Aktuálně: Postihly zákazy tvou profesi? Poptávka po ajťácích prudce roste, využij slevové akce 50% výuky zdarma!
Pouze tento týden sleva až 80 % na e-learning týkající se Javy

Lekce 8 - Základy PowerPointu - Tabulky

V předešlé lekci, Základy PowerPointu - Obrazce a ikony, jsme probrali práci a vychytávky týkající se obrazců a ikon. Vytvořili jsme si vlastní obrazce a nastavili objektům alternativní text.

Vítejte u dalšího článku ze série Základy PowerPointu. Dnes se podíváme na to, jak vytvářet, upravovat a dále pracovat s tabulkami. Ukážeme si například, jak tabulky vkládat, formátovat a také jakou funkcí můžeme vkládat plně funkční tabulku se vzorci a matematickými výpočty. Dost ale úvodu, pojďme se do toho pustit!

Ve článku je použito rozhraní a funkce Office 365. U starších verzí může být vzhled rozhraní odlišný nebo mohou být některé funkce nedostupné.

Tabulky

Tabulky lze vytvářet a upravovat přímo v PowerPointu. Může se zdát, že klasické PowerPoint tabulky neumí vzorce a matematické výpočty. My si ale ukážeme, jak jednoduše vytvářet pomocí šikovného nástroje tabulky se vzorci. Externí Excelové soubory lze také do PowerPointu jednoduše nahrát, jak na to, se dozvíte v článcích pro pokročilé, na kterých se pracuje, aby byly co nejdříve k dispozici.

Vložení tabulky

Na kartě Vložení v sadě Tabulky vybereme Tabulka.

Pomocí mřížky

Jedná se nejpoužívanější možnost vložení. Pomocí mřížky, která se nám při výběru zobrazí, vybereme myší požadovaný počet sloupců a řádků. Díky dynamickému náhledu můžeme na slidu vidět, jak tabulka bude vypadat. Poté již stačí pouze kliknout levým tlačítkem a tabulka se do slidu automaticky vloží.

Vložení PowerPoint tabulky pomocí mřížky

Vložit tabulku

Vybereme-li tuto možnost, otevře se nám okno, ve kterém ručně zvolíme počet sloupců a řádků.

Tabulka Excel

Šikovný nástroj, díky kterému můžeme pracovat s funkcemi Excel uvnitř PowerPointu. Díky němu lze vkládat tabulky, ve kterých lze využívat funkce a další matematické výpočty.

Po kliknutí na tento nástroj se nám zobrazí Excel rozhraní uvnitř samotného PowerPointu. Zde pak můžete pracovat stejně jako v klasickém Excelu, používat funkce nebo třeba vkládat grafy. Kliknutím na úchopné body můžeme měnit zobrazované pole. Po dotvoření tabulky stačí kliknout na oblast mimo ni, tím se dostaneme zpět do normálního PowerPoint rozhraní.

Chceme-li již takto vloženou tabulku upravovat, stačí na ní dvakrát za sebou myší kliknout a rozhraní Excelu se nám znovu otevře.

Formátování tabulky

Vložení a úprava textu

Buňku zvolíme tím, že na ní kurzorem myši klikneme. V tabulce se pohybujeme pomocí šipek.

Změna výšky a šířky tabulky

Existuje několik možností, jak měnit velikost prvků tabulky.

Pomocí kurzoru
Tento výukový obsah pomáhají rozvíjet následující firmy, které dost možná hledají právě tebe!

Kurzorem myši najedeme na ohraničení (mezeru) mezi sloupcem/řádkem, jehož velikost chceme měnit. Poté, co se kurzor myši změní, lze stiskem a tažením upravovat velikost, tak jak si přejete.

Pomocí přesného nastavení

Další možností je nastavení přesné velikosti. Na kartě Rozložení (zobrazí se po vybrání tabulky), se podíváme do sady nástrojů Velikost tabulky. Zde můžeme měnit velikost celé tabulky, zaškrtnutím Zamknout poměr stran bude při změně velikosti zachován poměr velikostí. V sadě Velikost buňky lze měnit velikost jednotlivých řádků a sloupců po jejich vybrání. Všimněte si zde také možností Řádky/Sloupce stejně vysoké.

Změna rozložení tabulky

Vložení a odstranění řádků a sloupců

Po vybrání buňky lze na kartě Rozložení v sadě Řádky a sloupce vkládat/odstraňovat sloupce a řádky tabulky, ty se vkládají vedle námi zvoleného sloupce (Vložit nad = nový řádek se vloží nad námi myší vybranou buňkou a podobně).

