Black Friday je tu! Využij jedinečnou příležitost a získej až 80 % znalostí navíc zdarma! Více zde
Hledáme nové posily do ITnetwork týmu. Podívej se na volné pozice a přidej se do nejagilnější firmy na trhu - Více informací.
BF extended 2022

Lekce 13 - Základy PowerPointu - Multimédia

V předešlém cvičení, Řešené úlohy k 10.-12. lekci v PowerPointu, jsme si procvičili nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.

Vkládání obrázků či videí slouží jako výborný doplněk našich prezentací. Prezentace tak vypadá lépe a dokáže více zaujmout. Potřebujete tedy vložit snímek či video, které chcete popsat svým posluchačům? Měli byste číst tuhle lekci!

Multimédia přinášejí do snímků rozmanitost a pomáhají posluchačům lépe porozumět našemu obsahu. V PowerPointu můžeme kombinovat různé typy médií, to znamená, že můžeme vkládat kombinaci obrázků, videí i zvuku.

Vložení obrázku

Snímky, které obsahují pouhý text, potřebují určitou rozmanitost, aby upoutaly pozornost publika. Přidání obrázků může učinit prezentace zajímavějšími a poutavějšími. Obrázek ze souboru v počítači můžeme vložit na libovolný snímek. PowerPoint dokonce obsahuje nástroje pro hledání online obrázků a přidávání snímků obrazovky do prezentace.

Lekce na Obrázky už je v kurzu napsaná dříve, tedy jen ve stručnosti pro zopakování:

Možnosti vložení obrázku máme hned tři:

 • ze svého zařízení,
 • obrázky z fotobanky,
 • online obrázky.

Do prezentace lze vkládat více obrázků najednou. Pokud při vkládání souborů jich označíme více, můžeme si tím ušetřit čas i práci.

Vložení fotoalba

Na kartě Vložení lze vybrat možnost Fotoalbum, kde se nám nabídne možnost vložit celé fotoalbum fotek, které si předem uložíme do souboru. Pokud tuto funkci chceme využít, klikneme na Fotoalbum, následně na Nové fotoalbum...:

Následně si zvolíme soubory, ze kterých fotoalbum chceme vytvářet a klikneme na Vytvořit:

Okamžitě se nám vytvoří fotoalbum, které na každý snímek zobrazí jeden vložený obrázek. Na úvodním snímku bude název Fotoalbum a automaticky se doplní jméno tvůrce, které lze přepsat. Fotoalbum lze upravit po kliknutí na FotoalbumUpravit fotoalbum...:

Komprimace obrázku

Na kartě Formát obrázku aplikace PowerPoint nabízí možnost komprimace obrázku, která umožní snížit velikost obrázků v dokumentu:

Komprimace ovlivní výslednou velikost souboru jako prezentace.

Vložení videosouboru

Tak jako obrázek lze do prezentace vkládat i videosoubor. Možnosti jsou opět podobné jako u obrázku tedy:

 • z našeho zařízení,
 • z videobanky,
 • online video.

Pokud máme video uložené ve svých souborech, stačí kliknout na první možnost Toto zařízení a následně najít soubor v knihově souborů:

Po zvolení videa stačí pouze kliknout na tlačítko Vložit.

Do prezentace lze vkládat více videí najednou. Pokud při vkládání souborů jich označíme více, můžeme si tím ušetřit čas i práci.

Videa z fotobanky

Vložení souboru z videobanky nám umožní vložit obrázek, ikony, výřezy, nálepky, videa či ilustrace, které jsou ve fotobance již uloženy:

Vložení online videa

Vkládání videa online má tu výhodu, že nemusíme video předem ukládat. Tímto si ušetříme čas i místo na disku. Stačí zvolit vložení online video a vložit link, který odkazuje na dané video:

PowerPoint podporuje tyto poskytovatele videí:

 • YouTube
 • SlideShare
 • Vimeo
 • Stream

Po vložení odkazu se nám automaticky zobrazí náhled videa:

Vložení nahrávky obrazovky

V případě, že naše prezentace musí obsahovat nějakou videoukázku, nejlépe nahrávku obrazovky, navigujeme se na kartě Vložení do sekce multimédia, kde klikneme na možnost Nahrávka obrazovky:

Následně na to, se nám na celou obrazovku spustí funkce a my si ručně výstřižkem zvolíme, zda chceme nahrát celou obrazovku nebo jen její část. Spouštěč nahrávání je umístěn na obrazovce nahoře. Zde máme i možnost nahrávání zvuku přes mikrofon, tudíž nahrávku můžeme po celou dobu komentovat. Pro lepší orientaci na snímkách našeho publika můžeme zapnout funkci Nahrát ukazatel, kdy se nám po celou dobu bude nahrávat i kurzor myši, kterým můžeme poukazovat na jednotlivé části nahrávaného obsahu:

Po spuštění nahrávání se nám panel možností zobrazí najetím kurzoru myši na horní část obrazovky.

