Válí se ti projekty v šuplíku? Dostaň je mezi lidi a získej cool tričko a body na profi IT kurzy v soutěži ITnetwork summer 2017!
Přidej si svou IT školu do profilu a najdi spolužáky zde na síti :)

17. díl - Nahrání webu na internet

HTML a CSS Statický web Nahrání webu na internet American English version English version

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Stylování tabulek a galerie fotek v HTML a CSS, jsme dokončili náš web. V dnešním tutoriálu ho nahrajeme na internet.

Meta tagy

Podstránky webu máme hotové, ale v jejich hlavičkách nám chybí poslední věc. Až bude web online, všimnou si ho internetové vyhledávače a jeho podstránky si tzv. zaindexují. Zjednodušeně řečeno si uloží co na nich je, aby je pak mohli zobrazovat mezi výsledky, když někdo něco hledá. To je pro nás velmi důležité, protože právě takhle se na náš web dostanou návštěvníci.

Do každé podstránky vložíme 2 informace do vyhledávače. První informací je krátký popisek toho, co je na stránce. Další je seznam několika klíčových slov, které opět souvisí s obsahem stránky. Ještě jednou zopakuji, že kód vkládáme do hlavičky <head>. Každá stránka má samozřejmě v popisu něco jiného, pro index.html by to mohlo vypadat takto:

<meta name="description" content="Osobní portfolio programátora HoBiho." />
<meta name="keywords" content="portfolio, programátor, HoBi" />

Tag meta již známe, používali jsme ho k určení kódování stránky. Když jsme u meta informací, můžeme vložit i údaje o tom, kdo stránku vytvořil:

<meta name="author" content="HoBi" />

V hlavičce zůstaňme ještě na poslední okamžik a nastavme našim webovým stránkám favicon. Jedná se o tu malou ikonku, která se zobrazí v záložce vašeho webového prohlížeče. Pro ikonku půjdeme jako vždy na iconfinder.com, stáhneme si jí ve velikosti 16x16 pixelů ve formátu ico a uložíme jí do složky obrázky. Do hlavičky přidáme odkaz na ikonu:

<link rel="shortcut icon" href="obrazky/ikona.ico" />
Favicon v HTML

Pozn. v některých verzích Google Chrome se ikona na lokálních stránkách nezobrazí.

Metainformace si doplňte do všech podstránek webu. Nyní jsme připraveni nahrát stránky na internet.

Nahrání webu na internet

Pro své hotové webové stránky nyní potřebujeme webhosting a doménu. Webhosting je prostor na vzdáleném serveru, kam můžeme nahrát naše stránky. Doména je adresa, přes kterou budou naše stránky z internetu přístupné. Webhosting i doména pro běžný web jsou velmi levná záležitost, obvykle se pohybují v řádech desítek korun měsíčně.

Pozn. Existují i tzv. freehostingy, ale ty jsou poměrně nekvalitní, s reklamami a neobsahují spoustu služeb, které by vám mohly chybět. Pokud se chcete v oblasti webů rozvíjet a učit, tak určitě zvolte klasický hosting. Zájemcům doporučuji přečíst článek 10 rad, díky kterým neuděláte při výběru webhostingu chybu.

Z českých hostingů vychází nejlépe https://www.onebit.cz, na kterém hostuje i ITnetwork. Má kvalitní podporu, která vždy ochotně poradí s čímkoli, co vám nefunguje, vaše data zálohuje a má propracovanou administraci, kde si můžete nastavit spoustu funkcí a vyzkoušet si zajímavé technologie.

Registrace na onebit.cz

Přejděte na web https://www.onebit.cz a v navigačním menu zvolte webhosting. Budete dotázáni zda chcete osobní nebo firemní. V našem případě vybereme, že chceme osobní web. Doporučuji vybrat variantu Lite, která obsahuje i PHP a umožní vám do webu později přidávat dynamické prvky jako diskuze a podobně.

Na konci formuláře si zvolte svou doménu. Doporučuji volit co nejkratší, bez pomlček a s koncovkou .cz.

