C/C++ week Zimní výprodej
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C/C++
40 % bodů zdarma díky naší Zimní akci!

Lekce 17 - Nahrání webu na internet

V minulé lekci, Stylování tabulek a galerie fotek v HTML a CSS, jsme dokončili náš web. V dnešním tutoriálu ho nahrajeme na internet.

Meta tagy

Podstránky webu máme hotové, ale v jejich hlavičkách nám chybí poslední věc. Až bude web online, všimnou si ho internetové vyhledávače a jeho podstránky si tzv. zaindexují. Zjednodušeně řečeno si uloží co na nich je, aby je pak mohli zobrazovat mezi výsledky, když někdo něco hledá. To je pro nás velmi důležité, protože právě takhle se na náš web dostanou návštěvníci.

Do každé podstránky vložíme 2 informace do vyhledávače. První informací je krátký popisek toho, co je na stránce. Další je seznam několika klíčových slov, které opět souvisí s obsahem stránky. Ještě jednou zopakuji, že kód vkládáme do hlavičky <head>. Každá stránka má samozřejmě v popisu něco jiného, pro index.html by to mohlo vypadat takto:

<meta name="description" content="Osobní portfolio programátora HoBiho." />
<meta name="keywords" content="portfolio, programátor, HoBi" />

Tag meta již známe, používali jsme ho k určení kódování stránky. Když jsme u meta informací, můžeme vložit i údaje o tom, kdo stránku vytvořil:

<meta name="author" content="HoBi" />

V hlavičce zůstaňme ještě na poslední okamžik a nastavme našim webovým stránkám favicon. Jedná se o tu malou ikonku, která se zobrazí v záložce vašeho webového prohlížeče. Pro ikonku půjdeme jako vždy na iconfinder.com, stáhneme si jí ve velikosti 16x16 pixelů ve formátu ico a uložíme jí do složky obrázky. Do hlavičky přidáme odkaz na ikonu:

<link rel="shortcut icon" href="obrazky/ikona.ico" />
Favicon v HTML

Pozn. v některých verzích Google Chrome se ikona na lokálních stránkách nezobrazí.

Metainformace si doplňte do všech podstránek webu. Nyní jsme připraveni nahrát stránky na internet.

Nahrání webu na internet

Pro své hotové webové stránky nyní potřebujeme webhosting a doménu. Webhosting je prostor na vzdáleném serveru, kam můžeme nahrát naše stránky. Doména je adresa, přes kterou budou naše stránky z internetu přístupné. Webhosting i doména pro běžný web jsou velmi levná záležitost, obvykle se pohybují v řádech desítek korun měsíčně.

Pozn. Existují i tzv. freehostingy, ale ty jsou poměrně nekvalitní, s reklamami a neobsahují spoustu služeb, které by vám mohly chybět. Pokud se chcete v oblasti webů rozvíjet a učit, tak určitě zvolte klasický hosting. Zájemcům doporučuji přečíst článek 10 rad, díky kterým neuděláte při výběru webhostingu chybu.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Z českých hostingů vychází nejlépe https://www.onebit.cz, na kterém hostuje i ITnetwork. Má kvalitní podporu, která vždy ochotně poradí s čímkoli, co vám nefunguje, vaše data zálohuje a má propracovanou administraci, kde si můžete nastavit spoustu funkcí a vyzkoušet si zajímavé technologie.

Registrace na onebit.cz

Přejděte na web https://www.onebit.cz a v navigačním menu zvolte webhosting. Budete dotázáni zda chcete osobní nebo firemní. V našem případě vybereme, že chceme osobní web. Doporučuji vybrat variantu Lite, která obsahuje i PHP a umožní vám do webu později přidávat dynamické prvky jako diskuze a podobně.

Na konci formuláře si zvolte svou doménu. Doporučuji volit co nejkratší, bez pomlček a s koncovkou .cz.

Objenání ONEbit webhostingu

Pod formulářem se nachází tlačítko ověřit, kterým zjistíte, zda je zadaná doména volná. Pokud ne, musíte si vymyslet jinou.

