NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Python programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 4 - Google Forms - Vytvoření kvízu

V minulé lekci, Google Forms - Nastavení a odeslání formuláře, jsme formulář Google Forms nastavili, upravili jeho motiv, otestovali ho a ukázali si možnosti sdílení formuláře.

V této lekci Google Forms si ukážeme, jak nastavit formulář do podoby kvízu. Projdeme si nastavení kvízů, jak se má kvíz chovat a jaké informace má zobrazovat. Vytvoříme základ prvního kvízu a vložíme otázky.

Kvíz v Google Forms

Nový formulář vytvoříme tlačítkem + v pravé dolní části obrazovky. Objeví se standardní formulář s jednou otázkou jako pro tvorbu dotazníku.

Před tvorbou kvízu je dobré si jeho strukturu navrhnout dopředu, třeba jen na papír. Zvolit vhodný způsob bodování a případně si rozmyslet větvení kvízu dle zvolených odpovědí.

První krok je tedy přepnutí do podoby kvízu. V horní části formuláře se přepneme do položky Nastavení. První položka nastavení je Změnit na kvíz:

Nastavení - Základy - Google Formuláře (Forms)

Nastavení kvízu v Google Forms

Při tvorbě kvízu je třeba si rozmyslet, zda bude hodnocení k dispozici okamžitě po odeslání nebo budeme odpovědi také osobně "ručně" kontrolovat. Tento výběr je hned druhým bodem nastavení. Při ruční kontrole je vyžadován sběr e-mailových adres.

Následně volíme v nastavení (viz obrázek výše), co se bude zobrazovat respondentům:

  • Nesprávně zodpovězené otázky - při zapnuté volbě respondent vidí, které otázky byly zodpovězeny nesprávně a také se mu zobrazí naše automatická zpětná vazba k otázkám, pokud si ji nastavíme viz následující obrázek.
  • Správné odpovědi - respondenti po dokončení vidí okamžitě správné odpovědi.
  • Bodové hodnoty - respondenti vidí celkový počet bodů a body získané za jednotlivé otázky.

Respondenti mohou po zodpovězení vidět následující:

Základy - Google Formuláře (Forms)

Pro urychlení tvorby kvízu, si lze nastavit globální výchozí hodnoty kvízu. To znamená, že nastavíme výchozí bodovou hodnotu otázek, kterou lze pak individuálně upravit při tvorbě otázky.

Nastavení odpovědí

Další sekcí v nastavení jsou Odpovědi, kde spravujeme způsob shromažďování a ochrany odpovědí. Můžeme:

  • Sbírat e-mailové adresy - tato volba se také automaticky zapne při výběru počáteční hodnoty - uvolnit hodnocení později, po ruční kontrole.
  • Zaslat respondentům kopii jejich odpovědí - přepínač má stav Vypnuto, Při vyžádání nebo Vždy. Nabídka odeslání odpovědi se respondentovi objeví až při dokončení formuláře.
  • Povolit upravování odpovědí - tato volba znamená možnost po odeslání změnit odpovědi úpravou již vyplněného formuláře.
  • Omezit na 1 odpověď - tato volba vyžaduje přihlášení respondenta k jeho účtu Google - nemůže pod stejným jménem kvíz vyplňovat 2x. Po dokončení formuláře se neobjeví odkaz na odeslání dalšího formuláře.

Nastavení prezentace

V sekci Prezentace upravujeme způsob prezentování formuláře a odpovědí, jehož možnosti jsou:

  • Zobrazit ukazatel postupu - ukazuje, kolik ještě otázek zbývá do konce kvízu.
  • Náhodné pořadí otázek - umožní náhodné pořadí otázek pomocí jejich promíchání.

Nastavení po odeslání

V části Nastavení po odeslání máme následující možnosti:

  • Text potvrzení - jde o text, který se zobrazí po odeslání formuláře. Přednastavený text je "Vaše odpověď byla zaznamenána". Text lze libovolně změnit. Délka odpovědi může obsahovat i několik tisíc znaků ve více odstavcích.
  • Zobrazit odkaz pro odeslání další odpovědi - tato volba se automaticky deaktivuje nastavením Omezit na 1 odpověď.
  • Zobrazit souhrn výsledků - dovolí sdílet souhrn výsledků s respondenty, pokud formuláře Google sdílíme s tímto typem účtu:
    • Osobní účet - tedy formulář může otevřít každý respondent, který má odkaz.
    • Rozeslání formuláře v rámci účtu Workspace - publikum, které uvidí souhrn výsledků můžeme omezit na svou organizaci, nebo formulář zpřístupnit všem uživatelům.

