Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022

Lekce 1 - Příprava a nastavení

Vítejte v úvodním článku seriálu tvorby moderního portfolia. Představíme si nejvhodnější jazyky, které budete potřebovat znát pro efektivní tvorbu a návrh moderních webových stránek. Pokud neznáte základy HTML a CSS, přečtěte si nejprve seriál o HTML a CSS.

Motivace

Abychom pro začátek získali patřičnou motivaci, ukažme si obrázek výsledného webu, který v tomto kurzu vytvoříme:

Moderní a profesionální webové portfolio

Editor/IDE

Základem úspěchu tvorby webových stránek je vhodný editor či IDE. Čím lepší budete míti editor/IDE, tím budete schopni psát váš kód rychleji a také kvalitněji - např. díky napovídání, zvýrazňování syntaxe či upozorňování na chyby. Já osobně doporučuji textový editor Sublime Text 3, o němž si více můžete přečíst zde na ITnetwork, nebo pokud chcete něco bytelnějšího, tedy IDE, doporučuji PHPstorm, který je ovšem placený. Můžete si ho však vyzkoušet na 30 dní zdarma.

Sublime Text

Ukázka textového editoru Sublime Text 3

Vhodné jazyky

Další velmi důležitou částí při tvorbě webu je zvolit si dobré jazyky. Tedy takové, které jsou hodně podporované a se kterými se dá efektivně pracovat. Myslím si, že bychom určitě měli šáhnout po jazycích HTML5 a CSS3, které jsou již pro tvorbu webů velkým standardem. Tyto jazyky využijeme pro rozložení a stylování stránky. Stránku také budeme chtít doplnit o efekty, tedy nějaké animace, na které využijeme jazyk Javascript a samozřejmě také jeho knihovnu jQuery.

Abychom si ušetřili trápení s CSS, které při větších projektech může obsahovat stovky až tisíce řádků, použijeme CSS preprocesor. O preprocesorech obecně si řekneme něco v dalším článku. V naší sérii však budeme používat jazyk Sass. Určitě využijeme informace z jeho dokumentace na stránce http://sass-lang.com/.

Sass je jazyk, který nám ulehčuje psaní stylů. Nabízí nám totiž použití proměnných, podmínek, cyklů, mixinů, matematické operace a další užitečné funkce jako třeba ztmavení barvy o X procent. Sass má dvě syntaxe - my budeme používat syntaxi SCSS (Sassy CSS), která je více podobná syntaxi CSS a je lépe čitelná pro nezasvěcené - tedy pro ty, kteří s preprocesory nikdy nepracovali.

Návrh webu

Každá stránka musí vzejít z určitého grafického návrhu, nejlépe samozřejmě od zkušeného grafika. Návrh můžeme vytvořit 2 základními způsoby: vymýšlením při psaní kódu - což je opravdu ta nejhorší chyba, kterou můžete udělat - a nebo návrh od nějakého grafika - tedy "obrázek".

Návrh se tedy budeme snažit dělat jako grafik - uděláme si nějaký ten "obrázek". Na to můžeme použít libovolný grafický editor - Photoshop, Inkscape, Gimp etc. - nebo jednodušší variantou je použít tužku a papír. Můžeme pak vytvářet přímo "obrázek" tak, jak to má vypadat, nebo jen rozložení, což je jakýsi wireframe, neboli skica.

V našem tutoriálu tedy budeme pracovat s grafickým návrhem v podobě wireframu, který si představíme v některém z dalších dílů.

Analýza návrhu

Poté co dostaneme k dispozici wireframe, musíme si jej zanalyzovat a v hlavě si urovnat pomyslnou důležitost elementů v designu. Nejdříve tedy uděláme ty důležitější části a následně ty méně důležité - tedy např. nejdříve uděláme menu a až poté jeho položky.

Dalším bodem je nejdříve nakódovat web a až poté připsat Javascriptové efekty. S tím souvisí fakt, že stránka musí být spustitelná také bez Javascriptu tak, aby se dala pohodlně ovládat - pokud se tedy nejedná o nějakou speciálnější webovou aplikaci, kde je Javascript nutný.

Instalace Ruby

Jelikož Sass je nutno kompilovat do CSS, a jeho kompilátor je napsán v RUBY, musíme stáhnout Ruby a nainstalovat jej.

Windows

Instalátor pro Windows nalezneme na stránce http://rubyinstaller.org/downloads/ Zde si musíme dát pozor, abychom při instalaci zaškrtli "add ruby executables to your path", což vytvoří jakousi systémovou proměnnou.

Instalace Ruby ve Windows

Linux

V Linuxech využijeme terminál, kde Ruby nainstalujeme pomocí příkazu

pro Debian či Ubuntu:

sudo apt-get install ruby

nebo pro CentOS či Fedoru:

sudo yum install ruby

Mac

V Mac by mělo být ruby předinstalované v systému.

Instalace Sass

Nyní nainstalujeme kompilátor pro Sass.

Windows

Spustíme si CMD a zadáme příkaz:

gem install sass

Linux a Mac

Spustíme si terminál a zadáme příkaz:

sudo gem install sass

Nyní již máme vše potřebné pro kompilaci Sass do CSS hotové.

Sass v Sublime Textu

Sublime Text umí zavolat kompilátor s určitými argumenty. To znamená, že my nemusíme pracovat s kompilátorem přímo.

Nejdříve si nainstalujeme Package Control, jak je vysvětleno v http://www.itnetwork.cz/…sublime-text - který využijeme pro stáhnutí doplňku pro zvýrazňování Sass syntaxe.

Otevřeme si seznam příkazů (CTRL + SHIFT + P), v něm si vyhledáme možnost Package Control: Install Package. Chvíli počkáme a vyjede nám nová tabulka, do které napíšeme "Sass". Zobrazí se vám několik možností a pravděpodobně hned první bude samotné "Sass", které stáhneme. Nyní se bude zvýrazňování nastavovat automaticky a pokud ne, stačí v seznamu příkazů zadat "Set syntax: Sass".

Existuje také doplněk na kompilování, který však nedoporučuji a místo toho si vytvoříme vlastní předpis pro kompilaci podle mého již připraveného kódu:

{

  "cmd": ["sass", "--update", "$file:${file_path}/../css/${file_base_name}.css", "--stop-on-error", "--no-cache"],
  "selector": "source.sass, source.scss",
  "line_regex": "Line ([0-9]+):",

  "osx":
  {
    "path": "/usr/local/bin:$PATH"
  },

  "windows":
  {
    "shell": "true"
  }

}

Kód si stáhneme, pojmenujeme jako SASS.sublime-build a vložíme do složky %AppData%\Roa­ming\Sublime Text 3\Packages\User.

Po stisku CTRL + B, neboli Menu->Tools->Build se nám soubor zkompiluje.

Výsledný soubor je směřován do složky o úroveň výše a poté do složky css/, čehož docílíme pomocí:

${file_path}/../css/${file_base_name}.css

Pokud budeme chtít změnit cílovou složku, jednoduše změníme příkaz výše.

Může se stát, že se vám budou při kompilaci zobrazovat nějaké errory, a pokud to bude něco o UTF-8, je to pravděpodobně způsobeno tím, že máte soubor uložený v nějaké složce, ve které jsou v názvu použity háčky/čárky. Stačí se jich zbavit a vše by mělo fungovat.

Sass v PHPstormu

Zde je používání Sassu jednodušší. V projektu si stačí vytvořit soubor Sass, ke kterému vyskočí možnost přidat watcher. Potvrdíme a otevřeme si Menu->File->Settings, kde najdeme položku File Watchers. Pokud zde nemáme žádný watcher, klikneme na plusko a jeden pro SASS(SCSS) vytvoříme. IDE nám automaticky vyplní informace a kompilace funguje sama hned při uložení. Zde je důležité míti zaškrtlou položku "Track only root files".

PHPstorm vám bude automaticky zvýrazňovat syntaxi a dokonce i chytře napovídat jak základní funkce z Sass, tak i ty vaše.

Pro umístění souboru do jiného místa - v našem případě do složky css/ pozměníme v nastavení watcheru hodnotu položky "Output paths to refresh" a v argumentu část za dvojtečkou na:

$ProjectFileDir$/css/$FileNameWithoutExtension$.css

Změna cílové složky v PHPstormu

Pro tento díl to bude již vše.

