Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij slevovou akci až 30 % zdarma při nákupu e-learningu - Více informací.
discount 30 + hiring

Lekce 8 - Síť v Javě - Třída Socket Nové

V minulé lekci, Síť v Javě - Práce s InetAddress, jsme se seznámili s třídou java.net.InetAd­dress, představili jsme si její metody a ukázali si jejich použití na praktických příkladech.

Třídy URL a URLConnection, kterými jsme se zabývali v dřívějších článcích, jsou vytvořeny na poměrně vysokém stupni abstrakce a jsou použitelné pouze pro specifický případ komunikace s WWW serverem. Některé jiné aplikace ale fungují na nižších síťových úrovní např. aplikace typu klient/server. V dnešním Java tutoriálu si tedy představíme třídu java.net.Socket a její metody pro práci se sítí, které využijeme právě u těchto aplikací.

Co to je klient/server aplikace?

Jedná se o aplikace, kde server poskytuje nějaké služby, např. vyhledávání v databázi. Klient posílá dotazy a čeká na odpovědi. Komunikace mezi nimi musí být spolehlivá, žádná data se nesmí ztratit a musí dojít ve správném pořadí.

Server většinou poslouchá na specifickém portu a čeká na požadavky od klientů o navázání spojení. Při požadavku na vytvoření spojení si klient vytvoří lokální číslo portu a spojí ho se socketem. Klient potom komunikuje se serverem tak, že čte a zapisuje do socketu.

A podobně také server při příchodu požadavku vytvoří nové číslo portu (protože musí poslouchat ostatní klienty na stále stejném čísle portu) a spojí ho se svým socketem. Potom i server komunikuje s klientem pomocí socketu, který může číst nebo do něj zapisovat. Socket je tedy jeden konec dvoustranného komunikačního spojení mezi dvěma programy běžícími na síti. Balík java.net nabízí dvě třídy implementující klientskou resp. serverovskou stranu spojení.


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 125,00 Kč 50,00 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 107,50 Kč 43,00 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 Kč
0,00 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 15 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 18 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Pozor, pokud si koupíš pouze tuto lekci, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech lekcí.

Koupit jen lekci 25,00 Kč
10,00 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 Kč
0,00 bodů

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V dnešním článku si popíšeme třídu Socket z balíku java.net.* včetně základních metod a příkladů použití.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal popo49
Avatar
Autor se věnuje programováni zatím jen pro zábavu, ale rád by to změnil na profesionální dráhu.
Aktivity