BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak je nepropásni a přejdi do rostoucího IT oboru!

Lekce 21 - Skalární součin v Excelu 3

V předchozí lekci, Skalární součin v Excelu 2, jsme v rámci skalárního součinu dokončili countif(s) a přidali si sumif(s), převod typu a vícečetná a nezávislá kritéria. Dnes sérií článků na téma funkce skalární součin dokončíme. Už teď je zjevné, že funkce se dost zkomplikovala a přibylo hodně nového v porovnání se stručně pojatým názvem této funkce. Ještě ovšem nekončíme.

Zbývá ukázat si ještě něco k podmíněným statistickým funkcím a pak si také ukážeme, jak použít skalární součin jako alternativu k vyhledávacím funkcím.

Sčítání více sloupců

Již jsme viděli různé kombinace, hlavně na straně kritérií. Kombinovat můžeme i co se týká zdrojové oblasti.

Běžné agregační funkce neumí pracovat s datovou oblastí, která má více než jeden sloupec/řádek. Pokud chceme třeba sečíst dva sloupce, můžeme ještě použít sumif s tím, že funkci napíšeme dvakrát a jednu s druhou jednoduše spojíme pomocí + a argumenty zaměříme pokaždé na jiný sloupec. Při větších datových oblastech už žádný takový postup nepomůže.

Oblasti dat, která má více řádku a/nebo sloupců, jednoduše říkáme maticová oblast. Nyní si ukážeme, jak data v takové oblasti sčítat. Prozatím pro ilustraci použijeme


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

V této lekci si ukážeme skalární součin pro sčítání maticových oblastí, multikriteriální součet, relativní kritéria, vyhledávání v matici a chybové hlášky

Omezená nabídka: Nauč se vše a ušetři

Koupit lekce a funkce postupně a po jednom 320 bodů
Koupit všechny aktuálně dostupné lekce s funkcí odevzdávání úloh za exkluzivní cenu 224 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
Koupí tohoto výhodného balíčku získáš přístup ke všem 35 lekcím s kontrolou a certifikací a ještě navíc ušetříš 240 Kč. Nabídka je časově omezená a platí pro všechny lekce v kurzu. Nakup teď a získej limitovanou 30% slevu.
224 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 798 Kč 559 Kč
Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Petr Svoboda
Avatar
Aktivity (3)