September discount week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 12 - Stavíme si počítač - Klávesnice a myš

V minulém dílu našeho seriálu o stavbě počítače jsme načali periferie a řeč byla o monitoru. Dnes se budeme bavit o klávesnici a myši.

Klávesnice

Klávesnice je základním vstupním zařízením, které v sobě obsahuje kolem 100 kláves a jednoduchý čip, který posílá informace o stisknutých klávesách základní desce, odkud si je může číst procesor.

Její historie není příliš zajímavá. Vypadá v podstatě stále stejně, jen je dnes tenčí, spínače nahradily membrány a připojuje se k USB. Starší klávesnice se připojovaly k portům DIN a později k PS/2.

Klávesnice Logitech

Profil kláves

Je určitě dobrý nápad koupit klávesnici s nízkým profilem kláves, starší měly klávesy velmi vysoké a špatně se na nich psalo. Kromě nízkoprofilových se také prodávají ploché klávesnice podobné těm notebookovým, které jsou dle mého názoru ploché zas příliš, ale dalo by se na ně zvyknout. Naprostá většina klávesnic je dnes membránových, ty spínačové jsou zbytečně drahé.

Podsvícení

Některé klávesnice jsou podsvícené, což je docela příjemné a cenový rozdíl není velký. Vyplatí se nad touto variantou alespoň zapřemýšlet. Dejte pozor, aby měla klávesnice český layout.

Podsvícená klávesnice Logitech

Klávesy

Velké množství klávesnic obsahuje kromě základní sady také multimediální klávesy, které např. spustí přehrávač, ztlumí zvuk nebo přepnou na další skladbu. Docela jsem si na ně zvykl.

Lepší klávesnice obvykle obsahují programovatelné klávesy pro makra (M1, M2, ...). Do klávesnice si pomocí softwaru nahrajete co se má stát, když se tyto klávesy stisknou.

Naprostá většina klávesnic přichází s českým layoutem (rozložením kláves). Některé herní (Pro Gamer) klávesnice bohužel lokalizované nejsou, pozor na to. Na klávesy se sice dají koupit samolepky s českými znaky, ale ty se brzy ušpiní a ošoupou.

Područka

Pokud kupujete klávesnici na delší psaní (a ne třeba jen jako periferii k tabletu), určitě je dobrý nápad vybrat tu s područkou. Tedy aby nekončila hned pod mezerníkem, aby bylo zde ještě místo pro opření rukou.

Nepřipadá mi jako dobrý nápad kupovat bílou klávesnici nebo myš, jelikož je na ni potom vidět špína, které se nevyhnete a kterou budete muset čistit.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Dejte si pozor, aby byla klávesnice na USB port, stále se prodávají i starší PS/2 klávesnice. Kvalitní klávesnice vyrábí např. Logitech nebo Roccat.

Myš

Myš je další vstupní zařízení, které umožňuje převádět pohyb ruky na pohyb kurzoru na obrazovce, pomocí kterého jsme potom schopni ovládat grafické aplikace.

Historie

Historie myší je mnohem zajímavější. První počítače myš vůbec neměly, protože se ovládaly příkazovou řádkou. První myš byla vyrobena ze dřeva a postavena na Standfordské univerzitě. Koncept kuličkové myši a jejího využití pro grafické uživatelské rozhraní vynalezli laboratoře firmy Xerox. Firma ovšem nedokázala odhadnout potenciál této revoluční technologie a proto prodala velmi levně licenci na myš Stevu Jobsovi, který následně okopíroval i jejich grafický operační systém a masově ho rozšířil. A od Jobse celý koncept později okopíroval Bill Gates, na jehož systému právě píši tento článek :) Pro zájemce o tyto události doporučuji zhlédnout snímky Piráti ze Silicon Valley a Jobs. No, alespoň, že tu myš nakonec máme.

Kuličkové myši

První komerční myši měly na spodní straně kuličku. Jak se myší pohybovalo, kulička roztáčela hřídele s dvěma kolečky, které měly po obvodu štěrbiny. Jedno kolečko se točilo při svislém pohybu a druhé při vodorovném. Přes štěrbiny prosvítal optický paprsek na snímač. Jak se kolečka otáčela, paprsek se přerušoval přes štěrbiny, pulzoval a tak převáděl mechanický pohyb na digitální signál. Jak jsme si již v seriálu všimli, každé mechanické zařízení je spojeno s mnoha problémy a ani kuličková myš nebyla výjimkou. Kulička nabírala prach, který se následně zachytával ve štěrbinách, což vyžadovalo myš pravidelně čistit.

