Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Hledáme fulltime PHP programátora do ITnetwork týmu - 100% homeoffice, 100% časově flexibilní #bezdeadlinu Mám zájem!
Python týden

Lekce 17 - Nahrání webu na internet

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 14.-16. lekci HTML a CSS, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V dnešním HTML/CSS tutoriálu nahrajeme náš web na webhosting.

Meta tagy

Podstránky webu máme hotové, ale v jejich hlavičkách nám chybí poslední věc. Až bude web online, všimnou si ho internetové vyhledávače a jeho podstránky si tzv. zaindexují. Zjednodušeně řečeno si uloží co na nich je, aby je pak mohli zobrazovat mezi výsledky, když někdo něco hledá. To je pro nás velmi důležité, protože právě takhle se na náš web dostanou návštěvníci.

Do každé podstránky vložíme 2 informace do vyhledávače. První informací je krátký popisek toho, co je na stránce. Další je seznam několika klíčových slov, které opět souvisí s obsahem stránky. Ještě jednou zopakuji, že kód vkládáme do hlavičky <head>. Každá stránka má samozřejmě v popisu něco jiného, pro index.html by to mohlo vypadat takto:

<meta name="description" content="Osobní portfolio programátora HoBiho." />
<meta name="keywords" content="portfolio, programátor, HoBi" />

Tag meta již známe, používali jsme ho k určení kódování stránky. Když jsme u meta informací, můžeme vložit i údaje o tom, kdo stránku vytvořil:

<meta name="author" content="HoBi" />

V hlavičce zůstaňme ještě na poslední okamžik a nastavme našim webovým stránkám favicon. Jedná se o tu malou ikonku, která se zobrazí v záložce vašeho webového prohlížeče. Pro ikonku půjdeme jako vždy na iconfinder.com, stáhneme si jí ve velikosti 16x16 pixelů ve formátu ico a uložíme jí do složky obrázky. Do hlavičky přidáme odkaz na ikonu:

<link rel="shortcut icon" href="obrazky/ikona.ico" />
Favicon v HTML

Pozn. v některých verzích Google Chrome se ikona na lokálních stránkách nezobrazí.

Metainformace si doplňte do všech podstránek webu. Nyní jsme připraveni nahrát stránky na internet.

Nahrání webu na internet

Pro své hotové webové stránky nyní potřebujeme webhosting a doménu. Webhosting je prostor na vzdáleném serveru, kam můžeme nahrát naše stránky. Doména je adresa, přes kterou budou naše stránky z internetu přístupné. Webhosting i doména pro běžný web jsou velmi levná záležitost, obvykle se pohybují v řádech desítek korun měsíčně.

Pozn. Existují i tzv. freehostingy, ale ty jsou poměrně nekvalitní, s reklamami a neobsahují spoustu služeb, které by vám mohly chybět. Pokud se chcete v oblasti webů rozvíjet a učit, tak určitě zvolte klasický hosting. Zájemcům doporučuji přečíst článek 10 rad, díky kterým neuděláte při výběru webhostingu chybu.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Z českých hostingů vychází nejlépe https://www.onebit.cz, na kterém hostuje i ITnetwork. Má kvalitní podporu, která vždy ochotně poradí s čímkoli, co vám nefunguje, vaše data zálohuje a má propracovanou administraci, kde si můžete nastavit spoustu funkcí a vyzkoušet si zajímavé technologie.

Registrace na onebit.cz

Přejděte na web https://www.onebit.cz a v navigačním menu zvolte webhosting. Budete dotázáni zda chcete osobní nebo firemní. V našem případě vybereme, že chceme osobní web. Doporučuji vybrat variantu Lite, která obsahuje i PHP a umožní vám do webu později přidávat dynamické prvky jako diskuze a podobně.

Na konci formuláře si zvolte svou doménu. Doporučuji volit co nejkratší, bez pomlček a s koncovkou .cz.

Objenání ONEbit webhostingu

Pod formulářem se nachází tlačítko ověřit, kterým zjistíte, zda je zadaná doména volná. Pokud ne, musíte si vymyslet jinou.

