BF Summer sales
Pouze tento týden sleva až 80 % na HTML & CSS a JavaScript
80 % bodů zdarma na online výuku díky naší Letní akci!

Lekce 2 - Úvod do práce se soubory v Javě

V minulém dílu našeho seriálu tutoriálů o Javě, Výjimky v Javě, jsme si vysvětlili výjimky, které k práci se soubory nutně potřebujeme, protože díky nim můžeme reagovat na případné chyby.

Dnes si povíme něco o souborech obecně a o právech k zápisu v systémech Windows. Po dočtení tohoto tutoriálu budete připraveni se soubory pracovat.

Data, resp. objekty uložené v paměti, se samozřejmě s vypnutím aplikace ztratí. Pokud chceme zajistit, aby data byla tzv. perzistentní (trvalá), musíme je při ukončení programu uložit a při načtení programu opět načíst. K ukládání dat aplikace existuje mnoho způsobů, každý má nějaké výhody a nevýhody. Obecně můžeme ukládat data naší aplikace následujícím způsobem:

 • Textové soubory s jednoduchou strukturou (např. .txt a .csv)
 • textové soubory s vnitřní hierarchií (např. .xml nebo .json)
 • Soubory binárního typu (jednoduše otisk paměti do souboru)
 • Databáze

Každý způsob uložení dat má své výhody a nevýhody. My si jednotlivé způsoby v seriálu podrobně popíšeme a hlavně vyzkoušíme. Zaměříme se zejména na to, jak do souborů ukládat objekty a poté je znovu načítat. Databázím se poté věnuje samostatná sekce.

Práva k zápisu v systémech Windows

Windows 7 zápisová práva UAC

Od Windows Vista existuje v systémech Windows tzv. UAC (User Account Control). Technologie zakazuje zápis na systémový oddíl disku (nejčastěji C:) v případě, že zápis není povolen administrátorem nebo že se nejedná o zápis do osobních složek uživatele. Toto opatření samozřejmě naplnilo diskuzní fóra o programování a rozbilo řadu aplikací. Důležité však je, že toto opatření je správné a pouze zabraňuje špatně napsaným aplikacím měnit co se jim zlíbí. Linuxové systémy mají podobná opatření již dlouhou dobu.

Koncepce systému Windows zahrnuje uživatelské účty. Každý uživatelský účet je realizován složkou (většinou C:\users\jmeno_u­zivatele). Tato složka obsahuje mimo jiné dokumenty, pracovní plochu a také tzv. složku s daty aplikací. K této složce se lze dostat při zadání klíče %appdata% do cesty. Zkuste si %appdata% napsat do cesty průzkumníka a složku otevřít. Uvidíte, že ve složce má své podsložky mnoho aplikací, které máte nainstalovány. Právě zde je místo pro nastavení vašich aplikací a další data. Vaše aplikace si zde samozřejmě vytvoří složku se svým jménem a do té si bude vše ukládat. Nebudeme omezováni UAC a zároveň bude naše aplikace umožňovat jiné nastavení pro různé uživatele, aniž bychom to v Javě programovali. %appdata% míří vždy k appdata aktuálně přihlášeného uživatele.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Velkou chybou bylo, že si programy ukládaly data do složky s programem. Program na ploše nebo na starých Windows fungoval, nicméně když se poté nainstaloval do složky program files na disku C, spadl s chybou při zápisu na disk. Windows tento zápis částečně pro určité aplikace emulovala, ale tím se nebudeme zabývat. Problém lze samozřejmě obejít tím, že aplikaci spustíme jako správce, ale to je špatné řešení.

V tomto tutoriálu si ukážeme, jak vytvořit v appdata složku pro naši aplikaci. V dalších tutoriálech již v kódu tato logika nebude obsažena a budou sloužit jako co nejjednodušší ukázka práce se soubory. Pokud budete aplikaci provozovat na svém počítači, nemusíte se o nic starat. Jakmile ji však budete publikovat, je vhodné ji upravit tak, aby appdata používala. Již tedy víme, kam budeme zapisovat. Výjimky jsme si uvedli také. Přesuňme se tedy k samotné práci se soubory.

