Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se JavaScriptu
Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 30% výuky zdarma!
Discount week - April - 30

Lekce 2 - Instalace Linuxu Ubuntu

V minulém dílu našeho seriálu o Linuxu jsme si tento operační systém představili a vysvětlili si proč je důležité umět s ním zacházet alespoň na základní úrovni. Dnešní díl věnujeme výběru distribuce, vyzkoušení live verze a nakonec i instalaci plnohodnotného systému na pevný disk.

Ubuntu

Již víme, že pojem Linux označuje celou rodinu operačních systémů a že existuje mnoho konkrétních linuxových distribucí. V našem seriálu budeme používat distribuci Ubuntu.

logo Ubuntu Linuxu

Ubuntu je založeno na Debianu, z čehož těží hlavně výhodu v používání debianového systému balíčků, kterým se do něj instalují aplikace. Jedná se o velmi populární Linux, který cílí zejména na začátečníky a je propracovaný tak, aby se dal opravdu jednoduše používat a nepotřebovali jste k němu tlustý manuál :) Již minule jsem nakousl, že za ním stojí velká společnost Canonical Ltd., která jeho vývoj financuje. Pro ilustraci si zmiňme, že při založení nadace Ubuntu do něj bylo vloženo 200 milionů Kč. Tato distribuce to tedy myslí opravdu vážně a není jen dalším malým střípkem v mozaice (mimochodem, významných distribucí jsou minimálně desítky, když bychom spočítali všechny, dostali bychom se do tisíců, roztříštěnost je nevýhoda OpenSource modelu).

Další dobrá zpráva je, že se Ubuntu snaží z uživatelského hlediska podobat Microsoft Windows a přináší vlastní uživatelské prostředí Unity. Vývojáři chápou, že Windows jsou funkční standard, na který jsou lidé zvyklí a který by měli již ve vlastním zájmu zachovat. Ubuntu Windows nekopíruje, jen používá jejich principy. Nalezneme zde podobu lišty, nabídky start, dokování oken a dalších funkčností, na které jste zvyklí. Hodilo by se zmínit, že sám Microsoft se těmito funkčnostmi inspiroval u jiných systémů.

Ubuntu vychází každých 6 měsíců a každá 4. verze je označena jako LTS (Long Term Support). Tyto verze jsou podporované 5 let, což je v dynamickém světě Linuxu velmi příjemné.

Ubuntu nabízí i několik oficiálních derivátů, zajímavá je např. verze Kubuntu, kde je místo prostředí Unity KDE, nebo Lubuntu, kde je minimalistické prostředí a systém by měl fungovat rychleji a za nižší spotřeby energie.

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Dalším velmi používanou distribucí je v současné době Linux Mint, který je na Ubuntu založený. My však zůstaneme u zdroje a nainstalujeme si právě distribuci Ubuntu.

První krůčky - Live verze

Linux se velmi snaží, aby se dostával na pracovní stanice a proto uživateli velmi zjednodušil cestu k jeho vyzkoušení. Linux nemusíte ani instalovat, většina distribucí má tzv. live verzi, což je bootovatelný Linux, který stačí spustit z flash disku nebo z DVD. Se systémem můžete pracovat aniž byste ho instalovali a když médium vyjmete, počítač funguje stejně jako předtím, jako byste Linux nikdy neměli. Je to naprosto geniální příležitost k vyzkoušení různých distribucí a jejich verzí. Některé distribuce mají live verzi zároveň i jako instalační verzi, mezi ně patří i Ubuntu. Live verze může být užitečná i pro záchranu dat z Windows nebo jiného Linuxu. Začít live verzí je dobrý nápad také k otestování hardwarové kompatibility vašeho počítače s daným systémem.

Bootovací flash disk

Vytvořme si nyní bootovací flash disk s aktuální verzí Ubuntu, ze kterého systém nabootujeme a později i nainstalujeme. Obraz disku můžeme stáhnout jako odpovídající soubor .iso z českých stránek http://www.ubuntu.cz/. Soubor můžete i vypálit na DVD, ale jelikož v dnešní době již optickou mechaniku mnoho počítačů vůbec nemá, budeme se zde věnovat instalaci z flash disku.

