Black Friday Black Friday
Black Friday výprodej! Až 80 % extra bodů zdarma! Více informací zde

Lekce 11 - Matematické funkce v Javě a knihovna Math

Java Základní konstrukce Matematické funkce v Javě a knihovna Math American English version English version

ONEbit hosting Unicorn College Tento obsah je dostupný zdarma v rámci projektu IT lidem. Vydávání, hosting a aktualizace umožňují jeho sponzoři.

V minulé lekci, Vícerozměrná pole v Javě, jsme se věnovali vícerozměrným polím. Naše on-line výuka Javy teď vlastně teprve začíná, nicméně v tomto kurzu s tutoriály o těch nejzákladnějších konstrukcích jazyka jsme již u konce. Jsem rád, že jsme se úspěšně dostali až sem, další sekce se totiž bude věnovat objektově orientovanému programování. Budeme tam vytvářet opravdu zajímavé aplikace a i jednu hru. Sekci zakončeme odhlehčujícím článkem s přehledem matematických funkcí, které se nám v našich programech jistě budou v budoucnu hodit.

Základní matematické funkce jsou v Javě obsaženy v třídě Math. Třída nám poskytuje dvě základní konstanty: PI a E. PI je pochopitělně číslo Pí (3.1415...) a E je Eulerovo číslo, tedy základ přirozeného logaritmu (2.7182...). Asi je jasné, jak se s třídou pracuje, ale pro jistotu si na ukázku konstanty vypišme do konzole:

System.out.println("Pí: " + Math.PI);
System.out.println("e: " + Math.E);

Vidíme, že vše voláme na třídě Math. Na kódu není nic moc zajímavého kromě toho, že jsme v textovém řetězci použili speciální znak \n, který způsobí odřádkování.

Konzolová aplikace
Pí: 3.141593
e: 2.718282

Pojďme si nyní popsat metody, které třída poskytuje:

Metody na třídě Math

min(), max()

Začněme s tím jednodušším :) Obě funkce berou jako parametr dvě čísla libovolného datového typu. Funkce min() vrátí to menší, funkce max() to větší z nich.

round(), ceil(), floor()

Všechny tři funkce se týkají zaokrouhlování. Round() bere jako parametr desetinné číslo a vrací zaokrouhlené číslo typu double tak, jak to známe ze školy (od 0.5 nahoru, jinak dolů). Ceil() zaokrouhlí vždy nahoru a floor() vždy dolů.

Round() budeme jistě potřebovat často, další funkce jsem prakticky často použil např. při zjišťování počtu stránek při výpisu komentářů v knize návštěv. Když máme 33 příspěvků a na stránce jich je vypsáno 10, budou tedy zabírat 3.3 stránek. Výsledek musíme zaokrouhlit nahoru, protože v reálu stránky budou samozřejmě 4.

abs() a signum()

Obě metody berou jako parametr číslo libovolného typu. Abs() vrátí jeho absolutní hodnotu a signum() vrátí podle znaménka -1, 0 nebo 1 (pro záporné číslo, nulu a kladné číslo).

sin(), cos(), tan()

Klasické goniometrické funkce, jako parametr berou úhel typu double, který považují v radiánech, nikoli ve stupních. Pro konverzi stupňů na radiány stupně vynásobíme * (Math.PI/180). Výstupem je opět double.

acos(), asin(), atan()

Opět klasické cyklometrické funkce (arkus funkce), které podle hodnoty goniometrické funkce vrátí daný úhel. Parametrem je hodnota v double, výstupem úhel v radiánech (také double). Pokud si přejeme mít úhel ve stupních, vydělíme radiány / (180 / Math.PI).

pow() a sqrt()

Pow() bere dva parametry typu double, první je základ mocniny a druhý exponent. Pokud bychom tedy chtěli spočíst např. 23, kód by byl následující:

System.out.println(Math.pow(2, 3));

Sqrt je zkratka ze square root a vrátí tedy druhou odmocninu z daného čísla typu double. Obě funkce vrací výsledek jako double.

exp(), log(), log10()

Exp() vrací Eulerovo číslo, umocněné na daný exponent. Log vrací přirozený logaritmus daného čísla. Log10() vrací potom dekadický logaritmus daného čísla.

