Návrh SW Návrh SW
Spouštíme individuální výuku programování! Zaváděcí slevy 799 Kč 599 Kč/60 minut se zkušeným lektorem! Výuka osobně Praha a okolí nebo po Skype celá ČR. O termíny a slevu si pište na [email protected].
Extra 10 % bodů navíc a tričko zdarma při zadání kódu "TRIKO10"

Lekce 16 - Stylování tabulek a galerie fotek v HTML a CSS

HTML a CSS Statický web Stylování tabulek a galerie fotek v HTML a CSS American English version English version

Unicorn College ONEbit hosting Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Tvorba podstránek a kontaktní formulář, jsme začali dokončovat jednotlivé podstránky. Dnes v HTML/CSS tutoriálu web dokončíme kompletně.

Dovednosti

Stránku dovednosti již máme z části připravenou z prvních dílů seriálu. Opět ji upravíme tak, aby v ní byl vložený celý layout, jako jsme to udělali minule se stránkou kontakt.html.

Protože již známe CSS, trochu lépe tabulku ostylujeme. Jako první ji dáme nějaké IDčko, nabízí se dovednosti. Hlavním problémem je, že nemáme sloupce (buňky) stejně široké. Že to tak vypadá je jen náhoda, jelikož text ve všech buňkách je podobně dlouhý. Zkuste si něco připsat do jedné z buněk, rozšíří se. Každé buňce nastavme šířku na 33% a nějaký padding:

#dovednosti td {
    width: 33%;
    padding: 20px;
}

Výsledek:

Stylování tabulek v HTML přes CSS

Jak vidíte, obsah v buňce tabulky se ve výchozím nastavení centruje svisle. To se nám nehodí, protože bychom chtěli mít nadpisy ve stejné výšce, zarovnané shora. To nastavíme opět všem buňkám pomocí CSS vlastnosti vertical-align s hodnotou top:

vertical-align: top;

K zarovnání na střed použijeme hodnotu middle, k zarovnání dolů bottom. Tato vlastnost funguje pouze u tabulek, v ostatních elementech se bohužel takto jednoduše centrovat nedá. Opět narážíme na nechvalně proslulé centrování v CSS.

Neukazovali jsme si ještě, jak se styluje rámeček tabulky. Je to velmi podobné jako stylování rámečku ostatních elementů, avšak tabulka má rámeček dvojitý. Zkusme si opět v tom samém selektoru nastavit rámeček všech buněk na šedý, 1px tlustý:

border: 1px solid gray;

Výsledek:

Rámeček HTML tabulky v CSS

Vidíme, že to není úplně to, co bychom chtěli. Rámečky slijeme pomocí vlastnosti border-collapse, nastavené na hodnotu collapse. Tu však nenastavíme buňkám, ale celé tabulce:

#dovednosti {
    border-collapse: collapse;
}

Výsledek již vypadá dle očekávání.

Poslední pihou na kráse naší tabulky jsou nevycentrované obrázky v prvním řádku. Chtěli bychom vycentrovat obsah jen tohoto jednoho řádku a zbytek řádků nechat zarovnaných doleva (dlouhý vycentrovaný text je špatně čitelný). Možností je více, tou nejjednodušší je dát řádku třídu centrovaný:

...
<table id="dovednosti">
    <tr class="centrovany">
        ...

Dokončili jsme tedy další podstránku:

Rámeček HTML tabulky v CSS

Reference

Na stránce s referencemi si vytvoříme malou galerii obrázků s aplikacemi a weby, které jste vytvořili. Galerie obrázků se vám určitě hodí nejen na obrázky vašich prací, ale třeba i na fotky a podobně. Já si půjčím obrázek tohoto webu a místní ukázkové aplikace v Javě a Pascalu. Použiji tedy tyto 3 obrázky.

Kalkulačka v Javě
Miny v Pascalu
Web v HTML a CSS

Galerie obrázků

Začněme tím, že si ke každému obrázku vytvoříme miniaturu. Bylo by velkou chybou zobrazovat náhledy jako velké obrázky, jelikož se dlouho stahují. Proto si ve svém oblíbeném grafickém editoru (GIMPu, PhotoShopu, ...) zmenšete své obrázky, já jsem všem nastavil výšku na 128px a k jejich názvu jsem připojil _nahled.

