Lekce 17 - Podmíněné agregační funkce v Excelu 1

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 14. - 16. lekci Excel pro pokročilé, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

V minulé lekci Excelu, Řešené úlohy k 14. - 16. lekci Excel pro pokročilé, jsme dokončili téma filtrů. Dnes probereme podmíněné statistické funkce. Ale nebojte, nekoušou. Vlastně jsou to úplně obyčejné funkce, které mají velice praktické využití. Nemají notorický souhrnný název, nicméně nazval jsem je podmíněné agregační funkce, protože jednak něco shrnují (agregují) a jednak vycházejí z nějaké podmínky.

V kostce řečeno jde o funkce, které dokáží vypočítat hodnoty jako počet, součet, maximum a další podobné pouze pro určitou část dat. Která část dat to bude závisí právě na splnění nějaké podmínky.

Celkově do této kategorie zahrnujeme funkce countif, sumif, averageif, countifs, sumifs, averageifs, mixifs a minfs.

Základní princip

Funkce pracují s výběrem z dat. Představte si následující seznam, který může například představovat počet hovorů za jeden pracovní den během dvou pracovních týdnů:

Nyní by nás třeba mohlo zajímat, kolik hovorů jsme obdrželi v úterý. Nemůžeme čísla prostě sečíst, protože to by pokrylo všechny dny bez rozdílu. Nemůžeme ani vyhledat pomocí svyhledat, protože to by našlo jen první výskyt a neměli bychom tedy součet dvou týdnů.

Musíme použít něco jiného, a to je funkce


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci Excelu si ukážeme základní principy těchto funkcí, zápis, počet vs. součet a příklady s jednou podmínkou.

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 320 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 272 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 35 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 120 Kč. Nabídka je omezená pouze pro první lekce z kurzu a obsahuje exkluzivní slevu 15%.
272 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 798 Kč 678 Kč

Pozor, pokud si koupíš pouze tento článek, ztratíš nárok na speciální slevu 15% na balíček všech článků.

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Aktivity (3)