Lekce 7 - Inkscape - Efekty cesty - Ohyb, deformace a vzorek
V předchozím kvízu, Kvíz - Práce s textem, kresba a úprava křivek v Inkscape, jsme si ověřili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.
V této lekci Inkscape se seznámíme s užitečným nástrojem pro vytváření kreativních návrhů nazývaným Efekty cesty. Pomocí této funkce můžeme vytvářet různé úpravy cest, jako například zakřivení, kopírování na cestu a další. Dens se podíváme na efekty Ohyb, Deformace podle mřížky 2, Vzorek podél cesty.
Upozorňujeme, že název nástroje se liší podle toho, jakou verzi programu Inkscape používáme. Můžeme se setkat s názvem Path Effect Editor, Efekty cesty nebo Efekty křivek. Obecně platí, že křivka a cesta jsou významově zcela stejné.
Efekty cesty a využití deformačních efektů v Inkscape
Kromě základních úprav cest můžeme využít editor cest/křivek Efekty cesty. Najdeme ho na Panelu nabídek > Cesty > Efekty cesty. Aktivací se otevře dialogové okno, ve kterém není téměř nic:

Nabídku všech efektů zobrazíme ikonkou Plus – přidat efekt ve spodní části dialogového okna. Naproti tomu ikona Mínus daný efekt zase odebere. Poslední použitý je zvýrazněn modře:

Nabídka efektů je poměrně široká. U každého je nakresleno, co s námi vybranou křivkou (křivkami) udělá. Zároveň je pod každým efektem malá šipka. Ta po rozbalení zobrazí krátkou psanou informaci o tom, jak daný efekt s křivkou pracuje. Efekt si můžeme označit hvězdičkou jako oblíbený. To se nám bude vždy po vyvolání dialogového okna zobrazovat a usnadní nám orientaci v aktuální nabídce 42 efektů. Zaměříme pouze na některé. Ty nám pomohou pochopit, jak efekty pracují. Nebude pak těžké zorientovat se v těch ostatních.
Efekty cesty můžeme použít pouze na křivky. V případě objektu předdefinovaného (nástroje Obdélník, Kruh, Hvězda a podobně) ho musíme na křivku převést. To uděláme pomocí Panelu nabídek > Cesta > Objekt na cestu nebo Cesta > Tah na cestu. Prvek, který chceme pomocí editoru upravovat, musíme mít aktivní.
Ohyb
Ohyb (Bend) je efekt, který často využijeme. Díky němu umístíme křivku nebo objekt na jinou křivku, kterou ho editujeme:

Ohybová cesta, jak vyplývá z názvu, slouží k ohybu křivky. Máme k dispozici čtyři možnosti, jak toho docílit. Jsou vyobrazeny v červeném rámečku a jejich použití bude vysvětleno:

Upravit na plátně
Kliknutím na první ikonu dialogového okna se u vybraných křivek
zobrazí zelená křivka. Zároveň se aktivuje
nástroj Úprava cest na úrovni uzlů na Panelu
nástrojů (stejná ikona). Levým tlačítkem myši a kliknutím na tuto
křivku se prvek ohýbá podle toho, jakým směrem zelenou křivku
táhneme:

Při aktivaci nástroje Úprava cest na úrovni uzlů se na
Liště nástroje zobrazí dvě ikony, které si nyní představíme.
Tyto dvě ikony zobrazí buď jen uzly původního prvku nebo jen křivky původního prvku
. Máme-li obě aktivovány, vidíme jak uzly, tak i
křivky. Na obrázku vpravo vidíme, jak uzly, tak i křivky
výchozího obdélníku:

Všechny efekty mají v dialogovém okně u svého názvu ikonu oka. Kliknutím na ni bude efekt skryt a výše uvedený obdélník se zobrazí v původním tvaru. Můžeme svou práci porovnávat s výchozím stavem a usoudit, zda jsme se změnou spokojeni:

Kopírovat cestu
Druhá ikona se používá v případě, že chceme
nějakou cestu zkopírovat a zvolené křivky podle ní
tvarovat. Stejně nám poslouží klávesová zkratka Ctrl +
C nebo kliknutí pravého tlačítka myši na vzorovou křivku a
zvolení Kopírovat z nabídky.
Vložit cestu
Nakreslenou křivku zkopírujeme jedním z výše uvedených
způsobů. Následně objekt, který tvoří křivky, označíme a vložíme
efekt Ohyb. Kliknutím na Vložit cestu se daný objekt vytvaruje podle nakreslené
křivky. Tento prvek můžeme nadále upravovat. Zejména je potřeba
nastavit šířku, aby upravený objekt nebyl deformován. Vše
lze dále editovat kliknutím na ikonu Upravit na plátně. Na obrázku
jsou obdélníky upravené podle zkopírované cesty (slabá čára):

