NOVINKA – Víkendový online kurz Software tester, který tě posune dál. Zjisti, jak na to!
NOVINKA - Online rekvalifikační kurz Java programátor. Oblíbená a studenty ověřená rekvalifikace - nyní i online.

Lekce 3 - Základy práce v Linuxu Ubuntu

V minulé lekci, Instalace Linuxu Ubuntu, jsme si představili linuxovou distribuci Ubuntu, vytvořili bootovatelný flash disk s live verzí a v neposlední řadě Ubuntu plnohodnotně nainstalovali.

V dnešním dílu se v Ubuntu zorientujeme, abychom byli s počítačem schopní provádět alespoň základní úkony.

Horní lišta

Jako první přijdeme do styku s horní lištou, která obsahuje v pravé části notifikační ikony, jako jsme zvyklí z Windows.

Připojení k internetu

Pokud ještě nejste připojeni k internetu, učiňte tak, abyste mohli se systémem rozumně pracovat a stáhnout si do něj aplikace. Připojovací dialog se nachází pod ikonkou sítě:

Připojení k Wifi v Linuxu Ubuntu - Základy Linuxu

Nastavení systému

Jako první si zmiňme kde nalezneme nastavení systému. Klikneme na tlačítko vpravo a zvolíme položku Nastavení systému:

Nastavení systému Linuxu Ubuntu - Základy Linuxu

Systém by měl být již po čisté instalaci relativně nastavený.

Ovladače

Linux nerad používá nesvobodné ovladače, avšak pokud nebereme GNU religiózně, tak je k reálnému použití počítače většinou potřebujeme :) Možnost jejich instalace a změny naleznete pod ikonou Software a aktualizace, pod záložkou Dodatečné ovladače. Některé vám Ubuntu nastaví již při instalaci, pokud jejich použití povolíte:

Aktualizace ovladačů v Linuxu Ubuntu - Základy Linuxu

Mně fungovaly základní ovladače pro video a zvuk hned. Zvuk šel dokonce měnit hardwarovými klávesami, s jasem toto bohužel nefungovalo, ale po zadání ubuntu brightness zde_jsem_vlozil_typ_sveho_notebooku do Google jsem našel během chvilky řešení a problém opravil.

Vzhled

V nastavení jsem si po instalaci změnil již jen pozadí pracovní plochy a skin oken z tmavého na světlý. Tyto možnosti naleznete pod ikonou Vzhled:

Nastavení vzhledu Linuxu Ubuntu - Základy Linuxu

Launcher

Další pracovní lištou je launcher (dock) v levé části obrazovky. Jedná se o obdobu lišty úloh z Windows (nebo jiných systémů).

Prohledat počítač

První tlačítko je v podstatě tlačítko Start jak ho znáte z Windows. Vyvolá menu s aplikacemi a soubory v počítači, ve kterém můžete vyhledávat. Právě tlačítkem Windows tedy spouštíme aplikace (nebo přes terminál, ale o tom až v dalších dílech):

Prohledat počítač Ubuntu - Základy Linuxu

Soubory (Nautilus)

Pod druhým tlačítkem máme zpřístupněný Nautilus, což je výchozí souborový manažer Ubuntu (obdoba Windows Exploreru). Po otevření Nautila se dostaneme do svého domovského adresáře. Ten funguje úplně stejně jako ve Windows, máme do něj plný přístup a kromě pracovní plochy obsahuje adresáře jako Dokumenty, Obrázky nebo Hudba:

Domovský adresář v Nautilu - Základy Linuxu

V levém panelu můžete přejít na další disky (třeba ten windowsový) nebo zařízení v počítači nebo na síti.

Adresářová struktura Linuxu

Kde se Linux a Windows velmi odlišují je adresářová struktura na disku. Zatím, co celý Windows je nainstalovaný v jednom adresáři a naše aplikace v druhém, Linux má rozdělení mnohem složitější.

Označte si v Nautilu celý Počítač, dostanete se do kořenového adresáře disku (root, označujeme ji lomítkem):

Počítač v Nautilu - Základy Linuxu

Vidíme zde spoustu adresářů. Pojďme si popsat k čemu slouží ty nejdůležitější.