Lze nastavit i omezení formou Zakázat všem respondentům automatické ukládání. Tato volba způsobí že, v případě zavření nebo obnovení prohlížeče přijdou respondenti o neuloženou práci.

Poslední částí nastavení formuláře je volba zapnout pro tento a všechny nové formuláře následující:

  • možnost, že se budou ve výchozím nastavení shromažďovat všechny e-mailové adresy,
  • možnost, že všechny nové otázky budou ve výchozím nastavení povinné.

Tím jsme dokončili nastavení formuláře. Během testovacího provozu si nastavení můžeme ještě upravit.

Tvorba kvízu v Google Forms

Opět si vše vyzkoušíme prakticky na tvorbě vzorového kvízu. Vytvoříme rozřazovací test, který nám pomůže se rozhodnout na jaké školení o Microsoft Excel se přihlásit.

Nejprve si náš formulář pojmenujeme (č. 2 na obrázku níže). Budeme se snadněji orientovat v uložených formulářích. Pro respondenty vytvoříme popis formuláře (č. 3 na obrázku níže), kde uvedeme, co testujeme a co budeme s posbíranými daty provádět. Vhodně zvolený popis zlepší ochotu odpovídat či se testovat.

Pokud jsme si v Nastavení (č. 1 na obrázku níže) zapnuli sběr e-mailových adres, je první povinnou položkou našeho formuláře uvést platný e-mail. Pak již vytvoříme vybrané otázky či sekce:

Základy - Google Formuláře (Forms)

Tvorba otázek

Text první otázky bude následující: Rozhodněte na základě obrázku o správnosti tvrzení:. Následně zvolíme typ otázky jako Výběr z možností. Vedle otázky je ikona s piktogramem obrázku. Zde vložíme obrázek, na základě kterého respondent rozhodne o správnosti tvrzení v odpovědi. Vložit obrázek můžeme z různých zdrojů - z našeho počítače, webkamery, URL adresy, nebo našich fotek na Google disku. Po vložení se objeví u obrázku tři tečky - zde můžete obrázek zarovnat, odstranit, změnit a doplnit popisek. Možnosti obrázku jsme si ukazovali také v lekci Google Forms - Formáty odpovědí.

Pro tuto kvízovou otázku vložíme obrázek, který je přiložený formou souboru na konci této lekce. Dále doplníme odpovědi pro výběr:

  • Odpověď 1: Kurzor je umístěn v osmém řádku, ve sloupci označeném písmenem G,
  • Odpověď 2: Kurzor je umístěn v osmém sloupci, v řádku označeném písmenem G,
  • Odpověď 3: Hodnota aktivní buňky je rovna buňce s adresou G8 a kurzor je umístěn v osmém sloupci.

Nyní je nutné stanovit správnou odpověď a bodovou dotaci této otázky. Klikneme v levém dolní rohu na Klíč odpovědi:

Základy - Google Formuláře (Forms)

V pravém horním rohu formuláře se nyní nachází možnost nastavit počet bodů získaných správnou odpovědí. Poté vybereme správnou odpověď. Označí se zelenou fajfkou:

Základy - Google Formuláře (Forms)

K odpovědím můžeme také doplnit zpětnou vazbu, a to jak ke správné, tak i k nesprávným odpovědím. Můžeme např. odkázat uživatele na toto téma v nějakém online dokumentu, či jej odkázat přímo na video na YouTube, které lze přehrát přímo v okně dokončeného kvízu:

Základy - Google Formuláře (Forms)

Potvrdíme okno se zpětnou vazbou a poté stiskneme tlačítko Hotovo. Vrátíme se zpět k tvorbě otázky. Vybereme, zda je otázka povinná. Pokud chceme, aby respondent netipoval, ale raději otázku vynechal, pokud neví, necháme tlačítko Povinné vypnuté tj. v šedém stavu. Stejným způsobem vytvoříme potřebné množství otázek. Různé varianty dotazů a odpovědí známe z úvodních lekcí. Specifickým typem otázky, který jsme zatím neprobírali, je Nahrání souboru, kterému se budeme věnovat dále.

Dnes tedy máme připravený základ pro náš kvíz.

V příští lekci, Google Forms - Větvení formuláře, si ukážeme tvorbu sekcí a možnost větvit dotazník dle různých odpovědí respondenta.


 

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 231x (16.41 kB)

 

Předchozí článek
Google Forms - Nastavení a odeslání formuláře
Všechny články v sekci
Základy - Google Formuláře (Forms)
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Google Forms - Větvení formuláře
Článek pro vás napsala Eva Hermanová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
10 hlasů
Autor se věnuje školení Microsoft Office aplikací
Aktivity