Zmíněné úpravy lze provádět standardně pouze s pomocí uzlů. Efekt Ohyb ale nejvíce oceníme v případě, že upravujeme skupinu křivek. Vyskytnou-li se ve skupině nějaké objekty nepřevedené na křivku, budou ignorovány. Skupinu křivek, které chceme editovat, musíme mít seskupenou. Toho docílíme v Panelu nabídek > Objekt > Seskupit. Nejsnazší a nejrychlejší způsob je ale používat klávesovou zkratku Ctrl + G (G jakou group). Na obrázku jsou seskupeny dva objekty. Jejich původní tvar před použitím efektu znázorňuje červený obrys včetně uzlů:

Deformace podle mřížky 2
Tento efekt využijeme například v případě, že potřebujeme osově souměrný objekt:

Nastavení provedeme v dialogovém okně efektu. Zde ovlivníme, zda dojde k zrcadlení efektu vodorovně nebo svisle. Dále také, jak bude vypadat mřížka. Někdy stačí pouze obvodové uzly. Na obrázku je obdélník (původní tvar ukazuje červený obrys) převedený na cestu (křivku) a pohyby se zrcadlí svisle. Zobrazena je celá mřížka, ne pouze obvodové uzly:

Vzorek podél cesty
V kapitole Inkscape - Kresba od ruky, Bézierovy křivky jsme se již s tímto efektem setkali. Na křivku byl aplikován buď přednastavený obrazec nebo vytvořený. Použití tohoto efektu ale samozřejmě přináší více možností:

Po použití efektu Vzorek podél cesty se zobrazí dialogové okno:

Pro použití tohoto efektu musíme nejprve nakreslit
vzorek. Zde záleží, jaký nakreslíme. V případě, že nakreslíme
obrazec pomocí předdefinovaných tvarů, jedná se o objekt a nikoli o cestu.
V případě vkládání použijeme z nabídky Zdroj vzorku poslední
ikonku Odkaz na cestu ve schránce . Když cestu (křivku) nakreslíme, tak pro
vkládání na cestu použijeme předposlední ikonu Vložit cestu
. Na cestu se ale vkládá pouze obrys, nikoli výplň.
Postup pro práci s efektem je jednoduchý. Nakreslíme vzorek a cestu. Vzorek označíme nástrojem Výběr a pomocí klávesové zkratky Ctrl + C zkopírujeme do schránky. Označíme si cestu a přidáme efekt. Důležité je nastavení Vzorové kopie. Při opakování se vzorek pravidelně opakuje, jinak je na celé křivce natažený. Pokud chceme, aby se vám vzorek při opakování překrýval, musíme změnit rozestupy do záporných hodnot. Nevadí, že jsme napoprvé rozestupy mezi vzorky neodhadli. Vše můžeme měnit i na již vytvořené cestě s efektem:

Na složitější vzorky nelze použít pouhé Seskupit (Ctrl + G). Na cestu se pak převede pouze jeden prvek. U složitější vzorků (druhá a třetí ukázka) musíme objekt převést na cestu a následně Sloučit (Ctrl + K). Pozor, používáme Sloučit z nabídky Cesta, nikoli Sjednotit z nabídky Objekt.
Vzorky můžeme tvořit různě složité. Ovšem při vložení na zvlněnou cestu je nutné počítat s jejich deformací. Pro vytvoření složitých vzorků využijeme znalosti práce s Bézierovými křivkami - editaci a následnou úpravu pomocí cest. Obecně u všech efektů je třeba si pohrát s nastavením a vyzkoušet různé kombinace.
V příští lekci, Inkscape - Efekty cesty - Obálka, skicování, kopie, budeme pokračovat s prací s nástrojem Efekty cest. Bude představeno devět efektů - Deformace obálkou, Perspektiva/Obálka, Ozubená kola, Šrafování, Skica, VonKoch, Pravítko, Interpolovat dílčí cesty a Sešít dílčí cesty.