C# týden ITnetwork Flashka zdarma
Akce! Pouze tento týden sleva až 80 % na kurzy C# .NET. Lze kombinovat s akcí 50 % bodů navíc na prémiový obsah!
Brno? Vypsali jsme pro vás nové termíny školení Základů programování a OOP v Brně!

Lekce 2 - NetBeans IDE a první konzolová aplikace

Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem.
Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Úvod do jazyka Java, jsme si řekli něco o jazyce jako takovém a také jsme pochopili, jak Java funguje. Dnes se zaměříme hlavně na IDE NetBeans, ukážeme si, jak se instaluje, používá a naprogramujeme si jednoduchou konzolovou aplikaci.

Instalace

Nejprve si musíme stáhnout tzv. JDK (Java Development Kit), je to soubor základních nástrojů, které potřebujeme pro vývoj v Javě. Ten nalezneme na http://www.oracle.com/…s/index.html . Na stránce zaškrtneme, že souhlasíme s licencí, a vybereme JDK pro váš operační systém (nejčastěji Windows 32bit (označena jako x86) nebo 64bit, podle vaší verze operačního systému). Instalaci odklikáme (vynextíme), není třeba nic nastavovat. Je možné, že se s instalací spustí instalace dalších komponent, ty také odklikáme.

Nyní stáhneme samotné IDE. IDE je zkratka Integrated Development Environment (integrované vývojové prostředí) a jednoduše řečeno se jedná o aplikaci, ve které píšeme zdrojový kód a pomocí které potom naši aplikaci testujeme a ladíme. My budeme používat NetBeans, jelikož je asi nejrozšířenější a hlavně ho vyvíjí ta samá firma, která má na svědomí vývoj Javy samotné. Alternativou k NetBeans je ještě Eclipse.

Na adrese http://netbeans.org/…s/index.html stáhneme verzi pro vývoj v Java SE, která značí Java Standard Edition. Nainstalujeme (instalaci opět odklikáme) a spustíme.

Zálohování a verzování

Kromě IDE programátor potřebuje nějaký nástroj, který bude zálohovat a verzovat jeho práci. Nemůžeme se spolehnout na to, že program prostě budeme ukládat, protože jsme lidé a ne stroje. Lidé dělají chyby a když přijdete o několikadenní nebo dokonce několikatýdenní práci, může to zabolet. Je dobré naučit se na toto myslet hned od začátku. Velmi doporučuji program DropBox, který je extrémně jednoduchý a sám vaše soubory verzuje (tedy zachovává změny v čase a je možné se vrátit ke starším verzím projektu) a zároveň synchronizuje s webovým úložištěm, i kdyby jste si projekt omylem smazali, přepsali, ukradli vám notebook nebo vám zkolaboval pevný disk, vaše data zůstanou v bezpečí. DropBox také umožňuje sdílet jeden projekt mezi více vývojáři. Více o DropBoxu viz tento článek, který obsahuje zároveň pozvánku do DropBoxu s 0,5 GB prostoru navíc.

Jako další verzovací nástroj se hojně používá GIT, jeho nastavení by ale vydalo na samostatný článek a DropBox pro naše účely bohatě postačuje.

Vytvoření projektu

Spustíme NetBeans a v aplikačním menu zvolíme položku File -> New Project.

Založení nového projektu v NetBeans

V okně New project vybereme z Java - Java Application. Jako jméno aplikace zvolíme PrvniAplikace. V Dropboxu si vytvořte nějakou složku na vaše projekty, např. Java. U lokace pomocí tlačítka Browse vybereme složku C:\Users\vase_jme­no\Dropbox\Ja­va. Nějakou dobu zůstaneme u konzolových aplikací (příkazová řádka), protože k jejich obsluze potřebujeme minimální znalosti z objektového světa a jsou tedy ideální k naučení základů jazyka. Okno by mělo vypadat asi takto:

Vytvoření projektu konzolové aplikace v Javě

Formulář potvrdíme.

Ovládání NetBeans

V NetBeans se nám založil nový projekt. Já jsem okno hodně zmenšil, aby se mi sem vešlo :)

Okno NetBeans

Zajímat nás bude zejména prostřední okno, do kterého nám NetBeans vygeneroval kostru zdrojového kódu. Možná může být překvapením, že nezačínáme s prázdným oknem, ale rovnou s kusem kódu. Proč tomu tak je pochopíte, až si kód alespoň intuitivně vysvětlíme, vše bude vysvětleno během seriálu a některé části jsou na pochopení poměrně složité, proto nám zatím bude stačit vědět, že tam prostě jsou.