V dalším kroku formuláře stačí již jen vyplnit kontakt. K doméně je vyžadováno datum narození a to proto, aby bylo jednoznačně dané komu patří a předešlo se případným sporům o její vlastnictví. Ze stejného důvodu zadáváte i telefon.

Zadání údajů ONEbit

Po odeslání stačí již jen potvrdit objednávku a uhradit fakturu, která vám dorazila na email. Následně vám dorazí přístupové údaje k vašemu novému hostingu.

Povolení IP adresy

ONEbit poskytuje pokročilé zabezpečení, díky kterému se můžete na své stránky přihlásit jen z určité nastavené IP adresy. IP adresa je jednoduše řečeno označení počítače na internetu. Pokud by vám někdo odcizil přístupové údaje a chtěl se na web připojit, musel by to provést z vašeho počítače, jinak by měl jinou adresu a přístup by mu byl zamítnut.

Tuto adresu musíme nejprve nastavit v administraci účtu. Přejdeme na web https://www.oneadmin.cz a vybereme Administrace ONEbit. Do dialogu zadáme údaje z emailu.

Administrace webu u ONEbit

V administraci se přesuneme do záložky Služby a v menu zvolíme FTP -> Povolené IP adresy/rozsahy. Pomocí tlačítka Přidat IP adresu/rozsah otevřeme dialog, ve kterém jen klikneme na "Vložit moji IP adresu". Do pole se vloží vaše IP adresa. Můžete si k ní dát nějaký popisek, např. "Má adresa z domova". Když se budete chtít připojit např. ze školy nebo z práce, je třeba přidat i temější IP adresy.

Povolení IP adresy u ONEbit

Administraci můžeme nyní zavřít.

Nahrání obsahu

K nahrání souborů na webhosting se používá protokol FTP. Lze k tomu využít buď webovou aplikaci nebo desktopového FTP klienta. Využijeme druhou variantu, jelikož je praktičtější. Nikdy nenahrávejte obsah na FTP přes Průzkumníka Windows nebo přes Total Commander. Tyto nástroje nepřevádí kódování zdrojových souborů a mají časté výpadky.

Stáhněte si program WinSCP z webu http://winscp.net/…docs/lang:cs a nainstalujte. Případně můžete použít třeba FileZillu. Při instalaci si můžete vybrat jestli chcete, aby aplikace vypadala jako explorer nebo jako commander. Mně více sedí režim explorer.

Po spuštění si vytvoříte nový FTP účet. FTP údaje vám přišly v emailu. Jako protokol vyberte FTP. Mé údaje vypadají takto:

Nahrání webu na FTP pomocí FTP klienta WinSCP

Přihlaste se a otevřete složku www. Pokud je v ní nějaký obsah, tak ho odstraňte a přetáhněte na okno všechny soubory ve složce s vaším webem na počítači.

Gratuluji vám, máte nyní pěkný a moderní web na kvalitním webhostingu! Vyťukejte do prohlížeče adresu a vyzkoušejte si ho.

Kam dál

Web tedy máte a docela pěkný. Další taje HTML a CSS se dozvíte v seriálu Moderní a profesionální webové portfolio, kde se vytváří podobný web, ale již na profesionální úrovni.

Dále si určitě v sekci HTML a CSS prostudujte české manuály k HTML a CSS. Je tam několik věcí, které jsme ještě nezkoušeli a které by se vám mohly někdy hodit.

Až budete umět HTML a CSS velmi dobře, můžete se podívat na PHP, ve kterém lze dělat dynamické weby, jako jsou např. eshopy, fóra, redakční systémy a podobně. Je po něm velká pracovní poptávka a běží na něm spoustu firem.

Web s vyplněnými metainformacemi máte opět v příloze a já se na vás těším u dalších kurzů na ITnetwork :)


 

Stáhnout

Staženo 6987x (1.1 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce HTML a CSS

 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 14.-16. lekci HTML a CSS
Všechny články v sekci
Webové stránky krok za krokem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
57 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (11)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (122)

Avatar
Matěj M
Člen
Avatar
Matěj M:6.5.2020 13:18

Já používám webzdarma.cz, konkrétně verzi zdarma a není to tak hrozné..!!

