Vánoční nadílka Vánoční nadílka
Vánoční akce! Daruj lepší budoucnost blízkým nebo sobě. Až +50 % zdarma na dárkové poukazy. Více informací

Lekce 1 - Příprava a nastavení

HTML a CSS Moderní a profesionální webové portfolio Příprava a nastavení American English version English version

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

Vítejte v úvodním článku seriálu tvorby moderního portfolia. Představíme si nejvhodnější jazyky, které budete potřebovat znát pro efektivní tvorbu, a návrh, moderních webových stránek. Pokud neznáte základy HTML a CSS, přečtěte si nejprve seriál http://www.itnetwork.cz/…bove-stranky

Motivace

Abychom pro začátek získali patřičnou motivaci, ukažme si obrázek výsledného webu, který v tomto kurzu vytvoříme:

Moderní a profesionální webové portfolio

Editor/IDE

Základem úspěchu tvorby webových stránek je vhodný editor či IDE. Čím lepší budete míti editor/IDE, tím budete schopni psát váš kód rychleji a také kvalitněji - např. díky napovídání, zvýrazňování syntaxe či upozorňování na chyby. Já osobně doporučuji textový editor Sublime Text 3, o němž si více můžete přečíst na http://www.itnetwork.cz/…sublime-text, nebo pokud chcete něco bytelnějšího, tedy IDE, doporučuji PHPstorm, který je ovšem placený.

Sublime Text

Ukázka textového editoru Sublime Text 3

Vhodné jazyky

Další velmi důležitou částí při tvorbě webu je zvolit si dobré jazyky. Tedy takové, které jsou hodně podporované a se kterými se dá efektivně pracovat. Myslím si, že bychom určitě měli šáhnout po jazycích HTML5 a CSS3, které jsou již pro tvorbu webů velkým standardem. Tyto jazyky využijeme pro rozložení a stylování stránky. Stránku také budeme chtít doplnit o efekty, tedy nějaké animace, na které využijeme jazyk Javascript a samozřejmě také jeho knihovnu jQuery.

Abychom si ušetřili trápení s CSS, které při větších projektech může obsahovat stovky až tisíce řádků, použijeme CSS preprocesor. O preprocesorech obecně si řekneme něco v dalším článku. V naší sérii však budeme používat jazyk Sass. Určitě využijeme informace z jeho dokumentace na stránce http://sass-lang.com/.

Sass je jazyk, který nám ulehčuje psaní stylů. Nabízí nám totiž použití proměnných, podmínek, cyklů, mixinů, matematické operace a další užitečné funkce jako třeba ztmavení barvy o X procent. Sass má dvě syntaxe - my budeme používat syntaxi SCSS (Sassy CSS), která je více podobná syntaxi CSS a je lépe čitelná pro nezasvěcené - tedy pro ty, kteří s preprocesory nikdy nepracovali.

Návrh webu

Každá stránka musí vzejít z určitého grafického návrhu, nejlépe samozřejmě od zkušeného grafika. Návrh můžeme vytvořit 2 základními způsoby: vymýšlením při psaní kódu - což je opravdu ta nejhorší chyba, kterou můžete udělat - a nebo návrh od nějakého grafika - tedy "obrázek".

Návrh se tedy budeme snažit dělat jako grafik - uděláme si nějaký ten "obrázek". Na to můžeme použít libovolný grafický editor - Photoshop, Inkscape, Gimp etc. - nebo jednodušší variantou je použít tužku a papír. Můžeme pak vytvářet přímo "obrázek" tak, jak to má vypadat, nebo jen rozložení, což je jakýsi wireframe, neboli skica.

V našem tutoriálu tedy budeme pracovat s grafickým návrhem v podobě wireframu, který si představíme v některém z dalších dílů.

Analýza návrhu

Poté co dostaneme k dispozici wireframe, musíme si jej zanalyzovat a v hlavě si urovnat pomyslnou důležitost elementů v designu. Nejdříve tedy uděláme ty důležitější části a následně ty méně důležité - tedy např. nejdříve uděláme menu a až poté jeho položky.

