Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Pythonu. Zároveň využij akce až 80 % zdarma při nákupu kreditů. Více informací:
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.

Lekce 3 - Blog ve Spring Boot - Fragmenty a layout Nové

V minulé lekci, Blog ve Spring Boot - Příprava HTML šablony, jsme připravili HTML šablonu a CSS a JavaScript knihovny, které budeme v navazujících lekcích používat.

V dnešním Java Spring Boot tutoriálu si vysvětlíme, k čemu slouží tzv. fragmenty v Thymeleaf. Dále tyto fragmenty využijeme k vytvoření layoutu našeho blogu.

Layout stránky

Oproti kalkulačce, kterou jsme vytvářeli několik lekcí zpět, nyní vytváříme komplikovanější aplikaci, která obsahuje více podstránek. Tyto podstránky budou mít řadu společného obsahu, který bude na každé podstránce stejný. Konkrétně půjde o:

  • hlavičku (včetně navigace)
  • patičku
  • a plno odkazů na CSS styly, JS a další zdroje v hlavičce <head>

Níže vidíme 2 různé podstránky webu a jejich společné části:

Jeden z možných (a nevhodných) způsobů, jak tento obsah vložit do všech podstránek webu, je samozřejmě ho do každé podstránky zkopírovat. Největší nevýhodou takového přístupu je, že si tím komplikujeme možnost budoucí úpravy. Představme si, že spravujeme e-shop, který má přes 100 podstránek a přijde náš šéf s požadavkem, že chce přidat nový odkaz do navigace. Museli bychom upravit všech 100 stránek kvůli jedné malé změně. To není ideální.

Primárně se chceme vždy vyvarovat psaní stejného kusu kódu a porušovat tzv. princip DRY (Don't Repeat Yourself = Neopakuj se).

Spring nám umožňuje tyto opakující se části podstránek definovat


 

...konec náhledu článku...
Pokračuj dál

Znalosti v hodnotě stovek tisíc získáš za pár korun

Došel jsi až sem a to je super! Věříme, že ti první lekce ukázaly něco nového a užitečného.
Chceš v kurzu pokračovat? Přejdi do prémiové sekce.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 1 547,50 Kč
Aktuální stav konta 0 Kč
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 28 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 273 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.

Před koupí tohoto článku je třeba koupit předchozí díl

Obsah článku spadá pod licenci Premium III, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Co od nás v dalších lekcích dostaneš?
  • Neomezený a trvalý přístup k jednotlivým lekcím.
  • Kvalitní znalosti v oblasti IT.
  • Dovednosti, které ti pomohou získat vysněnou a dobře placenou práci.

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Java Spring Boot tutoriálu si vysvětlíme, k čemu slouží tzv. fragmenty. Dále tyto fragmenty využijeme k vytvoření layoutu našeho blogu.

Kredity získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity