Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se MS Office
50 % bodů zdarma na online výuku díky naší Slevové akci!

Lekce 23 - Modulární programování v JavaScriptu

V minulé lekci, Pokročilá práce s poli v JavaScriptu, jsme si přiblížili, jak funguje pokročilá práce s poli v JavaScriptu.

V dnešním tutoriálu se zaměříme na poměrně důležité téma - modulární programování.

Rozdělení kódu do souborů

Dosud jsme pracovali pouze s malými skripty, které jsme rozdělili do několika souborů, typicky bylo v každém souboru po jedné třídě. Tento přístup by ovšem u větších projektů selhal a to ze dvou důvodů:

  • Jednotlivé soubory se skripty je nutné ručně odkazovat a přesně v tom pořadí, v jakém jsou používány. Klidně se nám může stát, že si načteme třídu potomka a až potom předka - program nám pak zhavaruje.
  • Použité identifikátory, např. názvy tříd nebo konstant, musí být v každém souboru unikátní. Stejně tím ale budeme znečišťovat globální jmenný prostor, kde může dojít dříve či později ke kolizím názvů.

U reálných aplikací je souborů mnohem více a často i používáme cizí kód, kdy nemáme tušení jaké identifikátory daný autor použil. Můžeme vytvořit třídu Form nebo již existuje? Potřebujeme zajistit, aby se identifikátory mezi různými soubory nemíchaly a ideálně je za nás IDE samo naimportovalo. Jak? Použijeme právě moduly.

Modul

Modul je v podstatě


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V tutoriálu si povíme něco o modulech v JavaScriptu a exportování a importování tříd a dalších konstrukcí objektově orientovaného programování.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit články a funkce postupně a po jednom 222 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné články v sekci se všemi funkcemi za exkluzivní cenu 189 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 47 článkům s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 84 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první články z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
189 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 554 Kč 471 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Radek Veverka
Avatar
Jsem student VUT FIT v druhém ročníku. Nejraději mám Typescript a C#.
Aktivity (4)