Dalším bodem je nejdříve nakódovat web a až poté připsat Javascriptové efekty. S tím souvisí fakt, že stránka musí být spustitelná také bez Javascriptu tak, aby se dala pohodlně ovládat - pokud se tedy nejedná o nějakou speciálnější webovou aplikaci, kde je Javascript nutný.

Instalace Ruby

Jelikož Sass je nutno kompilovat do CSS, a jeho kompilátor je napsán v RUBY, musíme stáhnout Ruby a nainstalovat jej.

Windows

Instalátor pro Windows nalezneme na stránce http://rubyinstaller.org/downloads/ Zde si musíme dát pozor, abychom při instalaci zaškrtli "add ruby executables to your path", což vytvoří jakousi systémovou proměnnou.

Instalace Ruby ve Windows

Linux

V Linuxech využijeme terminál, kde Ruby nainstalujeme pomocí příkazu

pro Debian či Ubuntu

sudo apt-get install ruby

nebo pro CentOS či Fedoru

sudo yum install ruby

Mac

V Mac by mělo být ruby předinstalované v systému.

Instalace Sass

Nyní nainstalujeme kompilátor pro Sass

Windows

Spustíme si CMD a zadáme příkaz

gem install sass

Linux a Mac

Spustíme si terminál a zadáme příkaz

sudo gem install sass

Nyní již máme vše potřebné pro kompilaci Sass do CSS hotové.

Sass v Sublime Textu

Sublime Text umí zavolat kompilátor s určitými argumenty. To znamená, že my nemusíme pracovat s kompilátorem přímo.

Nejdříve si nainstalujte Package Control, jak je vysvětleno v http://www.itnetwork.cz/…sublime-text - který využijeme pro stáhnutí doplňku pro zvýrazňování Sass syntaxe.

Otevřeme si seznam příkazů (CTRL + SHIFT + P), v něm si vyhledáme možnost Package Control: Install Package. Chvíli počkáme a vyjede nám nová tabulka, do které napíšeme "Sass". Zobrazí se vám několik možností a pravděpodobně hned první bude samotné "Sass", které stáhneme. Nyní se bude zvýrazňování nastavovat automaticky a pokud ne, stačí v seznamu příkazů zadat "Set syntax: Sass".

Existuje také doplněk na kompilování, který však nedoporučuji a místo toho si vytvoříme vlastní předpis pro kompilaci podle mého již připraveného kódu:

{

    "cmd": ["sass", "--update", "$file:${file_path}/../css/${file_base_name}.css", "--stop-on-error", "--no-cache"],
    "selector": "source.sass, source.scss",
    "line_regex": "Line ([0-9]+):",

    "osx":
    {
        "path": "/usr/local/bin:$PATH"
    },

    "windows":
    {
        "shell": "true"
    }

}

Kód si stáhneme, pojmenujeme jako SASS.sublime-build a vložíme do složky %AppData%\Roa­ming\Sublime Text 3\Packages\User.

Po stisku CTRL + B, neboli Menu->Tools->Build se nám soubor zkompiluje.

Výsledný soubor je směřován do složky o úroveň výše a poté do složky css/, čehož docílíme pomocí

${file_path}/../css/${file_base_name}.css

Pokud budeme chtít změnit cílovou složku, jednoduše změníme příkaz výše.

Může se stát, že se vám budou při kompilaci zobrazovat nějaké errory, a pokud to bude něco o UTF-8, je to pravděpodobně způsobeno tím, že máte soubor uložený v nějaké složce, ve které jsou v názvu použity háčky/čárky. Stačí se jich zbavit a vše by mělo fungovat.

Sass v PHPstormu

Zde je používání Sassu jednodušší. V projektu si stačí vytvořit soubor Sass, ke kterému vyskočí možnost přidat watcher. Potvrdíme a otevřeme si Menu->File->Settings, kde najdeme položku File Watchers. Pokud zde nemáme žádný watcher, klikneme na plusko a jeden pro SASS(SCSS) vytvoříme. IDE nám automaticky vyplní informace a kompilace funguje sama hned při uložení. Zde je důležité míti zaškrtlou položku "Track only root files".

