Lekce 6 - Základy PowerPointu - Práce se snímky
V minulé lekci, Základy PowerPointu - Práce s textem a nastavení, jsme se podívali na funkce a vychytávky pro práci s textem. Také jsme zabrousili do nastavení a ukázali jsme si zde hned několik užitečných a často používaných nastaveních.
Vítejte u nového článku k základům aplikace PowerPoint. Dnes si ukážeme různé způsoby, jak můžeme pracovat se snímky. V PowerPointu můžeme téměř neomezeně se slidy pracovat a upravovat je. Pojďme si ukázat, jak na to.
Nástroje Snímky
Nejprve se podíváme na nástroje Snímky, nacházejících se na kartě Domů. Nalezneme zde hned několik nástrojů pro práci se slidy.
Nový snímek
Zde si můžeme vytvořit nový snímek a vybrat si jeho rozložení (layout) z vytvořené předlohy. Předlohu samotnou můžeme měnit na kartě Zobrazení v Předloha snímků, tento nástroj jsme si podrobněji ukázali ve článku Vylepšení vzhledu prezentace.
Dále zde máme možnost Duplikovat vybrané snímky. Snímky také můžeme duplikovat vybráním jednoho nebo více snímků a stisknutím klávesové zkratky Ctrl + D. Použitím tohoto nástroje si můžeme ušetřit spoustu času, pokud máme například více podobných snímků.
- Snímky z osnovy… nám umožňují nahrát připravenou osnovu prezentace z aplikace Word do PowerPointu.
- Recyklovat snímky je nástroj, pomocí kterého můžeme nahrát (znovu použít) snímky z jiné prezentace. Nalezneme jej také vedle nástroje Nový snímek. Po vybrání se nám zobrazí seznam námi, v poslední době otevřených/stáhnutých…, prezentací. V liště můžeme prohledávat místní úložiště, OneDrive nebo například SharePoint. Po vybrání a načtení se zobrazí jednotlivé snímky dané prezentace. Stačí si tedy pouze vybrat ty, které znovu použijeme.
Pořadí snímků lze jednoduše měnit jejich přetahováním (drag and drop).
Rozložení
Zde můžeme měnit rozložení (layout) vybraného snímku/snímků.
Obnovit
Tento nástroj nám umožňuje obnovit výchozí nastavení, velikosti a formátování daného snímku. Vrátíme jej tedy do vzhledu rozložení.
Oddíl
Slouží k vytvoření a rozdělení prezentace do sekcí/oddílů. Toto se nám může velmi hodit pro lepší orientaci v prezentaci nebo pro správné použití některých funkcí (náhled snímku…). Sekci také můžeme vytvořit u miniatur snímků (viz. obrázek). Stačí kliknout na místo/slide, ve kterém bude sekce začínat a po stisku pravého tlačítka myši se nám zobrazí nabídka, kde můžeme sekci vytvořit.
- Kliknutím na trojúhelníček vedle názvu sekce můžeme sekci sbalit/rozbalit. Všechny sekce najednou sbalíme v nástroji Oddíl, v něm také můžeme oddíl přejmenovat nebo ho odstranit.
- Kliknutím pravým tlačítkem na název sekce se nám zobrazí menu, ve kterém můžeme oddíl i se snímky odebrat, odebrat všechny oddíly nebo přesunout oddíl samotný.
Pokud začínáte tvořit novou prezentaci, zkuste si nejdříve vytvořit sekce a tím rozdělit prezentaci do jasné osnovy, které se můžete během tvorby držet.
Pojďme se vrátit k nabídce, kterou jsme si před chvílí ukázali. Této nabídce, která se nám zobrazila, se říká plovoucí panel (více o něm v minulém článku). Nalezneme v ní spoustu užitečných nástrojů, které se často používají.
Mezi ně, mimo jiné v případě tohoto panelu, patří nástroj Skrýt snímek a Formát pozadí.
