BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 7 - Visual Basic for Application v MS Access I

V předchozí lekci, Makra v MS Access, jsme si ukázali základy práce s makry.

Dnes se zaměříme na téma VBA (Visual Basic for Application) a na to, proč ho vlastně v prostředí MS Access využívat.

Proč Visual Basic for Application?

Odpověď zní: K řízení aplikací v MS Office - protože stejný editor jazyka, datové typy, soubor příkazů a podobný objektový model najdete v dalších aplikacích od Microsoftu, tedy v MS Word, MS Excel, MS PowerPoint. Jde asi o nejstarší a nejméně modifikovaný jazyk v současnosti. V prakticky nezměněné formě jej najdeme v uvedených aplikacích od verze 2000, ale jeho nedílnou součástí je verze 6.0 původního Visual Basicu, jehož kořeny sahají dosti hluboko do minulého století.

Přímo v MS Access je ještě jeden dobrý důvod pro zvládnutí základů VBA a to, když stavíte náročnější projekt a makra vám tak trochu přerostla přes hlavu.

Rozsah výkladu VBA v této a dalších lekcích

Rozsah definic, příkazů a objektů jazyka by zabral mnohem rozsáhlejší prostor, než je zde vymezen. My zvládneme základy prostředí, ve kterém se programy píší nebo zobrazují a naučíme se zvládnout převod makra nebo obsluhy události v databázi do VBA. Naučíme se nejjednodušší konstrukce umožňující řízení úlohy databáze programem.

V této lekci se předpokládá alespoň minimální povědomí o vývojovém prostředí programů obecně, ale pro nejjednodušší příklady není tato dovednost nezbytně nutná.

Vysvětlení pojmů

  • Modul - je objektem databáze, podobně jako tabulka nebo formulář, v programovacím jazyku je samostatnou jednotkou, slouží k uložení textu programu.
  • Procedura - je ohraničená a vykonatelná část programu. Její text se zapisuje do modulu. Jeden modul může obsahovat

 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V lekci se seznámíme s vývojovým prostředím jazyka, ukážeme si přímou vazbu na MS Access a vytvoříme si nejjednodušší program.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 90 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 72 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 10 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 45 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 20% slevu.
72 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 225 Kč 180 Kč
Pro přístup k článku potřebuješ 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Luboš Marvan
Avatar
Snahou autora je žít podle svého
Aktivity (7)