BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 30 - Animace v C# .NET WPF - Storyboard, základní a frame animace

V minulé lekci, WPF - Šablony, jsme se naučili tvořit šablony typu ControlTemplate a DataTemplate a vytvořili k nim jednoduché ukázky použití.

WPF poskytuje výkonnou sadu grafických funkcí, kterými můžeme dále "vytunit" své aplikace a dát jim pěkný vzhled. Jednou z možností je použití animací. V několika lekcích si postupně vysvětlíme:

  • jak definovat animace
  • kde definovat animace
  • jak animace spustit

WPF animace a C# vlastnosti

Než začneme animace vytvářet, musíme si říci, že animace ve WPF fungují na principu animace hodnot vlastností. To znamená, že necháváme měnit hodnotu nějaké vlastnosti v čase. Vlastnost musí splňovat následující podmínky:

  • Musí se jednat o Dependency Property
  • Musí patřit do třídy, která dědí z DependencyObject a implementuje rozhraní IAnimatable

Jak definovat animace - Storyboard

Samotná animace se pak realizuje pomocí tzv. scénářů (Storyboard). Jedná se o časový kontejner, který obsahuje informaci o tom, kterého prvku se animace týká, jakou jeho vlastnost animujeme samozřejmě i definici její animace.

Příklad Storyboard

Uvedeme si příklad takového scénáře. Bude to opravdu jen ochutnávka z většího tématu, kompletní ukázku si předvedeme až za chvíli. Scénář animace může vypadat např. takto:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Ve WPF tutoriálu si vysvětlíme, jak fungují animace, a naučíme se vytvářet základní lineární animace a animace lineárními klíčovými snímky.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 310 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 264 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 58 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 116 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
264 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 773 Kč 657 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Pospíšil
Avatar
Aktivity (5)