Java týden Body zdarma
Využij podzimních slev a získej od nás až 40 % bodů zdarma! Více zde
Pouze tento týden sleva až 80 % na Java e-learning!

Lekce 10 - Úvod do StreamAPI a lambda výrazů v Javě

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Pomocná třída Collections v Javě - Tvorba nových kolekcí, jsme se seznámili s knihovní třídou Collections a jejími pomocnými metodami. V dnešním Java tutoriálu se zaměříme na technologii StreamAPI, která představuje soubor nástrojů pro dotazování se nad daty. Jedná se o velmi užitečnou technologii, která výrazně usnadňuje práci s kolekcemi a oproti běžnému projíždění pomocí cyklů nám ušetří spoustu řádků kódu.

StreamAPI

StreamAPI představuje novou abstraktní vrstvu, pomocí které lze zpracovávat data z kolekcí. Spolu se StreamAPI, které přišlo s Javou verze 8, se objevily také lambda výrazy, které velmi zjednodušují zápis dotazu. Tento přístup ke kolekcím může vzdáleně připomínat jazyk SQL.

Každý stream prochází třemi stádii:

Cyklus streamu
  • tvorba - vytvoření streamu z dat nebo generování pomocí generátorů
  • modifikace - každá úprava streamu vytvoří stream nový
  • konzumace - použití výsledku streamu, uložení dat do kolekce

Motivační příklad

Udělejme si malý příklad, než půjdeme dál. Založte si nový projekt, půjde o konzolovou aplikaci se jménem StreamAPI. Vytvoříme si jednoduchou kolekci textových řetězců:

List<String> jmena = Arrays.aslist("David", "Martin", "Dan", "Petr", "Vratislav", "Eliska");

Nyní si pomocí StreamAPI dotazu z tohoto pole vybereme a vypíšeme ty položky, jejichž délka je větší, než 5 písmen. Do programu zapiště následující kód, který si hned vysvětlíme:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si uvedeme technologii StreamAPI a základy dotazování nad daty v Javě. Vysvětlíme si jak StreamAPI funguje a naučíme se jednoduché dotazy.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 80 bodů
Koupit celý kurz se všemi články a funkcemi za exkluzivní cenu 64 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 13 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 40 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny články v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 20% slevu.
64 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 200 Kč 160 Kč

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Aktivity (5)