Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Lekce 11 - Stavíme si počítač - Monitor

V minulém dílu našeho seriálu o stavbě počítače byla řeč o pevných discích. V seriálu se nyní dostáváme k periferiím, což jsou zařízení umístěná mimo počítačovou skříň. V dnešním dílu se zaměříme na monitor.

Historie

Úplně první počítače neměly monitory, ale výstup aplikací tiskly na papír a to prvně dokonce pomocí upraveného psacího stroje. S vynálezem televizní obrazovky se výstup přenesl na CRT monitory.

CRT

Starší monitory byly tvořeny katodovou trubicí, ve které byl vykreslovací paprsek (u barevných 3 paprsky) vychylován magnetickým polem. Jistě si ještě pamatujete jak vypadaly staré televize. Zajímavé je, že první monitory nebyly černo-bílé, ale černo-zelené. Postupem času se přidaly barvy a zvyšovala se ostrost obrazu. Kromě těchto vlastností postupně rostla i úhlopříčka (rozměr obrazovky). První monitory byly poměrně malé, ne větší než 14". Postupně se dostaly na 17" a 19". Větší monitory byly kvůli svým rozměrům a váze nepraktické. Oproti novější technologii LCD má CRT obrazovka stále mnoho výhod, např. pozorovací úhly, kontrast, odezvu nebo podporu několika nativních rozlišení. Vysoká energetická spotřeba a gigantické rozměry zařízení však způsobily, že na CRT již prakticky nenarazíme.

CRT monitor

LCD

LCD monitory jsou na rozdíl od CRT obrazovky úplně ploché. Jedná se matici tekutých krystalů, kde je každý bod složený ze 3 krystalů - červeného, zeleného a modrého (RGB). Právě z těchto 3 barev lze namíchat libovolnou výslednou barvu. LCD byly z počátku velmi drahé a nepříliš kvalitní. Tak to je ostatně s každou technologií. Proto se vyskytovaly hlavně v noteboocích. S dalším růstem kvality již nebyl důvod proč menší a výhodnější LCD monitor nepoužívat i u stolních PC. Mimo jiné jsou také šetrnější k očím, protože tolik neblikají. Ačkoli se kvalita jejich obrazu velmi zvyšuje, tak je technologicky limitována. LCD monitory umožnily díky svým rozměrům a váze nástup mnohem větších obrazovek.

LG LCD display

27" LCD monitor s ultratenkým rámečkem

Výběr displeje - parametry

Displeje mají obrovské množství parametrů, podle kterých bychom je měli vybírat. Pojďme si je popsat.

Podsvícení

LCD monitory byly dříve podsvíceny výbojkou. Moderní displeje jsou podsvícené pomocí LED diod, což zaručuje nižší spotřebu a velikost. Na kvalitu obrazu nemá podsvícení příliš velký vliv. Obchodníci někdy mylně nabízejí tyto displeje jako nástupce LCD. LED diplej JE LCD, funguje úplně stejně, jen je jinak podsvícený. Nenechte se zmást.

Typ displeje

LCD je několik typů. Mezi základní patří TN, PVA a IPS. TN je velmi nekvalitní, proto ho nikdy nekupujte a to ani když je s LED podsvícením a inzerován jako displej nové generace :)

Úhlopříčka

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Fyzický rozměr displeje udává jeho úhlopříčka. Nejběžnější úhlopříčky displejů jsou dnes kolem 24" (palec je 2,54 cm). Nebojte se velkého displeje a klidně si dopřejte 27". Při práci je to komfort pro vaše oči a při hraní her vás více vtáhne do děje. Do kanceláře se obvykle pořizují o něco menší monitory než do domácností, pro delší práci je však vhodné alespoň 21".

Rozlišení

Počítačový displej funguje jako matice bodů, které mohou svítit různou barvou. Kolik je těchto bodů na šířku a na výšku udává rozlišení monitoru. V dnešní době nemá smysl kupovat nic pod 1920x1080px, což je FullHD rozlišení.

