Předvánoční Black Friday Předvánoční Black Friday
Až 80% zdarma! Předvánoční BLACK FRIDAY akce. Více informací

Lekce 2 - NetBeans IDE a první konzolová aplikace

Java Základní konstrukce NetBeans IDE a první konzolová aplikace American English version English version

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do jazyka Java, jsme si řekli něco o jazyce jako takovém a také jsme pochopili, jak Java funguje. Dnes se zaměříme hlavně na IDE NetBeans, ukážeme si, jak se instaluje, používá a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

Instalace

Nejprve si musíme stáhnout tzv. JDK (Java Development Kit), je to soubor základních nástrojů, které potřebujeme pro vývoj v Javě. Ten nalezneme na http://www.oracle.com/…s/index.html . Na stránce zaškrtneme, že souhlasíme s licencí, a vybereme JDK pro váš operační systém (nejčastěji Windows 32bit (označena jako x86) nebo 64bit, podle vaší verze operačního systému). Instalaci odklikáme (vynextíme), není třeba nic nastavovat. Je možné, že se s instalací spustí instalace dalších komponent, ty také odklikáme.

Nyní stáhneme samotné IDE. IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme. My budeme používat NetBeans, jelikož je asi nejrozšířenější a hlavně ho vyvíjí ta samá firma, která má na svědomí vývoj Javy samotné. Alternativou k NetBeans je ještě Eclipse.

Na adrese http://netbeans.org/…s/index.html stáhneme verzi pro vývoj v Java SE, která značí Java Standard Edition. Nainstalujeme (instalaci opět odklikáme) a spustíme.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm, i kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, jeho nastavení by ale vydalo na samostatný článek a DropBox pro naše účely bohatě postačuje.

Vytvoření projektu

Spustíme NetBeans a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New Project.

Založení nového projektu v NetBeans

V okně New project vybereme z Java - Java Application. Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Java. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jme­no\Dropbox\Ja­va. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka. Okno by mělo vypadat asi takto:

Vytvoření projektu konzolové aplikace v Javě

Formulář potvrdíme.

Ovládání NetBeans

V NetBeans se nám založil nový projekt. Já jsem okno hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno NetBeans

Zajímat nás bude zejména prostřední okno, do kterého nám NetBeans vygeneroval kostru zdrojového kódu. Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu a některé části jsou na pochopení poměrně složité, proto nám zatím bude stačit vědět, že tam prostě jsou.

Package a class zatím nebudeme řešit, spokojíme se s tím, že je to určitý způsob, jak se aplikace v Javě strukturují. Klíčová pro nás bude metoda main, mezi ty složené závorky pod ní (tedy do jejího těla) budeme psát náš kód. Main je vyhrazené slovo a Java ví, že má po spuštění aplikace vykonat právě tuto metodu (může jich tam být totiž více, ale o tom opět později). Vlastně můžeme zatím ignorovat úplně všechno až na tělo metody main.

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Můžete si to zkusit, protože náš program zatím nic nedělá, hned se zase vypne. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F6.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Opět zopakuji, že příkazy budeme psát do těla metody main.

K výpisu textu slouží:

System.out.println("Text");

System je tzv. třída. Pojmem třída budeme zatím chápat soubor nějakých příkazů, příkazům se v Javě říká metody. System tedy obsahuje metody k obsluze vstupů a výstupů. Na výstupu (out) voláme metodu println, která vypíše text. Vidíme, že metodu na třídě voláme pomocí operátoru tečka. Každá metoda může obsahovat nějaké vstupní parametry, které se zadávají do závorky a jsou oddělené čárkou. V případě metody println je parametrem text k vypsání. Textu budeme říkat textový řetězec nebo jen řetězec (anglicky string) a budeme ho psát do uvozovek, aby tomu Java rozuměla a nezaměňovala ho s jinými příkazy. I kdyby metoda neměla žádné parametry, je závorka za ní povinná a byla by prázdná. Příkazy píšeme na samostatné řádky a za každý píšeme středník. Naše metoda main tedy bude nyní vypadat nějak takto:

public static void main(String[] args)
{
    System.out.println("Hello ITnetwork!");
}

Program spustíme pomocí klávesy F6.

PrvniAplikace
Hello ITnetwork!

