Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se C# .NET
Nauč se s námi víc. Využij 50% zdarma na e-learningové kurzy.
discount week 50

Lekce 6 - Základy PowerPointu - Práce se snímky

V minulé lekci, Základy PowerPointu - Práce s textem a nastavení, jsme se podívali na funkce a vychytávky pro práci s textem. Také jsme zabrousili do nastavení a ukázali jsme si zde hned několik užitečných a často používaných nastaveních.

Vítejte u nového článku k základům aplikace PowerPoint. Dnes si ukážeme různé způsoby, jak můžeme pracovat se snímky. V PowerPointu můžeme téměř neomezeně se slidy pracovat a upravovat je. Pojďme si ukázat, jak na to.

Nástroje Snímky

Nejprve se podíváme na nástroje Snímky, nacházejících se na kartě Domů. Nalezneme zde hned několik nástrojů pro práci se slidy.

Sada nástrojů Snímky

Nový snímek

Zde si můžeme vytvořit nový snímek a vybrat si jeho rozložení (layout) z vytvořené předlohy. Předlohu samotnou můžeme měnit na kartě Zobrazení v Předloha snímků, tento nástroj jsme si podrobněji ukázali ve článku Vylepšení vzhledu prezentace.

Nástroj Nový snímek

Dále zde máme možnost Duplikovat vybrané snímky. Snímky také můžeme duplikovat vybráním jednoho nebo více snímků a stisknutím klávesové zkratky Ctrl + D. Použitím tohoto nástroje si můžeme ušetřit spoustu času, pokud máme například více podobných snímků.

  • Snímky z osnovy… nám umožňují nahrát připravenou osnovu prezentace z aplikace Word do PowerPointu.
  • Recyklovat snímky je nástroj, pomocí kterého můžeme nahrát (znovu použít) snímky z jiné prezentace. Nalezneme jej také vedle nástroje Nový snímek. Po vybrání se nám zobrazí seznam námi, v poslední době otevřených/stáh­nutých…, prezentací. V liště můžeme prohledávat místní úložiště, OneDrive nebo například SharePoint. Po vybrání a načtení se zobrazí jednotlivé snímky dané prezentace. Stačí si tedy pouze vybrat ty, které znovu použijeme.
Znovupoužítí snímků

Pořadí snímků lze jednoduše měnit jejich přetahováním (drag and drop).

Rozložení

Zde můžeme měnit rozložení (layout) vybraného snímku/snímků.

Obnovit

Tento nástroj nám umožňuje obnovit výchozí nastavení, velikosti a formátování daného snímku. Vrátíme jej tedy do vzhledu rozložení.  

Oddíl

Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Slouží k vytvoření a rozdělení prezentace do sekcí/oddílů. Toto se nám může velmi hodit pro lepší orientaci v prezentaci nebo pro správné použití některých funkcí (náhled snímku…). Sekci také můžeme vytvořit u miniatur snímků (viz. obrázek). Stačí kliknout na místo/slide, ve kterém bude sekce začínat a po stisku pravého tlačítka myši se nám zobrazí nabídka, kde můžeme sekci vytvořit.

  • Kliknutím na trojúhelníček vedle názvu sekce můžeme sekci sbalit/rozbalit. Všechny sekce najednou sbalíme v nástroji Oddíl, v něm také můžeme oddíl přejmenovat nebo ho odstranit.
  • Kliknutím pravým tlačítkem na název sekce se nám zobrazí menu, ve kterém můžeme oddíl i se snímky odebrat, odebrat všechny oddíly nebo přesunout oddíl samotný.
Zobrazení Minipanelu

Pokud začínáte tvořit novou prezentaci, zkuste si nejdříve vytvořit sekce a tím rozdělit prezentaci do jasné osnovy, které se můžete během tvorby držet.

Pojďme se vrátit k nabídce, kterou jsme si před chvílí ukázali. Této nabídce, která se nám zobrazila, se říká plovoucí panel (více o něm v minulém článku). Nalezneme v ní spoustu užitečných nástrojů, které se často používají.

Mezi ně, mimo jiné v případě tohoto panelu, patří nástroj Skrýt snímek a Formát pozadí.

Skrytí snímku

Tento nástroj můžeme použít v případě, kdy máme snímek, který je v prezentaci, ale neměl by se z nějakého důvodu během prezentování zobrazit (jako náhled snímku může být zobrazen i během prezentace), přesto ho ale chceme pro editaci zachovat. Skrytý snímek se nevytiskne. Snímek můžeme jednoduše odkrýt pravým kliknutím a opětovným vybráním Skrýt snímek v panelu.