  • /bin - Linux je komplexní systém, složený z velkého množství malých, jednoúčelových aplikací. Každá aplikace se zaměřuje na jednu svou úlohu, kterou dobře umí. Právě tyto aplikace nalezneme v adresáři /bin. Je zde například aplikace pro kopírování souborů. Některé tyto utility jsou určené jen pro systém a nacházejí se v adresáři /sbin v rootu.
  • /boot - Adresář boot obsahuje zavaděč systému. V podadresáři grub nalezneme minule zmíněný GRUB.
  • /dev - Zajímavý je adresář dev, který obsahuje tzv. soubory zařízení. Každý soubor odpovídá nějaké hardwarové komponentě počítače (například klávesnici nebo grafické kartě).
  • /etc - Etc je velmi důležitý adresář obsahující konfigurační soubory.
  • /home - Pod adresářem home nalezneme domovské adresáře jednotlivých uživatelů systému. Její podadresář s dokumenty a hudbou se nám zobrazil, když jsme poprvé spustili Nautilus.
  • /lib - Jak již název napovídá, adresář obsahuje základní sdílené knihovny. Další nalezneme v /lib32, /lib64 nebo v podadresářích /usr (viz dále).
  • /media - V media se nám vytvářejí podadresáře pro multimediální zařízení (CD-ROMy, připojené flash disky a podobně). Pokud potřebujete přejít na flash disk, tak buď odtud nebo ze zjednodušené nabídky "Zařízení" v levém panelu Nautilu. Po připojení se flash disk také objeví jako ikona přímo v launcheru. Další přípojná zařízení naleznete v adresáři mnt v rootu.
  • /root - V kořenovém adresáři kořenového adresáře ( :) ) se nacházejí data uživatele root. Tento uživatelský účet patří správci systému.
  • /tmp - Adresář pro dočasné soubory.
  • /usr - Adresář obsahuje uživatelské aplikace, které jsou součástí distribuce, ale nejsou systémové. Je zde tedy například textový editor nebo Solitaire.
  • /var - Var obsahuje různé logy nebo schránky a jeho obsah se stále mění, proto označení var.

K Nautilu se hodí ještě zmínit menu přístupné po kliknutí pravým tlačítkem na ikonu v launcheru. Můžeme zde tak například otevřít nové okno.

LibreOffice

V launcheru nalezneme rychlé spuštění aplikací z kancelářského balíku LibreOffice. To je obdoba Microsoft Word, Excel a Powerpoint, která je s těmito formáty velmi slušně kompatibilní. LibreOffice vznikl revoltou vývojářů z původního projektu OpenOffice, který skoupil Oracle spolu se společností Sun. Nyní je LibreOffice paralelně vyvíjený s OpenOffice (ano, opět se tu tříštíme :) ). Věřím, že aplikace není třeba představovat.

Centrum softwaru pro Ubuntu

Filosofie Linuxu ohledně instalování softwaru se od Windows dosti odlišuje. Ve Windows musíme přejít na webovou stránku výrobce, stáhnout aplikaci a poté ji nainstalovat. Každá aplikace si instalaci zajišťuje sama - některá se jen spustí, některá je zazipovaná, některá má instalační program. V Linuxu se aplikace distribuují v balíčcích. Ubuntu používá soubory .deb, což je formát Linuxu Debian. Balíčky nám spravuje repositář (v Ubuntu se nazývá Centrum softwaru pro Ubuntu). Zde si jednoduše vyhledáme jaké aplikace chceme nainstalovat a systém je nainstaluje za nás, aniž bychom se museli o něco starat, hledat aplikace na internetu, stahovat je z webu a podobně. Tento princip se mi velmi líbí a je škoda, že ho Windows nepoužívají (tedy kromě Windows Store, který je nový a spíše pro Metro aplikace).

Centrum softwaru pro Ubuntu naleznete v launcheru. Můžete se podívat na nabízené aplikace, nějakou si vyhledat nebo si prolistovat ty, které máte již nainstalované.

Centrum softwaru pro Ubuntu - Základy Linuxu

Terminál

Vyhledejte si pomocí tlačítka Windows aplikaci Terminál a spusťte si ji. Právě toto je ta všemocná linuxová konzole, přes kterou zvládneme úplně cokoli a to mnohdy rychleji, než přes grafické rozhraní. Dále v seriálu se na ni zaměříme:

Terminál Linuxu Ubuntu - Základy Linuxu

Koš

Koš funguje stejně jako ve Windows :)

V příští lekci, Aplikace pro Linux Ubuntu, si ukážeme editory, přehrávače, komunikátory a další nástroje, které můžeme v Linuxu Ubuntu používat pro každodenní úkony místo aplikací, které známe z Windows.


 

Předchozí článek
Instalace Linuxu Ubuntu
Všechny články v sekci
Základy Linuxu
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Aplikace pro Linux Ubuntu
Článek pro vás napsal David Hartinger
Avatar
Uživatelské hodnocení:
335 hlasů
David je zakladatelem ITnetwork a programování se profesionálně věnuje 15 let. Má rád Nirvanu, nemovitosti a svobodu podnikání.
Unicorn university David se informační technologie naučil na Unicorn University - prestižní soukromé vysoké škole IT a ekonomie.
Aktivity