Letní akce Python týden
Pouze tento týden sleva až 80 % na kurzy Python. Lze kombinovat s akcí Letní slevy na prémiový obsah!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!

Lekce 6 - Úvod do CSS (kaskádových stylů)

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Seznamy v HTML a zopakování tabulky, jsme si uvedli seznamy a rozšířili znalosti HTML tabulek. Zatím jsme se v našem on-line kurzu HTML úspěšně vyhýbali stylování stránek, pojďme to nyní napravit. V tomto tutoriálu si vysvětlíme k čemu slouží CSS a ukážeme si, jak vypadá. Abych co nejlépe vysvětlil podstatu jazyka CSS, udělejme si velmi krátkou odbočku do historie vývoje internetu a jazyka HTML.

Historie jazyka HTML

Stručně řečeno, první internet se nazýval Arpanet a vznikl v 60. letech 20. století jako armádní projekt USA v době studené války. Později byl uvolněn mezi veřejnost a připojovaly se k němu univerzity a výzkumné ústavy. Tehdy vůbec nevypadal jako dnes, protože se přes něj přenášely pouze textové soubory.

Až v 90. letech se v evropském výzkumném ústavu CERN rodí jazyk HTML a standard WWW, tedy web, jak ho známe dnes. HTML mělo sloužit pro sdílení interních dokumentů v ústavu. Jazyk HTML byl vytvořen za účelem rozlišit jednotlivé části dokumetu od prostého textu (např. toto je nadpis, toto je seznam, toto je tabulka) a hlavně, aby mohl propojovat jednotlivé dokumenty pomocí odkazů. Vznikaly první webové prohlížeče.

Jak se web dostával mezi lidi, HTML se rozvíjelo a přidávaly se nové a nové tagy. Bohužel už ne jen ty, které přidělovaly význam, ale i ty, které elementy jen stylovaly. Prohlížeče se předháněly, kolik tagů podporují a chrlily nové a nové značky. Problémem bylo, že v HTML dokumentech se rázem objevilo 60% balastu, který sloužil pouze k obarvování textu, k zarovnání nadpisů na střed nebo k nastavení fontu písma. Tento problém narůstal až do HTML verze 4, kdy se stylování přímo v HTML označilo za zastaralé a přestalo se používat.

Odstrašující příklad zastaralého webu

Podívejte se sami, jak mohl vypadat zastaralý HTML 3 dokument (zobrazil jsem jen část body, hlavička pro nás není zajímavá), který se autor snažil ostylovat.

<body bgcolor="#0395c3" text="white">
    <h1 align="center"><font color="#0a294b">Web v HTML 3</font></h1>
    <p>Když chci všechny nadpisy na stránce tmavě modré a centrované, musím to do každého psát znovu a znovu. Můj kód je plný zastaralých atributů align a zastaralých tagů font.</p>

    <h2 align="center"><font color="#0a294b">Další nadpis</font></h2>
    <p>Opět do nadpisu musím napsat, že ho chci centrovaný a tmavě modrý. Ve stránce se již téměř nevyznám.</p>

    <table align="center" cellpadding="10" cellspacing="0" border="1" bgcolor="white" bordercolor="#0a294b">
        <tr><td valign="top" align="center"><font color="#0a294b">Tato tabulka</font></td><td valign="top" align="center"><font color="#0a294b">obsahuje</font></td></tr>
        <tr><td valign="top" align="center"><font color="#0a294b">příliš mnoho</font></td><td valign="top" align="center"><font color="#0a294b">zbytečných atributů</font></td></tr>
    </table>

    <br />

    <table align="center" cellpadding="10" cellspacing="0" border="1" bgcolor="white" text="white" bordercolor="#0a294b">
        <tr><td valign="top" align="center"><font color="#0a294b">Tato tabulka je úplně</font></td><td valign="top" align="center"><font color="#0a294b">stejně stylovaná, jako</font></td></tr>
        <tr><td valign="top" align="center"><font color="#0a294b">ta nahoře, ale stejně musím</font></td><td valign="top" align="center"><font color="#0a294b">všechny styly psát znovu.</font></td></tr>
    </table>
    <h2 align="center"><font color="#0a294b">Smutné je</font></h2>