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :) To bude pro dnešek vše. V příští lekci, Proměnné, typový systém a parsování, se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších tutoriálů budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)


 

Stáhnout

Staženo 2126x (17.83 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce java

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
151 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Předchozí článek
Úvod do jazyka Java
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka Java
Aktivity (11)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (122)

Avatar
Martin McDermot:8. října 3:51

Zkus tento link - https://www.oracle.com/…5066655.html
A nainstalovat Netbeans 9 - to je ten nejnovější. Po instalaci JAVA 11 restartovat comp a nainstalovat Netbeans 9 a Woaláá :)

 
Odpovědět 8. října 3:51
Avatar
Lubomír Pařil:11. října 11:13

Ahoj, taky jsem měl nějaké problémy s vytvořením nového projektu v NetBeans 8.2.

To nejjednodušší řešení je vyprdnout se na nějaké nehotové inkubační NetBeans novějších verzí ze stránek apache.org a nainstalovat pouze a jen JDK 8 (v Program Files/Java/ má pak složku jdk1.8.0_181 - v mém případě) a následně naistalovat NetBeans 8.

Kašlat na nové verze, které ještě nemají dostatečnou podporu a musíte hledat další nějaké návody. Lepší učit se Javu, než učit se jak instalovat Javu. Stačí nainstalovat z následujících odkazů a hurá do programování:

https://www.oracle.com/…2133151.html
https://download.netbeans.org/…-windows.exe

P.S.: V mém případě jsem po těch předchozích neúspěších dal odinstalovat vše od vyšších JDK, které jsem předtím též instaloval. Ale netuším, zda má vliv, jestli jsou nainstalovány vedle nebo ne. Jen po zadání "java -version" v příkazové řádce mi to pořád ukazovalo tu vyšší verzi.

Odpovědět  +1 11. října 11:13
Tradiční mostecký střídač dělnických zkušeností, který má zájem o technologie a vývoj aplikací
Avatar
jujki66
Člen
Avatar
jujki66:25. října 17:33

ahoj mám problém když si stahuji netbeans tak mi to ukáže tohle https://ctrlv.cz/D3MC

 
Odpovědět 25. října 17:33
Avatar
Jurajs
Člen
Avatar
Odpovídá na jujki66
Jurajs:25. října 17:55

Precti si tento článek, ke kterému jsi dal koment a hned na začátku článku uvidíš tohle - Nejprve si musíme stáhnout tzv. JDK (Java Development Kit), je to soubor základních nástrojů, které potřebujeme pro vývoj v Javě. Ten nalezneme na http://www.oracle.com/…s/index.html .

 
Odpovědět 25. října 17:55
Avatar
jujki66
Člen
Avatar
Odpovídá na Jurajs
jujki66:25. října 18:03

prosím o zaslání co mám napsat do tohodle : https://ctrlv.cz/zbx9

 
Odpovědět 25. října 18:03
Avatar
Jurajs
Člen
Avatar
Odpovídá na jujki66
Jurajs:25. října 18:08

Nejprve si stahni a nainstaluj JDK z toho odkazu pak nainstaluj netbeans a pak to spust...ja jsem pak už nemusel žádné kolonky vyplňovat....

 
Odpovědět 25. října 18:08
Avatar
Katka H
Člen
Avatar
Katka H:23. listopadu 18:14

Ahoj, mám problém s NetBeans. Už ho mám stažený, ale kdykoli ho chci spustit, ukáže se mi, že všechny možné instalace jsou již nainstalovány a já pak mám možnost aplikaci jen zavřít.Nevíte někdo, co s tím?

 
Odpovědět 23. listopadu 18:14
Avatar
Odpovídá na Katka H
John Ronald Reuel Tolkien:23. listopadu 19:27

Jste si jistá že spouštíte aplikaci, a ne instalační soubor ?

 
Odpovědět 23. listopadu 19:27
Avatar
Katka H
Člen
Avatar
Odpovídá na John Ronald Reuel Tolkien
Katka H:24. listopadu 9:30

Měl jste pravdu, díky moc, už se mi to podařilo spustit

 
Odpovědět  +1 24. listopadu 9:30
Avatar
Daniel Cizik
Člen
Avatar
Daniel Cizik:24. listopadu 20:54

Ahoj,
Ja jsem mnel na zacatku problemi s novim projektem a tento clanek je reseni pro windows 10.
https://stackoverflow.com/…netbeans-8-2

 
Odpovědět 24. listopadu 20:54
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 132. Zobrazit vše