Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij podzimní akce 30% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScript
JavaScript týden

Lekce 10 - Stavíme si počítač - Pevný disk 2/2

V minulém dílu našeho seriálu o stavbě počítače jsme načali pevné disky. V dnešním dílu si řekneme něco o prevenci selhání disku a také se je naučíme vybírat podle parametrů od výrobce.

Chyby

Ačkoli jsou HDD i SSD ve výsledku velmi spolehlivé, tak ve skutečnosti často chybují. Tyto chyby se většinou samy opravují kvůli částečné redundanci dat, takže si jich ani nevšimneme. Každý disk (HDD i SSD) má několik procent kapacity navíc. Tato dodatečná kapacita je na disku "tajně" a výrobce ji neuvádí. Disky ve svém firmwaru obsahují systém, který umožňuje přemapovat data z poškozených částí disku na jiná místa (a to zejména u SSD). U HDD zas dochází k problému se ztrátou magnetické informace kvůli velmi malým rozměrům stopy. Tento problém se obchází ukládáním fragmentů informace ještě na jiné místo a při selhání je možné data zrestaurovat.

S.M.A.R.T.

Disky obsahují technologii S.M.A.R.T., která funguje podobně jako např. diagnostika u automobilů. Na tato data se můžete podívat např. aplikací HDTune nebo Speedfan.

SMART test u pevného disku

RAID

Kvůli možnému selhání disku vznikl systém RAID, který umožňuje připojit do počítače několik disků tak, aby se data sama zálohovala. Více disků se potom bude tvářit jako jeden fyzický disk. Můžeme tak např. 2 disky zrcadlit a tak minimalizovat riziko ztráty dat (RAID1), data budeme mít uložená 2x. Samozřejmě můžeme 2 disky také spojit kapacitně a získat tak 2x větší disk (RAID0). Další RAIDy umožňují např. rychlejší čtení nebo fyzický výpadek jednoho disku bez omezení provozu. RAID je oblíbený hlavně na serverech, v osobních počítačích se příliš nevyužívá a vystačíme si zde s prostým zálohováním našich dat. RAID je někdy chybně považován za plnohodnotnou zálohu. Zálohovat data znamená mimo jiné uchovávat je na úplně jiném místě, než je místnost s PC. Proto i s RAID musíme zálohovat.

Selhání disku

Neznám asi nikoho, koho by někdy nepotkalo selhání pevného disku. Zejména mechanické disky jsou konstrukčně složitá zařízení a často se stane, že vypoví službu. Může se jednat buď o zničení řídící elektroniky, o mechanické poškození povrchu disku např. zkřivením čtecího ramena nebo také o softwarovou chybu (poškození souborového systému).

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Ačkoli to bude možná znít jako klišé, nejlepším řešením selhání disku je prevence. Pokud ještě nepoužíváte cloudové služby jako Dropbox, SkyDrive a podobné, je možná nejvyšší čas začít. Vaše dokumenty se automaticky synchronizují s webovým úložištěm aniž byste se o to museli starat. Výsledkem je naprostá nezávislost na datech na disku.

Pokud máte poškozený disk a máte na něm data, máte také poměrně velký problém. Softwarovou chybu, kdy se disk nehlásí kvůli poškozenému souborovému systému, lze většinou jednoduše opravit např. utilitou GetDataBack (je placená, protože za blbost se platí :) ). U fyzického poškození disku je to horší. Zabývají se jím specializované firmy a když se data podaří zachránit, bude vás to stát několik tisíc Kč. Tyto firmy mají skladem náhradní díly a dokáži tak poškozenou část disku nahradit.

Instalace disku

K disku připojujeme 2 kabely - SATA kabel k základní desce a napájení ze zdroje. 2,5" disky musíme vložit před přišroubováním do casu do kovového rámečku. Před prvním použitím disku ho je někdy nutné zformátovat, viz dále.

Diskové oddíly

Fyzický disk je softwarově rozdělen na 1 nebo více diskových oddílů. Každý oddíl může používat jiný způsob ukládání dat, který záleží hlavně na operačním systému a velikosti disku. Obvykle se využívá souborový systém NTFS od Microsoftu, případně nějaký linuxový (např. ext3). Jakmile chceme disk poprvé použít, musíme na něm vytvořit oddíl s určitým souborovým systémem a disk tzv. naformátovat, abychom s ním mohli pracovat. Formátování způsobí ztrátu informace o předchozích datech na disku. Disk za nás většinou naformátuje a připraví instalátor Windows, externí disky jsou většinou již naformátované výrobci.

Výběr disku

Jako disk k počítači kupujeme vždy SSD a to alespoň o kapacitě 128 GB. Mechanické disky jsou pro start PC a práci s operačním systémem velmi pomalé a dávno překonané.

Obvykle si pořídíme i druhý disk na multimédia (např. hudbu nebo filmy), kterým již bude mechanický HDD. Systém instalujeme na SSD disk, kde nepotřebujeme takovou kapacitu, ale vyžadujeme vysokou rychlost. Multimédia používáme jen občas a zabírají mnoho místa, proto je uložíme na HDD.

Pozn. Jedním z klíčových parametrů u disků je právě jejich kapacita. Co může možná některé z vás zmást je fakt, že disk bude po připojení do PC o něco menší. Je to z marketingových důvodů, protože výrobci uvádějí kapacitu disků podle jednotek SI, kde kilo označuje 1000. V IT je však kilo 1024. Další kapacitu si vezme samotný souborový systém disku. Proto má disk vždy o nějaké to procento kapacity méně.