Objenání ONEbit webhostingu

Pod formulářem se nachází tlačítko ověřit, kterým zjistíte, zda je zadaná doména volná. Pokud ne, musíte si vymyslet jinou.

V dalším kroku formuláře stačí již jen vyplnit kontakt. K doméně je vyžadováno datum narození a to proto, aby bylo jednoznačně dané komu patří a předešlo se případným sporům o její vlastnictví. Ze stejného důvodu zadáváte i telefon.

Zadání údajů ONEbit

Po odeslání stačí již jen potvrdit objednávku a uhradit fakturu, která vám dorazila na email. Následně vám dorazí přístupové údaje k vašemu novému hostingu.

Povolení IP adresy

ONEbit poskytuje pokročilé zabezpečení, díky kterému se můžete na své stránky přihlásit jen z určité nastavené IP adresy. IP adresa je jednoduše řečeno označení počítače na internetu. Pokud by vám někdo odcizil přístupové údaje a chtěl se na web připojit, musel by to provést z vašeho počítače, jinak by měl jinou adresu a přístup by mu byl zamítnut.

Tuto adresu musíme nejprve nastavit v administraci účtu. Přejdeme na web https://www.oneadmin.cz a vybereme Administrace ONEbit. Do dialogu zadáme údaje z emailu.

Administrace webu u ONEbit

V administraci se přesuneme do záložky Služby a v menu zvolíme FTP -> Povolené IP adresy/rozsahy. Pomocí tlačítka Přidat IP adresu/rozsah otevřeme dialog, ve kterém jen klikneme na "Vložit moji IP adresu". Do pole se vloží vaše IP adresa. Můžete si k ní dát nějaký popisek, např. "Má adresa z domova". Když se budete chtít připojit např. ze školy nebo z práce, je třeba přidat i temější IP adresy.

Povolení IP adresy u ONEbit

Administraci můžeme nyní zavřít.

Nahrání obsahu

K nahrání souborů na webhosting se používá protokol FTP. Lze k tomu využít buď webovou aplikaci nebo desktopového FTP klienta. Využijeme druhou variantu, jelikož je praktičtější. Nikdy nenahrávejte obsah na FTP přes Průzkumníka Windows nebo přes Total Commander. Tyto nástroje nepřevádí kódování zdrojových souborů a mají časté výpadky.

Stáhněte si program WinSCP z webu http://winscp.net/…docs/lang:cs a nainstalujte. Případně můžete použít třeba FileZillu. Při instalaci si můžete vybrat jestli chcete, aby aplikace vypadala jako explorer nebo jako commander. Mně více sedí režim explorer.

Po spuštění si vytvoříte nový FTP účet. FTP údaje vám přišly v emailu. Jako protokol vyberte FTP. Mé údaje vypadají takto:

Nahrání webu na FTP pomocí FTP klienta WinSCP

Přihlaste se a otevřete složku www. Pokud je v ní nějaký obsah, tak ho odstraňte a přetáhněte na okno všechny soubory ve složce s vaším webem na počítači.

Gratuluji vám, máte nyní pěkný a moderní web na kvalitním webhostingu! Vyťukejte do prohlížeče adresu a vyzkoušejte si ho.

Kam dál

Web tedy máte a docela pěkný. Další taje HTML a CSS se dozvíte v seriálu Moderní a profesionální webové portfolio, kde se vytváří podobný web, ale již na profesionální úrovni.

Dále si určitě v sekci HTML a CSS prostudujte české manuály k HTML a CSS. Je tam několik věcí, které jsme ještě nezkoušeli a které by se vám mohly někdy hodit.

Až budete umět HTML a CSS velmi dobře, můžete se podívat na PHP, ve kterém lze dělat dynamické weby, jako jsou např. eshopy, fóra, redakční systémy a podobně. Je po něm velká pracovní poptávka a běží na něm spoustu firem.

Web s vyplněnými metainformacemi máte opět v příloze a já se na vás těším u dalších kurzů na ITnetwork :)


 

Stáhnout

Staženo 4794x (1.1 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce HTML a CSS

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
35 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (8)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (91)

Avatar
vojtanosek
Člen
Avatar
vojtanosek:19.5.2015 16:25

To taky vím ale myslel jsem si že můžu jméno souboru .html změnit třeba "web.html" místo "index.html". To je vše co jsem chtěl.

