Vydělávej až 160.000 Kč měsíčně! Akreditované rekvalifikační kurzy s garancí práce od 0 Kč. Více informací.
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 13 - Stavíme si počítač - Výběr klávesnice a myši

V minulé lekci, Stavíme si počítač - Vývoj a výběr monitoru, jsme si představili LCD monitory a popsali jejich funkce. Zmínili jsme také jejich nevýhody a nový OLED displej.

Dnešní díl našeho hardware tutoriálu věnujeme klávesnici a myši. Opět tedy nepůjde o komponenty pro samotnou stavbu počítače. Klávesnici a myš ale u našeho PC využijeme, proto si je dnes popíšeme a uvedeme si kritéria jejich výběru.

Klávesnice

Klávesnice je základním vstupním zařízením, které v sobě obsahuje kolem stovky kláves. Dále v ní nalezneme jednoduchý čip, který posílá informace o stisknutých klávesách základní desce. Odtud si tyto informace čte procesor.

Historie vývoje klávesnice není příliš zajímavá. Vypadá v podstatě stále stejně, jen je dnes tenčí:

Klávesnice Logitech - Stavíme si počítač

Dnešní klávesnice připojujeme přes USB, dříve se připojovaly k portům DIN a později k PS/2.

Profil kláves

Pokud na klávesnici hlavně píšeme, potom se nevyplatí kupovat si vysokoprofilovou klávesnici. Ta se používá spíše na hraní her. Kromě nízkoprofilových klávesnic se také prodávají ploché klávesnice podobné těm notebookovým. K běžnému psaní na klávesnici nemusíme pořizovat ani mechanickou klávesnici se spínači. Pro hraní počítačových her ji však doporučujeme. Mechanická klávesnice totiž nabízí lepší odezvu, větší kvalitu a životnost.

Podsvícení

Některé klávesnice jsou podsvícené, což je docela příjemné. Cenový rozdíl obou variant navíc není velký. Můžeme se tedy nad touto variantou alespoň zamyslet.

Na obrázku vidíme membránovou podsvícenou klávesnici Logitech:

Podsvícená klávesnice Logitech - Stavíme si počítač

Klávesy

Velké množství klávesnic obsahuje kromě základní sady také multimediální klávesy, které např. spustí přehrávač, ztlumí zvuk nebo přepnou na další skladbu. Jsou velmi užitečné a dokáží ušetřit čas.

Lepší klávesnice obvykle obsahují programovatelné klávesy pro makra (M1, M2...). Do klávesnice si potom pomocí softwaru nahrajeme, co se má stát, když se tyto klávesy stisknou.

Naprostá většina klávesnic přichází s českým layoutem, tedy rozložením kláves. Některé herní (Pro Gamer) klávesnice bohužel lokalizované nejsou.

Výběr barvy je pak otázkou vkusu. Nedoporučujeme však volit bílou klávesnici nebo myš, jelikož je na nich více vidět špína. Tomu se u světlých barev nevyhneme a budeme muset klávesnici nebo myš častěji čistit.

Područka

Pokud kupujeme klávesnici na delší psaní, která nebude sloužit třeba jen jako periférie k tabletu, určitě vybereme tu s područkou. Područkou myslíme prostor pod mezerníkem využívaný pro opření rukou.

Dejme si pozor, aby byla klávesnice na USB port, stále se prodávají i starší PS/2 klávesnice.

Kvalitní klávesnice vyrábí např. firma Logitech nebo Niceboy.

Myš

Myš je další vstupní zařízení, které umožňuje převádět pohyb ruky na pohyb kurzoru na obrazovce. Takto jsme potom schopni ovládat grafické aplikace.

Historie

Historický vývoj myší je mnohem zajímavější. První počítače myš vůbec neměly, protože se ovládaly příkazovou řádkou.

První myš byla vyrobena ze dřeva a postavena na Standfordské univerzitě. Koncept kuličkové myši a jejího využití pro grafické uživatelské rozhraní vynalezly laboratoře firmy Xerox. Firma ovšem nedokázala odhadnout potenciál této revoluční technologie a prodala velmi levně licenci na myš Stevu Jobsovi. Jobs následně okopíroval i jejich grafický operační systém a masově ho rozšířil. A od něj celý koncept později okopíroval i Bill Gates.

Kuličkové myši

První komerční myši měly na spodní straně kuličku. Jak se myší pohybovalo, kulička roztáčela hřídele s dvěma kolečky, které měly po obvodu štěrbiny. Jedno kolečko se točilo při svislém pohybu a druhé při vodorovném. Přes štěrbiny prosvítal optický paprsek na snímač. Jak se kolečka otáčela, paprsek se přerušoval přes štěrbiny, pulzoval a tak převáděl mechanický pohyb na digitální signál. Kulička však měla své mouchy. Nabírala prach, který se následně zachytával ve štěrbinách a myš se musela pravidelně čistit.