    <p>Že hodně návodů na internetů vás bude učit psát web právě takto.</p>
    <p align="center"><img src="obrazky/smutny.png" alt="Smutný" /></p>

    <p align="center"><font size="4" color="#0a294b" face="arial">Proto používejte zejména ITnetwork, kde učíme, jak psát web moderně. </font></p>

    <p align="center"><font size="4" color="#0a294b" face="arial">Tento odstavec je tmavě modrý a centrovaný stejně jako ten výše, ale já to musím stejně napsat znovu.</font></p>
</body>

Výsledný web by potom vypadal takto:

Odstrašující příklad webu v HTML 3 bez CSS

Všimněte si, kolik procent kódu zabírá samotný obsah webu a kolik procent balast, který slouží jen ke stylování. Styly se také opakují zbytečně pořád dokola. Nevýhod jsou desítky, např. nepřehlednost kódu, stránka je několikrát větší a déle se načítá, je potlačován význam elementů a tedy i základní účel jazyka HTML, příliš mnoho tagů mate vyhledávače (např. Google) a ty pak stránky chybně chápají a indexují. Hlavně si představte, že máte web, který má 50 stránek podobné této. A vy se rozhodnete, že se vám modré tabulky s modrým písmem již nelíbí a že chcete zelené s tmavě zeleným písmem. Co uděláte? Ano, budete muset přepsat stovky tagů na jinou barvu. Asi sami vidíte, že takhle to nepůjde. Proto byl vyvinut jazyk CSS.

CSS

CSS (Cascading Style Sheets) je jazyk, speciálně vyvinutý pro stylování HTML. Kaskádový proto, protože ve stylech funguje dědičnost. Když tedy např. dáme buňce tabulky červenou barvu písma, tuto barvu písma automaticky dostanou i všechny odstavce textu v této buňce. Samozřejmě stále můžeme nějakému odstavci dodatečně barvu změnit, vždy platí ten konkrétnější styl. Nejlepší je, že jeden a ten samý CSS styl můžeme aplikovat třeba na 100 stránek a všechny budou vypadat stejně. Když se rozhodneme něco změnit, změníme jednu řádku ve stylu a změny se samy projeví na všech stránkách. CSS k sobě přesouvá veškeré stylování HTML dokumentu, kód se tedy čistí, je přehledný a odpadají duplikace.

Dal jsem si záležet, abych vám názorně ukázal, že používat CSS je nutnost a že do HTML prostě styly nepatří. Tyto tutoriály píši tak, jak se píše moderní web nyní, ne, jak se psal před X lety a jak se můžete chybně dočíst v jiných a starých návodech na internetu.

Ukážeme si ještě, jak by vypadal ten samý dokument s použitím CSS:

<body>
    <h1>Web využívající CSS</h1>
    <p>Když chci všechny nadpisy na stránce tmavě modré a centrované, jednoduše styl jednou definuji v souboru CSS. Můj HTML kód je čistý a styl je zapsán pouze jednou a platí pro všechny nadpisy.</p>

    <h2>Další nadpis</h2>
    <p>Nadpis výše se sám ostyloval, jelikož to bylo jednou pro všechny nadpisy definováno v CSS.</p>

    <table>
        <tr>
            <td>Tato tabulka</td>
            <td>obsahuje</td>
        </tr>
        <tr>
            <td>jen definici tabulky</td>
            <td>a text.</td>
        </tr>
    </table>

    <br />

    <table>
        <tr>
            <td>Tato tabulka je úplně</td>
            <td>stejně stylovaná, jako</td>
        </tr>
        <tr>
            <td>ta nahoře, jednoduše</td>
            <td>se použije ten samý styl.</td>
        </tr>
    </table>

    <h2>Dobré je</h2>

    <p>Že toto čtete a již tedy víte, jak se to dělá správně.</p>
    <p class="centrovany"><img src="obrazky/vesely.png" alt="Veselý" /></p>

    <p class="velky">Na ITnetwork se dočtete jak na to.</p>

    <p class="velky">Tento odstavec používá styl s větším textem, který je jednou definován v CSS.</p>
</body>

Výsledek:

Web s CSS

To je poměrně zásadní rozdíl, že? Porovnejte si kód ještě jednou s kódem výše. Určitě jste si také všimli atributů class, které přiřazují elementu nějaký styl, definovaný v externím CSS souboru.

