BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 6 - Makra v MS Access

V předchozí lekci, Importy a exporty v MS Access 2, jsme si ukázali, jak uložit kroky importu/exportu dat, použití uložených specifikací a rozsekli jsme použití středníku versus čárky.

Tématem dnešní lekce budou Makra.

Makra Accessu si můžeme představit jako zjednodušený programovací jazyk, nebo jiný způsob komunikace mezi strojem a člověkem, než je klasické programování. Podobá se to například průvodcům v MS Access, kde vyplníme různé hodnoty a rozhodneme jak dál nastavením parametrů. V makru vytváříme posloupnost akcí, které si program převede na svůj kód. Při vytváření makra vybíráme jednotlivé akce v seznamu a pak pro každou z nich nastavíme potřebné parametry.

Odlišnost databáze od ostatních aplikací skupiny MS Office je zřejmá také ve skupině Makra. Pokud v MS Word a MS Excel jde často o formátování položky, odstavce nebo buňky, v MS Access jde často o práci s objekty databáze, nebo o obsluhu dění v objektech databáze.

Makra umožňují přidávat funkce do formulářů, sestav a ovládacích prvků podobně snadno, jako bychom pracovali s průvodcem. Odpadá nutnost zápisu kódu programu ve Visual Basic for Applications (dále jen VBA). Makra lze převést do jazyka VBA.

Členění maker podle směru použití:

  • Makra uživatelského rozhraní - spouštějí akci obsluhy nějaké události, např. klepnutí na tlačítko
  • Datová makra automatizují - úlohy zpracování dat přímo v tabulce, ke které jsou připojena.

Rozdělení maker podle způsobu použití:

  • Samostatné makro - je to jeden ze

 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci se naučíme základy práce s makry. Vytvoříme a uložíme makro, vložíme do něj další příkazy a použijeme jej ve formuláři.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 90 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 72 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 10 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 45 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 20% slevu.
72 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 225 Kč 180 Kč
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Luboš Marvan
Avatar
Snahou autora je žít podle svého
Aktivity (7)