V dalším kroku formuláře stačí již jen vyplnit kontakt. K doméně je vyžadováno datum narození a to proto, aby bylo jednoznačně dané komu patří a předešlo se případným sporům o její vlastnictví. Ze stejného důvodu zadáváte i telefon.

Zadání údajů ONEbit

Po odeslání stačí již jen potvrdit objednávku a uhradit fakturu, která vám dorazila na email. Následně vám dorazí přístupové údaje k vašemu novému hostingu.

Povolení IP adresy

ONEbit poskytuje pokročilé zabezpečení, díky kterému se můžete na své stránky přihlásit jen z určité nastavené IP adresy. IP adresa je jednoduše řečeno označení počítače na internetu. Pokud by vám někdo odcizil přístupové údaje a chtěl se na web připojit, musel by to provést z vašeho počítače, jinak by měl jinou adresu a přístup by mu byl zamítnut.

Tuto adresu musíme nejprve nastavit v administraci účtu. Přejdeme na web https://www.oneadmin.cz a vybereme Administrace ONEbit. Do dialogu zadáme údaje z emailu.

Administrace webu u ONEbit

V administraci se přesuneme do záložky Služby a v menu zvolíme FTP -> Povolené IP adresy/rozsahy. Pomocí tlačítka Přidat IP adresu/rozsah otevřeme dialog, ve kterém jen klikneme na "Vložit moji IP adresu". Do pole se vloží vaše IP adresa. Můžete si k ní dát nějaký popisek, např. "Má adresa z domova". Když se budete chtít připojit např. ze školy nebo z práce, je třeba přidat i temější IP adresy.

Povolení IP adresy u ONEbit

Administraci můžeme nyní zavřít.

Nahrání obsahu

K nahrání souborů na webhosting se používá protokol FTP. Lze k tomu využít buď webovou aplikaci nebo desktopového FTP klienta. Využijeme druhou variantu, jelikož je praktičtější. Nikdy nenahrávejte obsah na FTP přes Průzkumníka Windows nebo přes Total Commander. Tyto nástroje nepřevádí kódování zdrojových souborů a mají časté výpadky.

Stáhněte si program WinSCP z webu http://winscp.net/…docs/lang:cs a nainstalujte. Případně můžete použít třeba FileZillu. Při instalaci si můžete vybrat jestli chcete, aby aplikace vypadala jako explorer nebo jako commander. Mně více sedí režim explorer.

Po spuštění si vytvoříte nový FTP účet. FTP údaje vám přišly v emailu. Jako protokol vyberte FTP. Mé údaje vypadají takto:

Nahrání webu na FTP pomocí FTP klienta WinSCP

Přihlaste se a otevřete složku www. Pokud je v ní nějaký obsah, tak ho odstraňte a přetáhněte na okno všechny soubory ve složce s vaším webem na počítači.

Gratuluji vám, máte nyní pěkný a moderní web na kvalitním webhostingu! Vyťukejte do prohlížeče adresu a vyzkoušejte si ho.

Kam dál

Web tedy máte a docela pěkný. Další taje HTML a CSS se dozvíte v seriálu Moderní a profesionální webové portfolio, kde se vytváří podobný web, ale již na profesionální úrovni.

Dále si určitě v sekci HTML a CSS prostudujte české manuály k HTML a CSS. Je tam několik věcí, které jsme ještě nezkoušeli a které by se vám mohly někdy hodit.

Až budete umět HTML a CSS velmi dobře, můžete se podívat na PHP, ve kterém lze dělat dynamické weby, jako jsou např. eshopy, fóra, redakční systémy a podobně. Je po něm velká pracovní poptávka a běží na něm spoustu firem.

