Java týden Body zdarma
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

Lekce 3 - Obrázky a odkazy v HTML

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Základní HTML tagy, jsme se naučili zvýrazňovat text a používat nadpisy. Vytvořili jsme si také první stránku jednoduchého webu, na které budeme v dnešním HTML tutoriálu pokračovat.

Obrázky

Co by to bylo za web bez obrázků? Obrázky vložíme pomocí tagu <img /> (jako image = obrázek). Setkáváme se s prvním tagem, který vyžaduje tzv. atributy. Atribut je doplňující informace k tagu. Zde bude atributem cesta k souboru obrázku - atribut src a popis obrázku alt. Atributy se píší do špičatých závorek za název tagu, následuje rovnítko a obsah atributu je potom v uvozovkách. Dobrou praktikou je mít všechny obrázky k webu v nějaké složce, aby se nemíchaly s dalším obsahem. Vytvoříme si tedy ve složce s webem novou složku, kterou pojmenujeme obrazky. Do ní si vložíme obrázek, který budeme chtít na stránce zobrazit. Můžete si stáhnout a použít tento zkušební obrázek. Uložte si ho do nově vytvořené složky a zkusme si ho vložit do nového odstavce.

Výsledný kód obrázku by mohl vypadat takto:

<p>
    <img src="obrazky/avatar.png" alt="Programátor HoBi" />
</p>

Pozor: Musíme si uvědomit, že až budou stránky na internetu, stažení obrázku bude nějakou dobu trvat. Používejte tedy úsporné formáty, jako jsou JPEG nebo PNG, kde má výsledný obrázek malou velikost díky kompresi. JPEG se zpravidla používá na velké obrázky a fotky, PNG na ikony, nákresy a obrázky, kde jsou jednobarevné plochy. Rozhodně se vyhněte formátu BMP, který je bezkompresní nebo formátu GIF, který poškozuje paletu.

Atribut alt bývá často vynecháván, ale to je chyba. Hraje totiž svou roli např. ve vyhledávačích obrázků (Google Images) nebo v hlasových čtečkách.

Výsledek:

HTML tutoriál – obrázky

Výšku a šířku obrázku je možné nastavit pomocí atributů width a height. Hodnoty můžeme zadat buď číslem (např width="64") a budou označovat velikost v pixelech nebo procenty (např width="50%"). Pokud je zadán jen jeden atribut, další se dopočítá tak, aby zůstal zachován poměr stran. Opět si však musíme uvědomit, že obrázek by měl být na webu v té velikosti, ve které se bude zobrazovat. Měli bychom ho tedy zmenšit např. v GIMPu a ne ho nahrát na web veliký a zmenšit si ho v HTML. Prohlížeč by jinak musel načíst celý velký obrázek, zmenšit ho a až potom ho zobrazit. To by jistě chvíli trvalo.

Odkazy

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Posledním a možná nejdůležitější tagem, který si tu zmíníme, je odkaz. Vložíme ho tagem <a> (jako anchor = zakotvit, připoutat). Tag <a> je párový a obaluje text, který má být odkazem. Vyžaduje atribut href, kde je cílová stránka, na kterou odkaz vede. Někdy se hodí, aby se stránka otevřela v nové záložce prohlížeče, v tom případě přidáme atribut target s hodnotou _blank.

Ukázka kódu s odkazem:

<a href="http://www.google.com">odkaz na Google</a>

Nemusíme se odkazovat jen na stránky, ale také na soubory. Kliknutí na odkaz potom vyvolá jejich stažení.

Ukázka kódu pro stažení souboru:

<a href="http://www.mujweb.cz/soubor.zip">Stáhnout soubor.zip</a>

Elementy v HTML se dělí na řádkové a blokové. Rozdíl mezi nimi je ten, že blokové mohou v sobě obsahovat oba druhy, ale řádkové mohou obsahovat jen řádkové. Odkaz je element řádkový, stejně jako všechny elementy, co jsme si zatím zmínili, kromě nadpisů, které jsou blokové. Do odkazu tedy můžeme dát klidně i obrázek, ale ne nadpis.

