Využij akce až 30 % zdarma při nákupu e-learningu. Více informací. Zároveň je tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Hledáme nového kolegu do redakce - 100% home office, 100% flexibilní pracovní doba. Více informací.

Lekce 1 - Domény - Typy a životní cyklus

Doménové jméno (zkráceně doména) je unikátní adresa, která na internetu reprezentuje vás nebo vaši firmu. Z technického hlediska doména nahrazuje IP adresu, díky čemuž je práce s internetem pro lidi jednodušší. Do prohlížeče tak nemusíme zadávat např. IP 77.75.76.3, ale přímo adresu www.seznam.cz.

Zkusme si do řádky pro URL adresu prohlížeče zadat adresu 77.75.76.3, na jakou stránku se dostaneme? :)

Typ domény

Můžeme rozlišovat dvě skupiny domén a to národní a generické. Jak název napovídá, národní domény jsou přiřazeny jednotlivým státům. Mezi národní domény patří samozřejmě .cz doména a dále např. .sk, .eu, .de, .ru a další. Některé národní domény jsou využívány i jako tématické. Italská národní doména .it se může hodit pro weby o informačních technologiích a doména ostrovního státu Tuvalu (.tv) pro weby televizních stanic.

Typy domén
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Generické domény pak reprezentují obor, konkrétní oblast zájmu nebo i geografické místo. Do nedávna bylo generických domén jen několik (nejznámější koncovky jsou .com, .net, .biz, .org a .name). Od roku 2012 však byla uvolněna politika schvalování koncovek a objevily se tak tzv. nové generické domény, jejichž počet stále roste.

Řád domény

Všechny příklady domén z předešlého odstavce jsou tzv. doménami prvního řádu. Říká se jim také domény nejvyššího řádu, z toho zkratka TLD (Top Level Domain). Jakmile k nim přidáme název, vznikne nám doména druhého řádu, např. seznam.cz nebo google.com. Doména třetího řádu pak už tvoří adresu webu, kterou známe z prohlížeče, typicky www.seznam.cz nebo maps.google.com.

Každá doména prvního řádu má svého správce, který sdružuje jednotlivé registrátory. Právě od registrátorů si můžeme koupit (zaregistrovat) vlastní doménu.

Jak ověřit, že je doména volná

Správce každé domény prvního řádu má svůj portál, na kterém je většinou možné ověřit existenci libovolné adresy na dané doméně. Pro .cz domény je to portál sdružení CZ.NIC (http://www.nic.cz/). Další možností je ověření domény přímo na stránkách některého z akreditovaných registrátorů (např. www.onebit.cz/domeny/ ), u kterých je možné volnou doménu rovnou zaregistrovat.

Co je v ceně domény?

Ceny za roční registraci se liší podle koncovek, začínají už na dvojciferném čísle a u nejdražších končí až na několika desítkách tisíc korun. Samotná doména se stejnou koncovkou bude technicky vždy stejná bez ohledu na to, u kterého registrátora si ji koupíte. Výrazně se však může lišit servis, který k doméně dostanete. Samozřejmostí bývá vedení DNS (více v dalším dílu) a hlídání lhůt prodloužení domény. Lepší registrátoři ke správě přidají vyšší bezpečnost proti podvržení obsahu a odcizení domény, možnost přesměrování, bezplatné změny u domény a případně i vyzkoušení webhostingových služeb zdarma (http://www.onebit.cz/…ting-zdarma/). O hlídání lhůt se rozepíšeme níže a o bezpečnosti v dalším článku.

Životní cyklus domény

Existence domény začíná její registrací a to nejčastěji na rok nebo jeho násobky. Registrátor obvykle platnost domény hlídá a majitele domény předem informuje o nutnosti doménu prodloužit nejen prostřednictvím e-mailu, ale v lepších případech i telefonicky/sms. V případě, že doména není prodloužena, spadá do tzv. ochranné lhůty. V té ještě není uvolněna pro ostatní zájemce, ale často již není funkční. Délka a podmínky této ochranné lhůty se liší dle koncovky. Po vypršení ochranné lhůty je doména opět volná a může si ji tak kdokoli znovu zaregistrovat. Při uvolnění domén s atraktivním názvem může dojít k souboji mezi několika zájemci o její opětovnou registraci.