Vytvoříme si podstránku reference.html tak, jako všechny podstránky, tedy zkopírováním např. indexu. Do section umístíme nějaké to povídání a div, ve kterém budou jednotlivé náhledy:

<p>Níže naleznete ukázky mých dosavadních prací. Mohu vám nabídnout tvorbu podobného softwaru na zakázku.</p>

<div id="reference">
    <a href="obrazky/kalkulacka_java.png" title="Kalkulačka v Javě"><img src="obrazky/kalkulacka_java_nahled.png" alt="Kalkulačka v Javě" /></a>
    <a href="obrazky/miny_pascal.png" title="Miny v Pascalu"><img src="obrazky/miny_pascal_nahled.png" alt="Miny v Pascalu" /></a>
    <a href="obrazky/hobi_web.jpg" title="Web v HTML a CSS"><img src="obrazky/hobi_web_nahled.jpg" alt="Web v HTML a CSS" /></a>
</div>

Na kódu není nic složitého. Udělali jsme si div, ve kterém jsou poskládané za sebou jednotlivé náhledy. Každý náhled odkazuje na originální (velký) obrázek. U odkazu jsme nastavili atribut title, ten můžeme nastavit každému prvku v HTML a zobrazí je tehdy, když na element najedeme kurzorem myši:

Galerie obrázků v HTML a CSS

Trochu naši galerii vylepšíme přes CSS, určitě jste si všimli připraveného ID. Nastavíme obrázkům v galerii border, padding, margin a stín:

#reference img {
    border: 1px solid gray;
    padding: 6px;
    box-shadow: 3px 3px 6px #999999;
    margin-right: 6px;
}

Výsledek:

Galerie obrázků v HTML a CSS

Takhle to vypadá mnohem lépe, že? A přitom to bylo tak jednoduché. Pokud na náhled klikneme, zobrazí se velký obrázek. Efekt je ale poněkud ošklivý, celá stránka zmizí a obrázek je nevzhledně umístěn v levém horním rohu, na prázdné stránce. Ukážeme si, jak to vyřešit lépe.

Lightbox

Lightbox je webový doplněk, napsaný v jazyce JavaScript. Právě JavaScript se používá na dynamické prvky moderních webů, jako je např. vyskakovací okno s galerií obrázků, kterou jistě dobře znáte z mnoha webů. Přes JavaScript je také např. řešeno navigační menu zde na ITnetwork.

Projekt je zadarmo a dostupný na adrese http://lokeshdhakar.com/…ts/lightbox2. Použití je velmi jednoduché, stáhněte si archiv s projektem a složky js, images a css rozbalte do složky s vaším webem. Podobně, jako musíme CSS připojit k HTML, musíme k HTML připojit i tento skript, aby se na stránce spustil. Do hlavičky stránky vložíme následující odkazy na potřebné skripty a i na CSS soubor lightboxu:

<link rel="stylesheet" href="css/lightbox.css" type="text/css" media="screen" />
<script src="js/jquery-1.7.2.min.js"></script>
<script src="js/jquery-ui-1.8.18.custom.min.js"></script>
<script src="js/jquery.smooth-scroll.min.js"></script>
<script src="js/lightbox.js"></script>

Nyní přidáme všem odkazům v galerii atribut rel s hodnotou lightbox[refe­rence]:

...
<a href="obrazky/kalkulacka_java.png" title="Kalkulačka v Javě" rel="lightbox[reference]">
...

Stránku obnovte a klikněte na náhled. Výsledek je velmi působivý:

Použití lightboxu ke galerii obrázků v HTML

Pokud přidáte na kteroukoli stránku do hlavičky potřebné skripty a poté na nějaký odkaz na obrázek použijete rel="lightbox", zobrazí se v LightBoxu. Pokud navíc uvedete jméno galerie v hranatých závorkách, bude LightBox tyto obrázky chápat jako z jedné galerie a nechá vás mezi nimi přecházet pomocí myši nebo šipek.

Podstránku "O mně" si jistě již zvládnete dokončit sami. Tímto tedy máme web hotový. V příští lekci, Nahrání webu na internet, si ukážeme, jak ho nahrát na webhosting a jaký webhosting vybrat. Dnešní výsledek máte jako vždy ke stažení v příloze článku.


 

Stáhnout

Staženo 4361x (1.1 MB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce HTML a CSS

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
41 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Všechny články v sekci
Webové stránky krok za krokem
Miniatura
Následující článek
Cvičení k 14.-16. lekci HTML a CSS
Aktivity (4)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (49)

Avatar
torhanmichal
Člen
Avatar
torhanmichal:19.10.2016 20:03

Zdravím... budu rád za každou radu... nevíte, jak bych měl vypnout lightbox na malých např. mobilních rozlišeních? Není moc pěkné, když se obrázek o dost zvětší na úkor malého rozlišení... :)

 
Odpovědět 19.10.2016 20:03
Avatar
Tomas Kala
Člen
Avatar
Tomas Kala:2.1.2017 23:39

Zdravím, stahl jsem lightbox z daného odkazu,odkázal můj HTML soubor na ty 3 složky, které jsem dal do složky s webem ale odmítá se mi zapnout. po kliknutí na obrázek se mi zobrazí pouze na bílé stráce. Mohli byste i prosím poradit?

