IT rekvalifikace s garancí práce. Seniorní programátoři vydělávají až 160 000 Kč/měsíc a rekvalifikace je prvním krokem. Zjisti, jak na to!
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Zabezpečení dat šifrováním a skrytím textu do obrázku

Nápad zabývat se touto problematikou vznikl při čtení knihy Michaela Palmera „Poslední chirurg“. Nájemný vrah spolupracující z CIA komunikuje se svými objednateli vražd prostřednictvím eBay. Obrázek nabízeného předmětu totiž obsahuje skrytý text.

Před časem byl na zive.cz uveřejněn článek týkající se šifrování e-mailů a zabezpečení soukromí na internetu http://www.zive.cz/…default.aspx. V článku, který doporučuji si přečíst, je vysvětleno, proč emaily šifrovat, a jsou doporučeny i nástroje, které to umožňují. Lze jistě nalézt celou řadu dalších odkazů na problematiku zabezpečení dat komunikace a ukládání dat.

Z celé šíře problematiky jsem vybral steganografii. Můj poslední článek z této problematiky prezentoval ukládání textu do obrázku metodou LSB (least signifiant bit), modifikací nejméně významného bitu pixelu obrázku http://www.itnetwork.cz/…e-steganolsb. V textu jsem zmínil možnost text ještě před uložením do obrázku šifrovat, např. pomocí mého programu AES krypto Editor. Rozhodl jsem se tedy oba produkty spojit do jednoho, a vznikl tak program CryptoStegano . Pomocí tohoto programu je tak možné text zašifrovat metodou AES Rijnadae, nebo text ponechat beze změny a uložit do obrázku. Celou operaci je možné chránit přístupovým kódem 6-ti až 12-ti ASCII znaků. Obrázek s ukrytým textem slouží k zabezpečení citlivých informací ve vlastním počítači, je možné jej vystavit na Internetu, odeslat e-mailem nebo odeslat do datového úložiště. Pro zpětné získání textu z obrázku program vyžaduje znalost přístupového kódu. Přístupovým kódem se nastavuje místo uložení textu v obrázku a v případě, že je text zašifrován nastavuje se pomocí tohoto kódu také umístění inicializačního vektoru a klíče v obrázku. Program rovněž umožňuje zašifrovat text a chránit jej přístupovým kódem bez uložení do obrázku. Text může být ve formátu txt, rtf, htm a html. Program umožňuje chránit obrázky vodoznakem. Vodoznak může být textový nebo obrázek. Lze nastavit velikost, font a průhlednost textu vodoznaku, rovněž u obrázkového vodoznaku lze nastavit průhlednost. V programu jsem si v Propertis ověřil funkci Settings, jejichž pomocí jsem nastavil 14-ti denní testování a vyžádání aktivačního kódu (naleznete jej ve zdrojovém kódu). Tajným tlačítkem lze obnovit 14-ti denní testování. Rozsah kódu je již poměrně značný a jistě lze nalézt řadu chyb, které jsem při testování neobjevil. Neváhejte mně tedy na chyby upozornit.

Protože v posledním článku je uveden algoritmus zápisu textu do obrázku metodou LSB, nebudu jej již opakovat. Rovněž metoda šifrování AES Rijnadae je obecně známá včetně využití knihovny System.Securi­ty.Cryptograp­hy.

V příloze je obrázek s ukrytým texem s přístupovým kódem 000000.


Galerie

Program byl vytvořen v roce 2015.

 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 227x (8.13 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Všechny články v sekci
Zdrojákoviště C# .NET - Práce se sítí
Program pro vás napsal itnavi
Avatar
Uživatelské hodnocení:
8 hlasů
Autor se věnuje tvorbě a správě webových stránek a programování v C#
Aktivity