Využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací. Zároveň je tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Hledáme nového kolegu do redakce - 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací.
discount week 30 halloween

Lekce 3 - Upomínač narozenin - Návrh formulářů

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 1.-2. lekci Windows Forms v C# .NET, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V dnešním C# .NET tutoriálu začneme pracovat na aplikaci k upomínání narozenin přátel. Aplikace bude vypadat následovně:

Aplikace na upomínání narozenin v C# .NET

Návrh formuláře

Jako vždy začneme návrhem formuláře. Tentokrát již budeme mít v aplikaci dva.

Přehledový formulář

Přehledový formulář je základní okno aplikace s přehledem osob a jejich narozenin. Formulář přejmenujeme na PrehledForm, nastavíme mu titulek na Výročí a můžeme mu nastavit opět nějakou ikonu. Také nastavíme StartPosition na CenterScreen. Mimochodem, všimněte si, že se formuláře pojmenovávají PascalCasem (první písmeno velké) a ovládací prvky camelCasem. Je to proto, že formulář je třída a jeho prvky jsou instance.

Dále budeme potřebovat následující ovládací prvky:

  • 8x Label
  • 2x Button
  • 1x ListBox
  • 1x MonthCalendar

Labely

Labely rozmístěte jako na obrázku výše. Labelům na levé straně nastavíme text podle obrázku. Labelům na straně pravé text nastavovat nebudeme, ale nastavíme jim jméno, abychom text mohli později nastavit z kódu. Labely na pravé straně se budou jmenovat: dnesLabel, nejblizsiLabel, narozeninyLabel, vekLabel.

Tlačítka

Dva buttony umístíme dolů a nastavíme jim Text na Přidat a Odebrat. Asi vás nepřekvapí, že jejich názvy budou pridatButton a odebratButton. Tlačítkům můžeme přidat nějaké ikony, já jsem ty na obrázku našel na http://www.iconfinder.com, velikost je 32x32 pixelů. Obrázek nastavíme pomocí vlastnosti Image, kde klikneme na tlačítko "...". Obrázek nyní můžeme nahrát jako Local resource nebo Project resource. Vybereme Local resource a naimportujeme příslušný obrázek z disku. Aby byl obrázek vlevo, vedle textu tlačítka, musíme nastavit vlastnost TextImageRelation na ImageBeforeText. Výšku tlačítka můžeme nechat nastavit automaticky pomocí vlastnosti AutoSize. To samé uděláme i pro druhé tlačítko.

ListBox

ListBox je v podstatě rozbalený ComboBox, se kterým jsme se seznámili v minulé lekci. Jinak funguje úplně stejně a my ho využijeme pro zobrazení seznamu osob. ListBox pojmenujeme osobyListBox a nastavíme mu vlastnost Sorted na True, tak v něm budou prvky seřazené, v našem případě podle abecedy.

MonthCalendar

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

MonthCalendar slouží k zobrazení rozbaleného měsíce nebo několika měsíců. Komponenta je primárně určena k výběru intervalu mezi dvěma daty, ale my ji využijeme k ukázání narozenin vybrané osoby. Ovládací prvek pojmenujeme narozenMonthCalendar a nastavíme mu Enabled na False, aby s ním uživatel nemohl manipulovat. Dále vypneme ShowToday a MaxSelectionCount nastavíme na 1. To znamená, že můžeme najednou vybrat nejvýše 1 den.

Kotvy

Když aplikaci spustíte a formulář zvětšíte, bude vypadat následovně:

Okno aplikace bez kotev

Samozřejmě by bylo žádoucí, aby volné místo využil seznam osob, kterých tam může být mnoho a mohou mít dlouhá jména. Z toho důvodu prvkům ve formuláři nastavíme tzv. kotvy. Kotva (anglicky anchor) určuje ke kterým hranám formuláře se prvek přichytne. Ve výchozím nastavení se všechny prvky drží jen levé a horní hrany. My budeme určitě chtít, aby se ListBox držel také hrany spodní a pravé, tedy všech. Jakmile se formulář roztáhne, roztáhne se i ListBox. Vlastnost Anchor ListBoxu nastavíme následujícím způsobem:

Kotvy anchors ve Visual Studio

Když však nyní aplikaci spustíte a roztáhnete formulář, výsledek asi nebude takový, jaký jste očekávali. Musíme totiž upravit i ovládací prvky pod ListBoxem a vedle něj. Ty se musí přichytit k dolní, resp. pravé hraně okna.

Oběma tlačítkům nastavíme pouze spodní kotvu. MonthCaledar a čtyřem labelům nad ním vypneme levou kotvu a zapneme pravou. Po roztažení okna ve spuštěné aplikaci abyste měli dospět k tomuto výsledku:

Kotvy anchors ve Visual Studio

Přehledový formulář můžeme prohlásit za navržený.

