Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript
JavaScript týden

Lekce 8 - Stavíme si počítač - Grafická karta 2/2

V minulé lekci našeho seriálu o stavbě PC, Stavíme si počítač - Grafická karta 1/2, jsme si popsali grafickou kartu. Dnes si řekneme o její instalaci, zmíníme výrobce a řekneme si podle čeho grafickou kartu vybírat.

Výrobci

Podobně, jako tomu bylo u procesorů, i grafické čipy mají na svědomí pouze 2 firmy: Nvidia a AMD (původně ATI). Původně bylo společností více, avšak byly skoupeny. Zatím co Nvidia figuruje stále jako samostatná společnost, ATI byla koupena výrobcem procesorů AMD. Své čipy ovšem společnosti dále prodávají výrobcům grafických karet a proto si můžete koupit např. grafickou kartu od Gigabyte, která má v sobě čip Nvidia GeForce.

Nvidia

Nvidia

U Nvidia se nejčastěji setkáte s řadou karet GeForce. Aktuálně se dělí do 3 tříd podle označení:

  • GeForce GTX - High-end grafické karty pro náruživé hráče a profesionální designery
  • GeForce GT, GTS a některé GTX - Střední řada grafických karet pro většinu hráčů a designerů
  • GeForce nebo GeForce G a GeForce GT - Low-end řada pro občasné hráče. V dnešní době již nemá příliš velký smysl, jelikož podobného výkonu dosahují integrovaná řešení v APU (procesoru počítače).

Karty Nvidia mají integrovaný fyzikální čip, který akceleruje i fyzikální výpočty ve hrách. Tento čip však zatím není příliš významný, jelikož ho podporuje jen malé množství her. Jeho konkurentem je rozšířenější technologie Havok, která běží na CPU, nikoli na grafické kartě.

Kromě GeForce vyrábí Nvidia řadu karet Quadro, která již není určena na hry, ale pro průmysl (architektura, lékařství, vědecké výpočty).

Že můžeme mít v počítači více grafických karet pro různé monitory je samozřejmé. Můžeme ovšem i spojit několik grafických karet tak, aby se sečetl jejich výkon. Tato Technologie nese název SLI. Grafické karty musí být stejné a musíte počítat s vyšším odběrem a zakoupit k PC tedy silnější zdroj.

Další technologií je 3D Vision, která umožňuje pomocí 3D brýlí stereoskopické hraní her. Lze ji kombinovat s 3D surround, kdy hra běží na 3 monitorech s brýlemi.

AMD (dříve ATI)

AMD Radeon
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

AMD je na tom s grafickými kartami velmi podobně, jako Nvidia. Setkáme se u něj převážně s řadou Radeon.

Na trhu nalezneme opět základní 3 řady produktů.

  • Radeon R9 - High-end grafické karty pro náruživé hráče
  • Radeon R7 - Střední řada grafických karet pro většinu hráčů
  • Radeon R5 - Low-end řada pro občasné hráče. Opět platí, že v dnešní době již nemá příliš velký smysl kvůli integrovaným kartám v APU.

Podobně jako má Nvidia řadu Quatro má i AMD průmyslovou řadu grafických karet, která nese název FirePro. Má také rozhraní pro 3D brýle (HD3D) a technologii pro spojení několika grafických karet za účelem sloučení výkonu - CrossfireX. Stejně tak podporuje spojování monitorů pro dosažení vyššího rozlišení a to pomocí technologie Eyefinity.

Instalace grafické karty

Současný slot pro připojení grafické karty na základní desku je PCI Express. Slot je na rozdíl od svých paralelních předchůdců (ISA, PCI a APG) sériový. Aktuální verze (PCIe X16 3.0) dokáže přenášet desítky GB/s. Více informací a obrázků viz díl Základní deska 2/2.

Jelikož je tento slot omezen jen asi na 75 W, je nutné ke kartě připojit dodatečné napájení ze zdroje. Konektor naleznete na konci karty, je buď 6ti nebo 8mi-pinový (u výkonných karet jsou někdy dokonce oba konektory, které je třeba zapojit). Kvůli větší velikosti karet je slot PCIe opatřen zámečkem, který musíme před vložením/vyjmutím karty stisknout. Grafická karta v case běžně zabírá místo na 2-3 sloty. Pokud by vám z nějakého důvodu záleželo na místě, které GK zabírá, lze koupit varianty označené jako low profile.