<link rel="stylesheet" href="css/lightbox.css" type="text/css" media="screen" />
        <script src="js/jquery-1.7.2.min.js"></script>
        <script src="js/jquery-ui-1.8.18.custom.min.js"></script>
        <script src="js/jquery.smooth-scroll.min.js"></script>
        <script src="js/lightbox.js"></script>
<section>
                <div id="koralkove_ozdoby">
                    <a href="obrázky.png" title="Kruhové" rel="lightbox[obrazky]"><img src="obrázky.png" alt="Kruhové" /></a>

                </div>
        </section>
            <div class="cistic"></div>
 
Odpovědět 2.1.2017 23:39
Avatar
Odpovídá na Tomas Kala
Neaktivní uživatel:2.1.2017 23:42

Lightbox se mi nikdy nepoved napoprvé. Pošli nám celý kód, takhle těžko říct (ideálně odkaz na stránku).

Odpovědět 2.1.2017 23:42
Neaktivní uživatelský účet
Avatar
Johny B.
Člen
Avatar
Odpovídá na Tomas Kala
Johny B.:9.1.2017 21:21

Zkontroluj si jestli máš správně cesty a jména scriptů.
Moje je například :

<script src="lightbox2-master/dist/js/lig­htbox.js"></scrip­t>
<script src="lightbox2-master/dist/js/lig­htbox.min"></scrip­t>
<script src="lightbox2-master/dist/js/jqu­ery.smooth-scroll.min.js"></scrip­t>
<script src="lightbox2-master/dist/js/lig­htbox-plus-jquery.min.js"></scrip­t>

Mě to pak fungovalo bez problémů.

 
Odpovědět 9.1.2017 21:21
Avatar
Helena Jakšová:1.5.2017 14:14

Zdravím, konečně se mi to povedlo. Díky vašim radám a ještě jsem si otevřela v PSPad kód index.html, který je ve složce lightbox2-master/examples. Podle toho jsem eliminovala poslední chyby. Mám radost :-)

Odpovědět 1.5.2017 14:14
Každá věc má svůj čas ...
Avatar
Nocik
Člen
Avatar
Nocik:7.10.2017 16:38

Poté co mi neseděla poslední část tutoriálu tak sem se na to vrhl sám a projel příkladovou stránku lightboxu a stačí pouze 2 linky

<link rel="stylesheet" href="lightbox2-master/dist/css/lightbox.min.css" type="text/css" media="screen" />
<script src="lightbox2-master/dist/js/lightbox-plus-jquery.min.js"></script>

a přidat rel="lightbox[ga­lerie]"

<a href="obrazky/rivec1.jpg" title="rivec" rel="lightbox[galerie]"><img src="obrazky/rivec1_nahled.jpg" alt="rivec" /></a>

..
A vše funguje jak má ;)

Odpovědět 7.10.2017 16:38
Vítězství je stav mysli.
Avatar
Kevin Wrobel
Člen
Avatar
Kevin Wrobel:16.3.2018 12:27

Jde nastavit, že kliknu na ten obrázek a najede mi více obrázků stejné ,,věci" ale třeba z různých úhlů pohledu? za každou radu díky

 
Odpovědět 16.3.2018 12:27
Avatar
Jiří Anderle:30.3.2018 0:02

Také při naprogramování podle návodu mi nefugovalo zobrazování orig. fotek. Až pak podle Johny B. a podle Nocik jsem to opravil a výsledek vynikající. Fuguje to, jak má. Díky.

 
Odpovědět 30.3.2018 0:02
Avatar
Jan Jurníček:22.11.2018 10:57

Pokud jde vám jenom o to, vypnout Lightbox pro viewporty, do kterých se na šířku nevejde popup okno s nejširším obrázkem, tak to jde zařídit přidáním atributu media do linku na Lightbox.css. Pro správnou detekci šířky viewportu je ovšem třeba do hlavičky stránky přidat meta tag se jménem viewport, neboť není pixel jako pixel. Vyzkoušel jsem si, že to popup okno se u nejširšího obrázku hobi_web.jpg zobrazuje rozumně ještě při šířce průhledu 775px. Při užších průhledech se nevejde do průhledu.

<meta name="viewport" content="width=de­vice-width, initial-scale=1.0" />

<link rel="stylesheet" href="css/lig­htbox.css" type="text/css" media="screen and (min-width: 750px)" />

Podmínka v atributu media stylový předpis zapne jen pro viewporty typu obrazovka o minimální šířce viewportu 750 pixelů. Pod touto šířkou se bude odkaz zobrazovat tak, jako by lightbox přilinkován nebyl.

Jestli vám jde ale taky o to, aby se na velmi malých obrazovkách mobilů ani nestahovaly obrázky (i kvůli výkonu a limitům datových přenosů) a nefungovaly odkazy, tak bude asi nutno pomoci si javascriptem, třeba takhle:

https://www.itnetwork.cz/…lighter/1123

 
Odpovědět 22.11.2018 10:57
Avatar
Niesomtu Hraskova:26.11.2018 20:49

zatial mi všetko funguje jak má.

 
Odpovědět 26.11.2018 20:49
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 59. Zobrazit vše