Když vložíme vše, co jsme se dnes naučili do kódu webu, mohl by vypadat takto:

<!DOCTYPE html>
<html lang="cs-cz">

<head>
    <meta charset="utf-8" />
    <title>Moje první webová stránka</title>
</head>

<body>
    <h1>Můj první web</h1>
    <p>Vítejte na mém prvním webu, psát weby se teprve učím, ale myslím, že mi to docela jde.</p>
    <p><img src="obrazky/avatar.png" alt="Programátor HoBi" /></p>

    <h2>O mně</h2>
    <p>Jmenuji se Honza Bittner a je mi 16 let. Chodím na Střední průmyslovou školu v České Lípě na obor IT.</p>
    <p>Rád čtu a někdy (hlavně v létě) i sportuju.</p>
    <p>Mým hlavním koníčkem (a doufám že jednou i zaměstnáním) je <strong>programování</strong>!</p>

    <h2>Dovednosti</h2>
    <p>V prváku jsem začal ve škole s programovacím jazykem PASCAL. Hledal jsem na internetu nějaké lepší jazyky a náhodou jsem narazil na itnetwork.cz, kde se nyní učím <strong>HTML</strong> a <strong>Javu</strong>. Základy těchto jazyků ovládám.</p>

    <p>Tato stránka je vytvořena podle HTML tutoriálů na <a href="http://www.itnetwork.cz" target="_blank">itnetwork</a>.</p>
</body>

</html>

A výsledek:

HTML tutoriál – Základní HTML tagy

Po kliknutí na odkaz se ITnetwork otevře v nové stránce.

Navigace

Na závěr si vyzkoušejme ještě jednoduchou navigaci v rámci stránky. Vytvoříme si v PSPadu nový HTML soubor, půjde o kontaktní stránku, na kterou přejdeme ze stránky hlavní (z index.html) a naopak z kontaktní stránky se budeme moci na hlavní stranu vrátit.

Kód nové stránky bude následující:

<!DOCTYPE html>
<html lang="cs-cz">

<head>
    <meta charset="utf-8" />
    <title>Kontaktujte mě</title>
</head>

<body>
    <h1>Kontakt</h1>
    <p><img src="obrazky/email.png" alt="email" /></p>
    <p>
    Pokud mi chcete něco sdělit, napište mi email na <strong>hobi (zavináč) hobi (tečka) cz.
    </p>

    <p><a href="index.html">Zpět na hlavní stranu</a></p>
</body>

</html>

Stránku uložíme jako kontakt.html do složky s webem. Obrázek (ikonku) emailu jsem stáhl z webu http://www.iconfinder.com, kde máte k dispozici tisíce ikonek pro vaše webové stránky. Ikony jsou zadarmo, u každé je napsaná licence, některé můžete použít libovolně, u některých je třeba uvést odkaz na autora. Takových webů, které nám pomohou v tvorbou grafiky, si během seriálu zmíníme ještě několik.

Zkusme si stránku kontakt.html otevřít v prohlížeči, vypadá asi takto:

HTML tutoriál -Kontaktní stránka

Po kliknutí na odkaz níže se z ní vrátíme zpět na hlavní stránku. Aby byla navigace kompletní, dejme ještě do hlavní stránky odkaz na stránku kontaktní, třeba do odstavce o mě:

<p>Jmenuji se Honza Bittner a je mi 16 let. Chodím na Střední průmyslovou školu v České Lípě na obor IT. Kontaktovat mě můžete na <a href="kontakt.html">kontaktní stránce</a>.</p>

Máme hotovou obousměrnou navigaci v rámci našeho webu. V příští lekci, Tabulky v HTML, to bude o tabulkách a seznamech. Dnešní kód je jako vždy ke stažení níže.


 

Stáhnout

Staženo 1683x (45.27 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce HTML a CSS

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
100 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Základní HTML tagy
Všechny články v sekci
Webové stránky krok za krokem
Miniatura
Následující článek
Cvičení k 1.-3. lekci HTML a CSS
Aktivity (4)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (143)

Avatar
Michal Šmahel:21. ledna 14:22

Ahoj, mělo by stačit přidat atribut download tagu a (viz w3schools).