Web s vyplněnými metainformacemi máte opět v příloze a já se na vás těším u dalších kurzů na ITnetwork :)


 

Stáhnout

Staženo 6446x (1.1 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce HTML a CSS

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
49 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Stylování tabulek a galerie fotek v HTML a CSS
Všechny články v sekci
Webové stránky krok za krokem
Miniatura
Následující článek
Učební pomůcka na HTML - Tahák
Aktivity (8)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (109)

Avatar
jirsu.01
Člen
Avatar
jirsu.01:29.1.2018 11:33

Ahoj, procházím diskuzi a koukám, že jsi řešil podobný problém jako já. Stránka se na měnších zařízeních (telefony, tablety) rozhodí. Jak jsi to prosím vyřešil. Jestli můžeš být konkrétnější. Moc děkuji

 
Odpovědět
29.1.2018 11:33
Avatar
Lukáš Kovář:10.2.2018 16:48

Učil jsem se podle vašeho tutoriálu ale nyní mám takový problém, při klikání na "odkazy" v menu musím klikat přímo na text, já bych ale chtěl aby šlo klikat v menu i mimo zónu s textem. Porádíte mi jak to udělat prosím ?

 
Odpovědět
10.2.2018 16:48
Avatar
Jan Lupčík
Šéfredaktor
Avatar
Odpovídá na Lukáš Kovář
Jan Lupčík:10.2.2018 17:05

Stačí odstranit padding u itemu ze seznamu v tom menu a místo toho dát ten padding přímo odkazu. Tím roztáhneš přímo odkaz a roztáhne se i ta položka menu.
Teď si nejsem jistý, ale pokud nepůjde roztáhnout odkaz do výšky, zkus mu nastavit display: inline-block. :)

Odpovědět
10.2.2018 17:05
TruckersMP vývojář
Avatar
Odpovídá na Jan Lupčík
Lukáš Kovář:15.2.2018 20:02

Děkuji moc, funguje to

 
Odpovědět
15.2.2018 20:02
Avatar
Daniel Ondra
Člen
Avatar
Daniel Ondra:13.3.2018 22:09

Ahoj, rád bych poděkoval za úžasný seriál, který mě suprově, rychle a srozumitelně naučil základy HTML a CSS.

Ale rád bych se naučil tenhle jazyk do větší hloubky, mohl by mě někdo odkázat na nějaké pokročilé tutoriály ať už tady nebo někde jinde, klidně i na anglickém webu? Byl bych moc rád. :)

 
Odpovědět
13.3.2018 22:09
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Jan Lupčík
Šéfredaktor
Avatar
Odpovídá na Daniel Ondra
Jan Lupčík:13.3.2018 23:09

Zde se můžeš dále naučit např. si vytvořit moderní portfolio:
https://www.itnetwork.cz/…ve-portfolio

Odpovědět
13.3.2018 23:09
TruckersMP vývojář
Avatar
Odpovídá na Jan Lupčík
Pavel Šůstek:18.10.2018 22:44

Omlouvám se za to ,že jitřím již ukončené vlákno ,ale chtěl bych Tě požádat(IT Mana nebo Lukáše Kováře) o výpis změn kódu HoBi-ho stránek pro možnost klikání v menu i mimo zónu s textem ,jak se ptal Lukáš Kovář .Zatím je nutno klikat přímo na text .Lukáš Kovář to zvládl ,mně se to po spoustě pokusech nepodařilo .Budu vděčný za explicitní výpis změn kódu v HoBi-ho stránkách .Děkuji .

 
Odpovědět
18.10.2018 22:44
Avatar
Odpovídá na Jan Lupčík
Pavel Šůstek:20.10.2018 21:33

Už jsem na to přišel .

 
Odpovědět
20.10.2018 21:33
Avatar
Bohuslav Poláček:19.11.2018 11:20

Ahoj,
mám problém se složkami /session a /tmp. Nejde mi nahrát web a mám pocit ze je to tím, že jsou prázdné. Má v nich něco být (popřípadě co?)? Asi jsem z nich nějakým nedopatřením vymazal obsah. Předem děkuji za odpověď

 
Odpovědět
19.11.2018 11:20
Avatar
Niesomtu Hraskova:26.11.2018 20:57

preklep:Do každé podstránky vložíme 2 informace do vyhledávače.
oprava:Do každé podstránky vložíme 2 informace pre vyhledávače.

Odpovědět
26.11.2018 20:57
Hľadám si prácu, tak mi smelo napíš mail.
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 119. Zobrazit vše