U rozlišení je zajímavé, že zde kvalitativně vítězí mobilní zařízení, které mají několikrát jemnější rozlišení než stolní displeje. V budoucnu mají přijít 4k displeje, které budou 4x jemnější než současné FullHD a to za stejné fyzické velikosti. Zatím jsou však příliš drahé a než bude tato technolgie dostupná, budeme se muset stále dívat na 1920x1080 pixelů na panelu o velikosti 27".

Odezva

Achillovou patou LCD monitorů je jejich odezva, tedy doba než se bod rozsvítí a zas zhasne. V dnešní době by měla být do 5ms, starší displeje ji měly mnohem vyšší a obraz mohl působit při pohybu rozmazaně.

Pozorovací úhly

Pozorovací úhly udávají do kdy vidíme hezký obraz, když se na monitor díváme ze strany. Měly by být kolem 170°.

Konektory

Jak víme, z grafické karty vám bohužel může ústit hned několik typů konektorů. Některé monitory podporují jen DisplayPort, některé jen HDMI. Občas je nutné převést výstup z grafické karty (např. DVI) na HDMI nebo připojit každý monitor na jiný port, když jich máte více a karta nemá 2x HDMI konektor. Mezi konektory lze naštěstí jednoduše převádět a adaptery stojí okolo 50kč. Monitor u sebe nemusí mít HDMI kabel, pokud ho koupíte zvlášť, kupte si rovnou pozlacený, je v nich minimální cenový rozdíl.

Pivot

Zdá displej disponuje pivotem určuje zda ho lze obrátit na výšku. Této funkce jsem osobně nikdy nevyužil. Může se hodit pokud máte displej jako druhý monitor a často pracujete s dokumenty A4.

Audio

Monitory v sobě často obsahují také reproduktory, avšak zvuk z nich je velmi nekvalitní.

Poměr stran

Monitory s poměrem stran 16:9 a 4:3

Naprostá většina monitorů má dnes poměr stran 16:9, který je vhodnější na multimédia nebo pro otevření dvou dokumentů vedle sebe. Určitě není dobrý nápad kupovat zastaralý formát 4:3. Dříve obchodníci tvrdili, že je 4:3 lepší na práci, zřejmě aby se zbavili starších zásob. Není tomu tak.

Jas a kontrast

I zde narážíme na marketingové triky. Kontrast udává poměr mezi nejsvětlejším a nejtmavším bodem na displeji. Problém je, že obě meze samozřejmě udává sám ten konkrétní displej. Musíme se spokojit s tím, že vyšší číslo by mělo znamenat hlubší černou a světlejší bílou.

Marketingová oddělení výrobců displejů šla však ještě dále. Kontrasty bývají často udáváné dynamicky (když je celý monitor černý a když je celý bílý). Tehdy jsou čísla mhohem vyšší, tak proč je neuvést, že? Údaj však nemá tak vysokou vypovídací hodnotu, protože se nikdy nebudeme dívat jen na úplně světlý nebo úplně tmavý obraz. Dynamický kontrast je udáván čísly jako např. 1 000 000:1, hledejte spíše statickou hodnotu, jako 1 000:1.

Výrobci monitorů často udávají vysoké hodnoty jasů (kolem 250 cd/m2), které však nejsou příliš potřeba a tak vysokou hodnotu stejně používat nebudeme.

Budoucnost

Již několik let se očekává nástup OLED displejů, které by měly vyřešit všechny nevýhody LCD a to současně za zachování jejich výhod. Jejich pixely totiž aktivně vyzařují světlo, nemusí se tedy podsvěcovat a mají odezvu řádově nižší než LCD.

Monitor a zdraví

Monitor má obrovský vliv na zdraví a to zejména jak vysoko ho máme umístěný. Horní hrana obrazovky by měla být ve výšce očí. Měli byste se dívat trochu dolů, protože vodorovný pohled unavuje oči. A zároveň byste neměli mít displej příliš nízko kvůli krční páteři.

Příští díl budeme věnovat klávesnici a myši.


