Python týden Letní akce
Pouze tento týden sleva až 80 % na kurzy Python. Lze kombinovat s akcí Letní slevy na prémiový obsah!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!

Lekce 3 - Visual Studio - Nastavení

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vítám vás u pokračování kurzu, kde si představujeme integrované vývojové prostředí od Microsoftu - Visual Studio. V minulé lekci, Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie, jsme se věnovali práci s okny a projekty. Dnešní lekce bude o formátování zdrojového kódu.

Otevírání řešení

Na úvod si otevřeme řešení z minulé lekce. Pro otevírání zde máme několik možností. Možná nejjednodušší je, zajít si do průzkumníka, tam kam jsme řešení ukládali a otevřít soubor řešení (ten s příponou .sln). Druhou možností je v nabídce File > Open > Project/Solution a vyberete soubor, buďto projektu (MyFirstProjectInVisualStudio.csproj nebo MySecondProjectInVisualStudio.vbproj), nebo řešení MyFirstProjectInVisualStudio.sln. Pak si také určitě všimnete, že názvy projektů jsou zobrazeny i v okně Start Page v sekci Recent.

Nastavování formátování zdrojového kódu

V minulé lekci jsme si vytvořili dva projekty a viděli dva zdrojové kódy. Visual Studio nám zdrojový kód nějakým způsobem zformátovalo. Pro demonstraci, proč je toto nastavení důležité, připomenu jeden programátorský vtip, který se objevil ve zdejší sekci.

Někteří programátoři píši první složenou závorku na řádek nový řádek a někteří na předchozí. V diskuzi programátoři začali psát jaký jsou typ, jestli pravý nebo levý. Skóre nakonci bylo 100% vyrovnané, 8 z "dotázaných" odpovědělo, že raději píší závorku na nový řádek a přesně 8 odpovědělo, že závorku dělají ještě na předchozím řádku. Proto je dobré nastavit si jaká možnost vyhovuje Vám a kterou preferujete. Když si to "správně" nastavíte, získáte navíc tu vlastnost, že v okamžiku kdy cokoliv začnete psát, Visual Studio to správně odsadí, přesně podle toho, jak jste si to nastavili. Pokud to budete mít nastavené špatně, zpravila se budete s Visual Studiem dohadovat a výsledný zdrojový kód bude na úrovni začínajícího středoškoláka.

Nastavení formátování

Samotné nastavení formátování se nachází v nabídce Tools > Options > Text Editor. Tam si zvolíte podskupinu podle jazyka nebo platformy, které to chcete nastavit. Z této vlastnosti vychází, že si to pro každý jazyk můžeme nastavit jinak. Velmi lehké základy lze nastavit i všem jazykům stejné a to v kategorii All Languages, kde jsou tři skupiny položek:

  • General - zde se nachází takové obecné věci, jako je zalamování slov, zobrazení čísel řádků, povolení zvýraznění odkazů v kódu a podobné.
  • Scroll bars - zde si můžete vypnout zobrazovaní posuvníku (horizontálního a vertikálního). Visual Studio vám ve výchozím nastavení na posuvníku ukazuje i kde a na jakém místě se nachází změny (žlutá a zelená), chyba (červená) a pozice kurzoru (modrá). Kromě toho si lze ještě povolit interaktivnější scroll bar, který při najetí myši i ukazuje náhled zdrojového kódu na daném místě. U delších zdrojových kódů je to užitečné. K tomuto nastavení se dá rychleji dostat pravým kliknutím na scroll bar > Scroll Bar Options ...
  • Tabs - zde si můžete nastavit šířku tabulátoru, zdali se mají místo tabulátoru používat mezery a jak se bude chovat odsazování.

Kromě těchto základů, které lze ke každému jazyku nastavit, nabízí některé další jazyky další možnosti pro svoji vlastní syntaxi a většina z nich dokonce ukazuje náhledy, takže vidíte jak je/bude kód formátovaný před změnou a po změně.

S nastavením si vyhrajte. Hodně vám to při psaní kódu pomůže... Když budete hotoví, vyexportujte si nastavení, abyste nemuseli všechno nastavovat znovu, když si něco pokazíte.

Export a import nastavení

V nabídce Tools > zvolte Import And Export Settings... Otevře se vám nové dialogové okno, v něm vyberte, zda chcete nastavení exportovat nebo zpětně importovat.

pro tentokrát zvolte Export a pokračujte tlačítkem Next. V další části zvolte, která nastavení chcte exportovat, nejlepší je asi výchozí nastavení a není na něm potřeba nic moc měnit.

Pokračujte tlačítkem Next. V posledním kroku je třeba vybrat, kam se má vyexportované nastavení uložit a jak se má jmenovat.

Export dokončete tlačítkem Finish.

Import je podobný. V prvním kroku se vás ptá, zda chcete před importem nového nastavení, uložit to stávající. Obecně je lepší si ho uložit - pro jistotu.

