Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Lekce 11 - Datum a čas v Kotlin - Vytváření a formátování

V minulé lekci, Vlastnosti v Kotlin, jsme si vysvětlili vlastnosti.

V dnešním tutoriálu se pustíme do dalších tříd, které Kotlin poskytuje pomocí Javy. Ukážeme si, jak se v Kotlinu pracuje s datem a časem.

Datum a čas v Kotlin

Kotlin nemá žádnou vlastní implementaci data a času. Proč by se také vývojáři Kotlinu měli soustředit na něco, co již vytvořil Oracle v Javě 8? Jak jsem zdůrazňoval v úvodní lekci základů Kotlinu, Kotlin a Java jsou "kompatibilní", běží na stejném virtuálním stroji a proto mohou sdílet své třídy. Kotlin pro datum a čas proto využívá javovské třídy.

Bohužel se v minulosti implementace data a času v Javě hned několikrát radikálně změnila a jelikož předešlé pokusy o ni nebyly příliš uspokojivé, rozšířily se dokonce i externí knihovny, které ji nahrazují. Ačkoli vy budete používat tu nejnovější, kterou Oracle představil ve verzi Javy 8, jistě se časem ve starších projektech setkáte s legacy třídami, které se k tomuto účelu využívaly v minulosti. Jsou to:

 • Date - Třída Date z balíčku java.util byla prvním pokusem o uložení data a času v Javě a nalézá se v ní již jen z důvodu zpětné kompatibility. Téměř všechny její metody jsou označené jako zastaralé a proto se s ní zde nebudeme vůbec zabývat. Pokud ji někde potkáte, bude vám muset stačit oficiální dokumentace - https://docs.oracle.com/…il/Date.html
 • Calendar - Třída Calendar je první náhradou původního Date a nově přinesla např. lokalizaci a pohodlnější manipulaci s vnitřní hodnotou. Mohli jsme jednoduše přičítat časové intervaly a podobně. V nových projektech ji nepoužívejte. Pravděpodobně na ni dříve či později narazíte a v tu chvíli se vám bude hodit článek, který je napsaný pro Javu, Datum a čas v Javě pomocí třídy Calendar.
 • LocalDate, LocalTime a LocalDateTime - Od Javy 8 se objevila třída LocalDateTime a její varianty jen pro samotné datum a samotný čas. Oproti třídě Calendar je immutable (to zjednodušeně znamená, že s ní lze pracovat pomocí vláken, více dále v kurzu) a ctí tzv. fluent interface (někdy překládané do češtiny jako plynulé/tekoucí rozhraní), ale říkejme mu spíše řetězení metod. Také nemíchá získávání a nastavování hodnot v jedné metodě, ale poskytuje k tomuto účelu oddělené metody. Původní kalendář kvalitativně převyšuje a nahrazuje.
 • Joda-Time - Již zmíněné neúspěšné pokusy o implementaci data a času do Javy samozřejmě způsobily potřebu kvalitní náhrady a jako častá alternativa se uchytila knihovna Joda-Time. Nelze si nevšimnout, že Date API Javy 8 se touto knihovnou silně inspiruje a vychází ze stejných konceptů. Joda-Time je dost možná ještě o něco kvalitnější, ale doporučoval bych držet se spíše již poměrně kvalitní standardní třídy LocalDateTime a vyhnout se zbytečným závislostem na knihovnách třetích stran.

Velké množství tříd je, ať chceme nebo ne, každodenní chléb Java/Kotlin programátora. Čekají nás celkem 3 články na toto téma. Tak vzhůru do toho!

LocalDateTime, LocalDate a LocalTime

Již víme, že budeme používat třídy LocalDateTime, LocalDate a LocalTime a to podle toho, zda potřebujeme ukládat datum i čas (např. odlet letadla), pouze datum (např. datum narození) a pouze čas (např: 12:00, přesnost na nanosekundy).

Vytvoření instancí

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Začněme tím, jak lze instance jednotlivých tříd vytvořit. Vytvoříme si nový projekt s názvem DatumACas.

Vytvoření dle zadání

Když chceme vytvořit novou instanci nějaké ze tříd, zavoláme na třídě tovární metodu of() a zadáme patřičné parametry. Metoda má více přetížení, např. můžeme a nemusíme zadat vteřiny, měsíc můžeme zadat jak číslem, tak pomocí tzv. výčtového typu (což je asi přehlednější, více se o nich dozvíme dále v kurzu) a podobně.