V další lekci, Úvod do CSS preprocesoru Sass, si ukážeme základy preprocesoru Sass, abychom se v něm naučili efektivně pracovat. Ukážeme si také jeho rozdíly oproti CSS.


 

Všechny články v sekci
Moderní a profesionální webové portfolio
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Úvod do CSS preprocesoru Sass
Článek pro vás napsal Honza Bittner
Avatar
Uživatelské hodnocení:
68 hlasů
Absolvent FIT ČVUT :-) Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (164)

Avatar
skkotlas
Člen
Avatar
skkotlas:21.5.2019 20:50

Ja som si ten error všimol, ale nikde v kurze nie sú napísané úplne základy.

Čítam:

Sass má dvě syntaxe - my budeme používat syntaxi SCSS (Sassy CSS)

Nemôžem využívať syntax scss? Tam je problém? Druhá syntax predpokladám je sass? Momentálne ak napíšem kód bez zložených zátvoriek a bodkočiarok, tak mi vytvorí css. Poradí mi niekto v tomto? :D

 
Odpovědět
21.5.2019 20:50
Avatar
Neaktivní uživatel:31.10.2019 17:53

Update? Ruby SASS už před nějakou dobou skončila podpora.

Odpovědět
31.10.2019 17:53
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Hynek Fiala
Člen
Avatar
Odpovídá na Neaktivní uživatel
Hynek Fiala:19.2.2020 20:00

Zdravim, ted jsem se sass zacal a pouzivam auto-compiler v atomu, ktery bezi na Node.js

 
Odpovědět
19.2.2020 20:00
Avatar
Pavel Kaplan
Člen
Avatar
Pavel Kaplan:5.5.2020 20:07

Zdravím vás, můžete mi prosím poradit jakou cestou se vydat? Dokončil jsem základní kurz, ale tohle se mi zdá trošku overkill, pro člověka, nepolíbeného programátorskou školou... Jsou to pro mě cizí pojmy a prostě se nechytám. Příklady již v první lekci scss pojednávají o termínech mně neznámých ze základního kurzu. Měl někdo stejný problém? Budu moc rád za jakoukoliv radu kam, nebo jak pokračovat

Editováno 5.5.2020 20:08
 
Odpovědět
5.5.2020 20:07
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovědět
10.6.2020 10:29
One of the most common causes of failure is the habit of quitting when one is overtaken by temporary defeat.
Avatar
Miloš Zeman
Člen
Avatar
Miloš Zeman:27.7.2020 17:44

Nainstaloval jsem dle návodu, a Sublime text, po kompilaci, hlásí Errno::EINVAL: Invalid argument @ rb_file_s_mtime - C:\Users\Ale?s\!_vycho­zi sablona\scss/­../css/pokus.css
Use --trace for backtrace.
[Finished in 0.9s]

nevím co s tím

 
Odpovědět
27.7.2020 17:44
Avatar
Samuel Hél
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Miloš Zeman
Samuel Hél:27.7.2020 18:27

Pro začátek bych vybral cestu bez diakritiky a speciálních znaků, zkus třeba prvně jen cestu k css takovou C:\Users\Desktop\pokus.css

 
Odpovědět
27.7.2020 18:27
Avatar
Miloš Zeman
Člen
Avatar
Odpovídá na Samuel Hél
Miloš Zeman:28.7.2020 8:24

Vyzkouším. Nebude vadit, když jsem přihlášen do windows pod účtem "Aleš"

 
Odpovědět
28.7.2020 8:24
Avatar
Miloš Zeman
Člen
Avatar
Odpovídá na Samuel Hél
Miloš Zeman:28.7.2020 9:18

Tak jsem vyzkoušel, bohužel pořád vadí "š" v účtu Aleš, dokonce jsem ve windows přejmenoval na Ales, leč složka v dokumentech je pořád se "š", teď to hlásí toto "Encoding::Com­patibilityError: incompatible character encodings: CP852 and UTF-8
Use --trace for backtrace.
[Finished in 3.3s]
"

Editováno 28.7.2020 9:18
 
Odpovědět
28.7.2020 9:18
Avatar
Dusan Fedor
Člen
Avatar
Dusan Fedor:15.4.2021 15:30

No a tady jsem se střatil

 
Odpovědět
15.4.2021 15:30
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 174. Zobrazit vše