Poslední den BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak rychle ještě přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 19 - Zapouzdření v JavaScriptu

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 18. lekci OOP v JavaScriptu, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V dnešním JavaScript tutoriálu se podíváme na zapouzdření.

Zapouzdření

Zapouzdření je jedním ze základních pilířů filozofie objektově orientovaného programování. Pro tuto problematiku se také používá termín viditelnost, což již napovídá o jaký koncept vlastně jde. Pomocí zapouzdření skrýváme vlastnosti či metody objektu, které můžeme v rámci objektu používat, ale nejsou přístupné zvenčí. Nemůžeme je tedy např. volat přes tečkovou notaci, ale mohou být vypisovány třeba různými metodami.

Výhodou skrytí vlastností a metod je prevence chyb, kdy programátor používá daný objekt jako černou skříňku a jen tak, jak k tomu byl navržen. Interní kód, do kterého ostatní objekty neměly zasahovat, je tak poté skrytý.

Princip zapouzdření je v JavaScriptu bohužel stále nedotažený, jazyk jako takový jej totiž stále nepodporuje. Všechny způsoby, jak nějaký člen objektu zapouzdřit, jsou pouze hacky. Takovýchto způsobů vymysleli lidé v JavaScriptu historicky spoustu a můžete je potkat v různě starých kódech. Určitě nemá smysl ukazovat si všechny tyto způsoby, což by bylo na samostatný kurz, ale projdeme jen ty nejnovější. Pokud své objekty v JavaScriptu zapouzdřovat nebudete, není to v zásadě problém. Dobrý nápad je však minimálně označovat podtržítky vlastnosti a metody, které by se zvěnčí neměly používat.

V roce 2015 přišly se standardem ES6 dva nové datové typy:


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V JavaScript tutoriálu se naučíme tvořit privátní vlastnosti a metody objektů a podrobněji si vysvětlíme, co to zapouzdření vlastně je.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 242 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 182 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 49 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 151 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 25% slevu.
182 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 604 Kč 453 Kč
Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Štěpán Zavadil
Avatar
Autor se věnuje tvorbě webových aplikací v JavaScriptu
Aktivity (13)