PHPstorm vám bude automaticky zvýrazňovat syntaxi a dokonce i chytře napovídat jak základní funkce z Sass, tak i ty vaše.

Pro umístění souboru do jiného místa - v našem případě do složky css/ pozměníme v nastavení watcheru hodnotu položky "Output paths to refresh" a v argumentu část za dvojtečkou na

$ProjectFileDir$/css/$FileNameWithoutExtension$.css

Změna cílové složky v PHPstormu

Pro tento díl to bude již vše, další díl si ukážeme základy Sass, abychom se v něm naučili efektivně pracovat a ukážeme si rozdíly oproti CSS.


 

 

Článek pro vás napsal Honza Bittner
Avatar
Jak se ti líbí článek?
44 hlasů
Milovník Dartu. Student FIT ČVUT. Sleduj mě na https://twitter.com/tenhobi a ptej se na cokoli na https://github.com/tenhobi/ama.
Miniatura
Následující článek
Úvod do CSS preprocesoru Sass
Aktivity (3)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (146)

Avatar
kamoB
Člen
Avatar
kamoB:17. dubna 7:04

Mam uplne stejny problem...nevy­resils nahodou? Lehce jsem googlil a snad by to mohlo byt nevhodnou verzi Ruby, nebo Sass. Momentalne jsem ve spitale, takze omezene pripojeni a nemuzu moc experimentovat. Diky.

 
Odpovědět 17. dubna 7:04
Avatar
Odpovídá na kamoB
Karel Labonek:17. dubna 7:23

Ahoj, bohužel tě nepotěším. Zjistil jsem, že phpStorm má free licenci pro studenty a vzhledem k tomu že potřebuji do školy projít i javascripte, jQuery, php a také dle příspěvků zde je phpStorm profi nástroj rozhodl jsem se že by mě to mohlo zase posunout o kousek dále no a zkrátka jsem to vzdal a začal s phpStorm :-( . Mám ho nainstalovaný asi tři dny a vypadá skvěle, já mám samozřejmě problém s tím že je prostředí v anglickém jazyce no a já anglicky příliš nevládnu (můj problém a makám na tom :-) ) ale jinak jsem spokojený. Asi jsem ti moc nepomohl zkus oslovit autora článku mě už také radil a pomohl :-) .

 
Odpovědět 17. dubna 7:23
Avatar
kamoB
Člen
Avatar
Odpovídá na Karel Labonek
kamoB:17. dubna 7:27

jasna zprava :). No ja anglinu ucim takze to by nebyl problem, ale zas nejsem student, takze bych php storm musel koupit a zrovna nemam prachy. No, ja to nejak rozlousku...Diiik za reakci.

 
Odpovědět 17. dubna 7:27
Avatar
Alex Russo
Člen
Avatar
Alex Russo:6. srpna 16:37

Zdravím,
když se pokusím o kompilaci v Sublime,hlásí mi : "no build system".
Poradíte mi?

 
Odpovědět 6. srpna 16:37
Avatar
Alex Russo
Člen
Avatar
Alex Russo:6. srpna 18:25

Už mi to běží..
Ale..

Errno::ENOENT: No such file or directory @ rb_sysopen -
Use --trace for backtrace.
[Finished in 0.6s with exit code 1]
[cmd: ['sass', '--update', ':/../css/.css', '--stop-on-error', '--no-cache']]
[dir: C:\Program Files\Sublime Text 3]
[path: C:\Program Files (x86)\Common Files\Oracle\Ja­va\javapath;C:\Pro­gram Files (x86)\Intel\iCLS Client\;C:\Program Files\Intel\iCLS Client\;C:\Win­dows\system32;C:\Win­dows;C:\Window­s\System32\Wbem;C­:\Windows\Sys­tem32\WindowsPo­werShell\v1.0\;C:\Pro­gram Files (x86)\NVIDIA Corporation\Phys­X\Common;C:\Pro­gram Files\Intel\Wi­Fi\bin\;C:\Pro­gram Files\Common Files\Intel\Wi­relessCommon\;C:\Pro­gram Files (x86)\Intel\In­tel(R) Management Engine Components\DAL;C:\Pr­ogram Files\Intel\In­tel(R) Management Engine Components\DAL;C:\Pr­ogram Files (x86)\Intel\In­tel(R) Management Engine Components\IP­T;C:\Program Files\Intel\In­tel(R) Management Engine Components\IP­T;C:\WINDOWS\sys­tem32;C:\WINDOW­S;C:\WINDOWS\Sys­tem32\Wbem;C:\WIN­DOWS\System32\Win­dowsPowerShell\v1­.0\;C:\WINDOW­S\System32\Open­SSH\;C:\Program Files (x86)\Common Files\Acronis\Fi­leProtector\;C:\Pro­gram Files (x86)\Common Files\Acronis\Fi­leProtector64\;C:\Ru­by24-x64\bin;C:\User­s\VIRUS\AppDa­ta\Local\Micro­soft\WindowsAp­ps]