Připravme si flash disk o velikosti alespoň několika GB a vyprázdněme ho (pokud na něm tedy máte nějaká potřebná data). Disk naformátujeme na systém souborů FAT32, to uděláte kliknutím pravým tlačítkem na disk a zvolením možnosti Naformátovat. Můžete klidně zvolit rychlý formát, hlavně si si dejte pozor, ať formátujete opravdu flash disk a ne nějaký jiný disk :)

Formát USB flash disku

Nyní si stáhneme aplikaci UNetbootin, která nám na flash disk rozbalí soubor .iso tak, aby se z něj dalo bootovat. Aplikaci spustíme, označíme dole možnost obraz disku, vybereme náš soubor .iso a dále vybereme písmeno našeho flash disku. Po potvrzení nám aplikace disk připraví.

Instalace Ubuntu Linuxu z flash disku pomocí UNetbootin

Nyní je třeba počítač restartovat a nabootovat z USB disku. Mnohdy není USB disk nastavený jako primární bootovací zařízení, proto ho musíte nastavit v Setupu BIOSu nebo stisknout klávesovou zkratku pro Boot menu těsně po zapnutí PC. Obvykle je to F10 nebo F12 (viz obrázek níže), budete to mít vypsané. V menu zvolte USB disk.

Bootmenu

Jakmile z disku nabootujete, nabídne vám Ubuntu buď živé vyzkoušení systému bez instalace nebo instalaci. Vybereme první možnost:

Live distribuce Linuxu Ubuntu

Po chvíli načítání byste se měli dostat na svou pracovní plochu :) Systém si můžete proklikat.

Pracovní plocha v Ubuntu Linuxu

Instalace Ubuntu

Nyní pojedeme na ostro. Vážnějším zájemcům doporučuji pořídit si další pevný disk (nějaký menší, levný), na který si systém nainstalujete. Windowsový disk tak můžete odpojit a experimentovat co to jen půjde, aniž byste mohli Windowsům nějak ublížit. Linux samozřejmě můžete nainstalovat i na jiný logický disk nebo přímo na disk s Windows, Ubuntu ho za vás rozdělí a Windows zůstanou zachovány. Samozřejmostí je i instalace tzv. GRUB, což je systémový zavaděč, který nám umožní tzv. multiboot - vybrat si po spuštění počítače operační systém, který chceme načíst. To je ta nejjednodušší cesta pro začátek s Linuxem, kdykoli se můžete přepnout zpět do Windows. Systémů můžete mít v GRUB kolik chcete.

Než se do instalace pustíme, tak si zálohujte svá data z Windows. Samozřejmě vám zůstanou, ale zálohování je dobrá praktika a jistě máte většinu dokumentů v cloudu (např. na DropBoxu) a pokud ne, tak máte nejvyšší čas tak učinit. Nyní restartujeme počítač, opět nabootujeme z flash disku a zvolíme instalaci. Pokud jsme připojeni k internetu, tak si na začátku instalace zaškrtneme stažení aktualizací a nainstalování nesvobodných formátů (nevím jak vy, ale alespoň já si připadám svobodnější když si tu hudbu mohu poslouchat a ne když nemohu :) ). Knihovny jdou nainstalovat i později, ale je to složitější.

Zahájení instalace Ubuntu Linuxu

V dalším kroku vybereme, že chceme nainstalovat Linux vedle Windows. Dávejte si pozor, abyste zde nevybrali možnost nahrazení, protože tak byste přišli o svá data. Ubuntu vás nechá vybrat disk, kam ho chcete nainstalovat. Můžete si zde zvolit kolik místa má oddíl Ubuntu zabírat. Dobrý nápad je dát alespoň 10 GB. Pokročilejší rozdělení disku je popsáno např. v oficiální příručce Ubuntu.

Rozdělení disku při instalaci Linuxu Ubuntu k Windows

Během instalace vás potká ještě několik obrazovek jako nastavení času nebo rozložení kláves. Na poslední obrazovce si nastavte uživatelské jméno a heslo. Můžete si zvolit, abyste se do počítače přihlašovali automaticky, bez zadání hesla. Heslo je vyžadováno při úpravách systému a to např. instalací nových aplikací.

Jméno a heslo v Ubuntu Linuxu
Instalace Ubuntu Linuxu

Po chvíli se Ubuntu nainstaluje a vy jste připraveni na další díl našeho seriálu, kdy se s novým systémem seznámíme :)


 

Předchozí článek
Úvod do operačního systému Linux
Všechny články v sekci
Základy Linuxu
Článek pro vás napsal David Čápka
Avatar
Jak se ti líbí článek?
27 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 13 let. Má rád Nirvanu, sushi a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity (2)

 

 

Komentáře
Zobrazit starší komentáře (65)

Avatar
mathias.balla:1.1.2016 10:52
  • Boot menu :
  • Boot configuration : --Fast Boot : Enabled / --Launch CSM : Disable
  • Boot option propeties :- - Boot option #2 ( co predpokladam je moj USB) :

    --Windows boot manager P4 :HGST

    --UEFI : verbatism stone N GO 1.00

    --Disable

....neviem... , je tam nieco spatne nastavene, alebo som uple vedla ?

 
Odpovědět
1.1.2016 10:52
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:2.1.2016 14:50

myslim, ze si trosku vedla...
to, co potrebujes je: Boot sequence:

 
Odpovědět
2.1.2016 14:50
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:2.1.2016 14:54

vloz do USB USB kluc, zapni PC, vbehni do BIOSu a v Boot sequence zvol svoj kluc - mal by tam byt jeho nazov a daj ho ako prvy a restartuj PC,ale nevyberaj kluc z neho

pokial PC umoznuje bootovat z USB a kluc to tiez umoznuje (zhruba vacsina klucov), tak by sa ti mohlo podarit nabootovat z kluca a tym padom sa ti nakopne to Ubuntu

 
Odpovědět
2.1.2016 14:54
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:2.1.2016 14:55

a dalsou moznostou je, ze pri starte PC podrzis F12 a vyberies si polozku, odkial sa ma zaviest system

 
Odpovědět
2.1.2016 14:55
Avatar
mathias.balla:2.1.2016 16:08

No tak uz viem v com bol pes zakopany, po starte PC som nemal stlacat F2, ale F9 ......konecne mozem pokracovat dalej v tut. :-)
Dakujem pekne za ochotu !

 
Odpovědět
2.1.2016 16:08
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
mkub
Redaktor
Avatar
Odpovídá na mathias.balla
mkub:2.1.2016 18:57

aka je spravna klavesa na vyber zo startovacich zariadeni ti zobrazi hned BIOS, bud je to ta F9, alebo F12
F2 = spustenie BIOS Setup

 
Odpovědět
2.1.2016 18:57
Avatar
Jaroslav Tomášek:9.3.2019 10:15

I přes obrovskou snahu u mne stále přetrvává problém, že na mém disku údajně není žádný další operační systém, ač jsem dlouhodobým uživatelem Windows 10. Tedy mám tam možnosti smazat si celý HDD, což opravdu nechci, vzhledem k tomu, že na něm mám Windows; dále ještě možnost "něco jiného" nebo nějak tak.

Tento článek je postarší, ale i přesto doufám, že se tu najde někdo, kdo by mi mohl pomoct.

Editováno 9.3.2019 10:18
Odpovědět
9.3.2019 10:15
Jetzt geht'z mein weitergehendes Om.
Avatar
Odpovídá na Jaroslav Tomášek
Jakub Mrázek:7.3.2020 20:12

Jen nápad nic co bych zkoušel nebo tak, ale zkusil bych rozdělit disk ve widlích a ubuntu pak hodit na tu prázdnou část, ale jak říkám jen nápad

 
Odpovědět
7.3.2020 20:12
Avatar
Jakub Mrázek:7.3.2020 20:20

Pro majitele MSI

pokud by měl někdo s msi notebookem problém, že mu to při instalaci zamrzne a spadne, přikládám ukradený, aspoň přeložený návod co mi pomohl

Základ je vypnout Security boot v BIOSu (UEFI) a restartovat

v GRUBu vybrat možnost Install ubuntu, ale nespouštět, zmáčknout e a na řádek kde je napsáno linux přidejte modprobe.blac­klist=nouveau za poslední slovo myslím, že to bylo splash a před ty pomlčky

tohle by mělo fungovat

 
Odpovědět
7.3.2020 20:20
Avatar
weverka
Člen
Avatar
weverka:20. února 9:28

Ahoj, šlo by to nainstalovat pomocí tohoto WUBI UEFI ?

Odpovědět
20. února 9:28
Weby jsou budoucnost IT
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 10 zpráv z 75. Zobrazit vše