Zimní výprodej C/C++ week
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C/C++
40 % bodů zdarma díky naší Zimní akci!

Lekce 2 - NetBeans IDE a první konzolová aplikace

V minulé lekci, Úvod do jazyka Java, jsme si řekli něco o jazyce jako takovém a také jsme pochopili, jak Java funguje. Dnes se zaměříme hlavně na IDE NetBeans, ukážeme si, jak se instaluje, používá a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

Instalace

Nejprve si musíme stáhnout tzv. JDK (Java Development Kit), je to soubor základních nástrojů, které potřebujeme pro vývoj v Javě. Ten nalezneme na http://www.oracle.com/…s/index.html . Na stránce zaškrtneme, že souhlasíme s licencí, a vybereme JDK pro váš operační systém (nejčastěji Windows 32bit (označena jako x86) nebo 64bit, podle vaší verze operačního systému). Instalaci odklikáme (vynextíme), není třeba nic nastavovat. Je možné, že se s instalací spustí instalace dalších komponent, ty také odklikáme.

Nyní stáhneme samotné IDE. IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme. My budeme používat NetBeans, jelikož je asi nejrozšířenější a hlavně ho vyvíjí ta samá firma, která má na svědomí vývoj Javy samotné. Alternativou k NetBeans je ještě Eclipse.

Na adrese http://netbeans.org/…s/index.html stáhneme verzi pro vývoj v Java SE, která značí Java Standard Edition. Nainstalujeme (instalaci opět odklikáme) a spustíme.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm, i kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, jeho nastavení by ale vydalo na samostatný článek a DropBox pro naše účely bohatě postačuje.

Vytvoření projektu

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Spustíme NetBeans a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New Project.

Založení nového projektu v NetBeans

V okně New project vybereme z Java - Java Application. Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Java. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jmeno\Dropbox\Java\. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka. Okno by mělo vypadat asi takto:

Vytvoření projektu konzolové aplikace v Javě

Formulář potvrdíme.

Ovládání NetBeans

V NetBeans se nám založil nový projekt. Já jsem okno hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno NetBeans

Zajímat nás bude zejména prostřední okno, do kterého nám NetBeans vygeneroval kostru zdrojového kódu. Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu a některé části jsou na pochopení poměrně složité, proto nám zatím bude stačit vědět, že tam prostě jsou.

Klíčová slova package a class zatím nebudeme řešit, spokojíme se s tím, že je to určitý způsob, jak se aplikace v Javě strukturují. Klíčová pro nás bude metoda main(), mezi ty složené závorky pod ní (tedy do jejího těla) budeme psát náš kód. main() je vyhrazené slovo a Java ví, že má po spuštění aplikace vykonat právě tuto metodu (může jich tam být totiž více, ale o tom opět později). Vlastně můžeme zatím ignorovat úplně všechno až na tělo metody main().

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Můžete si to zkusit, protože náš program zatím nic nedělá, hned se zase vypne. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F6.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Opět zopakuji, že příkazy budeme psát do těla metody main().

K výpisu textu slouží:

System.out.println("Text");

System je tzv. třída. Pojmem třída budeme zatím chápat soubor nějakých příkazů, příkazům se v Javě říká metody. System tedy obsahuje metody k obsluze vstupů a výstupů. Na výstupu (out) voláme metodu println(), která vypíše text. Vidíme, že metodu na třídě voláme pomocí operátoru tečka. Každá metoda může obsahovat nějaké vstupní parametry, které se zadávají do závorky a jsou oddělené čárkou. V případě metody println() je parametrem text k vypsání. Textu budeme říkat textový řetězec nebo jen řetězec (anglicky String) a budeme ho psát do uvozovek, aby tomu Java rozuměla a nezaměňovala ho s jinými příkazy. I kdyby metoda neměla žádné parametry, je závorka za ní povinná a byla by prázdná. Příkazy píšeme na samostatné řádky a za každý píšeme středník. Naše metoda main() tedy bude nyní vypadat nějak takto:

public static void main(String[] args)
{
    System.out.println("Hello ITnetwork!");
}

Program spustíme pomocí klávesy F6.

PrvniAplikace
Hello ITnetwork!

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :) To bude pro dnešek vše. V příští lekci, Proměnné, typový systém a parsování, se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších tutoriálů budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)


 

Stáhnout

Staženo 2357x (17.83 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce java

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
176 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Úvod do jazyka Java
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka Java
Miniatura
Následující článek
Proměnné, typový systém a parsování
Aktivity (14)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (151)

Avatar
Walter
Člen
Avatar
Walter:7.8.2019 13:01

Pro všechny kterým nejde stáhnutí doporučuji jít na youtube a napsat netbeans java apache download a zaškrtnout, že chce video minimálně z posledního měsíce(lepší je týden). Mě třeba pomohlo toto: https://www.youtube.com/watch?…

 
Odpovědět
7.8.2019 13:01
Avatar
Pavel Kaly
Člen
Avatar
Pavel Kaly:6.9.2019 17:20

Ahoj, Oracle požaduje vytvoření účtu pro stažení JDK (u všech verzí). Je nějaká možnost stáhnutí bez registrace nebo to je nově opravdu nutné? Díky.