V seznamu metod nápadně chybí libovolná odmocnina. My ji však dokážeme spočítat i na základě funkcí, které Math poskytuje.

Víme, že platí: 3. odm. z 8 = 8^(1/3). Můžeme tedy napsat:

System.out.println(Math.pow(8, (1.0/3.0)));

Je velmi důležité, abychom při dělení napsali alespoň jedno číslo s desetinnou tečkou, jinak bude Java předpokládat celočíselné dělení a výsledkem by v tomto případě bylo 80 = 1.

Dělení

Programovací jazyky se často odlišují tím, jak v nich funguje dělení čísel. Tuto problematiku je nutné dobře znát, abyste nebyli poté (nepříjemně) překvapeni. Napišme si jednoduchý program:

int a = 5 / 2;
double b = 5 / 2;
double c = 5.0 / 2;
double d = 5 / 2.0;
double e = 5.0 / 2.0;
// int f = 5 / 2.0;

System.out.println(a);
System.out.println(b);
System.out.println(c);
System.out.println(d);
System.out.println(e);

V kódu několikrát dělíme 5 / 2, což je matematicky 2.5. Jistě ale tušíte, že výsledek nebude ve všech případech stejný. Troufnete si tipnout si co kdy vyjde? Zkuste to :)

Kód by se nepřeložil kvůli řádku s proměnnou f, proto jsme ho zakomentovali. Problém je v tom, že v tomto případě vyjde desetinné číslo, které se snažíme uložit do čísla celého (int). Výstup programu je poté následující:

Konzolová aplikace
2
2.0
2.5
2.5
2.5

Vidíme, že výsledek dělení je někdy celočíselný a někdy reálný. Přitom vůbec nezáleží na datovém typu proměnné, do které výsledek ukládáme, ale na datovém typu čísel, které dělíme. Pokud je jedno z čísel desetinné, je výsledek vždy desetinné číslo. 2 celá čísla vrátí vždy zas celé číslo, dejte si na to pozor např. když budete počítat průměr, pro desetinný výsledek je nutné alespoň jednu proměnnou přetypovat na desetinné číslo.

int soucet = 10;
int pocet = 4;
double prumer = (double)soucet / pocet;

Pozn.: Např. v jazyce PHP je výsledek dělení vždy desetinný, až budete dělit v jiném programovacím jazyce než v Javě, zjistěte si jak dělení funguje než jej použijete.

Zbytek po celočíselném dělení

V našich aplikacích můžeme často potřebovat zbytek po celočíselném dělení (tzv. modulo). U našeho příkladu 5 / 2 je celočíselný výsledek 2 a modulo 1 (zbytek). Modulo se často používá pro zjištění zda je číslo sudé (zbytek po dělení 2 je 0), když chcete např. vybarvit šachovnici, zjistit odchylku vaší pozice od nějaké čtvercové sítě a podobně.

V Javě a obecně v céčkových jazycích zapíšeme modulo jako %:

System.out.println(5 % 2); // Vypíše 1

Tak to bychom měli. V kurzu Základní konstrukce jazyka Java naleznete ještě několik dalších příkladů k procvičení, které určitě doporučujeme vypracovat. Na kurz nyní navazuje kurz Základy objektově orientovaného programování v Javě. Příště si tedy představíme objektový svět a pochopíme mnoho věcí, které nám až doteď byly utajovány :)


 

Stáhnout

Staženo 705x (16.41 kB)
Aplikace je včetně zdrojových kódů v jazyce java

 

 

Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
22 hlasů
Autor pracuje jako softwarový architekt a pedagog na projektu ITnetwork.cz (a jeho zahraničních verzích). Velmi si váží svobody podnikání v naší zemi a věří, že když se člověk neštítí práce, tak dokáže úplně cokoli.
Unicorn College Autor sítě se informační technologie naučil na Unicorn College - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Miniatura
Předchozí článek
Vícerozměrná pole v Javě
Miniatura
Všechny články v sekci
Základní konstrukce jazyka Java
Miniatura
Následující článek
Cvičení k 10.-11. lekci Javy
Aktivity (12)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (6)

Avatar
Johnny Cook
Člen
Avatar
Johnny Cook:1.7.2016 13:02

Dvě úpravy:

  • V komentářích zmíněný round() vrací hodnotu typu int.
  • Z radiánů na stupně: Vynásobíme radiány*(180/Mat­h.PI) nebo je můžeme vydělit /(Math.PI/180).
 
Odpovědět  +1 1.7.2016 13:02
Avatar
hricov.martin:30.7.2016 19:06

Dobry den,chcel by som sa spytat ohladom programovanie funkcii v Jave je tu niejaky ten tutorial?

 
Odpovědět 30.7.2016 19:06
Avatar
pocitac770
Redaktor
Avatar
Odpovídá na hricov.martin
pocitac770:16.8.2016 21:11

OOP, je to vlastně to samé, akorát posunuté rovnou na úroveň objektů, čistě programování statických funkcích do hlavní třídy je prostě... nečisté, tak je lepší to ani neučit a rovnou to naučit v souvislosti s třídami a objekty.

Editováno 16.8.2016 21:11
 
Odpovědět 16.8.2016 21:11
Avatar
Peter Gasparik:8.2.2017 19:17

Perfektne zvládnuté články a aj príklady k nim, je vidno, že autor si dal veľkú námahu stým, začo mu patrí moja veľká vďaka a úcta. Idem si to ešte celé 1-2 x spraviť a začnem ďalší tutoriál k OOP. Ešte raz ďakujem :).

PS: až teraz som pochopil, prečo mi jeden príkladový program nedelil správne :P.

Odpovědět 8.2.2017 19:17
while (noSuccess) { tryAgain(); if (Dead) break;
Avatar
Martin Patočka:3.12.2017 20:56

Čau, chci se zeptat, jak to mám udělat, když chci číslo zaokrouhlit na stovky nahoru. Dělám si program na výpočet mzdy a superhrubou mzdu, která bude například: 15 453,-- potřebuji zaokrouhlit na 15 500,--.

 
Odpovědět 3.12.2017 20:56
Avatar
David Dostal
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Martin Patočka
David Dostal:3.12.2017 21:23

Můžeš to vydělit 100, zaokrouhlit a zase 100 vynásobit.

 
Odpovědět  +1 3.12.2017 21:23
Avatar
Odpovídá na David Dostal
Martin Patočka:3.12.2017 21:40

Děkuji. Pomohlo :)

 
Odpovědět  +1 3.12.2017 21:40
Avatar
MiroslavP
Člen
Avatar
MiroslavP:30. ledna 23:12

opět výborná lekce. ;-)

 
Odpovědět 30. ledna 23:12
Avatar
Petr Věříš:15. února 14:19

Jak počítat se zápornými čísly. Mám převod z K na °C a když zadám aby převedl 0K na °C tak mě napíše: 273,15. Ve skutečnosti to je -273,15. Nevíte jak tento problém vyřešit?

 
Odpovědět 15. února 14:19
Avatar
IWontTellYou
Člen
Avatar
Odpovídá na Petr Věříš
IWontTellYou:1. dubna 20:57

No tak buď tam je nejaká chyba alebo si zadal 0 stupňov Celzia na Kelvina, vtedy by to vyhodilo 273,15

Editováno 1. dubna 20:58
 
Odpovědět 1. dubna 20:57
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 16. Zobrazit vše