BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 13 - Graduated Filter v Lightroom

V minulém článku, Retuše a efekt červených očí v Lightroom, jsme dokončili retuše a podívali se na problematiku vzniku červených očí.

To znamená, že v dnešním článku budeme pokračovat další lokální funkcí, kterou Lightroom nabízí. Bude to Graduated Filtr. Povíme si něco o jeho používání, jeho významu v postprodukci a neposlední řadě se podíváme na tipy a triky při práci s ním.

Graduated, neboli odstupňovaný filtr, patří mezi jeden z těch nejprofláknutějších nástrojů, které Lightroom nabízí už roky. A rozhodně to není žádnou náhodou! Bez nadsázky by se dalo říct, že filtr je schopný vytvořit atmosféru a celkový vzhled jakékoliv fotografie pouhými pár kliknutími. Nástroj je to opravdu mocný, a proto nebudeme s ničím otálet a vhrneme se do samotného Lightroomu, ve kterém si fungování Graduated filtru vysvětlíme.

Jak už s největší pravděpodobností víte, filtr najdeme v záložce Develop (D), hned pod histogramem. Funkce se do našeho výběru dostane pouhým kliknutím na symbol obdélníku. Následující krok hned potom, co se nám filtr dostane do výběru, je zvolit si místo, kde filtr aplikujeme, kliknout a táhnout s ním.

Avšak pozor! Filtr se aplikuje přesně opačným směrem, než táhneme myší. Pro lepší pochopení vysvětlím funkci na jednoduchém příkladu.

Použití Graduated Filtru

Řekněme, že chceme ztmavit oblohu, která je v horní polovině fotografie. Pro ztmavení jsme si tedy vybrali Graduated Filter.

Praktický postup:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V dnešní lekci si ukážeme jak používat Graduated Filter v Lightroom, co to Graduated filter vůbec je a také nějaké tipy a triky při jeho používání.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 180 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 153 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 20 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 68 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
153 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 449 Kč 382 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Jan Kaláb
Avatar
Jan Kaláb
Aktivity (3)