 
Odpovědět
6.9.2019 17:20
Avatar
Odpovídá na Pavel Kaly
Jiří Pazderník:15.9.2019 10:05

Ahoj, po mně to žádnou registraci ani přihlášení nechtělo, prostě mě to přesměrovalo na download stránku, kde jsem zvolil souhlas s podmínkami a stáhl verzi pro požadovanou platformu.

 
Odpovědět
15.9.2019 10:05
Avatar
Tomáš Weiter:27.10.2019 9:52

S instalaci jsem mel ze zacatku problem.
pokud nekomu nerozpoznava netbeans javu doporucuji tento postup

nainstalovat javu JRE a JDK

otevri CMD
cd "C:\Users\%hos­tname%\Slozka_Kde_je_u­lozena_instalac­ni_soubor_Net­beans"

pravym tlacitkem mysi vlozit prikaz:
netbeans-8.1-windows.exe --javahome "C:\Program Files\Java\jdk-12.0.1"
(instalace_net­beans.exe --javahome "C:\Slozka_kde_je_na­instalovana_Ja­va\jdk-Verze")

pokud toto nepomuze, zkuste vlozit tyto prikazy:

netbeans-8.2-javase-windows.exe --extract netbeans
java -jar netbeans\bundle.jar

snad jsem nekomu pomohl :D

jinak prijde mi lepsi eclipse nez netbeans ale na zacatek je slozitejsi

 
Odpovědět
27.10.2019 9:52
Avatar
Ondřej Fiala:5.11.2019 20:22

Osobně mnohem raději používám IntelliJ IDEA. Má mnohem intuitivnější prostředí a dnes v něm dělá každý druhý. Nebo můžete používat Eclipse, ale NetBeans bych nikdy i kdyby mě mučili nepoužíval.

Odpovědět
5.11.2019 20:22
Jestli v životě najdeš cestu bez překážek, určitě nikam nevede. -Arthur C. Clarke
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Rateo
Člen
Avatar
Rateo:26.11.2019 1:06

Popsáno super, bohůžel patřím k věčným začátečníkům a tak na mě skočila tato chyba ↓

"JavaFX 2 Preloader can not be executed directly.
Please execute instead a JavaFX Application that uses this Preloader."

řešení bylo prosté, ale trvalo mi pár minut než jsem ho našel :D

je třeba kliknout pravým tlačítkem na java projekt (levá strana prostředí NetBeans) a kliknout na "Set as Main Project"

 
Odpovědět
26.11.2019 1:06
Avatar
Radkus77
Člen
Avatar
Radkus77:28.12.2019 11:28

Zdravím, tak jsem se rozhodl vyzkoušet programování v Javě, ale zasekl jsem se hned na začátku, kdy mi při pokusu o spuštění vyskočí tabulka s chybovou hláškou:
javaapplicati­on1.JavaAppli­cation1 class wasn't found in JavaApplication1 project.
Select the main class:
<No main classes found>
Takže tak trochu netuším, co že to po mě chce.
Pokud to něčemu pomůže tak můj OS je Linux Mint 19.2, nainstalováno mám z repozitářů openJDK 11 a openJRE 11

 
Odpovědět
28.12.2019 11:28
Avatar
Milan Turyna
Redaktor
Avatar
Milan Turyna:28.12.2019 14:27

Hlásí to, že třída javaapplicati­on1.JavaAppli­cation1 (první je package a za tečkou třída) nebyla v projektu JavaApplication1 nalezena, a že máš vybrat hlavní třídu. Nevím jak to je v Javě ale v některých jazycích není možné pojmenovávat třídy s číslem.

Editováno 28.12.2019 14:28
 
Odpovědět
28.12.2019 14:27
Avatar
Pavel Cerovský:22. ledna 15:51

Jsem úplný začátečník a zatím mě to baví... těším se na další věci! :-) do teď vše srozumitelně popsáno a vysvětleno. :-) Více z mé pozice "total beginner" nemohu hodnotit. Díky!

Odpovědět
22. ledna 15:51
Jde vše, ale musí se začít!
Avatar
Alex Lála
Člen
Avatar
Alex Lála:21. února 11:59

Ahoj, mám problém, když chci otevřít Run file (shift + F6), tak mi to napíše:
"Class "prvniaplikace­.PrvniAplikace" does not have a main method."
Co jsem se dočetl na internetu musím nastavit main method> přez project properties>run>main class a nastavit. Bohužel, když rozkliknu Main class, tak mi to napíše "<No main classes found>"
Za každou radu budu rád.

 
Odpovědět
21. února 11:59
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 161. Zobrazit vše