2. díl - NetBeans IDE a první konzolová aplikace

Java Základní konstrukce NetBeans IDE a první konzolová aplikace

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do jazyka Java, jsme si řekli něco o jazyce jako takovém a také jsme pochopili, jak Java funguje. Dnes se zaměříme hlavně na IDE NetBeans, ukážeme si, jak se instaluje, používá a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

Instalace

Nejprve si musíme stáhnout tzv. JDK (Java Development Kit), je to soubor základních nástrojů, které potřebujeme pro vývoj v Javě. Ten nalezneme na http://www.oracle.com/…s/index.html . Na stránce zaškrtneme, že souhlasíme s licencí, a vybereme JDK pro váš operační systém (nejčastěji Windows 32bit (označena jako x86) nebo 64bit, podle vaší verze operačního systému). Instalaci odklikáme (vynextíme), není třeba nic nastavovat. Je možné, že se s instalací spustí instalace dalších komponent, ty také odklikáme.

Nyní stáhneme samotné IDE. IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme. My budeme používat NetBeans, jelikož je asi nejrozšířenější a hlavně ho vyvíjí ta samá firma, která má na svědomí vývoj Javy samotné. Alternativou k NetBeans je ještě Eclipse.

Na adrese http://netbeans.org/…s/index.html stáhneme verzi pro vývoj v Java SE, která značí Java Standard Edition. Nainstalujeme (instalaci opět odklikáme) a spustíme.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm, i kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, jeho nastavení by ale vydalo na samostatný článek a DropBox pro naše účely bohatě postačuje.

Vytvoření projektu

Spustíme NetBeans a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New Project.

Založení nového projektu v NetBeans

V okně New project vybereme z Java - Java Application. Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Java. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jme­no\Dropbox\Ja­va. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka. Okno by mělo vypadat asi takto:

Vytvoření projektu konzolové aplikace v Javě

Formulář potvrdíme.

Ovládání NetBeans

V NetBeans se nám založil nový projekt. Já jsem okno hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno NetBeans

Zajímat nás bude zejména prostřední okno, do kterého nám NetBeans vygeneroval kostru zdrojového kódu. Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu a některé části jsou na pochopení poměrně složité, proto nám zatím bude stačit vědět, že tam prostě jsou.

Package a class zatím nebudeme řešit, spokojíme se s tím, že je to určitý způsob, jak se aplikace v Javě strukturují. Klíčová pro nás bude metoda main, mezi ty složené závorky pod ní (tedy do jejího těla) budeme psát náš kód. Main je vyhrazené slovo a Java ví, že má po spuštění aplikace vykonat právě tuto metodu (může jich tam být totiž více, ale o tom opět později). Vlastně můžeme zatím ignorovat úplně všechno až na tělo metody main.

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Můžete si to zkusit, protože náš program zatím nic nedělá, hned se zase vypne. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F6.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Opět zopakuji, že příkazy budeme psát do těla metody main.

K výpisu textu slouží:

System.out.println("Text");

System je tzv. třída. Pojmem třída budeme zatím chápat soubor nějakých příkazů, příkazům se v Javě říká metody. System tedy obsahuje metody k obsluze vstupů a výstupů. Na výstupu (out) voláme metodu println, která vypíše text. Vidíme, že metodu na třídě voláme pomocí operátoru tečka. Každá metoda může obsahovat nějaké vstupní parametry, které se zadávají do závorky a jsou oddělené čárkou. V případě metody println je parametrem text k vypsání. Textu budeme říkat textový řetězec nebo jen řetězec (anglicky string) a budeme ho psát do uvozovek, aby tomu Java rozuměla a nezaměňovala ho s jinými příkazy. I kdyby metoda neměla žádné parametry, je závorka za ní povinná a byla by prázdná. Příkazy píšeme na samostatné řádky a za každý píšeme středník. Naše metoda main tedy bude nyní vypadat nějak takto:

public static void main(String[] args)
{
        System.out.println("Hello ITnetwork!");
}

Program spustíme pomocí klávesy F6.

PrvniAplikace
Hello ITnetwork!

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :) To bude pro dnešek vše. V příští lekci, Proměnné, typový systém a parsování, se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších tutoriálů budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)


 

Stáhnout

Staženo 1949x (17.83 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce java

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
124 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Předchozí článek
Úvod do jazyka Java
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka Java
Aktivity (7)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (84)

Avatar
Dotteex
Člen
Avatar
Dotteex:3.12.2017 19:27

Já bych nainstaloval to NetBeans i s tím JDK v základu.

 
Odpovědět 3.12.2017 19:27
Avatar
wartkor
Člen
Avatar
Odpovídá na Dotteex
wartkor:3.12.2017 19:27

A to je který ?

Odpovědět 3.12.2017 19:27
Káždý jednou začal a neuspěl hned na poprvé
Avatar
Dotteex
Člen
Avatar
 
Odpovědět 3.12.2017 19:28
Avatar
Michal Procházka:22.12.2017 8:51

Možná to píšu pozdě, ale co kdyby. Já jsem stáhnul Javu SE9 a NB hlásil, že ji nemůže najít. V tools->javaplatforms jsem zjistil, že hledá SE8, SE9 uninst a inst SE8. V config přepsal cestu k JDK. NB naběhl, ale nenabízel možnost vytvoření projektu Java: Tools->plugins a tam zaktivovat pluginy související s Javou SE. Snad je to trochu srozumitelné :).

 
Odpovědět 22.12.2017 8:51
Avatar
wartkor
Člen
Avatar
wartkor:28.12.2017 14:39

Ahoj když dám create new project tak to po mě chce nějákej Build Cript co to je a čím to mám vyplnit ?

Odpovědět 28.12.2017 14:39
Káždý jednou začal a neuspěl hned na poprvé
Avatar
wartkor
Člen
Avatar
wartkor:29.12.2017 21:20

Ahoj já nato nepoužívám netbeans ale PSpad (kód jsme opisoval) V jaké aplikaci to mám otevřít aby se to jako aplikace ukazovalo.

Odpovědět 29.12.2017 21:20
Káždý jednou začal a neuspěl hned na poprvé
Avatar
Eva02
Člen
Avatar
Eva02:30.12.2017 11:54

Ahoj,
Jsem začátečník a už zoufalá.Nainsta­lovala jsem si JDK 9 a NetBeans 8,2 a když jsem spustila NetBeans tak jsem pokračovala podle návodu zde při vytváření první aplikace, vše proběhlo až na to, že se vygenerovala historie, ale ne zdrojový kód.Takže jsem vše odinstalovala nahrála jsem JDK 8u151 s NetBeans 8.2 windows 64 i 86 mám windows 10. A nic se nezměnilo pořád se negneruje zdrojový kód..... nevím proč se negeneruje zdrojový kód a jen historie

 
Odpovědět 30.12.2017 11:54
Avatar
Mrkev007
Člen
Avatar
Mrkev007:16. ledna 17:30

Super :)

 
Odpovědět 16. ledna 17:30
Avatar
Jáchym Zosinčuk:16. ledna 17:55

Ahoj, mám takový zvláštní problém. Na nový PC si chci nainstalovat NetBeans IDE 8.2 z odkazů výše, ale v případě že stáhnu Java SE, tak po spuštění chci otevřít nějaký z mnoha projektů dělaných na starším PC, projekty jsou brány pouze jako složky a spustit nejdou (ačkoli na původním PC byla Java SE). Nové projekty ale jdou tvořit. Teď se to ale stává komlikovaný: když jsem se rozhodl že se bez starých projektů neobejdu a nainstaluju Java EE, nebo All tak po stuštění v oblasti kde by se měli zobrazit otevřené projekty je jen šedá plocha a nový projekt nemůžu spustit, ačkoli Netbeans to už bere jako projekt, a ne složku. A jako bonus už nemůžu ani vytvořit úplně nový projekt. Zkrátka mi tam nevyskočí žádné okno s možnostmi upřesnění jaký projekt chci vytvořit - zkrátka se nestane vůbec nic- obzvlášť tou již zmiňovanou šedou plochou. A po pokusu znova nainstalovat Java SE se začalo dít to samý. Jo, a málem bych zapoměl na tu největší podivnost: Dole mě netbeans ukazuje jedno nové upozornění. Po rozkliknutí se mi dole zobrazí klasicky okno Noticifations, ale už neklasicky, pro mě z nevysvětlitelných důvodů, obsahuje pouze obrovské tlačítko, jako z okení applikace tvořené v netbeansu, pojmenované Left Button. Po jeho stisknutí se nic neděje. Takže jsem se rozhodl pro pomoc, neboť už mě omrzelo to zkoušet pořád reinstalovat, obrátit sem. Pokud by někdo chtěl jakékoli upřesnění ohledně setuace nebo PC, třeba i obrázek jak ta celý vypadá, ať mi hned napíše.Není problém dodat. Moc bych to potřeboval rozběhnout. Díky předem!

 
Odpovědět 16. ledna 17:55
Avatar
Petr Zajac
Člen
Avatar
Petr Zajac:18. ledna 18:48

Zdravím
Potřebuju mírně "nakopnout".
Stáhnul jsem si JDK (ver 9) a NetBeans (samotné ver 8.2).
Při instalaci NetBeans to zařvalo, že nenašel kompatibilní verzi JDK,
tak jsem mu dal cestu k JDK a proběhla instalace.
Ale po startu NetBeans a volbě New Project se neotevřou další možnosti.
Nechce se mi downgrade JDK a chtěl bych vyzkoušet i NeBeans nejen konkurenční Ecplipse.
Java mi jinak běží ...
Jak to vyřešit?
Díky za radu.

 
Odpovědět 18. ledna 18:48
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 94. Zobrazit vše