Optické myši

Další generace myší měla místo kuličky optický senzor a světelnou LED diodu. Osvětlený povrch je snímán a porovnáván s předchozím obrazem, pomocí čehož myš zjistí kam jsme se posunuli. Myš tak nemusíme čistit a funguje spolehlivě. Problémy má na reflexním povrchu.

Laserové myši

Současné myši používají místo LED diody infračervený laser, který umožňuje vyšší přesnost, nižší spotřebu energie a kvalitnější snímání i na lesklejším povrchu. Světlo na rozdíl od optických myší okem nevidíme.

Myši byly dříve připojovány k sériovému portu (COM), později k PS/2 a nyní k USB.

Parametry

Dnešní myši mají obvykle 2 tlačítka + scrollovací kolečko, které slouží zároveň i jako 3. tlačítko. Stejně jako tomu bylo s klávesnicí, lepší myši mají různá tlačítka navíc. Ta se obvykle dají naprogramovat jako makra nebo slouží ke změně DPI (viz níže).

Ergonomie

Určitě je dobrý nápad pořídit si ergonomickou myš. To znamená, že je tvarovaná tak, aby sedla do vaší ruky a snížila tak zdravotní riziko křečí a útlaků (viz dále). Obvykle platí, že čím je myš větší, tím je vhodnější pro dlouhodobou práci na PC. Velmi příjemný je u myši pogumovaný povrch, který se sice časem opotřebuje, ale usnadňuje její používání.

DPI

U myší je obvykle udáván parametr DPI, který označuje kolik bodů na palec je schopen snímač myši rozeznat. Teoreticky platí, že čím vyšší hodnota, tím je myš přesnější. Při vyšších hodnotách DPI se při malém pohybu pohne ukazatel o větší kus. V podstatě se jedná o přesnost. Příliš vysoké hodnoty mají za následek, že je myš příliš rychlá. Většinou nejvyšší hodnoty DPI ani nevyužijete nebo s nimi musíte výrazně snížit citlivost myši.

Pokud chcete hrát závodně hry, určitě si pořiďte nějakou lepší myš. Dobré jsou např. od firmy Razer, Roccat nebo Steelseries. Pro běžné užití se opět nabízí např. firma Logitech.

I u myši si dejte pozor, abyste koupili pro USB port, nikoli pro starší PS/2.

Myš Razer

Podložka

Pokud nemáte lesklý (např. skleněný) stůl, tak podložku pod myš teoreticky nepotřebujete. Ty nejlevnější podložky jsou textilní a rychle se zničí. Kvalitnější jsou neoprenové nebo kovové. Některé podložky mají gelovou područku, která práci s PC velmi zpříjemňuje.

Gelová podložka pod myš

Myš a zdraví

Počítačová myš opět velmi ovlivňuje zdraví a to kvůli tlaku na zápěstí při jejím špatném držení. Dlouhodobý tlak na jedno místo je zdravotně velmi nebezpečný a způsobí zánět šlach, více viz. syndrom karpálního tunelu, který se operuje.

Na myš byste měli vždy tlačit dlaní a prsty. Zápěstí by mělo být úplně volné a ve vzduchu, rovné, ne natlačené na hraně stolu nebo prolomené. Dost tomu napomáhá výše zmíněná gelová podložka, která je pod zápěstím měkká a tak tlak sníží. Nicméně i s ní pamatujte na to, že váha ruky spočívá na dlani, nikoli na zápěstí. Pro každodenní práci na PC se u myší nevyplatí přiliš myslet na design, ale zaměřit se hlavně na to, abyste si koupili ergonomickou myš a správně ji drželi. Tenké designové myši jsou sice krásné, ale často nepoužitelné.

Bezdrátové vs. drátové periferie

Ačkoli bezdrátové myši a klávesnice nejsou tolik rozšířené, osobně si tu svou nemohu vynachválit. Myš je obvykle na 1 tužkovou baterii a klávesnice na 2. V klávesnici jsem za ty roky baterii ještě nikdy neměnil, v myši ji měním asi 3x za rok.

Bezdrátová klávesnice a myš

Bezdrátovou myš si můžete vzít s sebou, když se z postele díváte na počítači na film. Jednoduše si s ní regulujete kolečkem zvuk nebo pozastavíte snímek. Samozřejmě je velmi příjemný i pocit bez váhy kabelu, který se navíc u drátových myší občas někde v kabeláži za stolem zadrhne.