Stream

V Javě existuje tzv. stream, což je obecný "datový proud". Na proud se napojíme a můžeme z něj poté načítat data nebo do něj data naopak zapisovat. Proud je teoreticky univerzální a ten samý proud se může necházet v paměti RAM nebo v souboru na disku. Práce se soubory je tedy realizována právě přes stream a všechny třídy, které si v budoucnu uvedeme, stream nějakým způsobem obalují nebo s ním pracují. My jsme od něj však odstíněni.

V této sekci se budeme v každém tutoriálu zabývat jedním typem souboru a ukážeme si vždy tu třídu, která je k tomu uzpůsobena. Nyní si ukažme naprostý základ toho, jak vytvořit pro naši aplikaci složku v appdata aktuálního uživatele. Budeme k tomu používat třídu File, která obsahuje metody pro práci se soubory a složkami. Pojďme tedy napsat aplikaci, která bude mít vlastní složku v AppData a podívá se, jestli existuje její soubor databaze.dat.

String cesta = "";

cesta = System.getenv("APPDATA") + File.separator + "DevbookTutorial";
File fCesta = new File(cesta);
if (!fCesta.isDirectory())
{
    if (!fCesta.mkdirs())
    {
        System.out.printf("Nepodařilo se vytvořit složku %s, zkontrolujte prosím svá oprávnění.", cesta);
    }
}

File fDatabaze = new File(cesta + File.separator + "databaze.dat");
if (fDatabaze.exists())
{
    try
    {
        // Zde umístěte kód pro načtení vašeho nastavení ze souboru
    }
    catch (Exception e)
    {
        System.out.printf("Při načítání nastavení došlo k následující chybě: %s", e.getMessage());
    }
}
else
{
    try
    {
        // Zde umístěte kód pro vytvoření vašeho nastavení ze souboru
    }
    catch (Exception e)
    {
        System.out.printf("Při vytvoření nastavení došlo k následující chybě: %s", e.getMessage());
    }
}

Nejprve si uložíme cestu ke složce s naší aplikací do textového řetězce cesta. Lokaci appdata získáme pomocí:

System.getenv("APPDATA")

Pro Windows 7 a 8 nám metoda vrátí něco takového:

C:\Users\vase_jmeno\AppData\Roaming

Pokud chcete, aby vaše aplikace fungovala i na dalších operačních systémech, budete muset použít nějakou knihovnu, která toto řeší. Java k tomuto bohužel neposkytuje vůbec žádnou funkcionalitu.

Do cesty přidáme ještě složku se jménem naší aplikace. Jméno jsem zvolil DevbookTutorial, samozřejmě si ho poté upravte. V cesta je tedy nyní toto:

C:\Users\vase_jmeno\AppData\Roaming\DevbookTutorial

Pokud daná složka neexistuje (jedná se o první spuštění aplikace), tak ji vytvoříme. Dále se podíváme, zda existuje soubor, ze kterého chceme data načítat. Pokud ano, provedeme načtení dat. Pokud ne, soubor vytvoříme a nahrajeme do něj výchozí data. Nebo soubor vytvářet ani nebudeme, záleží na typu aplikace.

Po spuštění kódu se nám ve složce %appdata% objeví nová složka:

Appdata a tvoření složky aplikace v Javě

Máme tedy rychlý úvod, jak správně ukládat data aplikace. O výjimkách jsme si také řekli.

Nic nám již nebrání, abychom si příště, Práce s textovými soubory v Javě, ukázali práci s prvním formátem souborů, budou to textové soubory. Ještě raději zopakuji, že v následujících tutoriálech kvůli jednoduchost nebudu řešit zápisová práva a programy budou fungovat jen v dokumentech NetBeans. Vždy se tedy vraťte sem a kód si upravte, pokud hotovou aplikaci budete chtít šířit.