Úprava videa

Nejen text, ale i vložená videa lze různými způsoby formátovat. Karta Formát videa nám nabízí například automatické opravy, styly videa, tvar nebo ohraničení:

Grafické úpravy videa

Videa můžeme upravit podle možností PowerPointu přímo při tvorbě prezentace. Lze si vybrat z Automatických oprav nebo Barva, které nám video upraví přednastaveným efektem:

Styly videa

Efekty a styl videa jako je například ohraničení, rozložení, zkosení nebo zaoblení lze vybírat i z předem definovaných stylů na kartě Formát videa. Styly videa najdeme přibližně uprostřed nabídky karty:

Tyto úpravy jsou velice podobné úpravám textu nebo obrázku.

Jednotlivé úpravy lze přenastavit kliknutím na malou šipku pod možnostmi:

Titulní snímek a obnovení

Titulní snímek u videa je důležitý, neboť zobrazuje, nebo alespoň by měl zobrazovat stručný náznak toho, o čem video bude. Titulní obrázek tak nemusí být výchozí, podle nastavení videa ale lze jej importovat následujícími možnostmi:

 • ze souboru,
 • z fotobanky,
 • online,
 • z ikon.

Funkce obnovit návrh nám umožní vrátit video do původního celkového formátu, takže zahodí všechny změny u vybraného videa:

Uspořádání videa

Pokud chceme do prezentace vložit multimédia, měli bychom znát základní možnosti uspořádání. Nevhodné uspořádání snímků může způsobit nepřehlednost, což u prezentace rozhodně nechceme. Na kartě Formát videa využijeme sekci Uspořádat, kde můžeme nastavit například pro video přenesení do pozadí (pod text nebo obrázek), přenesení do popředí nebo například i zarovnání, pokud jej neuděláme ručně:

Velikost videa

Velikost videa lze nastavit ručně přímo zvětšováním/zmen­šováním videa nebo v sekci velikost nastavením konkrétních hodnot:

Funkce oříznutí je dostupná i pro video, kdy můžeme oříznout potřebnou část videa jako i v obrázku.

Přehrávání videa

Vedle karty Formát videa se po výběru videa zobrazí i karta Přehrávání, kde lze nastavit moment přehrávání, jako je:

 • v posloupnosti kliknutí,
 • automaticky,
 • při kliknutí.

Vložení zvukového souboru

V PowerPointu nemusíme pracovat pouze s textem, obrázkem, videem, ale i se zvukem. Zvuk má vlastní výhodu v tom, že ho lze přehrát bez videa či obrázku. Pro vložení zvuku se navigujeme na kartu Vložení, dále na Zvuk a máme možnost zvuk přímo vložit ze souboru nebo nahrát prostřednictvím mikrofonu:

Záznam zvuku a jeho vložení na snímek

Pokud potřebujeme do snímku vložit náš komentář jako mluvené slovo, zvolíme tedy možnost Nahrát zvuk...:

Zobrazí se nám okno, kam napíšeme název zvuku. Po stisknutí červeného tlačítka se okamžitě spustí nahrávání zvuku a po ukončení si nahraný zvuk můžeme přehrát a uložit:

Závěr

Nejspíše všichni, kteří si tuhle lekci přečetli již ví, jak pracovat s prostým textem a obrázkem. Dnes se naše znalosti obohatily o multimédia, která rozhodně nezapomeňte využít ve vašich prezentacích, pokud si chcete udržet pozornost posluchače, který bude sledovat i vaše snímky. Ukázka z videa dokáže mnohdy říct více než pouhá slova.

V následujícím cvičení, Řešené úlohy k 13. lekci v PowerPointu, si procvičíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.


 

Předchozí článek
Řešené úlohy k 10.-12. lekci v PowerPointu
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Přeskočit článek
(nedoporučujeme)
Řešené úlohy k 13. lekci v PowerPointu
Článek pro vás napsala Jarmila Kollová
Avatar
Uživatelské hodnocení:
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
JK
Aktivity

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!