U HDD sledujeme parametry

  • Kapacita by měla být alespoň 1 TB
  • Otáčky/min by měly být na hodnotě 7200. Pomalejší disky určitě nekupujte a rychlejší jsou zas zbytečně drahé (jsou spíše pro servery). Pozor, u některých disků není hodnota uvedena, zjistěte si ji.
  • Paměť cache, u většiny disků je 64 MB.

Výrobci pevných disků rádi uvádějí, že jejich disk běží na rozhraní SATA 3 s rychlostí 6Gb/s. Tento údaj nemá však vůbec žádnou hodnotu, protože mechanické disky jsou pomalé a to nezávisle na tom k jak rychlému rozhraní je připojíme.

Kvalitní HDD vyrábí např. Samsung nebo Western Digital.

U SSD sledujeme

  • Kapacita by měla být alespoň 128 GB
  • Rychlost čtení alespoň 500 MB/s
  • Rychlost zápisu alespoň 500 MB/s. Rychlost zápisu má mnoho nekvalitních disků velmi nízkou (někdy i 1/5 rychlosti čtení). Na tento údaj se zaměřte při výběru disku nejvíce.

Co se týče výrobců SSD, velmi kvalitní jsou např. Corsair, Crucial nebo Samsung.

Pokud kupujete disk pro rozhraní mSATA, budete potřebovat tento slot na základní desce nebo mSATA kabel. Rozhraní mSATA a SATA jsou plně kompatibilní, jen mají jinak velký konektor. SSD disky se vyrábějí ve velikosti 2,5" a většinou u sebe obsahují redukci pro vsazení disku i do desktopu.

Dnešním dílem jsme v seriálu skončili s vkládáním komponent do case. Zbývají nám ještě periferie, příště bude řeč o monitorech.


 

Předchozí článek
Stavíme si počítač - Pevný disk 1/2
Všechny články v sekci
Stavíme si počítač
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
12 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn university Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (1)

 

 

Komentáře

Avatar

Člen
Avatar
:23.6.2014 7:26

Když mám 300MB write a 700MB read... mám si ho vyměnit, počítajíc s případnou budoucností, kde můžu s tím diskem dělat nevím co...

 
Odpovědět
23.6.2014 7:26
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na
Luboš Běhounek Satik:23.6.2014 9:04

Ty mas disk s 700 MB/s write? To muselo bejt pekne drahy SSDcko :)

Odpovědět
23.6.2014 9:04
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Luboš Běhounek Satik
:23.6.2014 13:55

Ne, "300MB write".

 
Odpovědět
23.6.2014 13:55
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na
Luboš Běhounek Satik:23.6.2014 14:11

Pardon, 700MB/s read.

Pokud už nějaký starší SSD máš, tak dokud ti funguje, tak nemusíš nic řešit, ten nárůst výkonu mezi starším SSD a novým SSD není ani zdaleka tak obří, jako mezi HDD a SSD.

Odpovědět
23.6.2014 14:11
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Luboš Běhounek Satik
:23.6.2014 14:19

Každopádně jsem ho dostal přímo v ntb, a to se ještě 128GB dávaj pomalejší, než když si objednáš přímo v konfigurátoru větší... :D

Kupovat nový určitě budu, protože jak jsem psal, 128GB není to, co bych si představoval... věčně musím něco mazat, abych vůbec měl kam ukládat třeba stažený videa... Jenom jestli se snažit sehnat něco rychlejšího, nebo něco, co se pohybuje tam, kde je ten současnej...

 
Odpovědět
23.6.2014 14:19
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Luboš Běhounek Satik
Autoredaktor
Avatar
Odpovídá na
Luboš Běhounek Satik:23.6.2014 15:29

Co je to za disk a pres co je pripojen?
Z SSD disků na SATA 3 nevymáčkneš read ani write víc než lehce přes 550 MB/s.

Pak jsou trochu dražší SSD disky, co se nepřipojují přes SATA, ale přes PCI Expres, se kterými se dostaneš až na 3GB/s, ale za který zaplatíš 200 000 Kč za 3TB model...

Odpovědět
23.6.2014 15:29
https://www.facebook.com/peasantsandcastles/
Avatar
Daziko
Člen
Avatar
Odpovídá na Luboš Běhounek Satik
Daziko:23.6.2014 15:49

Alebo intel chipset Z97 ma priepustnost 10Gb/s cez M.2 port.

 
Odpovědět
23.6.2014 15:49
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Luboš Běhounek Satik
:23.6.2014 15:57

Přes takový to malý PCI, je to nějakej SanDisk... kdyžtak si najdi, co Apple používá na 128GB :-)
Stačilo by mi tak 256GB, protože mi chybí opravdu jen tak 100GB.

 
Odpovědět
23.6.2014 15:57
Avatar
Jan Vargovský
Redaktor
Avatar
Odpovídá na
Jan Vargovský:23.6.2014 16:13

Si tam hoď externí disk, kupovat další SSDčko není levá záležitost, protože poměr kapacita/cena je pořád mnohonásobně větší v porovnání ssd vs hdd.

 
Odpovědět
23.6.2014 16:13
Avatar

Člen
Avatar
Odpovídá na Jan Vargovský
:23.6.2014 16:36

Exterák mám (1TB), ovšem mě tu jde o to, že chci tu klasiku... zaklapnu, vemu do ruky a můžu vyrazit :-) Ne sebou ještě tahat disk... Je mi jasný, že 256GB bude hodně stát... navíc chci přímo to, co používá Apple (dosahujou 1GB/1GB)... tam už je to kopírování jiný...

 
Odpovědět
23.6.2014 16:36
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 10.