Bezdrátové myši nejsou vhodné na hry. Ne, že by s nimi nešly hrát, ale pro ty, kteří je chtějí hrát závodně a většinu času, představují handicap v podobě nižší odezvy. Pro občasné hraní jsou naprosto dostačující (vlastní zkušenost).

Bezdrátová klávesnice má již menší využití. Osobně si ji ale také nemohu vynachválit, jelikož se mohu u počítače např. velmi jednoduše najíst. Klávesnici položím stranou aniž bych musel řešil kabel. A potom ji zas vrátím zpět.

Pokud se rozhodnete pro bezdrátovou variantu, určitě si kupte sadu klávesnice i myši. Nejen, že k sobě budou vzhledově ladit, bude je obě spravovat také jediný vysílač do USB portu.


 

Předchozí článek
Stavíme si počítač - Monitor
Všechny články v sekci
Stavíme si počítač
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
17 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (4)

Avatar
jan.sobolciak:30.6.2014 9:19

Mě by zajímalo, jestli lze nějak poznat, jak dlouho vydrží myš na jedněch baterkách. Na jaké aspekty při výběru koukat.

 
Odpovědět
30.6.2014 9:19
Avatar
Petr Čech
Redaktor
Avatar
Petr Čech:6.4.2015 20:53

V čem přesně spočívá český layout? Ta klávesnice na obrázku je bez českých znaků a i na netu jsem narazil na klávesnice, které mají ve specifikacích český layout, ale jsou bez bez českých znaků.

Odpovědět
6.4.2015 20:53
the cake is a lie
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Štefan Pružinský:6.4.2015 22:30

Je možné, že sú viditeľné len pri podsvietení. Takýto druh som už videl...

Odpovědět
6.4.2015 22:30
Najefektívnejším spôsobom debuggingu je modlitba. :)
Avatar
Odpovídá na Petr Čech
Tomáš Maňhal:7.4.2015 6:54

Český layout samozřejmě musí obsahovat české znaky :-) Pokud obchod uvádí, že české znaky obsahuje a přesto na obrázku nejsou, tak je třeba se informovat u podpory a upozornit, ať si opraví popisky. Jednoduché :-)

Štefan Pružinský

A tvrzení, že jsou vidět jen při podsvícení je s prominutím hovadina :-D

Editováno 7.4.2015 6:55
 
Odpovědět
7.4.2015 6:54
Avatar
Odpovídá na Tomáš Maňhal
Štefan Pružinský:7.4.2015 11:56

Nie je. Ja hovorím o klávesniciach, ktoré sú primárne podsvietené, a teda majú český layout. Taktiež som sa zmienil, že som takúto klávesnicu už videl.

Odpovědět
7.4.2015 11:56
Najefektívnejším spôsobom debuggingu je modlitba. :)
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na Štefan Pružinský
Tomáš Maňhal:7.4.2015 12:08

Pošli mi odkaz na takovou klávesnici, kde jsou vidět české znaky až při podsvícení :-)

 
Odpovědět
7.4.2015 12:08
Avatar
Odpovídá na Tomáš Maňhal
Štefan Pružinský:7.4.2015 13:10

To ti bohužiaľ nepošlem, nakoľko si nemám možnosť zistiť jej názov. To však samozrejme nie je dôvod na to, aby si tvrdil, že neexistuje.

Odpovědět
7.4.2015 13:10
Najefektívnejším spôsobom debuggingu je modlitba. :)
Avatar
Odpovídá na Štefan Pružinský
Tomáš Maňhal:7.4.2015 16:09

Netvrdím, že Ti nevěřím, jen mi taková klávesnice přijde jako aprílový žert :-)

 
Odpovědět
7.4.2015 16:09
Avatar
Marek Zoufalý
Redaktor
Avatar
Marek Zoufalý:23.5.2016 12:45

Velmi kvalitní seriál o stavbě PC, děkuji za poskytnuté informace, dost jsem se dozvěděl. :-)

 
Odpovědět
23.5.2016 12:45
Avatar
Cyril Horák
Redaktor
Avatar
Cyril Horák:8.9.2019 21:54

vy se mi asi budete smát ale do teď jsem považoval své dvě ramky za grafické karty a marně jsem s lámal hlavu co je to velké s vlastním chlazením uprostřed desky.

 
Odpovědět
8.9.2019 21:54
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 14. Zobrazit vše