbě. Máš tam však ještě hodně věcí, které by chtěly dodělat. Zejména jde o objektový návrh aplikace, veškerá logika by měla být v samostatné třídě a tyto metody potom volány z formuláře. Co se týče hesel, měl bys je nějak šifrovat, plaintext není zrovna ideální. Podívej se do jmenného prostoru System.Securi­ty.Cryptograp­hy.

Odpovědět
23.9.2013 11:38
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
itnavi
Redaktor
Avatar
Odpovídá na David Čápka
itnavi:23.9.2013 21:59

Díky za připomínky. Věc se má tak, že programování je jen moje hoby. Teď když jsem v důchodu, myslím, že je to lepší než luštit křížovky. ZX Spectrum jsem programoval v Basicu, PC-čka v Pascalu a C. Tak jsem se podíval jak se v C programuje dnes. Objektové programování mi zatím nic moc neříká, ale určitě se k němu dopracuji. Skrýtí hesla, by možná bylo dobré.
Zdravím IŠ.

Odpovědět
23.9.2013 21:59
Pořád něco nového
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.