V nástroji Odstranit lze odebrat námi zvolený sloupec/řádek, včetně obsahu, který se v nich nachází.

Slučování/roz­dělování buněk

Slučování se vám bude hodit, potřebujete-li vytvořit například nadpisovou buňku celé tabulky. A jak na to? Kurzorem myši zvolíme přidržením a přetažením přes oblast buněk, které budeme chtít sjednotit.

Pro vybrání celého řádku nebo sloupce najeďte kurzorem myši těsně vedle jeho začátku/konce, po tom, co se kurzor změní na šipku, klikněte a oblast se označí.

Následně můžeme na kartě Rozložení v sadě Sloučit vybrat nástroj Sloučit buňky.

Nachází se zde také nástroj Rozdělit buňky. Po vybrání tohoto nástroje zvolíme počet řádků a buněk, na které bychom chtěli zvolenou oblast rozdělit.

Druhou možností je po vybrání kliknout pravým tlačítkem (je potřeba, abyste se nacházeli ve vámi vyznačené oblasti). Rozbalí se nám nabídka, ve které nalezneme jak nástroj Sloučit buňky, tak nástroj Rozdělit buňky.

Nastavení ohraničení

Ohraničení (prostor mezi buňkami a ohraničení tabulky samotné), můžeme také samozřejmě měnit.

Kreslení ohraničení

Na kartě Návrh tabulky, v sadě Nakreslit ohraničení, můžeme vybírat různé styly ohraničení buněk, jejich tloušťku a barvu. Po navolení vybereme Navrhnout tabulku (většinou se vybere automaticky) a kurzor se změní na tvar tužky. Kliknutím nebo táhnutím po upravovaném ohraničením se na něj aplikuje navolený styl. Lze také tímto kreslením buňky rozdělit na půlky, třetiny a vytvořit tak další, nové buňky.

Nástrojem Guma můžeme naopak jednotlivé části námi navrhnuté ohraničení vymazat.

Nástroj ohraničení

Tento nástroj nalezneme na stejné kartě (Návrh tabulky) v sadě nástrojů Styly tabulky. Můžeme vybrat buňku, řádky, sloupce, nebo i celou tabulku. Následně si rozklikneme šipku vedle tohoto nástroje. Zobrazí se nám všechny možné ohraničení, které můžeme na vybranou oblast aplikovat.

Návrh tabulky

Pojďme si probrat nezmíněné sady a nástroje z této karty, které zefektivní naši práci při tvorbě tabulek.

Karta Návrh tabulky
Možnosti stylů tabulek

V této sadě nástrojů můžeme zaškrtávat různé rozvržení tabulky (První sloupec – zvýrazněný první sloupec tabulky…). Doporučuji si jednotlivé možnosti projít.

Styly tabulky

Mimo již probraného Ohraničení zde nalezneme předdefinované styly tabulky, ve kterých můžeme rychle měnit styl vybrané tabulky/tabulek.

Dále se zde nachází Stínování. Tímto nástrojem měníme výplň jedné nebo více vybraných buněk.

Posledním nástrojem z této sady jsou Efekty, umožňující aplikování efektů jako stín a obraz na tabulku/buňky.

Styly WordArt

V této sadě můžeme formátovat samotný text, který se v tabulce a buňkách nachází. Směr a umístění textu lze měnit na kartě Rozložení v sadě Zarovnání.

Tímto jsme se dostali na samotný konec dnešní lekce. Probrali jsme všechny potřebné funkce a možnosti pro tvorbu tabulek v PowerPointu. Nyní vás již během vytváření jakýchkoliv tabulek nic nezaskočí!

V další lekci, Základy PowerPointu - Grafy, se zaměříme na grafy v PowerPointu a všechny důležité funkce a triky s nimi spojené.


 

Předchozí článek
Základy PowerPointu - Obrazce a ikony
Všechny články v sekci
Základy Microsoft PowerPoint
Článek pro vás napsal Marek Šebek
Avatar
Jak se ti líbí článek?
Ještě nikdo nehodnotil, buď první!
.
Aktivity (4)

 

 

Komentáře

Děláme co je v našich silách, aby byly zdejší diskuze co nejkvalitnější. Proto do nich také mohou přispívat pouze registrovaní členové. Pro zapojení do diskuze se přihlas. Pokud ještě nemáš účet, zaregistruj se, je to zdarma.

Zatím nikdo nevložil komentář - buď první!