S tímto souvisí další zajímavá služba - tzv. prioritní registrace, která zájemci umožní zvýšení šance na získání uvolňované domény. Služba je určena pro všechny zákazníky, kteří mají zájem o registraci zajímavé domény, kterou původní majitel již nechce nebo nestihl prodloužit. Běžné šance na získání populárních domén jsou kvůli velkému počtu zájemců velmi malé. Díky unikátní službě, kterou poskytuje například ONEbit hosting, lze nyní tyto šance výrazně zvýšit. Díky systému prioritních registrací domén je úspěšnost registrace expirovaných .cz domén, které jsou uvolněny k nové registraci, podstatně vyšší. Cena samotné služby činí 500 Kč + zvýhodněný registrační poplatek za .cz doménu 125 Kč bez DPH. V případě neúspěšné registrace je zákazníkovi registrační poplatek za doménu vrácen.

V další lekci, Domény - Bezpečnost a statistiky, se dozvíme více o bezpečnosti, změnách majitele a další zajímavé informace ze světa domén.


 

Všechny články v sekci
Domény a webhosting
Článek pro vás napsal ONEbit hosting
Avatar
Jak se ti líbí článek?
12 hlasů
ONEbit hosting
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Michal Žůrek - misaz:22.7.2015 12:28

některé domény lze získat i úplně zadarmo, třeba doménu .tk.

 
Odpovědět
22.7.2015 12:28
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
David Čápka:22.7.2015 12:41

Mají to v dalším dílu :)

Odpovědět
22.7.2015 12:41
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Odpovídá na David Čápka
Michal Žůrek - misaz:22.7.2015 12:41

už jsem na to taky přišel :)

 
Odpovědět
22.7.2015 12:41
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Richard Závodný:23.7.2015 10:09

Michale trošku tě vyvedu z omylu i když máš z jedné části pravdu. .TK, .ML, .GA, .CF a .GQ domény můžeš registrovat zdarma (např. http://freenom.com/). Získáš plnohodnotnou doménu ale nějaký projekt bych na ní nerozjížděl, nejsi totiž majitelem domény. Můžeš si tyto domény zaregistrovat že za ně zaplatíš a budeš samozřejmně majitelem. Ta Free možnost je spíše na testování :)

 
Odpovědět
23.7.2015 10:09
Avatar
qwertyW
Redaktor
Avatar
qwertyW:25.7.2015 17:35

Co třeba označit reklamní clanek?

Odpovědět
25.7.2015 17:35
Programuji, tedy jsem.
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Odpovídá na qwertyW
Michal Žůrek - misaz:25.7.2015 17:37

to že článek píše společnost, která se tím zabývá (což je víc než dobře) ještě nemusí být reklama, navíc reklamu tam mají asi ve třech odkazech a to mi přijde na článek dostatečně adekvátní.

 
Odpovědět
25.7.2015 17:37
Avatar
Richard
Člen
Avatar
Odpovídá na Michal Žůrek - misaz
Richard:25.7.2015 18:04

Pochybuješ o tom že to je reklamní článek a o tom že by měl být označen?

Odpovědět
25.7.2015 18:04
$action = $_GET['Life']; | Když dáš mínus, napiš proč!
Avatar
Odpovídá na Richard
Michal Žůrek - misaz:25.7.2015 18:10

reklamní článek to je, ale spíš bych hodnotil poměr reklama/nereklama. Když se podívám, tak reklamu obsahují 3/9 (33%) odstavců a to ty tři odstavce jen letmo zmiňují. Většina reklamních článků tu hodnotu má daleko výšší. Už v úvodu většinou zmiňují svůj produkt. To zde neplatí.

Já bych tento článek za reklamní neoznačil, protože mi přijde že má pro mnohé návštěvníky vysokou přidanou hodnotu a té reklamy v něm není tolik.

 
Odpovědět
25.7.2015 18:10
Avatar
Odpovídá na Richard
Vojtěch Pospíchal:25.7.2015 18:19

Myslím, že pokud napíšou článek s adekvátní informační hodnotou, uvedou v něm tři odkazy na svůj web a nakonec je označeno, že autorem je tento web, je to skutečně dostačující. Žádné zavádějící informace jsem nenašel, takže kde je problém? Skoro bych to ani jako reklamu nebral, informace v článku můžou mnoha začátečníkům pomoci.

 
Odpovědět
25.7.2015 18:19
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 9 zpráv z 9.