MS Office week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

E-mailový klient s možností šifrování textu

Tato aplikace je mým třetím programem z oblasti internetové komunikace. Předchozími programy byly: FTP Web Client a Web Explorer. V programu jsou využity části ověřené v předchozích programech jako je práce se soubory a složkami, práce s CSV databází a s prvky formulářů ComboBox, ListBox, TextBox a dalšími. V programu nově naleznete způsob spolupráce s podřízenými formuláři, neboť je program používá, spolupráci s knihovnou HigLabo pro pop3 komunikaci a šifrování textu pomocí Vernamovy šifry.

Spuštění programu

Program obsahuje hlavní a tři podřízené formuláře. Vlastnosti formulářů jsou nastaveny na vzájemnou spolupráci a lze je jen otevřít nebo zavřít. Jen hlavní formulář lze ještě mínusem schovat do lišty. Spustíme-li program, zobrazí se hlavní formulář Email Client a podřízený formulář Uživatelské účty. Jako výchozí účet je automaticky vybrán první účet v pořadí. Program umí komunikovat účty SMTP a pop3. Data účtů lze uložit do databáze. Databáze účtů, soubor zaznamyuctu.csv , je uložen do adresáře DatabazeUctu, který se vytvoří při prvním spuštění v adresáři AplicationData účtu uživatele. Práce s formulářem Uživatelské účty je prostá a nepotřebuje zvláštní komentář. Potom co je vybrán účet, nebo ponechán výchozí, je třeba formulář uzavřít.

Příjem zpráv

Otevřený zůstává jen hlavní formulář Email Client. Vpravo vedle textu Účet se zobrazí jméno účtu. Kliknutím na text Zprávy v schránce nebo Odeslat a přijmout a dále Přijmout zjistíme počet zpráv ve schránce (číslo vedle textu Počet zpráv). Nyní klikneme na šipku "combobox" vpravo nad textem Zprávy v schránce a vybereme zprávu, kterou si chceme přečíst. Číslo zprávy se zobrazí v okně vedle textu Číslo. Zpráva se zobrazí v okně "textbox" dole a je uložena ve formě souboru na disk. V případě, že správa obsahuje html kód zobrazí s v okně jen data hlavičky zprávy (předmět, adresa odesilatele, datum odeslání, adresa příjemce) a vlastní text se zobrazí v IE. Zároveň jsme dotázáni, zda-li chceme zprávu vymazat ve schránce serveru. Jméno souboru je odvozeno od hlavičky zprávy a soubor je uložen do adresáře DatabazeUctu. Uloženou zprávu si můžeme opětovně přečíst kliknutím na Archiv pošty a Vybrat, vybere se požadovaný soubor a klikne se na Otevřít. Stejně tak ji můžeme z adresáře vymazat, kliknutím na Odstranit. V případě mazání souborů, můžeme označit jeden nebo více souborů. Následně je nutné klasickým způsobem kliknutím na nabídku pravou myší a výběrem Odstranit.

Odeslání zprávy

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Pro odeslání zprávy musíme nejprve zvolit účet. Do okna Od koho se automaticky přenese uživatelské jméno pro smtp, což zpravidla bývá e-mailová adresa. Do okna Komu napíšeme e-mailovou adresu příjemce. Tu ovšem můžeme vybrat z databáze adres kliknutím na Adresy a výběrem příslušné adresy. Do okna Předmět napíšeme text charakterizující zprávu a text zprávy do okna dole. Potom stačí kliknutím na Odeslat a přijmout vybrat a kliknout na Odeslat. Následně obdržíme informaci Zpráva byla odeslána nebo Zpráva nebyla odeslána: Odeslání e-mailu se nezdařilo.

Odpověď na přijatou zprávu

Po přijetí zprávy klikněte na Odeslat a přijmout a Odpovědět. Do okna Komu se přenese adresa odesilatele zprávy a po doplnění textu odpovědi můžete zprávu odeslat.

Šifrování textu

Text zprávy v okně hlavního formuláře zašifrujeme tak, že klikneme na Zabezpečení. Otevře se formulář Šifrování. Nyní zadáme až 6-ti místný číselný kód do okna Šifrovací kód a klikneme na tlačítko Zašifruj. V okně formuláře se objeví zašifrovaný text. Tím práce formuláře končí a můžeme jej uzavřít. Chceme-li odesílat zašifrovaný text musíme jej přenést do okna zprávy hlavního formuláře kliknutím na Odeslat a přijmout a Šifrovaný text. Nyní můžeme takto zašifrovanou zprávu odeslat. Příjemci je ovšem nutné sdělit jiným komunikačním kanálem kód, kterým byla zpráva zašifrována. Zašifrovaná zpráva byla na začátku doplněna třemi hvězdičkami. Důvod je jednoznačný, je třeba odlišit běžné zprávy od zpráv zašifrovaných.

Dešifrování textu

Zašifrovanou zprávu dešifrujeme tak, že po otevření formuláře Šifrování napíšeme šifrovací kód do okna Šifrovací kód a klikneme na Dešifruj. Je-li kód správný zobrazí se v okně formuláře dešifrovaná zpráva.

Poznámky k programu

Program nepracuje s přílohami, nepřijímá je ani je nelze připojit k e-mailu a odeslat. Program akceptuje účty pouze pro smtp a pop3 servery. Zobrazení zpráv je poněkud problematické a nemůže být srovnáváno se zobrazením standardním e-mailovým klientem. Program je určen pro běžnou e-mailovou textovou komunikaci a s využitím šifrování textu.

Knihovna HigLabo je pod licenci MIT (Open Source Software) poskytována bez záruk. Data jsou mezi formuláři předávána pomocí statických proměnných. V adresáři DatabazeUctu jsou uloženy soubory zpráv, ale i databáze účtů zaznamyuctu.csv a databáze adres zaznamyadres.csv.


Galerie

Program byl vytvořen v roce 2013.

 

Stáhnout

Staženo 239x (603.7 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce C#

 

Všechny články v sekci
Zdrojákoviště C# .NET - Okenní aplikace Windows Forms
Program pro vás napsal itnavi
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
Autor se věnuje tvorbě a správě webových stránek a programování v C#
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!