Skrytí snímku
Tento nástroj můžeme použít v případě, kdy máme snímek, který je v prezentaci, ale neměl by se z nějakého důvodu během prezentování zobrazit (jako náhled snímku může být zobrazen i během prezentace), přesto ho ale chceme pro editaci zachovat. Skrytý snímek se nevytiskne. Snímek můžeme jednoduše odkrýt pravým kliknutím a opětovným vybráním Skrýt snímek v panelu.
Formát pozadí
Tento nástroj slouží k úpravě pozadí. Pozadí můžeme nastavit souvislou, přechodovou nebo například obrázkovou výplň. V případě obrázku můžeme použít grafické efekty nebo automatické opravy obrázku, o těch si řekneme více v dalších článcích. Dále můžeme pozadí například nastavit průhlednost. V dolní části nabídky můžeme vybrat Použít u všech (použije pozadí u všech snímků, vhodné pro zachování jednotného vzhledu), nebo Obnovit pozadí (navrátí pozadí do původního stavu).
Návrh
Na této kartě nalezneme nástroje pro úpravu vzhledu prezentace nebo například rozložení snímků.
Motivy
V PowerPointu se nachází spoustu připravených motivů, ze kterých si můžeme vybrat. Změnou motivu můžeme změnit grafický vzhled prezentace. Možnost vytvořit graficky dobře provedenou prezentaci během minuty vám může ušetřit spoustu času při tvorbě běžných prezentací.
Varianty
Po vybrání motivu si ho můžeme dále barevně přizpůsobit ve skupině Varianty. Můžeme si vybírat z různých palet barev, písem, efektů a stylů pozadí.
Velikost snímku
To, jakou velikost náš snímek bude mít, můžeme změnit v
Přizpůsobit pod Velikost snímku. V dnešní
době je nejčastější 16:9
, také se můžete setkat s
4:3
. V Vlastní velikost snímku můžeme velikost
měnit podrobněji nebo třeba nastavit počátek číslování snímků.
Zobrazení
Na této kartě, jak už název napovídá, můžeme měnit zobrazení prezentace. Pojďme si z ní část rozebrat podrobněji.
Zobrazení prezentací
V této sadě nástrojů můžeme měnit zobrazení prezentace, výchozím zobrazením je Normální.
- Řazení snímků se hodí pro přehlednější změnu pořadí snímků.
- Zobrazení Poznámky zobrazí daný slide a k němu napsané poznámky, o nich si za chvíli řekneme více.
Zobrazení předlohy
V Předloha snímků můžeme upravovat rozložení předlohových snímků, o použití tohoto nástroje se můžete více dozvědět ve článku Vylepšení vzhledu prezentace, v dalších článcích se k němu pravděpodobně ještě vrátíme a rozvedeme.
- Předloha podkladů a Předloha poznámek využijeme převážně pro změnu tisku.
Zobrazit
Nástroje Pravítko, Mřížka a Vodítka z této skupiny použijeme například pro ulehčení pozicování objektů na snímku.
- Poznámky jsou dobrým pomocníkem, můžou se nám hodit během samotného prezentování. Pokud třeba prezentujeme na dataprojektor, tak se nám v takzvaném Zobrazení Prezentujícího námi napsané poznámky zobrazují (publiku ne), máme tedy po celou dobu před sebou osnovu, které se můžeme držet. Poznámky můžeme najít v Zobrazení > Poznámky, nebo v dolní liště. Následně již stačí kliknout do pole pro poznámky, do něhož lze přidávat mimo jiné například i odrážky nebo číslovaný seznam.
Znovu jsme se ocitli na konci lekce. Ukázali jsme si různé nástroje pro efektivnější práci se snímky. V PowerPointu je stále něco nového, proto pokračujte s námi v objevování během dalších lekcí!
V následujícím kvízu, Kvíz - Práce s textem, snímky a nastavení v MS PowerPoint, si vyzkoušíme nabyté zkušenosti z předchozích lekcí.