Pokračujte tlačítkem Next. V dalším kroku si vyberte, jaké nastavení chcete importovat. Na výběr jsou i výchozí nastavení, předpřipravená pro vývoj pro určitou technologii. Vaše vyexportované nastavení (pokud jste ho neexportovali do jiné složky) uvidíte v My Settings. Pokud jste ho exportovali jinam, vyberte ho tlačítkem Browse.

Pokračujte tlačítkem Next. Zde vyberte, jaká nastavení chcete importovat. Opět je nejlepší nechat zaškrtnuté výchozí hodnoty, tak jak jsou a rovnou import dokončit tlačítkem Finish.

Otevírání zdrojových kódů bez projektu a řešení

Pro další příklad budeme potřebovat nějaký zdrojový kód. Stáhněte si proto přiložený soubor a rozbalte jej. Bude v něm soubor humus.cs, což je zdrojový kód (ale nebudeme tomu tak říkat) v jazyce C#.

Jednotlivý soubor lze ve Visual Studiu otevřít přes nabídku File > Open > File... Následně vyberte stažený soubor humus.cs. Zdrojový kód je špatně odsazený, špatně odřádkovaný a podobné ošklivnosti jsou v něm záměrně udělány.

Zformátování existujícího kódu

Existující zdrojový kód lze formátovat přes nabídku Edit > Advanced > Format Document. Následně bude zdrojový kód správně odsazený podle vašeho nastavení pro daný jazyk (v tomto případě C#). Krom funkce Format Document, se v stejné nabídce nachází ještě funkce Format Selection, která zformátuje vybraný text.

Toto je pro dnešek vše. Příště, v lekci Visual Studio - Vyhledávání a nahrazovaní v textu, se naučíme v textu nebo zdrojovém kódu texty vyhledávat a nahrazovat. Rozhodně je na co se těšit.


 

Stáhnout

Staženo 713x (1.2 kB)

 

 

Článek pro vás napsal Michal Žůrek - misaz
Avatar
Jak se ti líbí článek?
13 hlasů
Autor se věnuje tvorbě aplikací pro počítače, mobilní telefony, mikroprocesory a tvorbě webových stránek a webových aplikací. Nejraději programuje ve Visual Basicu a TypeScript. Ovládá HTML, CSS, JavaScript, TypeScript, C# a Visual Basic.
Předchozí článek
Visual Studio - Okna, projekty, řešení a terminologie
Všechny články v sekci
Visual Studio
Miniatura
Následující článek
Visual Studio - Vyhledávání a nahrazovaní v textu
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (1)

Avatar
Michal Žůrek - misaz:21.4.2015 15:33

počkej na další díly, ušetří ti další spoustu času.

 
Odpovědět 21.4.2015 15:33
Avatar
Michal Štěpánek:21.4.2015 15:34

A kde je ten soubor ke stažení?

Odpovědět 21.4.2015 15:34
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Michal Štěpánek:21.4.2015 15:51

óóóóóóó děkuji... :D

Odpovědět 21.4.2015 15:51
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
Xan95
Redaktor
Avatar
Xan95:25.2.2016 18:53

Formátování je opravdu super. Zvykl jsem si na zkratku [Ctrl K] + [Ctrl D] a kolikrát ji marně mačkám i v jiných programech :-D

 
Odpovědět  +1 25.2.2016 18:53
Avatar
Odpovídá na Xan95
Michal Žůrek - misaz:25.2.2016 19:07

tak si na to nastav nějakou inteligentnější zkratku, takové double kombinace se mi moc nelíbí. Třeba F4 je o ničem, si to nastav na ni nebo nějakou tobě milejší.

 
Odpovědět 25.2.2016 19:07
Avatar
Xan95
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Xan95:25.2.2016 20:12

Popravdě se mi double kombinace také moc nezamlouvají. Snad pro ně mají inženýři z Microsoftu důvod. Původně jsem tu zkratku plánoval změnit už jsem si zvyknul a přidaly se další. Pamatuju si ještě [Ctrl R] + [Ctrl R] (Rename), [Ctrl M] + [Ctrl O] (Collapse to Definitions) a [Ctrl M] + [Ctrl L] (Toggle All Outlining).

Jinak celkem pěkný seriál. Na většinu vychytávek jsem přišel sám ale o něčem jsem neměl ani tušení.

 
Odpovědět 25.2.2016 20:12
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Marty:15.10.2018 15:11

Tak nevím, jestli koukám správně, ale nenašel jsem v nastavení nic o anotacích. V NetBeans stačí nad třeba nad metodou napsat /** a odentrovat a samo se to vytvoří. V C# se anotace nepíšou?

 
Odpovědět 15.10.2018 15:11
Avatar
Odpovídá na Marty
Ondřej Štorc:15.10.2018 16:03

Píšou, ale pomoci tři /

Odpovědět  +2 15.10.2018 16:03
Život je příliš krátký na to, abychom bezpečně odebírali USB z počítače..
Avatar
Marty
Člen
Avatar
Odpovídá na Ondřej Štorc
Marty:15.10.2018 17:30

A jo, funguje. Díky. :)

 
Odpovědět 15.10.2018 17:30
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 11. Zobrazit vše