Package a class zatím nebudeme řešit, spokojíme se s tím, že je to určitý způsob, jak se aplikace v Javě strukturují. Klíčová pro nás bude metoda main, mezi ty složené závorky pod ní (tedy do jejího těla) budeme psát náš kód. Main je vyhrazené slovo a Java ví, že má po spuštění aplikace vykonat právě tuto metodu (může jich tam být totiž více, ale o tom opět později). Vlastně můžeme zatím ignorovat úplně všechno až na tělo metody main.

Druhým důležitým prvkem v okně pro nás bude zelené tlačítko Play v horní liště, které program zkompiluje a spustí. Můžete si to zkusit, protože náš program zatím nic nedělá, hned se zase vypne. Spuštění můžeme provést též klávesovou zkratkou F6.

Hello world

Je zarytým zvykem, že prvním programem v nějakém novém jazyce bývá tzv. Hello world. Jedná se o program, který jakýmkoli způsobem uživateli zobrazí hlášku "Hello world", případně nějaký podobný text. Opět zopakuji, že příkazy budeme psát do těla metody main.

K výpisu textu slouží:

System.out.println("Text");

System je tzv. třída. Pojmem třída budeme zatím chápat soubor nějakých příkazů, příkazům se v Javě říká metody. System tedy obsahuje metody k obsluze vstupů a výstupů. Na výstupu (out) voláme metodu println, která vypíše text. Vidíme, že metodu na třídě voláme pomocí operátoru tečka. Každá metoda může obsahovat nějaké vstupní parametry, které se zadávají do závorky a jsou oddělené čárkou. V případě metody println je parametrem text k vypsání. Textu budeme říkat textový řetězec nebo jen řetězec (anglicky string) a budeme ho psát do uvozovek, aby tomu Java rozuměla a nezaměňovala ho s jinými příkazy. I kdyby metoda neměla žádné parametry, je závorka za ní povinná a byla by prázdná. Příkazy píšeme na samostatné řádky a za každý píšeme středník. Naše metoda main tedy bude nyní vypadat nějak takto:

public static void main(String[] args)
{
    System.out.println("Hello ITnetwork!");
}

Program spustíme pomocí klávesy F6.

PrvniAplikace
Hello ITnetwork!

Gratuluji, právě jste se stali programátorem :) To bude pro dnešek vše. V příští lekci, Proměnné, typový systém a parsování, se podíváme na základní datové typy a vytvoříme si jednoduchou kalkulačku.

Dnešní projekt je přiložen jako soubor na konci článku, i u dalších tutoriálů budu vždy výsledek přikládat ke stažení. Doporučuji si ale nejprve projekt vytvořit pomocí tutoriálu a ke stažení se uchýlit jen v případě, když vám něco nepůjde. Pokud program hned jen stáhnete, nic se nenaučíte :)


 

Stáhnout

Staženo 2215x (17.83 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce java

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
163 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Předchozí článek
Úvod do jazyka Java
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka Java
Miniatura
Následující článek
Proměnné, typový systém a parsování
Aktivity (11)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (134)

Avatar
Kateřina Vácová:2. února 18:13

Ahoj, nejde mi v NetBeans vůbec vytvořit nový projekt. Po kliknutí se nic nestane. Někdo tu s tím měl problém u win10, ale používám osX. Hledala jsem různě, ale stále na to nemohu přijít. Jsem opravdu začátečnice, takže to možná nebude až tak složitý problém. Předem děkuji za odpověď.