Zkuste mi prosím někdo říct kde dělám chybu..
Díky..

 
Odpovědět 6. srpna 18:25
Avatar
Alex Russo
Člen
Avatar
Alex Russo:6. srpna 18:58

Omlouvám se,asi budu za idiota,ale už mi to snad kompiluje..

directory C:\Users\VIRUS\Des­ktop/../css
write C:\Users\VIRUS\Des­ktop/../css/new­.css
write C:\Users\VIRUS\Des­ktop/../css/new­.css.map
[Finished in 0.7s]

Stále ale nemůžu najít výsledný *.ccs soubor..

 
Odpovědět 6. srpna 18:58
Avatar
Jan Jurníček:22. listopadu 16:26

Napsal jsem podobný příspěvek k další kapitole (odtamtud jsem si totiž stáhl zdroják .scss, na kterém jsem to vyzkoušel), ale patří to do nastavení prostředí a je to pro ty, kdo používají MS Visual Studio:

Pro MS Visual Studio lze instalační program integrovaného preprocesoru nejen SASS, ale také LESS, JSX, ES6 a CoffeeScriptu stáhnout zdarma odtud a jmenuje se to Web Compiler. Pokud máte nainstalováno více verzí Visual Studia, při instalaci Web Compileru dostanete vybrat, do které jej integrovat.

A funguje to na pravé tlačítko myši, stisknuté na názvu souboru s některou z extenzí .less, .scss, .styl, .jsx, .es6 nebo .coffee v Solution Exploreru. Objeví se lokální menu s volbou Web Compiler, které má podvolbu Compile file, resp. podvolby Re-compile File a Remove from compilation ...

První překlad proběhne do složky, ve které se nachází zdroják, ale současně se vytvoří (nebo pokud existují, tak doplní) soubor compilerconfig.json a compilerconfig­.json.defaults. V souboru compilerconfig.json si pak můžete nastavit výstupní složku:

[
 {
  "outputFile": "css/uvod_do_css_preprocesoru_sass.css",
  "inputFile": "sass/uvod_do_css_preprocesoru_sass.scss"
 }
]

Volbou Remove from compilation ... (po potvrzení v potvrzovacím dialogu) odstraníte json objekt s údaji o výstupním a vstupním soubotu kompilace ze souboru compilerconfig­.json.

 
Odpovědět 22. listopadu 16:26
Avatar
Odpovídá na Jan Jurníček
Jan Jurníček:22. listopadu 17:37

... Jo, a ještě jsem zapomněl doplnit, že tento Web Compiler nevyžaduje Ruby.

 
Odpovědět 22. listopadu 17:37
Avatar
Odpovídá na Alex Russo
Andy Scheuchzer:23. listopadu 22:28

Mám stejný problém („No Build System“). Mohl bys mi prosím popsat svůj postup (jestli si ho ještě pamatuješ)?

Odpovědět 23. listopadu 22:28
Člověk, co si myslí, že snědl všechnu moudrost světa, i když tomu tak není.
Avatar
Zdeneek Choleva:28. listopadu 19:39

mám starší verzi kubuntu (mám starý a slabý počítač) do ted to stačilo nevíte někdo jak dostat ty pluginy na netbeans ?

 
Odpovědět 28. listopadu 19:39
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 156. Zobrazit vše