Tento týden až 80% sleva na e-learning týkající se jazyka C
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 7 - Vlastní Android komponenta - Vlastní layout

V minulé lekci, Vlastní Android komponenta - Animace hodnoty grafu, jsme probrali programové změny hodnoty grafu včetně animace a tím jej dokončili.

Určitě znáte kontejnery typu LinearLayout, RelativeLayout a další. Jsou to objekty, ve kterých mohou být vloženy a různě organizovány další komponenty, jejich "děti". I v oficiální dokumentaci se tyto vložené objekty nazývají dětmi. Každá vložená komponenta se musí podřídit pravidlům ohledně umístění a velikosti, která má její rodičovský kontejner nastavena. Například takový LinearLayout svým dětem určuje, že se mají řadit postupně za sebe, nebo pod sebe, podle toho, jestli je layout atribut android:orientation nastaven na horizontal nebo vertical.

Vlastní kontejner

Představme si, že potřebujeme layout s našimi vlastními pravidly. Například budeme chtít, aby vkládané děti byly umisťovány za sebe tak, aby byly maximálně čtyři na řádku a zabíraly tři čtvrtiny jeho šířky. Např. pro nějaké TODO lístečky. Nebo můžeme chtít, aby jednotlivé děti byly umisťovány směrem od konce layoutu. To byl jen zlomek možností využití objektu dědícího od třídy


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Povíme si něco o psaní vlastních Android komponent, odvozených od Java třídy ViewGroup a zahájíme práci na vlastním layoutu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 90 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 77 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 13 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 34 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
77 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 225 Kč 191 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal lupa.lupa
Avatar
Aktivity (6)