Instalace hardwarových ovladačů

Kromě grafické karty musíme samozřejmě nainstalovat i její ovladač od výrobce. Ačkoli nám počítač bude fungovat ihned po instalaci Windows a to v dobrém rozlišení a počtu barev, nebude využívat plné možnosti akcelerace, kterou karta nabízí. Drivery instalujeme vždy přímo od výrobce a v aktuální verzi, kteoru stáhneme z internetu. Výrobci často vydávají také updaty a je v našem vlastním zájmu mít vždy ty nejaktuálnější ovladače, jelikož nám zajistí vždy maximální výkon. Již se mi stalo, že hra fungovala pomalu a po aktualizaci ovladačů jakoby zázrakem fungovala při vysokém FPS i na maximální detaily a rozlišení.

Instalace API

Kromě samotných hardwarových ovladačů potřebujeme pro rozumné využití grafické karty ještě tzv. API. To je unifikované grafické rozhraní, pomocí kterého hra (nebo jiná aplikace) s grafikou kartou komunikuje.

DirectX a OpenGL
DirectX

V současné době jsou 2 nejpoužívanější grafická rozhraní OpenGL a Microsoft DirectX. Rozhraní si můžeme představit jako vrstvu mezi hrou a grafickou kartou. Řídit přímo grafickou kartu by bylo velmi složité a u každé by byly zapotřebí jiné instrukce. Takto si výrobce grafické karty zajistí, aby podporoval DirectX nebo OpenGL a hra si zajistí, aby používala toto rozhraní. Hra potom funguje na většině grafických karet, aniž by se o kompatibilitu musela příliš snažit. Podporovaná verze DirectX a OpenGL je vždy uvedena od výrobce dané grafické karty. V současné době je DirectX ve verzi 11 (léto 2014), verze 12 by měla vyjít v létě 2015.

OpenCL

Rozhraní OpenCL vzniklo jako unifikovaný způsob pro využívání paralelního programování na vícejádrových procesorech (GPU a CPU). Mluví se o tom, že bude v budoucnu čím dál důležitější, jelikož další vývoj jader procesorů je omezený (hlavně kvůli chlazení) a prostoru, jak jádra zlepšovat, je stále méně a méně. Proto se pro vyšší výkon zvyšuje počet jader a aplikace budou čím dál více využívat paralelní výpočty. OpenCL zpřístupňuje výkonnou grafickou kartu pro výpočty i běžným aplikacím a to nejen grafickým.

Výběr grafické karty

Jako vždy je velmi těžké posoudit 2 konkurenční platformy, jejichž produkty jsou velmi podobné. Nvidia by mohla mít lepší podporu driverů, zatím co AMD lepší podporu OpenCL. Co se týče výkonu, za stejnou cenu je zde napřed ATI a proto je u hráčů někdy oblíbenější, jejich karty obvykle o něco více topí. Nvidia má procesory na jádru CUDA, které mohou vyžadovat pokročilé aplikace pro práci s 3D grafikou, jsou tedy oblíbené zejména u 3D grafiků. Obě značky mají své technologie pro práci s více monitory a pro propojení více grafických karet pro vyšší výkon. Nvidia má SLI, ATI má CrossfireX. Osobně si myslím, že je výběr grafické karty opět záležitostí zejména osobního vkusu, stejně jako tomu bylo při rozhodování mezi AMD a Intelem u procesorů.

Při výběru grafické karty sledujte tyto parametry:

- Frekvence CPU
- Velikost, rychlost a verze RAM pamětí (DDR)
- Podporovaná verze DirectX
- Konektory (viz minulý díl)
- Počet monitorů, který karta podporuje.

Není obvykle nutné kupovat ty nejdražší grafické karty, jsou dnes již velmi výkonné a na většinu her ve full detailech vám postačí střední třída.

Při koupi grafické karty myslete na její odběr a ujistěte se, že máte dostatečně silný zdroj (alespoň 500 W).

Příště se zaměříme na pevné disky.


