Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022

Lekce 17 - Nahrání webu na internet

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 14.-16. lekci HTML a CSS, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V dnešním HTML/CSS tutoriálu nahrajeme náš web na webhosting.

Nahrání webu na internet

Pro své hotové webové stránky nyní potřebujeme webhosting a doménu. Webhosting je prostor na vzdáleném serveru, kam můžeme nahrát naše stránky. Doména je adresa, přes kterou budou naše stránky z internetu přístupné. Webhosting i doména pro běžný web jsou velmi levná záležitost, obvykle se pohybují v řádech desítek korun měsíčně.

Existují i tzv. freehostingy, ale ty jsou poměrně nekvalitní, s reklamami a neobsahují spoustu služeb, které by vám mohly chybět. Pokud se chcete v oblasti webů rozvíjet a učit, tak určitě zvolte klasický hosting. Zájemcům doporučuji přečíst článek 10 rad, díky kterým neuděláte při výběru webhostingu chybu.

Z českých hostingů vychází nejlépe https://www.onebit.cz, na kterém hostuje i ITnetwork. Má kvalitní podporu, která vždy ochotně poradí s čímkoli, co vám nefunguje, vaše data zálohuje a má propracovanou administraci, kde si můžete nastavit spoustu funkcí a vyzkoušet si zajímavé technologie.

Registrace na onebit.cz

Přejděte na web https://www.onebit.cz a v navigačním menu zvolte webhosting. Zde budete dotázáni na variantu (tarif) webhostingu. Doporučuji vybrat variantu Start, která obsahuje i PHP a umožní vám do webu později přidávat dynamické prvky jako diskuze a podobně.

Na konci formuláře si zvolte svou doménu. Doporučuji volit co nejkratší, bez pomlček a s koncovkou .cz:

Objednání ONEbit webhostingu

Pod formulářem se nachází tlačítko pro ověření, kterým zjistíte, zda je zadaná doména volná. Pokud ne, musíte si vymyslet jinou.

V dalším kroku formuláře stačí již jen vyplnit kontakt. K doméně je vyžadováno datum narození a to proto, aby bylo jednoznačně dané komu patří a předešlo se případným sporům o její vlastnictví. Ze stejného důvodu zadáváte i telefon:

Zadání údajů ONEbit

Po odeslání stačí již jen potvrdit objednávku a uhradit fakturu, která vám dorazila na email. Následně vám dorazí přístupové údaje k vašemu novému hostingu.

Povolení IP adresy

ONEbit poskytuje pokročilé zabezpečení, díky kterému se můžete na své stránky přihlásit jen z určité nastavené IP adresy. IP adresa je jednoduše řečeno označení počítače na internetu. Pokud by vám někdo odcizil přístupové údaje a chtěl se na web připojit, musel by to provést z vašeho počítače, jinak by měl jinou adresu a přístup by mu byl zamítnut.

Tuto adresu musíme nejprve nastavit v administraci účtu. Přejdeme na web https://www.oneadmin.cz, kde do dialogu zadáme údaje z emailu:

Administrace webu u ONEbit

V administraci se přesuneme do záložky Služby a v menu zvolíme FTPPovolené IP adresy/rozsahy. Pomocí tlačítka Přidat IP adresu/rozsah otevřeme dialog, ve kterém jen klikneme na Vložit moji IP adresu. Do pole se vloží vaše IP adresa. Můžete si k ní dát nějaký popisek, např. "Má adresa z domova". Když se budete chtít připojit např. ze školy nebo z práce, je třeba přidat i tamější IP adresy:

Povolení IP adresy u ONEbit

Administraci můžeme nyní zavřít.

Nahrání obsahu

K nahrání souborů na webhosting se používá protokol FTP (protokol pro přenos souborů mezi počítači pomocí sítě). Lze k tomu využít buď webovou aplikaci nebo desktopového FTP klienta. Využijeme druhou variantu, jelikož je praktičtější.

Nikdy nenahrávejte obsah na FTP přes Průzkumníka Windows nebo přes Total Commander! Tyto nástroje nepřevádí kódování zdrojových souborů a mají časté výpadky.

Stáhněte si program WinSCP z webu http://winscp.net/…docs/lang:cs a nainstalujte. Případně můžete použít třeba FileZillu. Při instalaci si můžete vybrat jestli chcete, aby aplikace vypadala jako explorer nebo jako commander. Mně více sedí režim explorer.

Po spuštění si vytvoříte nový FTP účet. FTP údaje vám přišly v emailu. Jako protokol vyberte FTP. Mé údaje vypadají takto:

Nahrání webu na FTP pomocí FTP klienta WinSCP

Přihlaste se a otevřete složku www/. Pokud je v ní nějaký obsah, tak ho odstraňte a přetáhněte na okno všechny soubory ve složce s vaším webem na počítači.

Gratuluji vám, máte nyní pěkný a moderní web na kvalitním webhostingu! Vyťukejte do prohlížeče adresu a vyzkoušejte si ho.

Kam dál

Web tedy máte a docela pěkný. Další taje HTML a CSS se dozvíte v seriálu Moderní a profesionální webové portfolio, kde se vytváří podobný web, ale již na profesionální úrovni.

Dále si určitě v sekci HTML a CSS prostudujte české manuály k HTML a CSS. Je tam několik věcí, které jsme ještě nezkoušeli a které by se vám mohly někdy hodit.

