Od 15. do 21.4. slevy 20 až 80% v sekci C/C++. Když ne teď, tak kdy?
Vyšlehej si extra vědomosti! Až 100% bodů na prémiový obsah zdarma! Více zde

Lekce 6 - První kroky v MongoDB

V minulé lekci, Úvod do MongoDB, jsme si nainstalovali databázi MongoDB a připojili se k ní. Dnes se v ní trochu zorientujeme, vysvětlíme si základní pojmy a naučíme do ní zapisovat data a číst z ní. Také si osaháme balíček Mongoose a vysvětlíme si, co je to schéma a model.

Opakování

Minule jsme si do nového projektu nainstalovali balíček Mongoose, který nám poskytne API pro snazší práci s Mongem. Zároveň jsme si napsali jednoduchý skript na připojení k databázi:

mkdir mongo-projekt
cd mongo-projekt
npm init --yes
npm install mongoose

A index.js vypadal takto:

const mongoose = require('mongoose');

mongoose.connect('mongodb://localhost:27017/moviesdb', { useNewUrlParser: true })
  .then(() => console.log('Connected to MongoDB!'))
  .catch(err => console.error('Could not connect to MongoDB... ', err));

Terminologie

MongoDB ukládá data do kolekcí (kolekce přibližně odpovídají tabulkám v SQL databázi - pokud SQL neznáte, představte si tabulku v Excelu). Jednotlivým záznamům v kolekci budeme říkat dokumenty (odpovídají řádkům v tabulce). A jednotlivé položky každého dokumentu (něco jako sloupce v tabulce) budou pole. Dává to smysl? Ok, jdeme na to!

Schéma

V Mongoose používáme takzvané schéma, abychom definovali strukturu našich dokumentů. Jak říká oficiální dokumentace Mongoose, "všechno v Mongoose začíná schématem". Schéma je specifické pro Mongoose, Mongo samotné nic takového nemá (minule jsme si říkali, že Mongo je schema-less). Pojďme si připravit jednoduché schéma pro naši databázi filmů:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornějšíčlánky, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V Node.js tutoriálu se naučíme pracovat s Mongoose, vytvoříme si schéma a zkompilujeme ho na model. Pomocí modelu zapíšeme první data do naší databáze.

Koupit pouze tento článek

Pro přístup k článku potřebuješ 18 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
18 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 45 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium II, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem

 

Aktivity (2)