BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 8 - Efekty v Lightroom

V předchozí lekci, Pokročilá korekce objektivu v Lightroom , jsme si řekli, co je to Chromatic aberration, ukázali jsme si, jak manuálně narovnat fotografii a jak z fotografie odstranit zkreslení objektivu.

V dnešním článku se podíváme na efekty, které si pro nás Lightroom připravil. Bude to vinětace a šum. Řekneme si, jak s oběma efekty pracovat a jak je ve svých fotografiích použít.

Effects

Pro mě osobně je název Effects lehce zavádějící, protože v podstatě všechny panely a jejich posuvníky vytvářejí na fotografii nějaký efekt, avšak panel Effects se konkrétně zaměřuje na vytvoření vinětace a zrna (šumu). Ano, šum se z fotografií nejen odstraňuje, ale dokonce se do nich i přidává. Povětšinou zrno přidáváme do černobílých fotografií, kde vytváří hloubku a samotnou atmosféru fotografie. No a vinětaci snad všichni známe a pro ty, co neznají, je to ztmavení/zesvě­tlení okrajů fotografie. To by pro úvod do tématu stačilo, přesuňme se přímo do Lightroomu, ve kterém si všechny zmíněné funkce do podrobna vysvětlíme.

Post-Crop Vignetting

Předtím, než se pustíme do samotných vlastností posuvníků, se podíváme na


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V lekci si ukážeme jak vytvořit vinětaci v Lightroomu, jak do fotografie přidat zrno, co je to šum fotografie a černobílé zrno.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 180 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 153 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 68 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
153 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 449 Kč 382 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Jan Kaláb
Aktivity (4)