 

Stáhnout

Staženo 560x (16.31 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce java

 

Předchozí článek
Výjimky v Javě
Všechny články v sekci
Soubory a síť v Javě
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
13 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (1)

Avatar
Homo
Člen
Avatar
Homo:6.5.2013 20:52

Koleduje si o vic veci, NIO.2 mu asi nic nerika. Trida File se uz moc nepouziva, spoustu veci je tam problemovych a pouziva se jen u trid, ktere nepodporuji novou tridu Path, ale ta nastesti obsahuje metodu toFile().

Odpovědět
6.5.2013 20:52
1010011 1000101 1011000
Avatar
DaveS
Neregistrovaný
Avatar
DaveS:23.10.2013 11:32

Celkově tuhle část tutoriálu nepovažuju za dobře zpracovanou, jinak vaši práci oce
ńuju a moc mi tahle stránka pomohla. Díky, jen tak dál. Ale u téhle kapitoly by ocenil bližší přiblížení.

 
Odpovědět
23.10.2013 11:32
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na DaveS
David Čápka:23.10.2013 11:41

Já nepovažuji za dobře zpracovanou tvojí kritiku, jelikož vůbec nic neříká.

Odpovědět
23.10.2013 11:41
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
vlastajuracka:27.10.2015 22:14

Chtěl bych se zeptat co dělají tyto příkazy:
File.separator
mkdirs()
printf
Díky moc :) a ještě mam otázku k tomu e.getMessage to přímo vypíše chybá jká tam je ano ?

 
Odpovědět
27.10.2015 22:14
Avatar
Patrik
Člen
Avatar
Patrik:16.12.2016 20:56

Nemohol by som použiť namiesto toho File.separator
úvodzovky a lomítko ?? → "/"

 
Odpovědět
16.12.2016 20:56
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Odpovídá na Patrik
Atrament:17.12.2016 9:18

Mohl, ale když použiješ File.separator tak máš jistotu, že ti ten program bude fungovat vždy, dokonce i kdyby ho někdy někdo spouštěl na nějakém exotickém systému, kde se místo lomítka používá třeba dvojtečka.

 
Odpovědět
17.12.2016 9:18
Avatar
Yeah21
Člen
Avatar
Yeah21:2.11.2017 12:34

Jen doplním, že ve Windows 10 se appdata hledají trošku jinak, viz video: https://youtu.be/vPi3nMmaunY

 
Odpovědět
2.11.2017 12:34
Avatar
David Čápka
Tým ITnetwork
Avatar
Odpovídá na Yeah21
David Čápka:2.11.2017 12:44

V kazdych Windows se to hleda uplne stejne.

Odpovědět
2.11.2017 12:44
Jsem moc rád, že jsi na síti, a přeji ti top IT kariéru, ať jako zaměstnanec nebo podnikatel. Máš na to! :)
Avatar
Jakub Krsička:6.5.2019 15:14

Zdravím zatím jsem u tohoto článku v teoretické fázy. Chci se zeptat, pracuji a učím se na macbooku, má macOS stejnou složku %appdata% nebo při ukládání dat používáme nějakou jinou cestu? Případně je to někde řešeno například, když se program spustí na macOS nebo na linuxu? Děkuji za odpověd.

 
Odpovědět
6.5.2019 15:14
Avatar
Odpovídá na Jakub Krsička
Ing. Petr Štechmüller:6.5.2019 15:58

Ahoj, na tohle používám malou knihovničku, která má pěkné rozhraní a je multiplatformní. Řeknu jí jenom, ať mi dá cestu ke složce, například %appdata% a víc se nestarám. Právě proto, že to má každý systém jinak je někdy problém se k tomu dostat.

Odpovědět
6.5.2019 15:58
Pokud spolu kód a komentář nekorespondují, budou patrně oba chybné
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 11. Zobrazit vše