Poslední den BLACK FRIDAY! Slevy až 80 % jsou všude. Tak rychle ještě přejdi do rostoucího IT oboru!

Fronta a zásobník

V dnešním tutoriálu datových struktur nás čekají 2 struktury, podobné spojovému seznamu. Jedná se o frontu a zásobník.

Fronta (Queue)

Fronta (anglicky Queue) označuje kolekci, která má 2 základní metody. Jedná se o analogii metod přidat a vymazat, které jsou např. u listů. Metoda pro přidání prvku prvek přidá na konec fronty. Metoda pro vymazání prvku odebere vždy 1. prvek ve frontě, tedy ten, který je "na řadě", ne ten na konci. Prvek je kromě toho, že je z fronty vymazán, také metodou navrácen.

Představte si, že jste u doktora a pacienti utvoří datovou strukturu fronta. Kdo přijde první, odejde první. Kdo přijde poslední, odejde poslední. Někdy se frontě říká FIFO (First In, First Out).

Kolekce nám tedy umožňuje evidovat nějaké prvky (např. požadavky) a vyřizovat je v pořadí, ve kterém přišly. Nezávisle na tom můžeme do fronty samozřejmě dále přidávat další prvky.

Graficky si frontu můžeme představit takto:

Datová struktura fronta

Prioritní fronta

Nyní si představme, že do čekárny přijde pacient, který má kuchyňský nůž zabodnutý ve stehně. (protože mu uklouzl při krájení melounu, samozřejmě...) Chtěli bychom, aby ho naše struktura nějak pustila před ostatní.


 

...konec náhledu článku...

Prémiový článek

Prémiový článek

Na itnetwork.cz se nachází největší a nejucelenější česká databáze s výukovými články, jejímž cílem je umožnit kvalitní vzdělání v oblasti IT úplně každému. Měsíčně zobrazíme k milionu článků a sklidíme desítky děkovných emailů, kde nám sdělujete, že jsme vám pomohli k lepšímu zaměstnání nebo vzdělání.

Ačkoli se snažíme držet většinu obsahu úplně zadarmo, udržovat síť v provozu a aktuální stojí obrovské úsilí. Proto je nějaký obsah, jako cvičení nebo odbornější články, přístupný pouze za body. Nebojte, nestojí to skoro nic :)

Popis článku

Požadovaný článek má následující obsah:

Jak fungují datové struktury fronta a zásobník, k čemu se v praxi používají, a jaké časové složitosti mají jejich operace.

Koupit pouze tento článek

Koupit jen lekci 10 bodů
Na svém účtu máš aktuálně 0 bodů
10 bodů získáš za přidání svého článku na síť nebo odpovídá 25 Kč

Koupí článku k němu získáš neomezený přístup a to napořád. Posuneš své znalosti zas kousek dopředu a zároveň nám pomůžeš udržovat celý projekt při životě a pomáhat vám tak k lepší budoucnosti.

Obsah článku spadá pod licenci Premium, koupí článku souhlasíš se smluvními podmínkami.

Body získáš, když podpoříš naši síť. To můžeš udělat buď zasláním symbolické částky na podporu provozu nebo přidáním obsahu na síť.

Dobít body můžeš okamžitě např.:

Kartou SMS Převodem
Kartou SMS Převodem
Článek pro vás napsal Tricerator
Avatar
Autor se věnuje teoretické informatice. Ve svých volných chvílích nepohrdne šálkem dobrého čaje, kaligrafickým brkem a foukací harmonice.
Aktivity (1)