 
Odpovědět
6.5.2020 13:18
Avatar
Matěj M
Člen
Avatar
Matěj M:6.5.2020 13:26

Chtěl bych mooc poděkovat za tento úžasný seriál, který mi pomohl se naučit alespoň základy HTML a trochu CSS. Určitě budu pokračovat v učení!
Děkuju moc.
~ M.

 
Odpovědět
6.5.2020 13:26
Avatar
Selfis1
Člen
Avatar
Selfis1:9.6.2020 19:49

Ahoj hele záleží co na těch složkách chceš mít kupříkladu když máš server na kterým chceš mít webovou aplikaci je lepší mít vše ve složkách protože se v tom
1.lépe vyznáš **2. když máš webovou aplikaci např. vezmu itnetwork tak má adresa tohoto kurzu ** https://www.it­network.cz/html-css/webove-stranky/jak-psat-moderni-web-html-tutorial-nahrani-stranek-na-internet tak to je ve složce html-css a tento kurz je ve složce webové stránky a tam je ten kurz jak nahrát na web pomocí tvé pak domény jde vidět jako www.web.cz/slozka/neco a není to www.web.cz/…ka/neco.html

 
Odpovědět
9.6.2020 19:49
Avatar
Daniel Vítek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Selfis1
Daniel Vítek:10.6.2020 13:28

Struktura článků na ITnetworku rozhodně není na disku rozdělena do složek, to by bylo absolutně neudržitelné.

K tomuto účelu se používá tzv. Apache mod_rewrite, který ti umožňuje vytvářet různé "virtuální cesty".

ITnetwork používá další úroveň a cokoliv za prvním lomítkem se předává do PHP, kde se to dále rozpadá. Pokud tě to zajímá, koukni na tento kurz: https://www.itnetwork.cz/…er-kontroler

Editováno 10.6.2020 13:29
Odpovědět
10.6.2020 13:28
Na síti působím už pěknou řádku let. Pokud budeš něco potřebovat, písni mi, pokusím se ti poradit :)
Avatar
Selfis1
Člen
Avatar
Odpovídá na Daniel Vítek
Selfis1:10.6.2020 18:52

Aha děkuji za odpověd' .

 
Odpovědět
10.6.2020 18:52
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Elias Bim
Člen
Avatar
Elias Bim:30.7.2020 10:41

Díky moc za skvělý seriál :D

 
Odpovědět
30.7.2020 10:41
Avatar
Vlada
Člen
Avatar
Vlada:20.9.2020 23:52

Super, děkuji za seriál. Určitě budu pokračovat.

 
Odpovědět
20.9.2020 23:52
Avatar
Kristián Lörincz:21.9.2020 22:43

Ahoj, tak nakonec je stránka zdárně na webu, ale nebylo to úplně bez komplikací. A jenom takový poznatek - nezobrazoval se mi na webu 1 obrázek, ale na počítači se mi normálně zobrazoval (kód byl ten samý). Nemohl jsem přijít na to, co mi tam chybí a nakonec jsem si všiml, že mám příponu jpg napsanou capslockem JPG. Když jsem to na stránkách změnil, tak obrázek hned fungoval. Nemáte někdo podobnou zkušenost? Je to taková kravinka, ale chvilku mě potrápila... :-)
A nakonec samozřejmě děkuji, děláte to skvěle.

 
Odpovědět
21.9.2020 22:43
Avatar
Odpovídá na Kristián Lörincz
Tomáš Maňhal:21.9.2020 23:17

Občas se mi to stává taky. Některé FTP na hostingu mají case sensitive filesystem. Je třeba to hlídat.

 
Odpovědět
21.9.2020 23:17
Avatar
Lukáš Ptáček:17. ledna 17:20

Úplně ideální seriál na základy HTML a CSS. Určitě budu doporučovat mému okolí. Děkuji týmu ITnetwork za materiály a za úkoly na procvičování nabitých vědomostí :-)

Odpovědět
17. ledna 17:20
Nic není nemožné
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 132. Zobrazit vše