 

Předchozí článek
Stavíme si počítač - Grafická karta 1/2
Všechny články v sekci
Stavíme si počítač
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
13 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (17)

Avatar

Člen
Avatar
:22.6.2014 16:25

Což takhle vydávání her dřív, exkluzivity (jak už jste psali)...?
A u next-genu... PC za 30k VS XONE/PS4 za 12k...)
Kinectový hry taky na PC moc nejsou :-)

 
Odpovědět
22.6.2014 16:25
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na
Luboš Běhounek Satik:22.6.2014 16:32

Každá platforma má svoje pro a proti, nikdo tě nenutí si kupovat PC za 30k :)

Odpovědět
22.6.2014 16:32
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
Jan Vargovský:22.6.2014 16:34

Na pc ale můžeš dělat cokoliv.

 
Odpovědět
22.6.2014 16:34
Avatar
Odpovídá na
Vojtěch Pospíchal:22.6.2014 18:19

Exkluzivity? Proč každý konzolista argumentuje exkluzivními hrami, když jich je na PC mnohonásobně víc? Vlastním jak PC (High End) tak PS3 a XboX. PC je bezkonkurenčně nejlepší. PS3 má zajímavé exkluzivní tituly, kvůli a kterým to ještě má možná smysl pořizovat (v době YT už tu ale také máme alternativy) a XboX je doslova k ničemu. Na konzoli k+m hrát nemůžeme kdežto na PC gamepadem ano, takže ani ovládání není argument.

EDIT:// XboX má kinect, a my geekové na PC máme Oculus Rift ;)

Editováno 22.6.2014 18:21
 
Odpovědět
22.6.2014 18:19
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Vojtěch Pospíchal
:22.6.2014 22:14

Máš Xbox a je pro tebe k ničemu... ovšem narozdíl od PS má stabilní Xbox LIVE, kde prostě hrát můžeš... ne že ti to pořád napadaj hackeři :-) a teď za to chce dokonce Sony peníze...
Pořád tu vidím výhodu toho, že za Xbox+kinect+320GB HDD jsem dal asi 10k... za PC, co by mi utáhl všechny ty hry, co mám na Xbox bych dal minimálně dvakrát víc...

Upřímně přestávám trochu chápat místní komunitu... když jsem proti M$, tak jakože je M$ super, že má to nejlepší pod sluncem... jakmile o nich řeknu, že maj dobrej produkt, okamžitě je to na hovno...

Editováno 22.6.2014 22:15
 
Odpovědět
22.6.2014 22:14
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na
Vojtěch Pospíchal:22.6.2014 22:33

Nestabilní PSN? O tom jsme ještě neslyšel. Pravda né, že bych se v informacích okolo konzolí nějak vrtal. Každopádně, nechci se hádat, takže se domluvíme na tom, že konzole jsou dobré pro mainstreamové hráče, kteří nechtějí nic řešit, a rádi si bez jakýkoli starostí zahrají novou hru. Nevyžadují nejlepší grafiku, nechtějí na tom pracovat atd.... Prostě jen hry + maximálně filmy a hudba.

 
Odpovědět
22.6.2014 22:33
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Vojtěch Pospíchal
:23.6.2014 6:53

Jsou vhodné pro mainstreamové hráče + lidi, co mají nějakou prehistorickou mašinu, na které jedou XP s 512 MB RAM...
Dřív byl PSN oblíbenej u hackerů, pak jsem to přestal řešit, protože to bylo pořád to samý dokola... Možná už se na PSN vy****i.

 
Odpovědět
23.6.2014 6:53
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na
Luboš Běhounek Satik:23.6.2014 9:00

Kazdej dava prednost necemu jinymu - nekdo starsi PC a konzoli, nekdo radsi udrzuje PC aktualni.
Uz bylo dost offtopicu, chtelo by to tu nejaky moderatory :)

Odpovědět
23.6.2014 9:00
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Martin Lák
Člen
Avatar
Martin Lák:18.11.2019 14:03

Zdravím,

názor na MSI GeForce GTX 1060 ARMOR 6G OCV1 zde v konkurenci mnohem dražších, ačkoliv stojí "jen" osmičku.
Díky

 
Odpovědět
18.11.2019 14:03
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Lák
Luboš Běhounek Satik:18.11.2019 14:12

Celkem dobrej model, ale dneska uz novej nekupovat, za osmicku mas novejsi a vykonejsi model a s lepsim chladicem: https://www.czc.cz/…2111/produkt

Editováno 18.11.2019 14:12
Odpovědět
18.11.2019 14:12
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 27. Zobrazit vše