Tento týden až 80% sleva na e-learning týkající se jazyka C
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 12 - Vlastní Android komponenta - Ukládání stavu View

V předchozích lekcích, Vlastní View - Vlastní View s vnořenou třídou a rekapitulace, jsme se zabývali dalším způsobem vytvoření vlastního View. Ještě předtím jsme to zkoušeli kombinováním existujících komponent a také vytvářením View úplně od nuly (přepsání metod onMeasure(), onLayout() a onDraw()).

V dnešní lekci se podíváme na problém, na který při tvorbě vlastních komponent jistojistě narazíte - ukládání stavu View. Asi by například nebylo správné, kdybychom museli znovu zadávat text do nějakého textového pole jen proto, že zařízení bylo otočeno. Naznačený problém jistě chápete a netýká se jen obyčejného textového pole, ale i složitějších komponent.

Ukládání stavu aplikace

Předpokládám, že již máte nějaké povědomí o ukládání stavu aplikace a metody onSaveInstanceState() a onRestoreInstanceState() vám nejsou úplně cizí. My si probereme ukládání stavu vlastního View, což se od ukládání stavu aplikace "nepatrně" liší.

Důležité je neplést si metody onSaveInstanceState() a onRestoreInstanceState(), které jsou deklarované v hlavní aktivitě aplikace s těmi samými metodami na třídě View. S metodami třídy Activity pracujeme v hlavní aktivitě aplikace při ukládání jejího stavu. S metodami třídy View pracujeme pouze při ukládání stavu vlastního objektu, jehož předkem je třída View.

Podívejme se, jak zmíněné metody vypadají při použití v kódu a všímejme si rozdílů.


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Java tutoriálu si ukážeme jak ukládat a obnovovat stav vlastních Android komponent během změn stavu aplikace.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 90 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 77 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 13 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 34 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
77 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 225 Kč 191 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal lupa.lupa
Avatar
Aktivity (5)