 
Odpovědět 2. února 18:13
Avatar
Aleš Masařík:4. února 14:54

Ahoj, tak jsem zvládl i s nastavováním programu, aby šel založit vůbec nějaký projekt v NetBeans, svoji první aplikaci "Hello it network" jsem potěšen :-) začíná mě to bavit 8-)

 
Odpovědět 4. února 14:54
Avatar
Odpovídá na Kateřina Vácová
Aleš Masařík:4. února 14:59

Ahoj mě pomohlo toto sice to asi 2 hodiny trvalo než jsem to nastavil, ale to je asi normální(jsem taky začátečník)
https://devask.cz/…-netbeans-82

 
Odpovědět 4. února 14:59
Avatar
Marcel Dauth
Člen
Avatar
Marcel Dauth:12. února 14:15

Ahoj,
neexistuje pro android nějaka podpůrná appka?
Nevydržím dlouho sedět u notebooku, tak by mi pomohlo něco na způsob textové apk, kde by byly k dispozici šablony (příkazů, instrukcí).
Jsem 'hrozný' sklerotik²(='be­tontik' :D ), musím si všechno psát s komentáři pro pozdější připomenutí (nejlépe s barevným odlišením).
Výsledný text bych synchronizoval mezi mobilními apk a PC(notebookem) pro závěrečnou kompilaci … (jen nápad :-/ :-\ ).

 
Odpovědět 12. února 14:15
Avatar
Martin Kubelka:26. února 21:38

Ahoj, tak zatím pořád ok. Jsem moc zvědavý jak to bude pokračovat.

 
Odpovědět 26. února 21:38
Avatar
Matěj Bína
Člen
Avatar
Matěj Bína:16. března 19:04

Instalace JDK a (v mém případě rozšíření) NetBeans bylo docela dobrodružství. Kdybych měl dát nějaké tipy, co fungovalo zrovna u mě:

  • Použít verzi JDK 8u201 (novější mě nepustila ani skrz instalaci NetBeans, tahle jo.)
  • Během instalace si zkopírovat adresu cesty k JDK
  • V NetBeans/etc/net­beans.conf vložit zkopírovanou adresu do parametru netbeans_jdkhome

Já při prvním startu Javu omylem deaktivoval. Opětovná aktivace se dá celkem rozumně vygooglit, vesměs stačí aktivovat Java plugin a klikat Activate a Finish.
Trvalo to 3 hodiny, ale program už říká Hello World. Ať už kompiluje jak chce, zatím patří mezi moje nejpomalejší.

 
Odpovědět 16. března 19:04
Avatar
scorpion171
Člen
Avatar
scorpion171:10. května 15:05

Tak jsem stále neudělal ani krok. Nedaří se mi spárovat Javu a NetBeans. NetBeans mi stále hlásí, že Javu nemůže najít. Nemůžu stáhnout jinou verzi než Java 12, starší verze mě přesměrují na přihlášení do Oracle. Budu rád za všechny rady.

 
Odpovědět 10. května 15:05
Avatar
jip123
Člen
Avatar
jip123:13. května 17:55

Nainstaloval jsem nejnovější Netbeans 11.0 a JDK 12.01.
Pokud otevřu NewProject, v Choose Project se mně objeví výběr Java with Maven, Ant atd. a chybí klasický JAVA projekt. Může mně prosím někdo poradit?

 
Odpovědět 13. května 17:55
Avatar
Odpovídá na jip123
Dušan Kovářík:18. června 3:18

Je to právě volba "Java with Ant".

 
Odpovědět 18. června 3:18
Avatar
Dušan Kovářík:18. června 3:48

Uf. Tak jen vlastní instalace mi dala celkem zabrat.
S JDK to bylo jednoduché, vše fungovalo na odklikání "Next" tak, jak je popsáno v článku.
S Apache Netbeans 11 to bylo trochu složitější. Nejdříve jsem si jej stáhl (pro Windows) jako binárku ve formátu .zip, kterou jsem rozbalil a prostě přesunul do cílového umístění (v mém případě C:\Program Files), kde jsem hlavní adresář přejmenoval na NetBeans 11.
Následně jsem si vytvořil v adresáři C:\Users\dusan\Ap­pData\Roaming\Mi­crosoft\Window­s\Start Menu\Programs\ (pokud to děláte v průzkumníku Windows, je třeba si zapnout zobrazení skrytých položek) podsložku s názvem NetBeans 11 a do ní vložil zástupce souboru netbeans64.exe ze složky C:\Program Files\NetBeans 11\bin, abych jej dostal do nabídky Start :)
Pomohlo mi k tomu tohle video:
https://www.youtube.com/watch?…
(je sice v angličtině, ale je to pochopitelné i čistě z "koukání").

 
Odpovědět 18. června 3:48
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 144. Zobrazit vše