 
Odpovědět 19.5.2015 16:25
Avatar
tomasmanhal
Člen
Avatar
Odpovídá na vojtanosek
tomasmanhal:19.5.2015 16:43

Úplně ideální bude když si založíš vlastní topic v diskuzi o webu a tam budeš psát všechny potíže a dojmy z tvorby. Takhle koukám, že seš rozházenej v několika článcích :-) Bude to i pro Tebe přehlednější a také pro lidi, co se snaží pomoct.

Odpovědět 19.5.2015 16:43
Kdyby nám dodali k životu zdrojový kód, vše by bylo jednodušší...
Avatar
ker10
Člen
Avatar
ker10:1.7.2015 13:07

Já to vůbec nezvladám, chci udělat a pěkně a nic mi nejde. Učím se a už to vzdám.

 
Odpovědět 1.7.2015 13:07
Avatar
Jakub Rychlý
Redaktor
Avatar
Jakub Rychlý:28.12.2015 0:21

Mám otázku, když je na stránce více textu tak se text dá pod footer a nejde na ní scrolovat dá se nějak řešit tento problém?

Odpovědět 28.12.2015 0:21
Čím víc toho vím, tím víc zjišťuju, že vlastně nic nevím.
Avatar
Adam Ježek
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Jakub Rychlý
Adam Ježek:28.12.2015 0:55

Za prvné, popiš to trochu srozumitelněji a detailněji, nejsem si jistý že přesně chápu co máš za problém(ale tipuju něco s pozicováním).
Za druhé, svůj dotaz napiš raději do fóra, tak se dočkáš rychlejší a lepší odpovědi. http://www.itnetwork.cz/…s-webtvorba/

Odpovědět 28.12.2015 0:55
Pokud chceš odpovědět, klikni na odpovědět. Pokud chceš vložit zdroják, klikni na vložit zdroják (</>)
Avatar
Odpovídá na Jakub Rychlý
Michal Štěpánek:28.12.2015 10:07

To je přece logické. Footer je patička, tzn., že je na konci stránky. Když do patičky "narveš" celou stránku, kam bys chtěl pak scrolovat?

Odpovědět 28.12.2015 10:07
Nikdy neříkej nahlas, že to nejde. Vždycky se totiž najde blbec, který to neví a udělá to...
Avatar
David Tilšer:11.1.2016 22:31

Famózní seriál na HTML a CSS. Klobouk dolů!

Odpovědět  +3 11.1.2016 22:31
Odpočinek je pro slabochy.
Avatar
Petr Galeta
Člen
Avatar
Petr Galeta:10.5.2016 14:17

Ahoj, dokončil jsem paralélně web s návodem a umístil na hosting. Když jsem zkusil validovat přes w3c, vyhodilo mi to informaci:

Warning: Section lacks heading. Consider using h2-h6 elements to add identifying headings to all sections.

From line 39, column 5; to line 39, column 13

↩ ↩ <section>↩ <

Zkusil jsem stáhnout zdroják příkladu z návodu a též jej validovat, ale vyhazuje podobnou chybu asi jen na jiném místě v kódu.
Warning: Section lacks heading. Consider using h2-h6 elements to add identifying headings to all sections.

From line 34, column 5; to line 34, column 13

>↩ ↩ <section>↩

Warning: Consider using the h1 element as a top-level heading only (all h1 elements are treated as top-level headings by many screen readers and other tools).

From line 31, column 6; to line 31, column 9

er> ↩ <h1>O mně<

Nevíte v čem je zakopaný pes?

 
Odpovědět  +1 10.5.2016 14:17
Avatar
Andrej Kuraksa:16. května 14:59

Děkuji za rady

Editováno 16. května 15:02
 
Odpovědět 16. května 14:59
Avatar
Honza Rada
Člen
Avatar
Honza Rada:4. června 15:27

Super Seriál děkuji

Odpovědět 4. června 15:27
#c#
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 101. Zobrazit vše