Tento týden až 80% sleva na e-learning týkající se jazyka C
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 8 - Derby DB - Embedded (vestavěná databáze)

V minulé lekci, Derby DB - Připojení k databázi LAN/WAN, jsme se k databázi připojovali přes síť.

V dnešním Java tutoriálu se naučíme databázi přibalit k naší aplikaci, aby na počítači uživatele nemusela být nainstalována.

Embedded databáze

Ukládat data našeho programu lze samozřejmě mnoha způsoby. Můžeme ukládat za pomoci znakových proudů do souboru (např. *.txt), tedy pokud data mají být otevřená a editovatelná. Zde si ovšem musíme hlídat použitou znakovou sadu, nebo použít parsery a ukládat do *.xml. Nebo pokud chceme, aby data nebyla tak snadno prohlédnutelná, může být vhodné použít bajtové proudy a ukládat data binárně. Případně lze použít i např. registry Windows. Zajímavou alternativou je použít vestavěnou (embedded) databázi. Dle mě se jedná o zajímavou možnost. Data nejsou snadno dostupná a skutečně málokdo s nimi může manipulovat. Toto řešení je vhodné pro klientské aplikace a nic vám nebrání celou databázi zašifrovat (bude předvedeno v nějaké další lekci) a např. umožnit klientské části přístup k databázi až po ověření na centrálním serveru.

Embedded (vestavěná) databáze nám prakticky umožní mít ve svém programu obsažený daný databázový stroj. Databáze může být poté přístupná buď pouze v rámci aplikace, nebo i s možností, že naše aplikace bude umožňovat spustit vestavěný Derby server. Samozřejmě nesmíme zapomenout, že daná databáze bude mít opět vlastní adresářovou strukturu. Takže i když naši aplikaci uložíme do *.jar, tak data z databáze nebudou uvnitř *.jar, ale mimo program.

Typy přístupu k embedded databázím

Pokud tedy chceme přístup k databázi pouze z naší aplikace, případně z více aplikací běžících na JVM na identickém HW, tvz. localhostu, je nutné do


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Java tutoriálu si popíšeme a předvedeme použití embedded (vestavěné databáze). DerbyDB server se vlastně stane součástí našeho programu.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 70 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 60 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 22 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 27 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
60 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 175 Kč 149 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Robert Michalovič
Avatar
Programuji převážně v Javě SE,EE a trochu nativním C a CUDA. více viz.https://cz.linkedin.com/in/robert-michalovic
Aktivity (5)