// Datum a čas
val datumCas = LocalDateTime.of(2016, Month.APRIL, 15, 3, 15)
println(datumCas)
// Pouze datum
val datum = LocalDate.of(2016, Month.APRIL, 15)
println(datum)
// Pouze čas
val cas = LocalTime.of(3, 15, 10)
println(cas)

Nezapomeňte jednotlivé třídy naimportovat:

import java.time.LocalDate
import java.time.LocalDateTime
import java.time.LocalTime
import java.time.Month

Výstup:

2016-04-15T03:15
2016-04-15
03:15:10

Vytvoření dle aktuálního data a času

Ve svých aplikacích budeme samozřejmě potřebovat získat také aktuální datum a čas. K tomu slouží další tovární metoda, now(), kterou voláme opět přímo na příslušné třídě:

// Aktuální datum a čas
val datumCas = LocalDateTime.now()
println(datumCas)
// Aktuální datum
val datum = LocalDate.now()
println(datum)
// Aktuální čas
val cas = LocalTime.now()
println(cas)

Formátování

Jelikož výstup není úplně uživatelsky přívětivý, pojďme si ukázat, jak jej naformátovat. Asi vás nepřekvapí, že k tomu použijeme metodu format(), již normálně na instanci. Samotné formátování zajišťuje třída DateTimeFormatter, nás na ni budou zajímat tyto statické metody:

 • ofLocalizedDateTime() - Zformátuje na lokální formát data a času. Zadáváme dva parametry - styl data a styl času. Máme na výběr plný (full) až krátký (short) formát, což platí u všech formátovacích metod kromě ofPattern().
 • ofLocalizedDate() - Zformátuje na lokální formát data
 • ofLocalizedTime() - Zformátuje na lokální formát času
 • ofPattern() - Oproti metodám výše, které formátovaly dle regionálního nastavení daného uživatele, zde můžeme specifikovat vlastní formát pomocí textového řetězce a zástupných znaků. Např. den, měsíc, rok, hodiny, minuty a sekundy (vše čísly) by se předalo jako "d.M.y H:m:ss". Popis významu všech symbolů by byl zbytečně vyčerpávající a najdete jej v oficiální dokumentaci Javy - https://docs.oracle.com/…rmatter.html

Udělejme si příklad:

val dateTime = LocalDateTime.now()
println(dateTime.format(DateTimeFormatter.ofLocalizedTime(FormatStyle.MEDIUM)))
println(dateTime.format(DateTimeFormatter.ofLocalizedDate(FormatStyle.FULL)))
println(dateTime.format(DateTimeFormatter.ofLocalizedDateTime(FormatStyle.LONG, FormatStyle.SHORT)))
println(dateTime.format(DateTimeFormatter.ofPattern("d.M.y H:m:ss")))

Nezapomeňte si dodat importy:

import java.time.format.DateTimeFormatter
import java.time.format.FormatStyle

Výsledek:

20:13:04
Pátek, 9. prosince 2016
9 prosince 2016 20:13
9.12.2016 20:13:04

Datum a čas se bude zobrazovat lokalizován pro jazyk vašeho operačního systému.

Všimněte si, že metodám specifikujeme v parametrech i již zmíněný styl (enum FormatStyle), který udává zda chceme výpis stručný až vyčerpávající. Máme k dispozici tyto hodnoty:

 • FULL - Vrací datum jako Pátek, 6. prosince 2016, pro čas nemá význam a při použití vyvolá výjimku.
 • LONG - Vrací datum jako 6. prosince 2016, pro čas nemá význam a při použití vyvolá výjimku.
 • MEDIUM - Vrací datum jako 6. pros 2016, čas jako 3:15:10.
 • SHORT - Vrací datum jako 6.12.2016, čas jako 3:15.

Na třídě DateTimeFormatter jsou také dostupné předdefinované formáty jako konstanty, ale české formáty tam nehledejte.

V příští lekci, Datum a čas v Kotlin - Úprava a intervaly, budeme pokračovat s datem a časem, protože je to v Kotlin poměrně rozsáhlé téma. Ukážeme si převody mezi LocalDate, LocalTime a LocalDateTime, jak upravovat vnitřní hodnotu a také práci s intervaly.


 

Předchozí článek
Vlastnosti v Kotlin
Všechny články v sekci
Objektově orientované programování v Kotlin
Článek pro vás napsal Samuel Kodytek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
3 hlasů
Autor se věnuje všem jazykům okolo JVM. Rád pomáhá lidem, kteří se zajímají o programování. Věří, že všichni mají šanci se naučit programovat, jen je potřeba prorazit tu bariéru, který se říká lenost.
Aktivity (9)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!