ITnetwork summer 2020 C# týden
30 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C#

Lekce 2 - NetBeans IDE a první konzolová aplikace

V minulé lekci, Úvod do jazyka Java, jsme si řekli něco o jazyce jako takovém a také jsme pochopili, jak Java funguje.

Dnes se zaměříme hlavně na IDE NetBeans. Ukážeme si, jak se instaluje, používá a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

Instalace

Začneme samozřejmě instalací NetBeans.

JDK

Nejprve si musíme stáhnout tzv. JDK (Java Development Kit). To je soubor základních nástrojů, které potřebujeme pro vývoj v Javě a pro běh samotného NetBeans IDE. Existuje více distribucí JDK, my použijeme AdoptOpenJDK, která je kompletně zdarma a dostupná ke stažení na https://adoptopenjdk.net/. Na stránce vybereme nejnovější verzi OpenJDK, výběr JVM necháme na defaultním HotSpot a klikneme na tlačítko Latest release. Tím se spustí stahování.

Při instalaci je důležité na obrazovce s výběrem komponent zaškrtnout, že chceme, aby instalátor vytvořil a nastavil systémovou proměnnou JAVA_HOME. Bez této systémové proměnné by instalátor NetBeans nevěděl, kde má JDK hledat a nemohl by tudíž fungovat:

Nastavení JAVA_HOME proměnné

NetBeans IDE

Nyní stáhneme samotné NetBeans IDE. IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme. Existuje více různých IDE, populární je také například Eclipse. My použijeme Apache NetBeans, které je volně dostupné ke stažení na adrese https://netbeans.apache.org/…d/index.html. Vybereme nejnovější dostupnou verzi, klikneme na tlačítko Download, na další stránce vybereme verzi pro Windows-x64 v sekci Installers a konečně na poslední stránce si vybereme z jakého mirroru se má stahovat - obvykle je nejlepší volbou ten úplně první odkaz.

Pro našince není bez zajímavosti, že NetBeans mají české kořeny.

Instalaci odklikáme (vynextíme), není třeba nic nastavovat. Poté právě nainstalované NetBeans spustíme.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm, i kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, jeho nastavení by ale vydalo na samostatný článek a DropBox pro naše účely bohatě postačuje.

Vytvoření projektu

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Spustíme NetBeans a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New Project:

Založení nového projektu v NetBeans

V okně New project vybereme z Java with Ant - Java Application a klikneme na Next:

Výběr typu aplikace

Jelikož jde o náš úplně první projekt v NetBeans, vyskočí na nás dialog Finding Feature, ve kterém klikneme na Download and Activate.... Tím dojde ke stažení a instalaci potřebných dodatečných modulů. Toto je potřeba pouze při prvním vytváření projektu daného typu:

Stažení a instalace dodatečných modulů

Poté pokračujeme dále.

Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Java/. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jmeno\Dropbox\Java\. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka. Okno by mělo vypadat asi takto:

Vytvoření projektu konzolové aplikace v Javě

Formulář potvrdíme.

Ovládání NetBeans

V NetBeans se nám založil nový projekt. Já jsem okno hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno NetBeans

Zajímat nás bude zejména prostřední okno, do kterého nám NetBeans vygeneroval kostru zdrojového kódu. Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu a některé části jsou na pochopení poměrně složité, proto nám zatím bude stačit vědět, že tam prostě jsou.

Klíčová slova package a class zatím nebudeme řešit, spokojíme se s tím, že je to určitý způsob, jak se aplikace v Javě strukturují. Klíčová pro nás bude metoda main(), mezi ty složené závorky pod ní (tedy do jejího těla) budeme psát náš kód. main() je vyhrazené slovo a Java ví, že má po spuštění aplikace vykonat právě tuto metodu (může jich tam být totiž více, ale o tom opět později). Vlastně můžeme zatím ignorovat úplně všechno až na tělo metody main().

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Můžete si to zkusit, protože náš program zatím nic nedělá, hned se zase vypne. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F6.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Opět zopakuji, že příkazy budeme psát do těla metody main().

K výpisu textu slouží:

System.out.println("Text");

System je tzv. třída. Pojmem třída budeme zatím chápat soubor nějakých příkazů, příkazům se v Javě říká metody. System tedy obsahuje metody k obsluze vstupů a výstupů. Na výstupu (out) voláme metodu println(), která vypíše text. Vidíme, že metodu na třídě voláme pomocí operátoru tečka. Každá metoda může obsahovat nějaké vstupní parametry, které se zadávají do závorky a jsou oddělené čárkou. V případě metody println() je parametrem text k vypsání. Textu budeme říkat textový řetězec nebo jen řetězec (anglicky String) a budeme ho psát do uvozovek, aby tomu Java rozuměla a nezaměňovala ho s jinými příkazy. I kdyby metoda neměla žádné parametry, je závorka za ní povinná a byla by prázdná. Příkazy píšeme na samostatné řádky a za každý píšeme středník. Naše metoda main() tedy bude nyní vypadat nějak takto:

public static void main(String[] args)
{
    System.out.println("Hello ITnetwork!");
}

Program spustíme pomocí klávesy F6.

PrvniAplikace
Hello ITnetwork!

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :) To bude pro dnešek vše.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších tutoriálů budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)

V příští lekci, Proměnné, typový systém a parsování, se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.


 

Stáhnout

Staženo 2411x (17.83 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce java

 

Předchozí článek
Úvod do jazyka Java
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka Java
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
181 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (19)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (178)

Avatar
Petr Havliš
Člen
Avatar
Petr Havliš:22. dubna 21:08

Jinak nemám sklil 2, tak mi ti bohužel nejde dát hodnocení palec nahoru (jestli to k něčemu je …).

 
Odpovědět
22. dubna 21:08
Avatar
Petr Havliš
Člen
Avatar
Petr Havliš:22. dubna 21:09

skill teda

 
Odpovědět
22. dubna 21:09
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Atrament:23. dubna 18:34

Jak zprovoznit Apache Netbeans 11.3 s JDK14 snadno a rychle:

  1. Stáhnout a nainstalovat JDK14 pro Windows

Buď odsud:
https://www.oracle.com/…wnloads.html#… (Windows 64bit Installer)
A nebo alternativní OpenJDK build odsud https://adoptopenjdk.net/
Zapamatujte si adresář, kam jste to nainstalovali, budete to potřebovat v kroku číslo 3.

  1. Stáhnout zazipované Netbeans, nikoliv instalátor!!!

Odsud https://netbeans.apache.org/…3/nb113.html
je to hned ten první odkaz (Binaries)

Stáhne se zip soubor, ten si někam rozbalte, vznikne adresář 'netbeans'. Tím celá instalace Netbeans končí.

  1. Řekněte Netbeans, kde má hledat JDK.

V adresáři 'netbeans' v podadresáři 'etc' najděte a v libovolném textovém editoru otevřete soubor 'netbeans.conf'. Zaskrolujte skoro úplně dolů a najděte řádek s 'netbeans_jdkhome'. Tento odkomentujte (umažte začáteční znak #) a za rovnítko doplňte adresář, kam jste nainstalovali JDK v kroku číslo 1. Příklad:

netbeans_jdkhome="C:\Program Files\Java\jdk-14.0.1"

Hotovo. Pro spuštění Netbeans pak použijte binárku netbeans64.exe v podadresáři 'bin'.

Důvod proč je třeba použít samostatnou (tzv. přenosnou) verzi Netbeans je ten, že ten jejich instalátor prostě nefunguje s JDK14. V JDK14 totiž byly odstraněny některé věci okolo komprimace souborů, které ten instalátor používá. Samotné Netbeans s JDK14 běží v pohodě.

 
Odpovědět
23. dubna 18:34
Avatar
Petr Havliš
Člen
Avatar
Petr Havliš:23. dubna 21:04

Díky

 
Odpovědět
23. dubna 21:04
Avatar
P Z
Člen
Avatar
P Z :7. května 10:37

Zdravím,
pročetla jsem celou diskuzi, ale na stejný problém jsem nenarazila. Když založím nový project v netbeans, tak nemám aktivní tlačítko RUN. Tušíte někdo, kde může být problém?
Zaroveň píše varování, že nemůže načíst soubor z dropboxu.

 
Odpovědět
7. května 10:37
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Odpovídá na P Z
Atrament:7. května 16:32

Založ ten nový projekt znova, a při zakládání toho projektu vyber Java with Ant - Java Application. Ty jsi zřejmě vybrala Java with Gradle a navíc to vypadá že ti tam něco chybí... Java with Ant je to co tento seriál používá.

 
Odpovědět
7. května 16:32
Avatar
P Z
Člen
Avatar
Odpovídá na Atrament
P Z :7. května 16:56

Jasně. Koukám, že už jste změnili i postup v rámci Lekce 2, podle toho už jsem to vše spustila správně a funguje to jak má.

 
Odpovědět
7. května 16:56
Avatar
Lukáš Kučavík:3. července 14:38

Používám JetBrains Toolbox a z něj intelliJ IDEA.

 
Odpovědět
3. července 14:38
Avatar
David Weisser:8. července 19:24

Ahoj, po delší době se zase vracím a zajímalo by mě, jestli Apache netbeans rozjedu na verzi windows x86. Prosím o radu.:-)

 
Odpovědět
8. července 19:24
Avatar
Atrament
Super redaktor
Avatar
Atrament:8. července 21:54

Nemám to jak vyzkoušet, ale řekl bych, že by to mělo jít bez větších problémů, akorát nebudeš moct použít normální instalátor, který je 64bitový, místo něj stáhni 'standalone' verzi, postupuj podle toho co jsem tu psal o pár příspěvků výše akorát místo netbeans64.exe spusť přímo netbeans.jar, snad to bude fungovat...

 
Odpovědět
8. července 21:54
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 188. Zobrazit vše