Odpovědět 21. ledna 14:22
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
Odpovídá na Michal Šmahel
Jaroslav Strmiska:22. ledna 11:44

Díky za radu Michale, ale i po doporučené úpravě se obrázek nestáhne, pouze se zobrazí. Slovo download jakoby pspad neznal, není barevně odlišeno. Zde můj odkaz:
stáhnout Joela
Používám Firefox verzi 64.0.2

 
Odpovědět 22. ledna 11:44
Avatar
Odpovídá na Jaroslav Strmiska
Michal Šmahel:22. ledna 12:58

Aha, dobře. Původně jsem ti chtěl napsat rovnou tento postup, ale je složitější, tak mě napadlo prosté přidání atributu do HTML.

Jistě účinnější metodou je využití konfiguračního souboru webového serveru (postup bude pro Apache). Můžeš totiž vynutit stahování souborů. Více rozepsané to mají na CSS Tricks.

Postup je tento:

 • V hlavním adresáři (složce) si vytvoříš soubor .htaccess (v případě Windows se musí jmenovat .htaccess.). Jde o klasický textový soubor vytvořený např. přes zabudovaný Notepad.
 • Do souboru se vloží v potřebném množství toto pravidlo:
AddType application/octet-stream .pripona

Ve tvém případě to bude vypadat nějak takto:

# .htaccess
AddType application/octet-stream .jpg
AddType application/octet-stream .png
# ...

Pokud existuje lepší řešení, budu rád za doplnění.

Odpovědět 22. ledna 12:58
Nejdůležitější je motivace, ovšem musí být doprovázena činy.
Avatar
Odpovídá na Michal Šmahel
Jaroslav Strmiska:22. ledna 16:03

Tak toto je pro mne tak trochu jak se říká "vyšší dívčí". Sice jsem v oblasti programování něco stvořil, ale to byly většinou databázové aplikace (Access, VB, C#). O tvorbě webových stránek doposud nevím zhola nic. Konfigurovat webový server Apache je poněkud předčasné i když mým cílem je zvládnout v přijatelné úrovni PHP. Napřed se ale musím prokousat HTML, proto jsem tady. Takže řešení stahování souborů se prozatím odkládá.
Ale nějaké "lepší řešení" jsem přece jenom našel i když je prakticky nanic. Všiml jsem si, že soubory *.zip se stáhnout dají. Přejmenoval jsem tedy soubor Joel.jpg na Joel.jpx a stažení proběhlo. Takže prozatím Michale děkuji za snahu.
P.S.
Soubor Joel.jpg jsem musel ze serveru odstranit. Kdyby se kolega Joel dověděl, že jeho foto pendluje po internetu, tak mě zabije. Náhradou jsem umístil na server toho vašeho Avatara, přejmenovaného na Joel.jpx.

 
Odpovědět 22. ledna 16:03
Avatar
dalcek
Člen
Avatar
dalcek:15. února 19:56

proč se dáva obrázek do odstavce <p> ... </p>

 
Odpovědět 15. února 19:56
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Dominik Němeček:28. května 12:23

Nefunguje mi vložení obrázku, mám to úplně stejně jako v tutoriálu, ale když načtu stránku, tak obrázek se nenačte. Co s tím?

 
Odpovědět 28. května 12:23
Avatar
Odpovídá na Dominik Němeček
Andy Scheuchzer:28. května 19:02

Kód? Struktura složky?

Odpovědět 28. května 19:02
Člověk, co si myslí, že snědl všechnu moudrost světa, i když tomu tak není.
Avatar
MiroslavP
Člen
Avatar
MiroslavP:19. července 14:21

Diky, baví mne to:-)

 
Odpovědět 19. července 14:21
Avatar
Odpovídá na dalcek
Rico ThreeDmax:19. srpna 16:13

Obrazek do odstavce proto aby sel na novy radek. Aby odradkoval

 
Odpovědět 19. srpna 16:13
Avatar
Vojta Opravil:30. srpna 21:02

Když tam napíšu něco s diakritikou tak to na webu napíše kosočtverec s otazníkem co mám dělat ?

 
Odpovědět 30. srpna 21:02
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 153. Zobrazit vše