Formát pozadí

Tento nástroj slouží k úpravě pozadí. Pozadí můžeme nastavit souvislou, přechodovou nebo například obrázkovou výplň. V případě obrázku můžeme použít grafické efekty nebo automatické opravy obrázku, o těch si řekneme více v dalších článcích. Dále můžeme pozadí například nastavit průhlednost. V dolní části nabídky můžeme vybrat Použít u všech (použije pozadí u všech snímků, vhodné pro zachování jednotného vzhledu), nebo Obnovit pozadí (navrátí pozadí do původního stavu).

Formát pozadí

Návrh

Na této kartě nalezneme nástroje pro úpravu vzhledu prezentace nebo například rozložení snímků.

Karta Návrh

Motivy

V PowerPointu se nachází spoustu připravených motivů, ze kterých si můžeme vybrat. Změnou motivu můžeme změnit grafický vzhled prezentace. Možnost vytvořit graficky dobře provedenou prezentaci během minuty vám může ušetřit spoustu času při tvorbě běžných prezentací.

Varianty

Po vybrání motivu si ho můžeme dále barevně přizpůsobit ve skupině Varianty. Můžeme si vybírat z různých palet barev, písem, efektů a stylů pozadí.

Velikost snímku

To, jakou velikost náš snímek bude mít, můžeme změnit v Přizpůsobit pod Velikost snímku. V dnešní době je nejčastější 16:9, také se můžete setkat s 4:3. V Vlastní velikost snímku můžeme velikost měnit podrobněji nebo třeba nastavit počátek číslování snímků.

Nastavení velikosti snímku

Zobrazení

Na této kartě, jak už název napovídá, můžeme měnit zobrazení prezentace. Pojďme si z ní část rozebrat podrobněji.

Karta Zobrazení

Zobrazení prezentací

V této sadě nástrojů můžeme měnit zobrazení prezentace, výchozím zobrazením je Normální.

  • Řazení snímků se hodí pro přehlednější změnu pořadí snímků.
  • Zobrazení Poznámky zobrazí daný slide a k němu napsané poznámky, o nich si za chvíli řekneme více.

Zobrazení předlohy

V Předloha snímků můžeme upravovat rozložení předlohových snímků, o použití tohoto nástroje se můžete více dozvědět ve článku Vylepšení vzhledu prezentace, v dalších článcích se k němu pravděpodobně ještě vrátíme a rozvedeme.

  • Předloha podkladů a Předloha poznámek využijeme převážně pro změnu tisku.

Zobrazit

Nástroje Pravítko, Mřížka a Vodítka z této skupiny použijeme například pro ulehčení pozicování objektů na snímku.

  • Poznámky jsou dobrým pomocníkem, můžou se nám hodit během samotného prezentování. Pokud třeba prezentujeme na dataprojektor, tak se nám v takzvaném Zobrazení Prezentujícího námi napsané poznámky zobrazují (publiku ne), máme tedy po celou dobu před sebou osnovu, které se můžeme držet. Poznámky můžeme najít v Zobrazení > Poznámky, nebo v dolní liště. Následně již stačí kliknout do pole pro poznámky, do něhož lze přidávat mimo jiné například i odrážky nebo číslovaný seznam.
Zobrazení poznámek

Znovu jsme se ocitli na konci lekce. Ukázali jsme si různé nástroje pro efektivnější práci se snímky. V PowerPointu je stále něco nového, proto pokračujte s námi v objevování během dalších lekcí!

V další lekci, Základy PowerPointu - Obrazce a ikony, si ukážeme, jak efektivně pracovat s obrazci a ikonami. Vytvoříme si také vlastní obrazce a zmíníme alternativní text.


 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - Práce s textem a nastavení
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Článek pro vás napsal Marek Šebek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
.
Aktivity

 

 

Komentáře

Avatar
Alex
Redaktor
Avatar
Alex:21.8.2020 15:27

Bylo by fajn zmínit jaká verze je v lekci použita a upozornit na jisté odlišnosti, které mezi verzemi jsou.

 
Odpovědět
21.8.2020 15:27
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!
Avatar
Marek Šebek
Redaktor
Avatar
Odpovídá na Alex
Marek Šebek:24.8.2020 22:29

Články jsou psané v nejnovější PowerPointové verzi balíčku Office 365.
Budu brát v potaz a upozorním na to v článcích. Díky za zpětnou vazbu :)

 
Odpovědět
24.8.2020 22:29
Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zobrazeno 2 zpráv z 2.