Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij halloweenské akce 80% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu

Lekce 6 - Testování v C# .NET - Návrhový vzor PageObject

V minulé lekci, Připojení Selenia v C# .NET a tvorba akceptačních testů, jsme naučili naši webovou aplikaci v ASP.NET Core, aby se sama proklikala a ověřila, že funguje. Využili jsme k tomu samozřejmě framework Selenium.

V dnešním C# .NET tutoriálu si představíme návrhový vzor PageObject a jeho implementaci s abstraktním předkem. Následnou implementací vzoru vylepšíme a zpřehledníme naše stávající akceptační testy.

PageObject

Pro naši kalkulačku a i pro reálné menší aplikace by podobný způsob psaní testů určitě stačil. Jakmile je ovšem aplikace větší, nutně se začneme setkávat s duplicitami. Např. se budeme chtít ve více testech odhlásit nebo přihlásit, což je několik řádků vyplňování formuláře pro login. Můžeme chtít častěji např. přidávat komentář pod různé články během testů a podobně. Kopírovat stále ten samý kód porušuje princip DRY (don't repeat yourself), tudíž musíme najít jiný způsob. Určitě by vás napadlo dát tyto vícekrát používané metody buď do nějakého helperu nebo do předka testů. Existuje ovšem sofistikovanější metoda - návrhový vzor PageObject.

Podobně, jako Data Access Object obsahuje metody pro práci s daty určité entity, PageObject obsahuje všechny metody (akce), které lze provést na určité stránce. Každá stránka je poté reprezentována nějakým PageObjectem (např. LoginPage, ClanekPage, KalkulackaPage, ...).


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si představíme návrhový vzor PageObject, jeho implementaci v C#.NET a podporované anotace. Vylepšíme naše stávající Selenium akceptační testy.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 206 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 175 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 12 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 78 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
175 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 514 Kč 437 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 28 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
28 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 70 Kč

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Martin Petrovaj
Avatar
Autor je lenivý vymýšľať nejaký slušný podpis. Venuje sa ale prevažne C#.
Aktivity (5)