Až budete umět HTML a CSS velmi dobře, můžete se podívat na PHP, ve kterém lze dělat dynamické weby, jako jsou např. eshopy, fóra, redakční systémy a podobně. Je po něm velká pracovní poptávka a běží na něm spousta firem.

Web s vyplněnými metainformacemi máte opět v příloze a já se na vás těším u dalších kurzů na ITnetwork 🙂


 

Měl jsi s čímkoli problém? Stáhni si vzorovou aplikaci níže a porovnej ji se svým projektem, chybu tak snadno najdeš.

Stáhnout

Stažením následujícího souboru souhlasíš s licenčními podmínkami

Staženo 7892x (2.71 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce HTML a CSS

 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 14.-16. lekci HTML a CSS
Všechny články v sekci
Webové stránky krok za krokem
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Uživatelské hodnocení:
351 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (158)

Avatar
Tomáš Pup
Člen
Avatar
Tomáš Pup:1. září 19:45

Takže jsem to řešil s podporou, že je složka v jiném adresáři, protože já tam přesunul celou složku, ne její obsah uvnitř složky. Dobře, tak jsem to udělal opět znovu, smazal složku a dal tam obsah který mám ve složce a přesunul a ono to zase nešlo. Tak píši znovu na podporu kde je chyba? Takže sem omylem smazal symlink a bylo potřeba jít do administrace a nastavit si tam nasměrování na www. Takže web mi už funguje a dalo mi to pěkně zabrat, přitom taková prkotina.

 
Odpovědět
1. září 19:45
Avatar
Ilya Sahalau
Člen
Avatar
Ilya Sahalau:3. září 14:40

Ke komentáři:
"Nikdy nenahrávejte obsah na FTP přes Průzkumníka Windows nebo přes Total Commander! Tyto nástroje nepřevádí kódování zdrojových souborů a mají časté výpadky."

Nevím co mate za problem s TotalCommanderem, já samotný TC a jeho FTP funkci použivam přes 20 let, a žadný problém s tím nevzníkl ani jednou. Zkuste novější verzi.

 
Odpovědět
3. září 14:40
Avatar
Renáta Vyšatová:29. října 21:59

Nic mi nefunguje. Jelikož se onebit.cz spojil s webnode.cz, tak všechno vypadá jinak a já nevím, kam vložit IP adresu, jestli je vůbec nutné ji ukládat... Taky WinSCP se mnou nekomunikuje, pořád mi píše "přístup byl odepřen" a já nevím, proč.

 
Odpovědět
29. října 21:59
Avatar
Renáta Vyšatová:29. října 22:02

Zastaralé, onebit již není, jelikož se spojil s webnode.cz, takže od zaplacení nevím pokračovat.

 
Odpovědět
29. října 22:02
Avatar
Odpovídá na Renáta Vyšatová
Renáta Vyšatová:29. října 22:37

Pardon, myslela jsem webglobe.cz

 
Odpovědět
29. října 22:37
Avatar
Josef Svoboda:14. listopadu 20:54

nejde se přihlásit na WinSCP. Netuší někdo proč? Děkuji

 
Odpovědět
14. listopadu 20:54
Avatar
Tomáš Pup
Člen
Avatar
Tomáš Pup:22. listopadu 12:06

No a teď tam dali webglobe.cz a to co jsem vše dělal v Onebitu tak nevím jak dále dělat u webglobe.cz.

 
Odpovědět
22. listopadu 12:06
Avatar
Gabriela Chramostová :22. listopadu 18:22

Ahoj, menší pomoc pro ty kteří si s Webglobe nevědí rady jako já včera :)

  • po registraci a zaplacení najeďte na Webglobe na Služby
  • FTP účty a soubory -> FTP účty - nastave si heslo u hlavního účtu (pomocí Upravit)
  • klikněte na odkaz Další nastavení - otevře se vám stránka s informacemi které zadáte do WinSCP
  • otevřete WinSCP, mně to šlo přihlásit pouze přes SFTP protokol, ne FTP jako je uveden v článku
  • zvolte tedy SFTP, host name najdete na stránce uvedené výše stejně jako port number, user name a password je stejné jako k vašemu hlavnímu FTP účtu
  • pokud se úspešně přihlásíte, v programu by měla být složka <root> s podsložkou public_html, do té přetáhněte vešekeré html soubory související s vaší stránkou (ujistěte se, že hlavní stránka se jmenuje index.html,já to měla jinak a stránka se na internetu nezobrazila), css, složku s obrázky

A mělo by být hotovo :) Snad jsem na nic nezapomněla.

btw. pokud vám doména nefunguje nějakou chvíli po registraci, vyčkejte chvíli, i v emailu od webglobe píšou, že "Funkční a celosvětově dostupná bude po nejbližším restartu DNS serverů, což může trvat od 4 do 24 hodin." Mě šlo na doménu najet po cca 10-20 minutách.

 
Odpovědět
22. listopadu 18:22
Avatar
Odpovídá na Gabriela Chramostová
Michal Viliš:24. listopadu 17:13

Gabrielo děkuji za pomoc, je to přesně jak píšete. Váš příspěvek mi moc pomohl ;-)

Odpovědět
24. listopadu 17:13
Never give up!
Avatar
Michal Viliš:24. listopadu 17:21

Zastaralé / neplatné informace, ještě že je tu info z komentářů.

Odpovědět
24. listopadu 17:21
Never give up!
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 168. Zobrazit vše