Jak tedy vypadá a funguje onen magický CSS soubor, který nám sám HTML takto ostyluje? To se dozvíte v příští lekci, Základní CSS selektory a vlastnosti :)


 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
88 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Seznamy v HTML a zopakování tabulky
Všechny články v sekci
Webové stránky krok za krokem
Miniatura
Následující článek
Základní CSS selektory a vlastnosti
Aktivity (5)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (51)

Avatar
Ján Dorínsky:4.2.2018 21:04

Pekne napísané. Vrátil som sa do tých 90tych rokov kedy som začínal s netom a aj s html na strednej. Bola to katastrofa. K tomu sa pridala vyučujúca ktorá mala aké také znalosti no času a príležitosti bolo málo. Doma PC bola rarita, stálo v tedy cca 50 000 Sk a bolo to nejaká 486, takže som sa z rôznych dôvodov na to vykašľal ... škoda. Hádam sa tu naučím niečo viac. Zatiaľ sú tie návody super, len byť vytrvalý. Elán tu je :-P Tak veľa zdaru všetkým kto sa chce niečo naučiť a niekam dotiahnuť a tvorcom lektorom ďakujem za super odvedenú prácu

 
Odpovědět 4.2.2018 21:04
Avatar
Filip Vondricka:23.7.2018 23:40

zdravim, pokud chci pracovat v css, musim pri vytvoreni v pspadu, kdyz otevru novy dokuent zvolit css, nebo html a vyplnit lang jinak nez normalne v html UTF-8?

 
Odpovědět 23.7.2018 23:40
Avatar
Odpovídá na Filip Vondricka
Jaroslav Patrný:24.7.2018 2:18

Ahoj, v indexu.html se musíš na CSS styly napojit, to znamená, že do hlavičky (<head></head>) napíšeš

<link rel="stylesheet" href="styl.css" type="text/css" />

přičemž styl.css je soubor s CSS kódem, založíš ho např. v PSPadu jako CSS, žádnou hlavičku tam nepíšeš, obsahuje pouze selektory a vlastnosti. Víc se dozvíš v dalších lekcích.

 
Odpovědět 24.7.2018 2:18
Avatar
Filip Vondricka:24.7.2018 8:24

To znamena že nepisu úplně e nahoru jako v indexu.html...
<!DOCTYPE html>

<html lang="cs-cz">
Dekujj

 
Odpovědět 24.7.2018 8:24
Avatar
Jaroslav Patrný:24.7.2018 14:21

Hned nahoru napíšeš první selektor a vlastnosti, např.

h1 {
  text-align: center;
  ....
  ....
  }
 
Odpovědět 24.7.2018 14:21
Avatar
Odpovídá na Filip Vondricka
Andy Scheuchzer:24.7.2018 14:30

Co tak abys příště místo dotazů pokračoval na další díl? Ono je to totiž mockrát i jednodušší.

Odpovědět 24.7.2018 14:30
Člověk, co si myslí, že snědl všechnu moudrost světa, i když tomu tak není.
Avatar
Dávid Bóna
Člen
Avatar
Dávid Bóna:6.11.2018 20:13

Ďakujem za ďalší super članok :) vedomosti sa zbieraju

 
Odpovědět 6.11.2018 20:13
Avatar
Jan Karas
Člen
Avatar
Jan Karas:24.11.2018 19:18

boží web....

 
Odpovědět 24.11.2018 19:18
Avatar
Vlada
Člen
Avatar
Vlada:11. dubna 16:30

Díky (y)

 
Odpovědět 11. dubna 16:30
Avatar
Ondřej Matýs:25. dubna 13:57

Super srovnání

 
Odpovědět 25. dubna 13:57
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 61. Zobrazit vše