Optické myši

Další generace myší měla místo kuličky optický senzor a světelnou LED diodu. Osvětlený povrch byl snímán a porovnáván s předchozím obrazem, pomocí čehož myš zjistila, kam jsme se posunuli. Myš se tak nemusela čistit a fungovala celkem spolehlivě. Problémy měla na reflexním povrchu.

Laserové myši

Současné myši používají místo LED diody infračervený laser, který umožňuje vyšší přesnost, nižší spotřebu energie a kvalitnější snímání i na lesklejším povrchu. Světlo na rozdíl od optických myší okem nevidíme.

Myši byly dříve připojovány k sériovému portu (COM), později k PS/2 a nyní k USB.

Na obrázku lze vidět herní myš od Razeru:

Myš Razer - Stavíme si počítač

Parametry

Dnešní myši mají dvě tlačítka a scrollovací kolečko, které slouží zároveň i jako třetí tlačítko. Obvykle na nich najdeme také postranní tlačítka, která se dají naprogramovat jako makra nebo slouží ke změně DPI.

DPI rozlišení

U myší je obvykle udáván parametr DPI (dots per inch), který označuje, kolik bodů na palec je schopen snímač myši rozeznat. Při vyšších hodnotách DPI se při malém pohybu pohne ukazatel o větší kus. V podstatě se jedná o přesnost.

Příliš vysoké hodnoty mají za následek, že je myš příliš rychlá. Většinou nejvyšší hodnoty DPI ani nevyužijeme nebo s nimi musíme výrazně snížit citlivost myši.

Ergonomie

Určitě je dobrý nápad pořídit si ergonomickou myš. To znamená, že je tvarovaná tak, aby sedla do naší ruky a snížila tak zdravotní riziko křečí a útlaků. Obvykle platí, že čím je myš větší, tím je vhodnější pro dlouhodobou práci na PC. Velmi příjemný je u myši pogumovaný povrch, který se sice časem opotřebuje, ale usnadňuje její používání.

Pokud chceme hrát závodně hry, určitě si pořídíme nějakou lepší myš. Dobré jsou např. od firmy Razer, Logitech, nebo Steelseries.

Při hraní her doporučujeme nastavit si na myši nejvyšší DPI a ve hře si ho pak snížit - dosáhneme tím té nejlepší odezvy, co nám může myš nabídnout.

Podložka

Ty nejlevnější podložky jsou textilní a rychle se zničí. Kvalitnější jsou neoprenové nebo kovové. Některé podložky mají gelovou područku, která práci s PC velmi zpříjemňuje. Pokud ale nemáme lesklý (např. skleněný) stůl, tak podložku pod myš teoreticky nepotřebujeme.

Na obrázku vidíme gelovou podložku pod myš:

Gelová podložka pod myš - Stavíme si počítač

Myš a zdraví

Počítačová myš opět velmi ovlivňuje zdraví, a to kvůli tlaku na zápěstí při jejím špatném držení. Dlouhodobý tlak na jedno místo je zdravotně velmi nebezpečný a způsobí zánět šlach, tzv. syndrom karpálního tunelu, který se operuje.

Na myš bychom měli vždy tlačit dlaní a prsty. Zápěstí by mělo být rovné, úplně volné a ve vzduchu, ne natlačené na hraně stolu nebo prolomené. Dost tomu napomáhá výše zmíněná gelová podložka, která je pod zápěstím měkká, a tak tlak sníží. Nicméně i s ní pamatujme na to, že váha ruky spočívá na dlani, nikoli na zápěstí. Pro každodenní práci na PC se u myší nevyplatí příliš myslet na design. Zaměříme se hlavně na to, abychom si koupili ergonomickou myš a správně ji drželi. Tenké designové myši jsou sice krásné, ale často nepoužitelné.

Bezdrátové vs. drátové periferie

Mnoho lidí si myslí, že bezdrátové myši a klávesnice nejsou kvalitní a mají špatnou odezvu. Není tomu tak. Dnešní bezdrátové periferie jsou na tom s odezvou stejně, jako ty drátové, jen jsou o něco dražší. Myš je obvykle na jednu tužkovou baterii a klávesnice na dvě. V klávesnici by měly vydržet bez podsvícení déle než rok, v myši se mění asi třikrát do roka.

Bezdrátová myš a klávesnice vypadá například následovně:

Bezdrátová klávesnice a myš - Stavíme si počítač

Bezdrátovou myš si můžeme vzít s sebou, když se z postele díváme na počítači na film. Jednoduše si s ní regulujete kolečkem zvuk nebo pozastavíme snímek. Samozřejmě je velmi příjemný i pocit bez váhy kabelu, který se navíc u drátových myší občas někde v kabeláži za stolem zadrhne.

Pokud se rozhodneme pro bezdrátovou variantu, určitě si kupme sadu klávesnice i myši. Nejenže k sobě budou vzhledově ladit, ale bude je obě spravovat také jediný vysílač do USB portu.


 

Předchozí článek
Stavíme si počítač - Vývoj a výběr monitoru
Všechny články v sekci
Stavíme si počítač
Článek pro vás napsal David Hartinger
Avatar
Uživatelské hodnocení:
53 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity