Java týden Java týden
Pouze tento týden sleva až 80 % na celý Java e-learning!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení OOP v Brně!

Lekce 2 - NetBeans IDE a první konzolová aplikace

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do jazyka Java, jsme si řekli něco o jazyce jako takovém a také jsme pochopili, jak Java funguje. Dnes se zaměříme hlavně na IDE NetBeans, ukážeme si, jak se instaluje, používá a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

Instalace

Nejprve si musíme stáhnout tzv. JDK (Java Development Kit), je to soubor základních nástrojů, které potřebujeme pro vývoj v Javě. Ten nalezneme na http://www.oracle.com/…s/index.html . Na stránce zaškrtneme, že souhlasíme s licencí, a vybereme JDK pro váš operační systém (nejčastěji Windows 32bit (označena jako x86) nebo 64bit, podle vaší verze operačního systému). Instalaci odklikáme (vynextíme), není třeba nic nastavovat. Je možné, že se s instalací spustí instalace dalších komponent, ty také odklikáme.

Nyní stáhneme samotné IDE. IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme. My budeme používat NetBeans, jelikož je asi nejrozšířenější a hlavně ho vyvíjí ta samá firma, která má na svědomí vývoj Javy samotné. Alternativou k NetBeans je ještě Eclipse.

Na adrese http://netbeans.org/…s/index.html stáhneme verzi pro vývoj v Java SE, která značí Java Standard Edition. Nainstalujeme (instalaci opět odklikáme) a spustíme.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm, i kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, jeho nastavení by ale vydalo na samostatný článek a DropBox pro naše účely bohatě postačuje.

Vytvoření projektu

Spustíme NetBeans a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New Project.

Založení nového projektu v NetBeans

V okně New project vybereme z Java - Java Application. Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Java. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jme­no\Dropbox\Ja­va. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka. Okno by mělo vypadat asi takto:

Vytvoření projektu konzolové aplikace v Javě

Formulář potvrdíme.

Ovládání NetBeans

V NetBeans se nám založil nový projekt. Já jsem okno hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno NetBeans

Zajímat nás bude zejména prostřední okno, do kterého nám NetBeans vygeneroval kostru zdrojového kódu. Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu a některé části jsou na pochopení poměrně složité, proto nám zatím bude stačit vědět, že tam prostě jsou.

Package a class zatím nebudeme řešit, spokojíme se s tím, že je to určitý způsob, jak se aplikace v Javě strukturují. Klíčová pro nás bude metoda main, mezi ty složené závorky pod ní (tedy do jejího těla) budeme psát náš kód. Main je vyhrazené slovo a Java ví, že má po spuštění aplikace vykonat právě tuto metodu (může jich tam být totiž více, ale o tom opět později). Vlastně můžeme zatím ignorovat úplně všechno až na tělo metody main.

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Můžete si to zkusit, protože náš program zatím nic nedělá, hned se zase vypne. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F6.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Opět zopakuji, že příkazy budeme psát do těla metody main.

K výpisu textu slouží:

System.out.println("Text");

System je tzv. třída. Pojmem třída budeme zatím chápat soubor nějakých příkazů, příkazům se v Javě říká metody. System tedy obsahuje metody k obsluze vstupů a výstupů. Na výstupu (out) voláme metodu println, která vypíše text. Vidíme, že metodu na třídě voláme pomocí operátoru tečka. Každá metoda může obsahovat nějaké vstupní parametry, které se zadávají do závorky a jsou oddělené čárkou. V případě metody println je parametrem text k vypsání. Textu budeme říkat textový řetězec nebo jen řetězec (anglicky string) a budeme ho psát do uvozovek, aby tomu Java rozuměla a nezaměňovala ho s jinými příkazy. I kdyby metoda neměla žádné parametry, je závorka za ní povinná a byla by prázdná. Příkazy píšeme na samostatné řádky a za každý píšeme středník. Naše metoda main tedy bude nyní vypadat nějak takto:

public static void main(String[] args)
{
    System.out.println("Hello ITnetwork!");
}

Program spustíme pomocí klávesy F6.

PrvniAplikace
Hello ITnetwork!

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :) To bude pro dnešek vše. V příští lekci, Proměnné, typový systém a parsování, se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších tutoriálů budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)


 

Stáhnout

Staženo 2245x (17.83 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce java

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
165 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Úvod do jazyka Java
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka Java
Miniatura
Následující článek
Proměnné, typový systém a parsování
Aktivity (11)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (142)

Avatar
Dušan Kovářík:18. června 3:18

Je to právě volba "Java with Ant".

 
Odpovědět 18. června 3:18
Avatar
Dušan Kovářík:18. června 3:48

Uf. Tak jen vlastní instalace mi dala celkem zabrat.
S JDK to bylo jednoduché, vše fungovalo na odklikání "Next" tak, jak je popsáno v článku.
S Apache Netbeans 11 to bylo trochu složitější. Nejdříve jsem si jej stáhl (pro Windows) jako binárku ve formátu .zip, kterou jsem rozbalil a prostě přesunul do cílového umístění (v mém případě C:\Program Files), kde jsem hlavní adresář přejmenoval na NetBeans 11.
Následně jsem si vytvořil v adresáři C:\Users\dusan\Ap­pData\Roaming\Mi­crosoft\Window­s\Start Menu\Programs\ (pokud to děláte v průzkumníku Windows, je třeba si zapnout zobrazení skrytých položek) podsložku s názvem NetBeans 11 a do ní vložil zástupce souboru netbeans64.exe ze složky C:\Program Files\NetBeans 11\bin, abych jej dostal do nabídky Start :)
Pomohlo mi k tomu tohle video:
https://www.youtube.com/watch?…
(je sice v angličtině, ale je to pochopitelné i čistě z "koukání").

 
Odpovědět 18. června 3:48
Avatar
Wendy
Člen
Avatar
Wendy:29. července 20:25

Návod na stažení je nedostačující hlavně u NetBeans... co je Bin a co je Source? Co z toho mám stáhnout? Co s tím pak? ... ??? Vidím to poprvé v životě, dejte mi šanci! :D
Díky Dušanovi za odkaz na video. Snad to bude fungovat.

Editováno 29. července 20:26
 
Odpovědět  +1 29. července 20:25
Avatar
Jirka Sulkov
Člen
Avatar
Jirka Sulkov:3. srpna 6:14

Ahoj, tak jsem to taky zvládnout nainstalovat, uff. JDK jsem vzal verzi 12.0.2 winx64bin, to bylo bez problému, ale pak jsem nevěděl jak dál. Nakonec jsem našel IDE NetBeans ve verzi 11.1, ale hrozně mě tam mátlo to Apache. Samo se instalovalo a propojilo s JDK.
Založit nový projekt byl oříšek na dva dny. Co vybrat na levé straně z toho stromu? Protože položky vpravo nebyly aktivní a pořád to chtělo nějaké registrování a stahování. Sice se nový projekt vytvořil, ale úplně jiný než v lekci zobrazený. Kdybych si tuto diskusi četl dříve, tak bych věděl, že mám vybrat "Java with Ant". Nakonec se "Helou Word" zobrazilo, takže to funguje.
Těším se na pokračování.

PS: Zaráží mě že spuštění programu, to helou, trvá dost dlouho cca 10 až 20 vteřin, než se vypíše výsledek, je to normální? Kdysi na turbopascalu 5 to bylo rychlejší .

 
Odpovědět 3. srpna 6:14
Avatar
Atrament
Člen
Avatar
Odpovídá na Jirka Sulkov
Atrament:3. srpna 8:20

Zaráží mě že spuštění programu, to helou, trvá dost dlouho cca 10 až 20 vteřin, než se vypíše výsledek, je to normální?

Není to normální, mělo by to být prakticky okamžité, pokud to tedy nespouštíš na dvacet let starém stroji...

 
Odpovědět 3. srpna 8:20
Avatar
Jirka Sulkov
Člen
Avatar
Jirka Sulkov:3. srpna 23:10

Je někde v tom NetBeans seznam příkazů jazyka? Třeba jsme použili system.out , system.in sc.nextLine atd. kde je přehled ostatních možností a popis co dělají a jak se volají? Jak mám něco psát když nevím jaké možnosti mám k dispozici. Prolezl jsem desítky stránek o jave a nic kloudného nenašel. Z toho objektového objektování asi už nejsem objektivní.

 
Odpovědět 3. srpna 23:10
Avatar
Odpovídá na Jirka Sulkov
Matúš Olejník:4. srpna 0:48

Desiatky stránok a ani jedna z nich nebola oficiálna dokumentácia? :) Mne ponúkol Google hneď prvý odkaz https://docs.oracle.com/…/8/docs/api/

Odpovědět 4. srpna 0:48
/* I am not sure why this works but it fixes the problem */
Avatar
Odpovídá na Jirka Sulkov
Robert Michalovič:4. srpna 6:26

NetBeans žádné příkazy nemá. NetBeans je pouze vývojové prostředí(tvz. program jenž ti umožnuje programovat v jazyku Java a ostatních). Příkazy má programovací jazyk a tím je Java.
Existují dvě základní skupiny příkazů + frameworky(kni­hovny)

  1. Java rezervované slovíčka syntaxe
  2. tvz. API(dokumentace popisující základní knihovny) obsažené

    "v Java SE(standardní edice) např. verze 12 ":https://docs.oracle.com/…i/index.html

a rozšíření Java EE ( Korporátní edice - obsahující velké množství technologií)

Frameworky (např. Spring, loggery, Rest, Soap, Jogl, JDBC, apod.. ) a frameworky mají taky svou dokumentaci(API).

 
Odpovědět 4. srpna 6:26
Avatar
Jirka Sulkov
Člen
Avatar
Jirka Sulkov:4. srpna 18:02

Moc děkuji za pomoc, byl jsem jen kousek vedle a proklikával různé změny ve verzích, bezpečnostní nastavení, jazykové nastavení atp.
Ted mam jiný problém: Chci cyklus For od 1 do 5, do sebe 3x vložit a vypsat hodnoty např. od 111 do 555.
To jsem udělal a funguje. Ale jak doplnit podmínky aby se jedna hodnota číslice neopakovala. Jako že první vypsané číslo bude 123, pak 124, pak 125 a pak 132, 134, 135, 142, 143, 145 atd až poslední 543.

 
Odpovědět 4. srpna 18:02
Avatar
Walter
Člen
Avatar
Walter:7. srpna 13:01

Pro všechny kterým nejde stáhnutí doporučuji jít na youtube a napsat netbeans java apache download a zaškrtnout, že chce video minimálně z posledního měsíce(lepší je týden). Mě třeba pomohlo toto: https://www.youtube.com/watch?…

 
Odpovědět 7. srpna 13:01
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 152. Zobrazit vše