 

Předchozí článek
Stavíme si počítač - Pevný disk 2/2
Všechny články v sekci
Stavíme si počítač
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
18 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (12)

Avatar
coells
Redaktor
Avatar
coells:25.6.2014 20:59

Spacáky se budou hodit, až budeš dlouho do noci sedět u nového monitoru a manželka tě za to vykáže na ulici :-D

 
Odpovědět
25.6.2014 20:59
Avatar
Motlja
Člen
Avatar
Motlja:25.6.2014 21:14

Musím se svěřit že mě osobně se lépe pracuje s Visual Studiem na 4:3 než na 16:9

Odpovědět
25.6.2014 21:14
Umím a učím se to co chci, to co mě baví a zajímá!!
Avatar
N-tuke
Člen
Avatar
N-tuke:25.6.2014 23:24

Zrovna jsem si brouzdal po netu a padl mi do očka tento monitor. Byl jsem přesvědčen že to musí být jeden z lepších monitorů, které se dají nyní koupit. Kouknul jsem na parametry a po přečtení jsem zjistil, že typ displeje je TN, ale má 4K rozlišení a nevím tedy, jaký názor si mám udělat, když v tomto článku o monitorech čtu že, TN displeje jsou velmi nekvalitní :-(
http://www.czc.cz/…1064/produkt

Editováno 25.6.2014 23:25
Odpovědět
25.6.2014 23:24
Se zbytečnými věcmi nemám trpělivost.
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Jan Vargovský:25.6.2014 23:38

Hoď pak fotku, třeba na svojí zeď :)

 
Odpovědět
25.6.2014 23:38
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na N-tuke
Jan Vargovský:25.6.2014 23:42

TN není odpad, je to velká většina monitorů. Já mám taky TN, nedávno jsem koupil i IPS a barvy jdou fakt poznat, když to porovnám třeba na dvou stejných wallpaperech, ale jinak je to jedno. Zas je ale fakt, že kdybych kupoval třetí monitor, tak si koupím zas IPS, i za tu cenu větší odezvy (protože ta mě absolutně nezajímá a nejsem high progaming fps hráč).

 
Odpovědět
25.6.2014 23:42
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Samuel Illo
Redaktor
Avatar
Odpovídá na N-tuke
Samuel Illo :26.6.2014 14:44

Čítal som o ňom recenziu ale už neviem kde a vraj je kvalitný. Ono každé TN nie je zlé. Napr. TN má tablet NotePRO 12.2 a ten displej je úžasný.

Odpovědět
26.6.2014 14:44
www.samuelillo.com | www.github.com/lamka02sk
Avatar
Vojtěch Novák:30.6.2014 17:41

Poznámky k článku:
Už 22" monitory mají Full HD místo zmiňovaných 27". Také bych přidal pojem DPI (jemnost displeje), který se u monitorů neuvádí. Například u mobilních telefonů ano. Uvedl bych rozdíl mezi LCD a LED (zobrazení černé barvy, atd). Přidal i netypické poměry stran (16:10, 21:9 - kino formát)

Velmi dobré články o monitorech (další pojmy jako inputlag pro hráče):
http://www.svethardware.cz/…-vedet/22286
http://www.svethardware.cz/…panelu/14465

Editováno 30.6.2014 17:42
 
Odpovědět
30.6.2014 17:41
Avatar
Odpovídá na Vojtěch Novák
Michal Žůrek - misaz:30.6.2014 19:36

DPI si můžeš spočítat

 
Odpovědět
30.6.2014 19:36
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Vojtěch Novák:30.6.2014 21:36

S tím s tebou souhlasím.

 
Odpovědět
30.6.2014 21:36
Avatar
Ján Dorínsky:21.2.2018 10:59

články síce majú už nejakú dobu ale s pekne nadčasové. Dnes už 4K je realita aj OLED ale pred pár rokmi pekne spomenuté. A ten monitor si asi budem musieť dať nižšie, lebo pri 24" ho mam na stole a na podstasvci dosť vysoko. ;)

 
Odpovědět
21.2.2018 10:59
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 22. Zobrazit vše