Přidávací formulář

Druhý formulář bude sloužit k přidávání nových osob a bude mít následující podobu:

Formulář pro přidání nové osoby v C# .NET

Formulář přidáme pravým kliknutím na projekt v Solution Exploreru a vybráním možnosti Add -> Windows Form. Pojmenujeme ho OsobaForm. Text nastavíme na Přidat osobu. Opět nastavíme StartPosition na CenterScreen a můžeme nastavit ikonu. FormBorderStyle nastavíme na FixedSingle a zakážeme maximalizaci vlastností MaximizeBox, okno tedy nepůjde roztahovat ani maximalizovat.

Do formuláře dále vložíme následující ovládací prvky:

  • 2x Label
  • 1x TextBox
  • 1x DateTimePicker
  • 1x Button
  • 1x PictureBox

Labely

Labely zde slouží jen k popisu textových polí, čili jim pouze nastavte Text podle obrázku výše a nemusíte je ani pojmenovávat.

TextBox

TextBox je jak asi tušíte pole, kam může uživatel aplikace zadat libovolný text. K účelu zadání jména je ideální. Někteří začátečníci ho používají i k zadávání čísel nebo datumů, což je ovšem špatně, jak jsme si již vysvětlili minule. TextBox pojmenujte jmenoTextBox.

DateTimePicker

Opět asi tušíte, že DateTimePicker bude sloužit k výběru data a času. Pojmenujeme ho narozeninyDateTimePicker. Ve Format si můžeme vybrat, zda chceme vybírat datum (i v jakém formátu) nebo čas. Nás čas u narozenin samozřejmě nezajímá, ale v jiné aplikaci by se nám mohl hodit.

Button

Tlačítko k potvrzení dialogu pojmenujeme okButton a nastavíme mu Text na OK.

PictureBox

PictureBox je velmi zajímavý ovládací prvek, který se používá buď pro zobrazení obrázku nebo pro kreslení např. nějakých tvarů, což si ukážeme v dalších lekcích. Zde do PictureBoxu pouze vložíme ikonku, aby formulář vypadal lépe. Asi vás nepřekvapí, že to uděláte pomocí vlastnosti Image. Pokud je ikonka větší než PictureBox, můžete nastavit vlastnost SizeMode na Zoom.

Formuláře máme připravené, v příští lekci, Upomínač narozenin - Logická vrstva, si vytvoříme třídy s logikou aplikace. Naklikané formuláře jsou ke stažení níže.


 

Měl jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 981x (332.63 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 1.-2. lekci Windows Forms v C# .NET
Všechny články v sekci
Windows Forms - Okenní aplikace v C# .NET
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
13 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Libor Šimo (libcosenior):28.12.2013 10:18

Ahoj, chvíľku mi trvalo kým som našiel "ImageTextRelation" pretože vo vlastnostiach sa to nenachádza.
Možno by bolo dobre to v článku opraviť: TextImageRelation

;)
Odpovědět
28.12.2013 10:18
Aj tisícmíľová cesta musí začať jednoduchým krokom.
Avatar
Odpovídá na Libor Šimo (libcosenior)
Michal Žůrek - misaz:28.12.2013 10:25

David Čápka to má prohozené, při přepisu do Visual Basicu jsem si toho taky všimnul.

 
Odpovědět
28.12.2013 10:25
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovědět
9.1.2014 18:28
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Kotyza Lukáš:31.5.2016 16:18

Ahojte, vím že tady otravuju skoro furt ale mám aplikaci hotovou a dodělávám jen grafiku a nemůžu najít jak změnit ikonu. Pokud s tím máte někdo zkušenosti mohli byste mi s tím prosím poradit?

 
Odpovědět
31.5.2016 16:18
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Kotyza Lukáš
Michal Haňáček:31.5.2016 16:25
https://msdn.microsoft.com/en-us/library/339stzf7.aspx

První odkaz co google vrátí na "C# how to change application icon" ... to jsi tomu hledání moc nedal ...

Odpovědět
31.5.2016 16:25
Každé rozhodnutí a každý krok v životě nás někam posune. Bohužel jen některé nás posouvají dopředu.
Avatar
Odpovídá na Michal Haňáček
Kotyza Lukáš:31.5.2016 16:29

ani ne jenom celej den ale moc dík

 
Odpovědět
31.5.2016 16:29
Avatar
Kotyza Lukáš:31.5.2016 17:59

promiňte špatně jsem upřesnil svůj problém já myslel tu ikonu , která se zobrazuje když např. uděláte zástupce na ploše tak tu jsem myslel

 
Odpovědět
31.5.2016 17:59
Avatar
Odpovídá na Kotyza Lukáš
Michal Štěpánek:1.6.2016 7:50

Na dotazy tohoto typu je lepší si založit nové vlákno. Ale jinak je to ve vlastnostech projektu...

Odpovědět
1.6.2016 7:50
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 8 zpráv z 8.